Рішення від 12.05.2023 по справі 440/4315/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2023 рокум. ПолтаваСправа № 440/4315/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся через систему "Електронний суд" до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії від 10 лютого 2023 року №914270325396;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити пенсію ОСОБА_1 з 03 лютого 2023 року, зарахувавши до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з повним робочим днем під землею, на провідній посаді період роботи з 09 листопада 2009 року по 15 листопада 2010 року, та зарахувати до стажу роботи на провідних посадах додатково 4 роки 9 місяців відповідно до роз'яснення Міністерства Соціального захисту населення України від 20 січня 1992 року № 8, яке видане на виконання Постанови Верховної Ради України №1931-XII від 06 грудня 1991 року /а.с. 1-6/.

Позов обґрунтований тим, що 03 лютого 2023 року позивач звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №914270325396 від 10 лютого 2023 року відмовлено позивачу у призначені такої пенсії. З вказаним рішенням позивач не погоджується, оскільки відповідачем до стажу робіт, віднесених до провідних професій, не враховано період роботи з 09 листопада 2009 року по 15 листопада 2010 року та підстави такого неврахування у спірному рішенні не зазначені. Враховуючи, що позивач отримав трудове каліцтво у зв'язку з нещасним випадком на виробництві, працюючи на провідній посаді (прохідника), період знаходження на інвалідності з 21 жовтня 2009 року по день звернення за призначенням пенсії за віком 03 лютого 2023 року зараховується до стажу роботи прохідника із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, та складає (без урахування кратності): 13 років 03 місяця 13 днів. Отже, загальний стаж на підземних роботах провідної професії становить (без урахування кратності): 19 років 05 місяців 14 днів. Додатковий стаж відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 за роботи у провідній професії “прохідник”, “ГРОЗ” становить: 4 роки 09 місяців, а тому пільговий стаж позивача з урахуванням кратності за 1 рік 3 місяці робот на провідній посаді складає 26 років 09 місяців.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 32-34/ зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. 03 лютого 2023 року він звернувся через ВЕБ-портал із заявою щодо переведення на пенсію за віком на пільгових умовах. Вказана заява розглянута за принципом екстериторіальності - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області. За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів стаж роботи на посадах, віднесених до провідних професій, становить 18 років 01 місяць 14 днів, в тому числі період перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва - 12 років 3 місяці 5 днів. Крім того, стаж роботи віднесений до посад за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, які дають право на пенсію незалежно від віку, за наявності стажу на зазначених роботах не менше 25 років, складає 2 роки 9 місяців 13 днів. Таким чином, пільгового стажу недостатньо для переведення пенсіонера на пенсію за віком на пільгових умовах. На підставі вищевикладеного, за результатами розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято вмотивоване рішення №914270325396 від 10 лютого 2023 року про відмову позивачу в переведенні на пенсію за віком на пільгових умовах згідно частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд установив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с. 9/, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, що визнається відповідачем та не заперечується позивачем.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення / перерахунок пенсії від 03 лютого 2023 року, в якій просив призначити йому пенсію, вид: перехід на інший вид пенсії /а.с. 36/.

Рішенням Відділу перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №914270325396 від 10 лютого 2023 року /а.с. 65/ відмовлено ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи.

Вказане рішення обґрунтовано тим, що частиною третьою статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Згідно абзацу 4 частини першої статті 24 Закону час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. Згідно із частиною другою статті 24 Закону страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 03 лютого 2023 року звернувся із заявою про переведення на пенсію за віком (звернення через веб-портал). В ході розгляду заяви встановлено, що вказаний громадянин отримує пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві. За матеріалами пенсійної справи та наданих документів стаж роботи на посадах, віднесених до провідних професій, становить 18 років 01 місяць 14 днів, в тому числі період перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва - 13 років 03 місяці 05 днів. Крім того, стаж роботи віднесений до посад за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, які дають право на пенсію незалежно від віку, за наявності стажу на зазначених роботах не менше 25 років - 02 роки 09 місяців 13 днів.

Відповідно до розрахунку стажу для права на пенсію за віком /а.с. 21-22, 63-64/ ОСОБА_1 має страховий стаж 22 роки 00 місяців 26 днів, до якого, в тому числі, зараховано період отримання ОСОБА_1 допомоги по безробіттю з 09 листопада 2009 року по 15 листопада 2010 року (1 рік 00 місяців 07 днів) та період, що дає право на зниження ПВ:роботи підземні, проф. за пост. №202 - 12 років 02 місяці 18 днів.

Не погодившись з рішенням Відділу перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №914270325396 від 10 лютого 2023 року, позивач звернувся до суду цим з позовом.

При цьому, як слідує із змісту позовної заяви, позивач просить перевести його на пенсію за віком на пільгових умовах, зарахувавши до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з повним робочим днем під землею, на провідній посаді період роботи з 09 листопада 2009 року по 15 листопада 2010 року, та до стажу роботи на провідних посадах - додатково 4 роки 9 місяців відповідно до роз'яснення Міністерства Соціального захисту населення України від 20 січня 1992 року № 8, яке видане на виконання Постанови Верховної Ради України №1931-XII від 06 грудня 1991 року.

Надаючи оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, суд виходить з такого.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року /далі - Закон №1058-IV/.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною першою статті 114 "Пенсія за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників" Закону №1058-IV встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з частиною другою цієї статті на пільгових умовах пенсія за віком призначається:

1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах .

2) працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах .

Частиною третьою цієї ж статті встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Згідно з частиною першою статті 24 Закону №1058-IV /в редакції, чинній на дату прийняття оскаржуваного рішення/ страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що період отримання особою, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, допомоги по безробіттю включається до страхового стажу та не включається до стажу роботи із шкідливими умовами (за списками робіт і професій, затвердженими Кабінетом Міністрів України) та на посадах провідних професій, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Відповідно до записів в трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 30 листопада 1982 року ОСОБА_1 у період з 09 листопада 2009 року по 15 листопада 2010 року отримував допомогу по безробіттю /а.с.16-20/.

Згідно з розрахунком стажу, наявним в матеріалах справи, період отримання допомоги по безробіттю з 09 листопада 2009 року по 15 листопада 2010 року (1 рік 00 місяців 07 днів) зараховано ОСОБА_1 до страхового стажу, що становить 22 роки 00 місяців 26 днів.

Таким чином, період отримання позивачем допомоги по безробіттю з 09 листопада 2009 року по 15 листопада 2010 року зараховано відповідачем до страхового стажу у відповідності до вимоги частини першої статті 24 Закону №1058-IV.

Норма, яка б вказувала на те, що період отримання допомоги по безробіттю зараховується (на чому наполягає позивач) до стажу роботи із шкідливими умовами та на посадах провідних професій (спеціального стажу), який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, в Законі №1058-IV відсутня.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що незазначення в оскаржуваному рішенні мотиву незарахування відповідачем періоду отримання позивачем допомоги по безробіттю з 09 листопада 2009 року по 15 листопада 2010 року (1 рік 00 місяців 07 днів) до стажу роботи на посадах провідних професій (спеціального стажу), що дає право на призначення пенсії незалежно від віку відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058-IV, не свідчить про те, що рішення є необґрунтованим, оскільки за відсутності відповідного нормативного регулювання у відповідача відсутній обов'язок щодо роз'яснення такого незарахування.

Крім того, у заяві про призначення / перерахунок пенсії від 03 лютого 2023 року позивач не викладав прохання зарахувати період отримання ним допомоги по безробіттю з 09 листопада 2009 року по 15 листопада 2010 року саме до стажу роботи (спеціального стажу), що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058-IV, та не зазначав правові підстави для такого зарахування, а тому відповідач і не наводив мотиви щодо відхилення такого аргументу позивача.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, в тому числі і нормами статті 114, не передбачено зарахування періоду отримання допомоги по безробіттю до стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Також з наведеного судом правового регулювання слідує, що до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, включається час перебування особи на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням. Працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень) мають право на пенсію незалежно від віку (пільгова умова) у разі зайнятості на таких роботах не менше 20 років.

Як свідчить зміст оскаржуваного рішення, до стажу роботи позивача на посадах, віднесених до провідних професій (18 років 01 місяць 14 днів), зараховано період перебування позивача на інвалідності внаслідок трудового каліцтва - 13 років 03 місяці 05 днів.

Таким чином, стаж роботи позивача (спеціальний стаж), що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058-IV, обчислено відповідачем з урахуванням вимоги частини першої статті 24 цього Закону щодо включення до такого стажу часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві.

Правильність обчислення відповідачем часу перебування позивача на інвалідності внаслідок трудового каліцтва позивачем не оспорюється.

З огляду на те, що для призначення пенсії незалежно від віку відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058-IV працівники провідних професій повинні мати стаж роботи на посадах, віднесених до провідних професій, не менше 20 років, а у позивача такий стаж становить лише 18 років 01 місяць 14 днів, суд доходить висновку про наявність у відповідача підстав для відмови у переведенні позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи.

Довід позивача стосовно того, що у відповідача був обов'язок ще й зарахувати до стажу роботи на провідних посадах додатково 4 роки 9 місяців відповідно до Роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20 січня 1992 року № 8, виданого на виконання Постанови Верховної Ради України №1931-XII від 06 грудня 1991 року, суд до уваги не приймає, оскільки Роз'яснення за своєю суттю і юридичною природою не належить до актів законодавства, в тому числі до актів нормативно - правового характеру, які є обов'язковими для виконання органами державної влади.

Тож суд доходить висновку, що рішення Відділу перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №914270325396 від 10 лютого 2023 року є правомірним та підстави для його скасування відсутні.

Інші доводи позивача не спростовуються вищевикладені висновки суду у цій справі.

Отже, адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк