Рішення від 12.05.2023 по справі 240/7370/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2023 року м. Житомир справа № 240/7370/23

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Романченка Є.Ю., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо застосування при обчисленні пенсії середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу вцілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 22.09.2022 перерахунок та виплату призначеної відповідно до Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" пенсії з урахуванням для обчислення пенсії середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу вцілому по Україні, з якої сплачно страхові внески за 2017,2018,2019 року.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що перехід на вид пенсії "за віком" за Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV), замість раніше призначеної пенсії за Законом України від 07.06.2001 № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон № 2493-III ), не є переходом з одного виду пенсії на інший вид, а є призначенням пенсії вперше. Це зумовлює необхідність застосування показників середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 роки.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 17.04.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області заперечує проти заявлених позовних вимог та просить у їх задоволенні відмовити, оскільки позивачу пенсію вперше призначено 02.04.2014, а з 01.05.2020 її переведено на пенсію за віком відповідно до №1058-IV. Вважає, що в даному випадку має саме переведення на інший вид пенсії, а не її первинне призначення. Відтак, показних середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Встановлено, що ОСОБА_1 з 02.04.2014 отримувала пенсію за віком, розмір якої обчислено відповідно до Закону № 2493-III.

Згідно з пунктом 8 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону №1058-IV буде більшим від розміру пенсії, обчисленого відповідно до Закону № 2493-III, проводиться автоматичне, без звернення особи, переведення на відповідний вид пенсії на загальних умовах за матеріалами пенсійних справ.

При цьому, особи, яких переведено на пенсію за нормами Закону №1058-IV, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію за спеціальним законом. При цьому пенсія встановлюється у тому розмірі, що був до переведення, з 1 числа наступного місяця, у якому надійшла заява.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії позивача за віком відповідно до Закону №1058-IV більший за розмір пенсії згідно з Законом № 2493-III.

Позивача з 01.05.2020 автоматично переведено за матеріалами пенсійної справи на пенсію за віком згідно з Законом №1058-IV. Розмір пенсії розрахований із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014 - 2016 роки.

ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою в якій просила здійснити перерахунок пенсії за віком згідно з Законом №1058-IV з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за останні три роки, а саме 2017, 2018, 2019 роки, як особі, яка вперше звернулася за призначенням вказаного виду пенсії.

Листом від 16.12.2022 № 39733-37496/К-02/8-0600/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про відсутність підстав для задоволення її заяви.

Позивач, вважаючи порушеними її права, звернулася з позовом до суду.

Вирішуючи позов по суті, суд виходить з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом №1058-IV, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-ІV, пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-ІV, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Згідно з пунктом 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV, у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України "Про державну службу"; "Про службу в органах місцевого самоврядування"; "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення.

З наведеного слідує, що частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.

Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.

У випадку переведення на інший вид пенсії за іншим законом має враховуватися показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 02.04.2014 отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону № 2493-III.

З 01.05.2020 позивача переведено з пенсії за віком, призначеної за нормами Закону № 2493-III, на пенсію за віком, призначену за нормами Закону №1058-ІV.

Тобто, позивача з 01.05.2020 переведено на той самий вид пенсії (за віком), хоча й за нормами іншого закону.

Таким чином, оскільки мало місце призначення одного й того ж самого виду пенсії (пенсії за віком), але за іншим законом, суд приходить висновку про те, що показник середньої заробітної плати при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час первинного призначення пенсії за віком.

Тому при визначенні розміру пенсії позивача з 01.05.2020 відповідач правомірно застосував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014 - 2016 роки, а не за 2017-2019 роки.

До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 29.11.2022 при розгляді справи №560/4589/21, який в силу приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховується судом під час вирішення цього спору.

З огляду на вищевикладене у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити в повному обсязі.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Ю. Романченко