Єдиний унікальний № 371/638/23
Номер провадження № 3/371/335/23
"16" травня 2023 р. м. Миронівка
Суддя Миронівського районного суду Київської області Кириленко М.О.., розглянувши матеріали, які надійшли від ВЧ НОМЕР_1 Міністерства оборони України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеса, громадянина України, зареєстрований за та фактично проживає: АДРЕСА_1 , військовослужбовця ВЧ НОМЕР_1 ,солдат,
за ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
На розгляд до Миронівського районного суду Київської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії А7093 №2 з доданими матеріалами стосовно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя встановив, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам закону.
Так, відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Однак протокол про адміністративне правопорушення не містить:
- повних відомостей щодо місця вчинення адміністративного правопорушення;
- повних відомостей щодо місця проживання (реєстрації) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що позбавляє суд можливості здійснити виклик такої особи до суду;
- відомостей щодо адреси проживання свідків, зазначених у протоколі.
Також, копії додані до протоколу не завірені належним чином. Порядок засвідчення копій документів визначений пунктами 5.26, 5.27 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів ДСТУ 4163:2020», затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 01.07.2020 № 144. За вказаним нормативно-правовим актом, відмітка про засвідчення копії документа складається: зі слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Ураховуючи викладене, суддя позбавлений можливості визначити, чи належить до його компетентності розгляд справи, а відтак протокол про адміністративне правопорушення та додані матеріали слід повернути органу, посадова особа, якого склала протокол про адміністративне правопорушення, для належного оформлення.
Керуючись ст.256, 278 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення серії А7093 №2 з доданими матеріалами стосовно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП повернути до ВЧ НОМЕР_1 Міністерства оборони України, для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М. О. Кириленко