12 травня 2023 року м. Кропивницький Справа №340/2705/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області
про визнання протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області про:
- визнання протиправним та скасувати рішення Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області №2129 від 25 листопада 2021 р.;
- визнання протиправним та скасувати рішення Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області №2621 від 04 лютого 2022 р.;
- зобов'язання Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.11.2021 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 03.11.2009 р. між ним та Знам'янською районною державною адміністрацією був укладений договір оренди землі, який зареєстрований в Знам'янському міськрайонному відділі КРФ ДП «ЦДЗК» 03.11.2009 р. за №040937100011. 26.07.2019 р., тобто не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору землі позивач звернувся до Кіровоградської обласної державної адміністрації із заявою про поновлення договору оренди землі, яка відповідно до ч.5 ст.122 Земельного кодексу України уповноважена передавати земельні ділянки із земель державної власності. 03.02.2021 р. головою Кіровоградської обласної державної адміністрації було прийняте розпорядження №77-р «Про поновлення договору водного об'єкта (Володимирівська сільська рада Кропивницького району)», яким вирішено поновити договір оренди землі, укладений між Знам'янською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 , зареєстрований у Знам'янському міськрайонному відділі КРФ ДП «ЦДЗК» 03.11.2009 р. за №040937100011, загальною площею 6,7396 га, кадастровий номер земельної ділянки 3522280800:02:000:7503 із цільовим призначенням - для рибогосподарських потреб (код КВЦПЗ - 10.07), на території Володимирівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, терміном на 10 років, шляхом укладення договору оренди водного об'єкта. У зв'язку із змінами в законодавстві Кіровоградська обласна державна адміністрація листом від 13.10.2021 р. передала до Суботцівської сільської ради, як до належного розпорядника земельної ділянки водного фонду, пакет документів для поновлення договору оренди землі, укладеного між позивачем та Знам'янською РДА. Окрім того, позивач звернувся до Суботцівської сільської ради з окремою заявою про поновлення договору оренди землі, яку сільська рада отримала 22.12.2021 р. Рішенням дев'ятнадцятої сесії восьмого скликання Суботцівської сільської ради №2621 від 04.02.2022 р. позивачу відмовлено у продовженні договору оренди земельної ділянки площею 6,7396 га під кадастровим номером 3522280800:02:000:7503 від 03.11.2009 р. зареєстрованому у Знам'янському міськрайонному відділі КРФ ДП «ЦДЗК» 03.11.2009 р. під №040937100011 в зв'язку з тим, що Суботцівська сільска рада не була розпорядником вищевказаної земельної ділянки на момент закінчення терміну договору. Для продовження договору оренди необхідно внесення земельної ділянки на земельні торги, рішення про які було прийнято засіданням шістнадцятої сесії восьмого скликання Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 25.11.2021 р. №2129. Позивач вважає оскаржувані рішення протиправними та такими, що порушують його права на поновлення договору оренди землі. Позивач вважає, що наведені в рішенні сільської ради підстави для відмови в поновленні договору оренди землі не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, оскільки переважні права орендаря на поновлення договору на новий строк передбачені нормами ст.777 Цивільного кодексу України, ст.33 Закону України «Про оренду землі» та умовами укладеного між позивачем та Знам'янською райдержадміністрацією договору землі. Позивач вказує, що у зв'язку з прийняттям головою Кіровоградської облдержадміністрації розпорядження про поновлення договору оренди землі у нього виникли правомірні очікування щодо укладення договору оренди на новий строк. Позивач наголошує на тому, що договір оренди не був укладений з незалежних від нього причин, а зміна органу, який уповноважений розпоряджатися земельною ділянкою не може створювати для позивача негативні наслідки у вигляді припинення його права на поновлення договору оренди. Позивач наголошує на тому, що до Суботцівської сільської ради перейшли всі права та обов'язки за вищевказаним договором оренди, в тому числі й обов'язки щодо поновлення договору на новий строк, а той факт, що сільська рада не була розпорядником земельної ділянки на момент закінчення строку дії договору не може бути підставою для відмови в його поновленні.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву у якому він заперечив проти позову (а.с.33-35). Відповідач вказує, що 22.12.2021 р. на адресу Суботцівської сільської ради було направлено заяву ОСОБА_2 з проханням поновити договір оренди укладений між Знам'янською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2 , зареєстрований у Знам'яиському міськрайонному відділі КРФ ДП «Центр державного земельного кадастру» 03 листопада 2009 року за №040937100011, загальною площею 6,7396 га, кадастровий номер земельної ділянки 3522280800:02:000:7503, із цільовим призначенням - для рибогосподарських потреб (код КВЦПЗ-10.07), яка знаходиться за межами населеного пункту с .Володимирівка на території Суботцівської сільської ради Кропивниіцького району Кіровоградської області, терміном на 10 років. Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 03.02.2021 р. №77-р поновлено договір оренди земельної ділянки, укладений між Знам'янською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2 , зареєстрований у Знам'янському міськрайонному відділі КРФ ДП «Центр державного земельного кадастру» 03 листопада 2009 року за №040937100011, загальною площею 6,7396 га. кадастровий номер земельної ділянки 3522280800:02:000:7503, із цільовим призначенням - для рибогосподарських потреб (код КВЦПЗ-10.07), яка знаходиться на території Володимирівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області терміном. на 10 років, шляхом укладення договору оренди водного об'єкту. Пунктом 2 вищевказаного розпорядження було доручено департаменту агропромислового розвитку обласної державної адміністрації укласти договір оренди водного об'єкту на умовах визначених цим розпорядженням та встановити орендну плату відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти в розмірі 7% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки на рік. Проте договір оренди так і не було укладено. Внаслідок чого у відповідача виникає питання щодо правомірності затягування процесу укладення договору Кіровоградською обласною державною адміністрацією, який тривав з 26.07.2019 р. по 03.02.2021 р. та чому позивач не вжив заходів щодо укладення договору в судовому порядку. Згідно листа Кіровоградської обласної державної адміністрації №01-18/1197/0.5 від 13.10.2021 р. відповідачу стало відомо, що сектором у Кіровоградській області Державного агентства водних ресурсів України було відмовлено в погодженні договору оренди водного об'єкту через невідповідність зазначеного договору вимогам статті 51 Водного кодексу України зі змінами внесеними Законом України від 04 листопада 2020 року №963-1Х «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об'єктів у комплексі із земельними ділянками». Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 р. №1423-ІХ та листа Кіровоградської обласної державної адміністрації №01-18/1197/0.5 від 13.10.2021 р., земельна ділянка, яка відноситься до предмету позову, зареєстрована Суботцівською сільською радою у комунальну власність 17.11.2022 р. 25.11.2021 р. на шістнадцятій сесії восьмого скликання Суботцівської сільської ради було прийнято рішення №2129 «Про включення до переліку земельних ділянок водного фонду для підготовки лотів до проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на них разом з водними об'єктами, що на них розташовані та надання дозволу на розроблення відповідної документації». Рішення прийнято у відповідності ст.ст.134-138 Земельного кодексу України. На виконання заяви позивача від 22.12.2021 р. Суботцівською сільською радою на дев'ятнадцятій сесії восьмого скликання прийнято рішення №2621 від 04.02.2022 р. Рішення було мотивоване тим, що Суботцівська сільська рада не була розпорядником вказаної земельної ділянки на момент закінчення дії договору. Укладення нового договору оренди можливе лише у порядку передбаченому п.1 ст.134 Земельного Кодексу. Також відповідач зазначив, що Суботцівська сільська рада не є правонаступником Кіровоградської обласної державної адміністрації, а такі подібні спірні питання та шляхи їх врегулювання законодавцем визначено не було.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.06.2022 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.19-20).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.07.2022 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.27-28).
04.08.2022 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.122).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.05.2023 р. закрито провадження у справі №340/2705/22 за позовом ОСОБА_1 до Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії у частині позовних вимог про визнання протиправним та скасувати рішення Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області №2621 від 04 лютого 2022 р. та зобов'язання Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.11.2021 р. (а.с.126-127).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
Рішенням шістнадцятої сесії восьмого скликання Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 25.11.2021 р. №2129 «Про включення до переліку земельних ділянок водного фонду для підготовки лотів до проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на них разом з водними об'єктами, що на них розташовані та надання дозволу на розроблення відповідної документації» включено до переліку земельних ділянок для підготовки лотів до проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на них разом із водними об'єктами, що на них розташовані, земельні ділянки для рибогосподарських потреб (КВЦПЗ 10.07), що розташовані на території Суботцівської сільської ради: Кіровоградська обл. Кропивницький р-н с. Володимирівка за межами населеного пункту, площею 6,7396 га., з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503 (а.с.36).
Вирішуючи питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду, суд враховує наступне.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В ухвалі судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.06.2022 р. вказано щодо пропуску позивачем строку звернення до суду в частині позовної вимоги визнання протиправним та скасувати рішення Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області №2129 від 25 листопада 2021 р. (а.с.19-20). При цьому суддею зазначено, що перебіг строку звернення до суду щодо оскарження рішення №2129 від 25.11.2021 р. розпочався з 26.11.2021 р. та сплинув 26.05.2022 р.
На виконання вимог ухвали від 06.06.2022 р. позивачем подано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду (а.с.26) у якій зазначено, що про наявність рішення Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області №2129 від 25 листопада 2021 р. позивач дізнався лише 04.02.2022 р. з рішення Суботцівської сільської ради №2621 «Про розгляд заяви про продовження договору оренди водного об'єкта гр. ОСОБА_1 ».
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.07.2022 р. зобов'язано відповідача надати докази на підтвердження розміщення на сайті Суботцівської сільської ради рішення шістнадцятої сесії восьмого скликання Суботцівської сільської ради від 25.11.2021 р. №2129 та докази на підтвердження дати розміщення такого рішення (а.с.27-28).
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що рішення від 25.11.2021 р. №2129 «Про включення до переліку земельних ділянок водного фонду для підготовки лотів до проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на них разом з водними об'єктами, що на них розташовані та надання дозволу на розроблення відповідної документації» було оприлюднено на сайті Суботцівської сільської ради з яким можна ознайомитись за посиланням: https://rada.info/upload/users_files/04365106/7al57e873aaf0529c0b9b0d069584ed5.pdf. арк.№45. Засобами сайту не передбачено можливість відображення дати та часу розміщення рішень.
Судом встановлено, що за посиланням зазначеним відповідачем у відзиві на позовну заяву оскаржуване рішення від 25.11.2021 р. №2129 відсутнє.
Беручи до уваги, що відповідачем не надано доказів на підтвердження факту розміщення рішення від 25.11.2021 р. №2129 на сайті Суботцівської сільської ради та дати його розміщення, натомість позивач вказує, що про існування такого рішення він дізнався 04.02.2022 р., суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не пропущено строк звернення до суду з позовною вимогою про визнання протиправним та скасувати рішення Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області №2129 від 25 листопада 2021 р.
Позивач оскаржує рішення Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області №2129 від 25 листопада 2021 р., оскільки як орендар відповідної земельної ділянки має переважне право на продовження дії договору оренди.
Під час розгляду справи встановлено, що за договором оренди землі від 13.11.2009 р., укладеним між Знам'янською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку із земель водного фонду, яка знаходиться на території Володимирської сільської ради загальною площею 6,74 га, у тому числі: під ставками - 4,32 га, під пасовищами - 2,29 га, гідротехнічними спорудами - 0,13 га, з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503 (а.с.7-9). Зазначений договір зареєстрований у Знам'янському міськрайонному відділі КРФ ДП «ЦДЗК» від 03.11.2009 р. за №040937100011 (а.с.9).
Пунктом 8 Договору передбачено, що договір укладено на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (а.с.7).
26.07.2019 р. ОСОБА_1 подано до Кіровоградської обласної державної адміністрації заяву про поновлення права оренди земельної ділянки водного фонду за договором, укладеним між Знам'янською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 загальною площею 6,74 га, у тому числі: під ставками - 4,32 га, під пасовищами - 2,29 га, гідротехнічними спорудами - 0,13 га, з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503, розташованої на території Володимирівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області за межами с. Володимирівка, що зареєстрований 03.11.2009 року за №040937100011 в Знам'янському міськрайонному відділі КРФ ДП «Центр ДЗК» Кіровоградської області (а.с.10).
Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 03.02.2021 р. №77-р «Про поновлення договору оренди водного об'єкта (Володимирівська сільська рада Кропивницького району)» поновлено договір оренди землі, укладений між Знам'янською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 , зареєстрований у Знам'янському міськрайонному відділі КРФ ДП «Центр державного земельного кадастру» від 03 листопада 2009 року за №040937100011, загальною площею 6,7396 га, кадастровий номер земельної ділянки 3522280800:02:000:7503, із цільовим призначенням - для рибогосподарських потреб (код КВЦПЗ - 10.07), на території Володимирівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, терміном на 10 років, шляхом укладення договору оренди водного об'єкта (а.с.11-12, 120).
Пунктом 2 зазначеного розпорядження доручено Департаменту агропромислового розвитку обласної державної адміністрації укласти договір оренди водного об'єкта на умовах, визначених цим розпорядженням, встановивши орендну плату відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28 травня 2013 року №236, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 17 червня 2013 року №986/23518, та орендну плату за земельну ділянку у розмірі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік (а.с.11-12, 120).
Відповідно до листа Кіровоградської обласної державної адміністрації №01-18/1197/0.5 від 13.10.2021 р. передано до Суботцівської сільської ради пакет документів для поновлення вищевказаного договору оренди землі, як належного розпорядника земельної ділянки водного фонду (а.с.13). Зазначений лист надійшов до Суботцівської сільської ради 21.10.2021 р. (а.с.119).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. №280/97-ВР (далі за текстом - Закон №280/97-ВР) органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч.1 ст.46 Закону №280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
З огляду на ч.1 ст.59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з ч.1 ст.134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до абз.22 ч.2 ст.134 Земельного кодексу України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі: поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря.
Частинами 1, 8, 9 статті 93 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи або особи, які використовують земельні ділянки на праві емфітевзису.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно з ч.1 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.27 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р. №161-ХІV, орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Стаття 33 Закону України «Про оренду землі», у редакції, чинній на час закінчення дії договору оренди землі, визначала, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» від 05.12.2019 р. №340-ІХ, чинним з 16.01.2020 р., главу 19 Земельного кодексу України доповнено статтею 1261 «Поновлення договору оренди землі, договору про встановлення земельного сервітуту, договорів про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови».
Згідно з абз.4 розділу ІХ Закону України «Про оренду землі» правила, визначені статтею 1261 Земельного кодексу України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству», а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.
Судом встановлено, що договор оренди землі від 13.11.2009 р., укладений між Знам'янською районною державною адміністрацією та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 до прийняття та набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» від 05.12.2019 р. №340-ІХ.
При цьому ОСОБА_1 відповідно до п. 8 вказаного договору до спливу 90 днів до закінчення дії договору, а саме - 26.07.2019 р. подано до Кіровоградської обласної державної адміністрації заяву про поновлення права оренди земельної ділянки водного фонду за договором, укладеним між Знам'янською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 загальною площею 6,74 га, у тому числі: під ставками - 4,32 га, під пасовищами - 2,29 га, гідротехнічними спорудами - 0,13 га, з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503, розташованої на території Володимирівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області за межами с. Володимирівка, що зареєстрований 03.11.2009 року за №040937100011 в Знам'янському міськрайонному відділі КРФ ДП «Центр ДЗК» Кіровоградської області (а.с.10).
Таким чином, позивачем як орендарем земельної ділянки вчинено передбачені законом та договором активні дії з метою продовження дії договору оренди землі від 13.11.2009 р., зареєстрованого 03.11.2009 р. за №040937100011 в Знам'янському міськрайонному відділі КРФ ДП «Центр ДЗК» Кіровоградської області.
Суд враховує, що виконуючи належним чином умови укладеного договору оренди, за відсутності зауважень з боку орендодавця щодо використання земельної ділянки, у позивача як орендаря виникли законні очікування щодо подальшого продовження дії укладеного договору з боку добросовісного орендодавця на новий строк та першочерговий захист своїх прав як орендаря.
Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 03.02.2021 р. №77-р «Про поновлення договору оренди водного об'єкта (Володимирівська сільська рада Кропивницького району)» поновлено договір оренди землі, укладений між Знам'янською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 , зареєстрований у Знам'янському міськрайонному відділі КРФ ДП «Центр державного земельного кадастру» від 03 листопада 2009 року за №040937100011, загальною площею 6,7396 га, кадастровий номер земельної ділянки 3522280800:02:000:7503, із цільовим призначенням - для рибогосподарських потреб (код КВЦПЗ - 10.07), на території Володимирівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, терміном на 10 років, шляхом укладення договору оренди водного об'єкта (а.с.11-12, 120).
Однак, процедура продовження дії договору не була завершана сторонами шляхом укладення договору оренди.
27.05.2021 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 р. №1423-ІХ, яким розділ Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 24 відповідно до якого з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.
Таким чином, з 27.05.2021 р. завершення процедури продовження дії договору оренди землі землі від 13.11.2009 р., зареєстрованого 03.11.2009 р. за №040937100011 в Знам'янському міськрайонному відділі КРФ ДП «Центр ДЗК» Кіровоградської області віднесено до повноважень Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області.
Враховуючи викладене, суд дійшорв висновку, що відповідач, приймаючи омскаржуване рішення, яким включено до переліку земельних ділянок для підготовки лотів до проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на них разом із водними об'єктами, що на них розташовані, земельні ділянки для рибогосподарських потреб (КВЦПЗ 10.07), що розташовані на території Суботцівської сільської ради: Кіровоградська обл. Кропивницький р-н с. Володимирівка за межами населеного пункту, площею 6,7396 га., з кадастровим номером 3522280800:02:000:7503, не порушив процедуру реалізації переважного права позивача на поновлення строку оренди та не врахував приписи абз.22 ч.2 ст.134 Земельного кодексу України, а тому рішення шістнадцятої сесії восьмого скликання Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 25.11.2021 р. №2129 «Про включення до переліку земельних ділянок водного фонду для підготовки лотів до проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на них разом з водними об'єктами, що на них розташовані та надання дозволу на розроблення відповідної документації» підлягає визнання протиправним та скасуванню.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 992,40 грн (а.с.1), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у розмірі 992,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення шістнадцятої сесії восьмого скликання Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 25.11.2021 р. №2129 «Про включення до переліку земельних ділянок водного фонду для підготовки лотів до проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на них разом з водними об'єктами, що на них розташовані та надання дозволу на розроблення відповідної документації».
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені нею судові витрати (судовий збір) у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім грн 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (с. Суботці, Кропивницький район, Кіровоградська область, вул. Центральна, 24, код ЄДРПОУ 04365106).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду - 12 травня 2023 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. МОМОНТ