Рішення від 12.05.2023 по справі 380/6292/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/6292/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач-1, ГУ ПФУ у Львівській області), Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області (далі - відповідач-2, ГУ ПФУ у Полтавській області), в якому просить:

- визнати протиправним і скасувати рішення відповідача-2 №134650021525 від 08.12.2022 про відмову в призначенні пенсії;

- зобов'язати відповідача-1 зарахувати до страхового стажу позивача періоди його участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройного агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів з 18.08.2014 по 04.10.2014, з 05.01.2015 по 06.03.2015, з 12.05.2015 по 12.07.2015, з 29.09.2015 по 27.11.2015, з 29.11.2016 по 03.03.2017, з 26.04.2017 по 01.07.2017 та з 29.08.2017 по 03.11.2017, з розрахунку один місяць служби за три місяці служби;

- зобов'язати відповідача призначити з 02.12.2022 позивачу дострокову пенсію за віком згідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що безпосередньо брав участь бойових діях щодо забезпечення, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції. Загальна тривалість строку безпосередньої служби в зоні АТО становить 453 дні (1 рік 2 місяці та 28 днів), що в трикратному обчисленні відповідно до постанови КМУ від 17.07.1992 №393 становить 1359 днів (або 3 роки та майже 9 місяців). У зв'язку із досягненням 55 річного віку звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про призначення дострокової пенсії на пільгових умовах згідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-VI (далі - Закон №1058-VI). Однак рішенням ГУ ПФУ у Полтавській області від 08.12.2022 №134650021525 позивачу відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком з підстав відсутності необхідного страхового стажу у 25 років, зарахувавши до страхового стажу лише 22 роки 08 місяців та 16 днів. Відповідачем-2 не зараховано взагалі 2 роки 6 місяців - період участі у здійсненні заходів забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, 1 рік 2 місяці 28 днів фактично зараховано в однократному розмірі. Неправильний обрахунок призвів до неправильного загального страхового стажу, який у позивача складає понад 25 років. Тому спірне рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач-1 щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у тому, що ГУ ПФУ у Полтавській області за принципом екстериторіальності розглянуто заяву позивача та прийнято правомірне рішення про відмову у призначенні пенсії від 08.12.2022 №134650021525. Вказує, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають особи передбачені пунктом 4 частини першої статті 115 Закону №1058-VI у випадку досягнення чоловіками 55 років, жінками 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок. Оскільки загальний страховий стаж позивача на час досягнення 55-річного віку складає 22 роки 08 місяців та 16 днів, то право на призначення дострокової пенсії згідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-VI позивач не набув. Звертає увагу, що постановою КМУ від 17.07.1992 №393 передбачено зарахування до вислуги років у трикратному розмірі періоду проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, при призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Тобто, чинним законодавством не передбачено зарахування у трикратному розмірі періоду проходження військової служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, при призначенні пенсії за віком згідно до Закону №1058-VI. Просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідач-2 заперечив проти позову з підстав викладених, у відзиві на позовну заяву. Вказує, що за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів ГУ ПФУ було встановлено, що загальний страховий стаж позивача складає 22 роки 08 місяці 16 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком згідно до пункту 4 частини 1 статті 15 Закону №1058-VI та прийнято рішення від 08.12.2022 №134650021525 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого в установленому законодавством порядку. Вказує, що обчислення стажу є виключною компетенцією органів Пенсійного фонду України, а порядок, який визначає зарахування у трикратному розмірі періоду проходження служби протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції здійснюється відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а не Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вважає спірне рішення правомірним. Просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою від 04.04.2023 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.

Відповідачем-1 17.04.2023 (вх. №26636) подано відзив на позовну заяву.

Відповідачем-2 25.04.2023 (вх. №29257) подано відзив на позовну заяву.

Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до посвідчення від 23.03.2015 серії НОМЕР_1 має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Згідно із записом трудової книжки № НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 12.02.2015 проходив службу за контрактом в Національній Гвардії України.

У період з 18.08.2014 по 04.10.2014, з 05.01.2015 по 06.03.2016, з 12.05.2015 по 12.07.2015 та з 29.09.2015 по 27.11.2015 ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у м. Попасна Луганської області, с. Кримське Новоайдарського району Луганської області, м. Артемівськ Донецької області, с. Врубівка Попаснянського району Луганської області, що підтверджується довідкою Західного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України (Військової часини НОМЕР_3 ) від 15.11.2018 №93/АТО.

Відповідно до довідки Національної Гвардії України (Військової частини НОМЕР_4 ) від 10.11.2017 №662 ОСОБА_1 в період з 29.11.2016 по 03.03.2017 та з 26.04.2017 по 01.07.2017 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у м. Часів Яр та м. Слов'янськ Донецької області.

Відповідно до довідки Національної Гвардії України (Військової частини НОМЕР_4 ) від 11.12.2017 №687 ОСОБА_1 у період з 29.08.2017 по 03.11.2017 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у м. Часів Яр та м. Слов'янськ Донецької області.

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_5 Національної гвардії від 18.03.2023 №71 ОСОБА_1 зараховано в списки особового складу військової частини та на всі види забезпечення відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №69/2022.

У зв'язку із досягненням 55 річного віку ОСОБА_1 02.12.2022 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком згідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-VI.

За принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 розглянуло ГУ ПФУ у Полтавській області та прийняло рішення від 08.12.2022 №134650021525 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком, оскільки список наданих позивачем документів свідчить, що загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить 22 роки 08 місяців та 16 днів, що недостатньо для призначення дострокової пенсії.

Вважаючи, що рішення від 08.12.2022 №134650021525 є протиправним та таким, що порушує його право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-VI (далі - Закон №1058-VI).

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону №1058-VI періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону №1058-VI передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Стаття 4 Закону №1058-VI зазначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону №1058-VI страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною другою статті 24 Закону №1058-VI встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-VI право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною шостою статті 2 Закону №2232-XII встановлено види військової служби, до яких, зокрема віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (далі - Порядок №413).

Пунктом 2 Порядку №413 передбачено, що статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

У пункті 4 Порядку №413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №№2011-XII), передбачено, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України

Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/2607, відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей.

Відповідно до пункту 2.1. Положення №530 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) особам, звільненим з військової служби, які мають право на пенсію відповідно до Закону, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

За змістом пункту 2.3 розділу 2 цього Положення (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Саме така правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 31.08.2022 у справі № 185/6919/16-а.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 23.03.2015 позивач має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Судом на підставі довідки Західного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України (Військової часини НОМЕР_3 ) від 15.11.2018 №93/АТО встановлено, що ОСОБА_1 за період з 18.08.2014 по 04.10.2014, з 05.01.2015 по 06.03.2015, з 12.05.2015 по 12.07.2015 та з 29.09.2015 по 27.11.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у м. Попасна Луганської області, с. Кримське Новоайдарського району Луганської області, м. Артемівськ Донецької області, с. Врубівка Попаснянського району Луганської області.

Безпосередня участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у м. Часів Яр та м. Слов'янськ Донецької області в період з 29.11.2016 по 03.03.2017 та з 26.04.2017 по 01.07.2017; період з 29.08.2017 по 03.11.2017 підтверджується довідками Національної Гвардії України (Військової частини НОМЕР_4 ) від 10.11.2017 №662 та від 11.12.2017 №687 відповідно.

Записом трудової книжки позивача НОМЕР_2 підтверджено проходження ОСОБА_1 з 12.02.2015 служби за контрактом в Національній гвардії України.

Суд звертає увагу, що вказані обставини відповідачем не заперечуються.

За таких обставин, наявні правові підстави для зарахування до загального трудового стажу для призначення пенсії за віком з урахуванням положень статті 115 Закону №1058-VI в кратному розмірі (із розрахунку один місяць служби за три місяці) періодів безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції з 18.08.2014 по 04.10.2014, з 05.01.2015 по 06.03.2015, з 12.05.2015 по 12.07.2015, з 29.09.2015 по 27.11.2015, з 29.11.2016 по 03.03.2017, з 26.04.2017 по 01.07.2017 та з 29.08.2017 по 03.11.2017.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем-2 вказані вимоги щодо доказування правомірності спірного рішення не виконано.

Доводи відповідачів про правомірність спірного рішення спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку спірному рішенню, яке зумовило звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ у Полтавській області №134650021525 від 08.12.2022 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах не відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям до такого роду рішень і чинному пенсійному законодавству та порушує право позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, тому таке рішення слід визнати протиправним, задовольнивши першу позовну вимогу.

Друга позовна вимога є похідною від першої, тому також підлягає до задоволення шляхом зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди його участі у здійсненні заходів із забезпечення безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів з 18.08.2014 по 04.10.2014, з 05.01.2015 по 06.03.2015, з 12.05.2015 по 12.07.2015, з 29.09.2015 по 27.11.2015, з 29.11.2016 по 03.03.2017, з 26.04.2017 по 01.07.2017 та з 29.08.2017 по 03.11.2017 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби;

Третя позовна вимога є похідною від першої та другої позовної вимоги і також підлягає до задоволення шляхом зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-VI з дати звернення з 02.12.2022.

Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в цілому, тому позов слід задовольнити повністю.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) №134650021525 від 08.12.2022 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) періоди його участі у здійсненні заходів із забезпечення безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів з 18.08.2014 по 04.10.2014, з 05.01.2015 по 06.03.2015, з 12.05.2015 по 12.07.2015, з 29.09.2015 по 27.11.2015, з 29.11.2016 по 03.03.2017, з 26.04.2017 по 01.07.2017 та з 29.08.2017 по 03.11.2017 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) з 02.12.2022 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-VI.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.П. Хома