про передачу адміністративної справи на розгляд до іншого адміністративного суду
12 травня 2023 року м. Житомир справа № 240/12642/23
категорія 108020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Окис Т.О., розглянувши питання про передачу адміністративної справи на розгляд до іншого адміністративного суду в справі за позовом ОСОБА_1 до Київської митниці Державної митної служби України про визнання протиправною та скасування постанови,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 14 квітня 2022 року у справі про порушення митних правил № 1130/1000022, якою його було визнано винним у вчиненні правопорушення за статтею частиною 4 статті 469 Митного кодексу України і накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34000 гривень.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд уважає за необхідне передати її на розгляд іншому адміністративному суду, виходячи із такого.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує серед іншого, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
З'ясовуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суд установив, що позовна заява подана до Житомирського окружного адміністративного суду без дотримання правил предметної підсудності у зв'язку з наступним.
Так, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Водночас, статтею 20 Кодексу адміністративного судочинства України розмежовано предметну юрисдикцію між місцевими загальними як адміністративними судами та окружними адміністративними судами.
Пунктом 1 частини 1 названої правової норми передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Як убачається зі змісту позовної заяви ОСОБА_1 оскаржує постанову від 14 квітня 2022 року у справі про порушення митних правил № 1130/1000022, якою його було визнано винним у вчиненні правопорушення за статтею частиною 4 статті 469 Митного кодексу України і накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34000 гривень.
Суд звертає увагу, що провадження у справах про порушення митних правил, за які передбачена адміністративна відповідальність, розгляд таких справ, накладення адміністративних стягнень, оскарження постанов суду у справах про порушення митних правил, здійснюється у порядку передбаченому Митним кодексом України, Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Розділом XIX Митного кодексу України визначено порядок провадження у справах про порушення митних правил, процесуальні дії та порядок їх проведення, оскарження постанов у справах про порушення митних правил.
Відповідно до статті 529 Митного кодексу України постанова митниці у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, або до місцевого загального суду як адміністративного суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Таким чином, розгляд спорів з приводу рішень, дій чи бездіяльності митних органів у справах про порушення митних правил, віднесено до компетенції місцевих загальних судів як адміністративних та не належать до компетенції окружних адміністративних судів.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд установить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Отже, однією з підстав для передачі справи на розгляд до іншого адміністративного суду є порушення позивачем правил підсудності. При цьому, вирішення питання щодо передачі адміністративної справи на розгляд до іншого адміністративного суду можливо як до, так і після відкриття провадження у справі.
Суд ураховує, що предметна підсудність має імперативний характер, порушення правил якої відповідно до статті 318 Кодексу адміністративного судочинства України є безумовною підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому предметно не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Відповідно до частини 1 статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи - позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Позивач зареєстрований за адресою (вказана в позовній заяві): АДРЕСА_1 .
Ураховуючи викладене та з метою забезпечення права позивача на доступ до суду, встановленого законом, суд дійшов висновку про передачу цієї справи на розгляд до Олевського районного суду Житомирської області ( вул. Володимирська, 7, м.Олевськ, Коростенський район, Житомирська область, 11001).
Керуючись статтями 29, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Передати адміністративну справу № 240/12642/23 за позовом ОСОБА_1 до Київської митниці Державної митної служби України про визнання протиправною та скасування постанови на розгляд Олевського районного суду Житомирської області ( вул. Володимирська, 7, м.Олевськ, Коростенський район, Житомирська область, 11001).
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дати її постановлення.
Суддя Т.О. Окис