Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 травня 2023 року Справа№200/1805/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної
І.С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
27.04.2023 ОСОБА_1 , позивач, звернувся з позовом до Донецького окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незаконного зменшення, при перерахунку пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.07.2022 у справі №200/16773/21, основного розміру пенсії ОСОБА_1 до 70%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області при перерахунку з 01.12.2019 пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.07.2022 у справі №200/16773/21, застосувати основний розмір пенсії 90 %, який йому встановлений пожиттєво при виході на пенсію.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.04.2023 відкрито провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, витребувано встановлені судом докази.
10.05.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заявило клопотання про зупинення провадження у справі №200/1805/23.
Ухвалою суду від 10.05.2023 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі №200/1805/23.
10.05.2023 відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, надав до суду відзив та докази по справі.
10.05.2023 судом долучено до матеріалів справи відзив на позовну заяву.
10.05.2023 позивач надав до суду відповідь на відзив на позовну заяву.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.05.2023 долучено до матеріалів справи відповідь на відзив на позовну заяву.
Інших клопотань від сторін до суду не надходило.
За правилами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Відповідно до частини п'ятої статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відтак, відсутні перешкоди для розгляду справи по суті.
Так, позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.07.2022 у справі №200/16773/21 на підставі довідки від 03.09.2021 №33/25-2795 відповідач здійснив позивачу перерахунок пенсії. При цьому, позивач вважає, що після перерахунку пенсії на виконання рішення суду відповідач незаконно та протиправно зменшив розмір його пенсії з 90% до 70%. На письмове звернення позивача в лютому 2023 року, з вимогою застосувати йому при перерахунку пенсії основний розмір 90%, який йому встановлено пожиттєво, відповідач відмовив.
Позивач вважає такі дії протиправними та такими, що порушують його конституційні права. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позивних вимог, обґрунтовуючи це тим, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.07.2022 у справі №200/16773/21 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки від 03.09.2021 №33/25-2795. Разом із цим, відповідач зазначає, що резолютивна частина означеного рішення не містить зобов'язання відповідача під час розрахунку пенсійних виплат встановлення певного відсоткового розміру пенсії від грошового забезпечення. Тому позивачу здійснено розрахунок пенсії з урахуванням вимог чинного законодавства та рішення суду, виходячи з 70% грошового забезпечення з 01.12.2019.
Крім того, відповідач посилається на висновок Верховного Суду України, викладений в постанові від 05.11.2013 (справа № 21-293а13), відповідно до якого строки нарахування та виплати пенсій можуть бути змінені за умови іншого законодавчого регулювання.
Позивач надав відповідь на відзив на позовну заяву, в якій заперечував проти доводів відповідача та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, що підтверджується матеріалами справи.
Позивач є одержувачем пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується матеріалами справи та не оскаржується сторонами.
В жовтні 2021 року ДУ «ТМО МВУС України по Донецькій області», надіслало на адресу позивача та адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку №33/25-2795 від 03.09.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , за листопад 2019 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських НП» за прирівняною посадою поліцейського, в які зазначено, що в листопаді 2019 року грошове забезпечення поліцейських НП були значно підвищені, за рахунок того, що поліцейським виплачуються додаткові види грошового забезпечення, які не було зазначені у довідці 2017 року: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 44,91 відсотки посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також премія - 62,58 % (відсотків нарахованого грошового забезпечення).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06.07.2022 у справі №200/16773/21, адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення №594 від 12.10.2021 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області «Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 » на підставі оновленої довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» № 33/25-2795 від 03.09.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських НП».
Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 01.12.2019 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» № 33/25-2795 від 03.09.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських НП» та наказу МВС України № 260 від 06.04.2016, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії до 70 відсотків.
Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецької області при здійснені ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.05.2018 застосувати основний розмір пенсії 90 відсотків, та виплати недоотриману суму пенсії.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 06.12.2022 у справі №200/16773/21 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задоволено частково.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.07.2022 у справі №200/16773/21 скасовано в частині задоволення позовних вимог про:
- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії до 70 відсотків;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області при здійснені ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.05.2018 застосувати основний розмір пенсії 90 відсотків, та виплати недоотриману суму пенсії,
а позовні вимоги в цій частині залишено без розгляду.
В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.07.2022 у справі № 200/16773/21 залишено без змін.
Тобто, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.07.2022 у справі № 200/16773/21 набрало законної сили в частині вимог, якими визнано протиправним та скасовано рішення №594 від 12.10.2021 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області «Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 » на підставі оновленої довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» № 33/25-2795 від 03.09.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських НП»; та зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 01.12.2019 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» № 33/25-2795 від 03.09.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських НП» та наказу МВС України № 260 від 06.04.2016, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
20.01.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом вих.№0500-0203-8/7535 надало відповідь на адвокатський запит в інтересах позивача в якій зазначило, зокрема, наступне.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.07.2022 у справі №200/16773/21, яке набрало законної сили 06.12.2022, в грудні 2022 року позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №33/25-2795 від 03.09.2021.
За січня 2023 року загальний розмір пенсії складає 13997,28 грн.
Доплата до пенсії за період з 01.12.2019 по 31.12.2022 у загальній сумі 214580,22 грн.
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей згідно статті 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, виплата коштів на виконання рішення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
23.02.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом вих.№0500-0203-8/15812 надало відповідь на адвокатський запит в інтересах позивача в якій зазначило, зокрема, наступне.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.07.2022 у справі №200/16773/21, яке набрало законної сили 06.12.2022, виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства.
З рішенням суду від 06.07.2022 у справі №200/16773/21 у грудні 2022 року проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №33/25-2795 від 03.09.2021.
З січня 2023 року розмір пенсійної виплати позивача складає 13997,28 грн.
Доплата до пенсії за період з 01.12.2019 по 31.12.2022 у загальній сумі 214580,22 грн.
В частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання перерахунку пенсії виходячи з 90% грошового забезпечення з 01.05.20018 позивачу рішенням суду залишені без розгляду.
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей згідно статті 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, виплата коштів на виконання рішення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
Судом встановлено, що відповідно до протоколу перерахунку пенсії по пенсійній справі N/А-27324 (МВС) від 06.10.2005 ОСОБА_1 дата звернення - 12.09.2000; умови призначення: вислуга років 35 (календ. 35), у розмірі 90% грошового забезпечення; основний розмір пенсії - 90% грошового забезпечення; призначено згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі 3528,27 грн. з 13.09.2000 довічно.
Відповідно до виписки з протоколу перерахунку пенсії по пенсійній справі N/А-27324 (МВС) від 01.01.2023 основний розмір пенсії ОСОБА_1 склав 70% грошового забезпечення; підсумок пенсії (з надбавками) 13997,28 грн.; підстава перерахунку: рішення суду.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії по пенсійній справі N/А-27324 (МВС) від 19.01.2023 ОСОБА_1 дата звернення - 12.09.2000; умови призначення: вислуга років 35 (календ. 35), у розмірі 70% грошового забезпечення; основний розмір пенсії - 70% грошового забезпечення; призначено згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі 13997,28 грн. з 13.09.2000 довічно.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії по пенсійній справі N/А-27324 (МВС) від 22.02.2023 ОСОБА_1 дата звернення - 12.09.2000; умови призначення: вислуга років 35 (календ. 35), у розмірі 70% грошового забезпечення; основний розмір пенсії - 70% грошового забезпечення; призначено згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі 13997,28 грн. з 13.09.2000 довічно.
Позивач, не погодившись з такими діям відповідача, звернувся з даним позовом до суду.
Спірним питанням у дані справі є правомірність зменшення розміру пенсії позивача з 90% грошового забезпечення до 70%, при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019, з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.07.2022 у справі №200/16773/21.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керувався наступним.
Згідно із статтею 1 Конституції України Україна є соціальною та правовою державою.
Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
За змістом преамбули Закону №2262-ХІІ, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частинами першою, другою, четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачає, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так відповідна заява пенсіонера про перерахунок пенсії у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.
Частиною другою статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011, який набрав чинності 01.10.2011 (далі - Закон №3668-VI), до статті 13 Закону №2262-XII внесено зміни, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Законом України від 27.03.2014 №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесені зміни до статті 13 Закону №2262-XII.
Відповідно до статті 13 Закону №2262-XII (у редакції Закону №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Вирішуючи питання про застосування Закону №2262-ХІІ у часі, суд зазначає, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до абзацу 2 пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовуються той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №1166-VII зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
04.02.2019 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняв зразкове рішення у справі №240/5401/18, в якому дійшов до висновку про те, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
Постановою від 16.10.2019 Велика палата Верховного суду зазначене рішення залишила без змін.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У пункті 50 рішення по справі «Щокін проти України» Європейський суд з прав людини вказує, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливе тільки «на умовах, передбачених законом».
Як встановлено судом вище та не заперечується відповідачем, що пенсію за вислугу років позивачу призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення.
Суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Таким чином, внесені Законами №3668-17 та №1166-VII зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення, відповідно, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Разом із цим, як вбачається з матеріалів справи та підтверджується відповідачем, з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.07.2022 у справі №200/16773/21, перерахунок пенсії позивачу проведено у грудні 2022 року з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №33/25-2795 від 03.09.2021, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Донецькій області», при якому зменшено відсотковий розмір грошового забезпечення позивача з 90% до 70%.
При вказаних обставинах, суд приходить висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача з 90% грошового забезпечення до 70%, при здійсненні перерахунку пенсії з 01.12.2019.
Отже, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу у розмірі 70% грошового забезпечення з 01.12.2019 та зменшення у зв'язку з цим встановленого розміру пенсії у відсотковому виразі (з 90% суми грошового забезпечення) є протиправними. Тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню, шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.12.2019 виходячи з розміру 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення №33/25-2795 від 03.09.2021, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Донецькій області», з урахуванням виплачених сум.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відтак, порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 90% сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення №33/25-2795 від 03.09.2021, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Донецькій області», з 01.12.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
При цьому, суд вважає, вищевказаний спосіб захисту достатнім, враховуючи обставини по справі.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до квитанції №0.0.2930959590.1 від 03.04.2023 позивачем сплачено судовий збір в сумі 858,88 грн.
Згідно із частиною першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, зважаючи на те, що позивачем сплачено суму судового збору та позовні вимоги задоволено, суд приходить висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; рнокпп: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 90% сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення №33/25-2795 від 03.09.2021, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Донецькій області», з 01.12.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) грн. 88 коп.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 12.05.2023.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».
У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.С. Молочна