15 травня 2023 р. № 400/2211/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
13 березня 2023 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) про:
визнання протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті пенсій з дати настання пенсійного віку - 22.04.2022;
зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити з 22.04.2022 позивачу недоотриману пенсію за період з 22.04.2022 по 05.01.2023.
Позов позивач обґрунтовує тим, що на день досягнення ним пенсійного віку населений пункт, в якому він проживав, вже було окуповано російськими військами, що позбавило його можливості вчасно звернутися до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення йому пенсії за віком. Вдалося позивачу подати вказану заяву до відповідача лише 06.01.2023, і саме з цієї дати йому було призначено пенсію за віком. На переконання позивача відповідач протиправно не нарахував і не виплатив йому пенсію за період з 22.04.2022 по 05.01.2023.
У відзиві на позовну заяву від 30.03.2023 відповідач заперечив проти позову і просив у задоволені позовних вимог відмовити повністю. Відзив аргументовано тим, що позивач 06.01.2023 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV), тобто пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, а тому його вимога до відповідача нарахувати та виплатити з 22.04.2022 недоотриману пенсію за період з 22.04.2022 по 05.01.2023 є безпідставною.
14.03.2023 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі та розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 витребувано у відповідача пояснення про те, чи обчислено позивачу пенсію за віком з урахуванням положень підпункту 146.2 пункту 146 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з наданням належним чином завірених копій відповідних підтверджуючих документів.
У встановлений судом строк відповідач надав суду пояснення від 09.05.2023, у якому зазначив, що Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії» (далі - Закон № 2981-ІХ) передбачає можливість, за бажанням осіб, яким пенсію було призначено з дня звернення, переглянути її, з урахуванням зазначених змін. Після набрання чинності Закону № 2981-ІХ позивач до територіальних органів Пенсійного фонду не звертався. Тому пенсію за віком позивачу обчислено без урахуванням положень підпункту 146.2 пункту 146 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV.
Розглянувши заяви по суті, повно і всебічно, з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Згідно з паспортом громадянина України позивача 21.04.2022 йому виповнилось 60 років.
У період з 18.03.2022 по 10.11.2022 позивач фактично проживав в селі Новопетрівка Баштанського району Миколаївської області, що підтверджується довідкою Широківської сільської ради від 12.12.2022 № 15 та відміткою в паспорті громадянина України про місце прописки.
Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004, с. Новопетрівка Широківської сільської територіальної громади Баштанського району Миколаївської області з 20.03.2022 по 10.11.2022 було тимчасово окуповане.
Згідно зі змісту листа відповідача від 06.03.2023 № 3432-2656/Б-02/8-1400/23 позивач 06.01.2023 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV і з 06.01.2023 йому призначено пенсію.
Пенсійне посвідчення видано позивачу 18.01.2023.
20.02.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою розглянути можливість перерахувати йому пенсію з моменту настання пенсійного віку 22.04.2022 та виплатити недоотриману суму за цей період.
Листом від 06.03.2023 № 3432-2656/Б-02/8-1400/23 відповідач повідомив позивача про те, що правові підстави для зміни строку призначення йому пенсії відсутні.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною першою статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» для громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території, реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на надання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 № 457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України» установлено, що для осіб, які проживають у населених пунктах, які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), нарахування і виплата всіх належних соціальних виплат (пенсій, соціальних допомог, пільг та субсидій тощо) продовжуються в повному обсязі з урахуванням особливостей, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 р. № 162 «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 20, ст. 1065), від 7 березня 2022 р. № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану» - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 р. № 258, та від 7 березня 2022 р. № 215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану».
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно з абзацом сьомим частини першої статті 26 Закону № 1058-ІV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.
Відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 26 Закону № 1058-ІV наявність страхового стажу, передбаченого частиною першою-третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначення пенсії.
Таким чином, особи, які проживають у населених пунктах, які перебувають в тимчасовій окупації, мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років відповідно до законодавства України.
Згідно з абзацами першим і другим пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-ІV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
Пунктом 2 розділу ІІ Закону № 2981-ІХ установлено, що особам, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України та яким у період з 24 лютого 2022 року до набрання чинності цим Законом, крім тих осіб, у яких строк звернення за призначенням відповідної пенсії сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсію призначено з дня звернення, за їх бажанням пенсія обчислюється з урахуванням положень підпункту 146.2 пункту 146 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до абзаців першого і другого положень підпункту 146.2 пункту 146 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія призначається за віком - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Відтак у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування за бажанням особи, яка проживала на тимчасово окупованій території України, і якій призначено пенсію за віком з дня звернення, що відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, пенсія за віком обчислюється з дня, що настає за днем досягнення такою особою пенсійного віку.
При цьому законодавством не передбачено, що органи Пенсійного фонду України обчислюють пенсію за віком таких осіб з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, лише на підставі звернення, яке подано до них після набрання чинності Законом № 2981-ІХ, тобто після з 15.04.2023.
Тому суд, враховуючи статтю 3 Конституції України, прийшов до висновку, що органи Пенсійного фонду України зобов'язані обчислювати пенсію за віком вищенаведеним особам з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, на підставі звернення, яке подано як до набрання чинності Законом № 2981-ІХ, так і після.
Суд встановив, що згідно зі статтею 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан, строк дії якого Указами Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022 та від 06.02.2023 № 58/2023 продовжено з 05 години 30 хвилин відповідно 26.03.2022 строком на 30 діб, з 25.04.2022 строком на 30 діб, з 25.05.2022 строком на 90 діб, з 23.08.2022 строком на 90 діб, з 21.11.2022 строком на 90 діб та з 19.02.2023 строком на 90 діб.
Таким чином, з 24.02.2022 до 20.05.2023 в Україні діє воєнний стан.
21.04.2022 позивачу виповнилося 60 років, що підтверджується його паспортом громадянина України.
У листі відповідача від 12.01.2023 № 408-189/Б-02/8-1400/23 зазначено, що за наданими позивачем документами його страховий стаж складає 38 років 03 місяці.
Отже, згідно з абзацом сьомим частини першої статті 26 і абзацами першим і другим пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-ІV позивач має право на призначення пенсії за віком з 22.04.2022 (наступний день після досягнення пенсійного віку), оскільки 21.04.2022 він досяг 60-річног віку і станом на цей день мав страховий стаж не менше 29 років.
У період з 20.03.2022 по 10.11.2022 позивач проживав на території населеного пункту, який був тимчасово окупованим, що підтверджується довідкою Широківської сільської ради від 12.12.2022 № 15 та відміткою в паспорті громадянина України про місце прописки.
Згідно зі змісту листа відповідача від 06.03.2023 № 3432-2656/Б-02/8-1400/23 позивач 06.01.2023 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV і з 06.01.2023 йому призначено пенсію за віком.
У період дії в Україні воєнного стану 20.02.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою розглянути можливість перерахувати йому пенсію з моменту настання пенсійного віку, а саме з 22.04.2022, та виплатити недоотриману суму за цей період.
Таким чином, після 15.04.2023 (дня набрання чинності Законом № 2981-ІХ) відповідач відповідно до підпункту 146.2 пункту 146 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV і пункту 2 розділу ІІ Закону № 2981-ІХ зобов'язаний був обчислити пенсію за віком позивача з 22.04.2022 на підставі його заяви від 20.02.2023.
Як слідує зі змісту пояснень відповідача від 09.05.2023, ним не було проведено обчислення пенсії за віком позивача з 22.04.2022, оскільки, на його переконання, позивач не звернувся з відповідною заявою після набрання чинності Законом № 2981-ІХ.
Проте такий висновок відповідача суперечить нормам підпункту 146.2 пункту 146 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV і пункту 2 розділу ІІ Закону № 2981-ІХ.
З огляду на вищезазначене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Квитанцією від 09.03.2023, що міститься в матеріалах справи, підтверджується понесення позивачем судових витрат у розмірі 1073,60 грн на сплату судового збору за подачу адміністративного позову, а тому ця сума підлягає відшкодуванню шляхом стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020; код ЄДРПОУ: 13844159) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті йому пенсії за віком з дати настання пенсійного віку.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020; код ЄДРПОУ: 13844159) нарахувати та виплатити з 22.04.2022 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) недоотриману пенсію за віком за період з 22.04.2022 по 05.01.2023.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020; ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) судовий збір у розмірі 1073 (Одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
7. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Г.Ярощук
Рішення складено в повному обсязі 15 травня 2023 року