справа №380/5598/23
15 травня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить зобов'язати відповідача зарахувати до загального страхового та до пільгового (підземного) стажу за Списком №1 з повним робочим днем під землею період роботи позивача у відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.05.2020 року по 01.09.2022 рік та здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням раніше виплаченої пенсії.
Ухвалою судді від 27.03.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; на підставі п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням клопотання позивача справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Посилається на те, що у спірний період перебував у трудових відносинах з ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля», що підтверджується записами в трудовій книжці, проте відповідач з посиланням на відсутність у системі персоніфікованого обліку відомостей про застраховану особу відмовив у зарахуванні цього періоду до страхового стажу позивача. Крім того, зазначив, що він не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків. Вказав, що наслідком такої несплати є позбавлення позивача соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом. Просить позов задовольнити повністю.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що спірний період трудового стажу позивача не може бути зараховано до страхового стажу, оскільки ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» не перераховувалися та не сплачувалися до органів пенсійного фонду страхові внески, відраховані із заробітної плати позивача. За таких обставин, вважає, що дії відповідача є такими, що вчинені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Позивач, ОСОБА_1 , з 28.05.2012 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Страховий стаж, з якого обчислено пенсію, становить 43 роки 01 місяць 27 днів (зараховано по 30.04.2020 року), в т.ч.: 17 років 10 місяців - стаж на підземних роботах за Списком №1.
Згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_1 позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 17.12.2016 року по 01.09.2022 року працював у ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля». При цьому, вказане сторонами не заперечується.
У грудні 2016 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням періоду 01.01.2021 року-01.09.2022 року. Крім того, просив перерахувати пенсію відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 13.02.2023 року повідомлено позивачу, зокрема, що період роботи з 01.05.2020 року по 01.09.2022 року на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» не зарахований до страхового та до пільгового (підземного) стажу за Списком №1 за даний період не врахована заробітна плата, оскільки підприємством не сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Для проведення перерахунку пенсії з урахуванням до страхового стажу та стажу на підземних роботах за Списком №1 періоду роботи з березня 2020 року по грудень 2020 року за даними про сплачені підприємством страхові внески рекомендовано особисто подати до будь-якого сервісного центру заяву про перерахунок пенсії, відповідно до додатку 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, додавши до неї уточнюючу довідку, видану адміністрацією підприємства відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, з урахуванням результатів атестації робочих місць.
Вважаючи таке рішення протиправним та необґрунтованим, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV), страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно з п.1 ч.1 ст.24 Закону №1058-IV, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 2 цієї ж норми передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст.20 Закону №1058-IV, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Суд встановив, що позивач у спірний період дійсно працював у ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля», що підтверджується документально.
Також судом встановлено, що ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» подавало органам пенсійного фонду річні звіти про застрахованих осіб, в т.ч., і щодо позивача за 2021-2022 роки, з яких роботодавцем нараховувалися страхові внески відповідно до вимог чинного законодавства.
З індивідуальної відомості про застраховану особу ОСОБА_1 (облікова картка НОМЕР_2 ) за формою ОК-5 видно, що за наведені вище періоди страхові внески ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» не сплачені.
Суд враховує, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. При цьому, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Звідси висновок, що фактично, внаслідок невиконання ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам у сфері соціального захисту.
Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за період 2020-2022 роки не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії.
Як наслідок, дії відповідача щодо не зарахування до страхового та до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи позивача з 01.05.2020 року по 01.09.2022 року на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» є такими, що вчинені не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. А тому, їх слід визнати протиправними.
Правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена Верховним Судому постановах від 27.03.2018 року у справі №208/6680/16-а, від 20.03.2019 року у справі №688/947/17, від 23.03.2020 року у справі №535/1031/16-а та від 02.08.2022 року у справі №560/4616/20.
Втім, суд зважає і на таке.
Відповідно до ст.44 Закону України №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 ст.45 Закону України №1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1), затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1, урегульовано питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058.
Згідно з підп.1.1 п.1 Порядку №22-1, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Між тим, у п.2 Порядку №22-1 міститься перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви (підп.4.3 п.4 Порядку №22-1).
Відповідно до підп.4.7 п.4 Порядку №22-1, орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Тобто, незалежно від наявності права особи на пенсію чи на перерахунок пенсії, Порядком №22-1 передбачено чіткий алгоритм звернення заявника до органу, що призначає пенсії, із заявою встановленого зразка. Таким чином, перерахунку пенсії передує подання заявником документів, визначених законодавством, що, у свою чергу, зумовлює обов'язок пенсійного органу перерахувати таку.
Згідно з матеріалами справи, 27.01.2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою довільної форми, в якій просив «здійснити перерахунок пенсії з урахуванням періоду 01.01.2021 року-01.09.2022 року. Крім того, просив перерахувати пенсію відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Водночас суд звертає увагу, що у позовній заяві позивач просить зобов'язати відповідача зарахувати до загального страхового та до пільгового стажу за Списком №1 інший період роботи, зокрема: з 01.05.2020 року по 01.09.2022 рік.
У відповідь на вказану заяву Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 13.02.2023 року роз'яснено порядок звернення до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії та зарахування до стажу відповідного періоду роботи. Рішення по суті розгляду поданої позивачем заяви не приймалося, у зв'язку з невідповідністю її вимогам Порядку №22-1.
При цьому, суд враховує, що зобов'язання відповідача зарахувати до страхового та до пільгового стажу періоду роботи з 01.05.2020 року по 01.09.2022 рік, як спосіб захисту порушеного права, допускається у випадку встановлення факту протиправної відмови відповідачем у такому зарахуванні. Однак заява позивача про перерахунок пенсії із зарахуванням до страхового стажу спірного періоду відповідачем по суті не розглядалась, а лист-відповідь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 13.02.2023 року носить виключно інформаційний (роз'яснювальний) характер.
За таких обставин, вимога позивача про зобов'язання відповідача зарахувати до загального страхового та до пільгового (підземного) стажу за Списком №1 з повним робочим днем під землею період роботи у ВП шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» з 01.05.2020 року по 01.09.2022 рік та здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше виплаченої пенсії, задоволенню не підлягає, оскільки така є передчасною.
Подібне правозастосування міститься у постанові Верховного Суду від 17.01.2022 року у справі №348/20/17 та постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2023 року у справі №380/7343/21.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не зарахування до страхового та до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи ОСОБА_1 з 01.05.2020 року по 01.09.2022 року на Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля».
У задоволенні інших позовних вимог про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) судовий збір 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.