Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
м. Миколаїв.
19.08.2010 р. 30.08.2010 № 2а-4307/10/1470
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Устинов І.А. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Єланецької міжрайонної Державної податкової інспекції у Миколаївській області (Братське відділення), вул. Леніна, 117, смт Братське, Братський район, Миколаївська область, 55401
дофізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
проприпинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця,
Позивач звернувся до суду з заявою про скасування державної реєстрації та припинення підприємницької діяльності відповідача на підставі ст.11 Закону України “Про державну податкову службу”, посилаючись на те, що відповідач не подає звітності до ДПІ більше одного року, і про причину ненадання звітності не повідомив.
До суду надійшла заява від представника позивача про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує.
Відповідач у судове засідання двічі не з'явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив,
Суд вважає, що справа може бути розглянута по суті на підставі наявних у справі доказів, а відсутність повноважного представника відповідача, відповідно до ст. 128 КАС України, не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно до вимог ч.6 ст.145 Господарського кодексу України відповідач як суб'єкт господарювання зобов'язаний на основі даних бухгалтерського обліку складати та надавати фінансову звітність за формами, передбаченими законодавством, відповідно до вимог закону та установчих документів. Строки подання податкових декларацій встановлені ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами”.
Згідно акту перевірки дотримання податкового законодавства від 15.04.2010, наданого Єланецькою міжрайонною Державною податковою інспекцією Миколаївської області (Братське відділення), відповідач не надає податкові декларації, документи бухгалтерської звітності з моменту державної реєстрації.
Згідно довідок Братського відділення Єланецької міжрайонної Державної податкової інспекції, Управління Пенсійного фонду України в Братському районі Миколаївської області, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Братському районі Миколаївської області, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Єланецької міжрайонної виконавчої дирекцією, заборгованість відповідача перед Державними цільовими фондами також відсутня.
Згідно ч.2 ст.46 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15.05.2003 №755-ІV неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для постановляння судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Відповідно до п.17 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу” податкові органи мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
15.06.2010 року Єланецькою міжрайонною Державною податковою інспекцію у Миколаївській області, винесено розпорядження № 52 про звернення до суду про припинення підприємницької діяльності, згідно п.8.6 Інструкції про порядок обліку платників податку, затвердженої Наказом ДПА України від 19.02.1998р.№ 80.
Відповідно до ст.11, ч.1 ст.71 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідач своїм правом не скористався.
Згідно п.15 ст.58 Господарського кодексу України скасування (припинення) державної реєстрації суб'єкта господарювання здійснюється за його особистою заявою, а також на підставі рішення суду, або в інших випадках, передбачених законом.
Як вбачається з ст.247 Господарського кодексу України, у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Оскільки засновники в судове засідання не з'явились, не є стороною у справі, суд не знаходить підстав призначати ліквідаційну комісію.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та таким, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.3 ст.49 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня від дати надходження рішення про припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем вносить до Єдиного державного реєстру відповідний запис.
Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167, 254 КАС України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати державну реєстрацію та припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), зареєстрованого 04.12.2007 року за № 25050000000000743.
3. У день набрання постановою законної сили направити її копію для виконання
Державному реєстратору Братської районної державної адміністрації Миколаївської області, якого зобов'язати повідомити суд про внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя І.А. Устинов