про залишення без задоволення заяви про визнання протиправними дій,
вчинених на виконання рішення суду
12 травня 2023 року ЛуцькСправа № 140/4065/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24 червня 2021 року позов у цій справі задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон №796-XII); зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 14 жовтня 2020 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі визначеному статтею 39 Закону №796-XII, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).
02 травня 2023 року до суду в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) надійшла заява позивача (стягувача) про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24 червня 2021 року у справі №140/4065/21. Заява обґрунтована тим, що на виконання рішення суду ГУ ПФУ у Волинській області в добровільному порядку провело з 14 жовтня 2020 року нарахування підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону №796-XII, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік), лише до дня набрання рішенням суду законної сили (до 27 липня 2021 року). Відповідач відновив щомісячне нарахування та виплату підвищення до пенсії з березня 2023 року. Таким чином, сума боргу за період зупинення виконання судового рішення збільшилася і становить 79416,73 грн. ГУ ПФУ у Волинській області повідомило про те, що заборгованість у сумі 119015,70 грн за період з 14 жовтня 2020 року по 28 лютого 2023 року (у тому числі донарахована за період з 27 липня 2021 року по 28 лютого 2023 року у сумі 79416,73 грн) внесена до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою; про причини віднесення до боргу нарахованих та невиплачених з вини відповідача сум за період з 27 липня 2021 року по 28 лютого 2023 року зазначено не було. На думку позивача, такі дії ГУ ПФУ у Волинській області спрямовані на невиконання рішення суду від 24 червня 2021 року у справі №140/4065/21, у зв'язку з чим він просить визнати протиправними дії відповідача щодо внесення заборгованості у сумі 79416,73 грн за період з 27 липня 2021 року по 28 лютого 2023 року до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, та зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року розгляд заяви призначено у порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що зазначену заяву необхідно залишити без задоволення з таких мотивів та підстав.
Відповідно до частин першої, четвертої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. Заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
За приписами частини третьої статті 383 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Отже, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статті 383 КАС України можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими заявником.
Згідно із частиною шостою статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09 грудня 2021 року у справі №9901/235/20 вказала, що стаття 383 КАС України передбачає можливість звернутися до суду із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. Ця стаття є останньою в розділі IV КАС України “Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах” і містить чіткі вимоги до такої заяви, строк звернення, порядок її розгляду та наслідки невідповідності вимогам заяви. Зі змісту цієї статті випливає, що як крайній захід для захисту прав особи позивача, на користь якої ухвалене рішення суду, закон встановив можливість звернення до суду з відповідною заявою. Перед тим як подати таку заяву, стягувач має використати всі можливі засоби для виконання судового рішення. Зокрема, наявність рішення суду, яке набрало законної сили, зобов'язує суб'єкта владних повноважень здійснити його виконання. У випадку, коли боржник добровільно не виконує рішення суду, стягувач має вчинити дії для виконання рішення суду в примусовому порядку відповідно до вимог Закону України “Про виконавче провадження”, і тільки після того, як стягувач використав усі можливості для примусового виконання рішення суду, а воно залишається не виконаним, тоді в такої особи виникає право звернутися до суду із заявою в порядку статті 383 КАС України.
При вирішенні заяви ОСОБА_1 суд встановив такі обставини.
12 листопада 2021 року на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24 червня 2021 року, яке набрало законної сили 27 липня 2021 року, позивачу було видано виконавчий лист № 20528/2021 в частині зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 14 жовтня 2020 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі визначеному статтею 39 Закону №796-XII, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).
Листом від 08 жовтня 2021 року №11497-11669/Д-02/8-0300/21 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило ОСОБА_1 про те, що рішення суду виконано в межах покладених зобов'язань; сума нарахувань на виконання рішення суду за період з 14 жовтня 2020 року по 27 липня 2021 року становить 39598,97 грн (а.с.57).
25 травня 2022 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №69088014 з примусового виконання виконавчого листа №20528/2021 (а.с.51).
Обґрунтовуючи заяву про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області, ОСОБА_1 вказав, що безпідставне зупинення виконання рішення суду з 27 липня 2021 року та відновлення його виконання лише з 28 лютого 2023 року призвело до збільшення заборгованості на 79416,73 грн з вини органу Пенсійного фонду, а включення суми боргу до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, вчинено всупереч вимогам чинного законодавства України.
Вирішуючи питання, чи мали місце протиправні дії ГУ ПФУ у Волинській області, суд звертає увагу на те, що подана позивачем заява обґрунтована виключно протиправністю дій, які полягають у включенні суми нарахованого на виконання рішення суду у цій справі підвищення до пенсії, яке є невиплаченим, до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Поряд з тим суд вважає за необхідне зазначити, що передбачена статтею 39 Закону №796-ХІІ доплата є періодичним (щомісячним) платежем, виплата якого, за загальним правилом, не обмежена в часі.
Згідно з усталеною судовою практикою (постанови Верховного Суду України від 23 квітня 2013 року у справі №21-239а11, від 19 березня 2013 року у справі №21-53а13, від 05 листопада 2013 року у справі № 21-293а13, від 07 липня 2014 року у справі №21-222014 тощо), відступу від якої не здійснювалось Верховним Судом, виплати за рішеннями судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача. Вказана правова позиція підтримана у постанові Верховного Суду від 29 листопада 2021 року у справі №620/2928/20.
З урахуванням наведеного у боржника ГУ ПФУ у Волинській області відсутні правові підстави для припинення нарахування та виплати позивачу підвищення до пенсії, передбаченого статтею 39 Закону №796-ХІІ, відповідно до судового рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24 червня 2021 року з наступного дня після набрання ним законної сили, якщо нормативно-правове регулювання спірних правовідносин та статус позивача як непрацюючого пенсіонера не змінився.
Як свідчать матеріали справи, ГУ ПФУ у Волинській області рішенням від 24 лютого 2023 року №907600145479 провело ОСОБА_1 перерахунок підвищення до пенсії за період з 14 жовтня 2020 року по 28 лютого 2023 року та з 01 березня 2023 року підвищення до пенсії виплачується разом із пенсією (а.с.72).
При цьому з 25 травня 2022 року виконавчий лист, виданий судом у цій справі, перебував на примусовому виконанні і виконавче провадження не завершене на день розгляду цієї заяви.
Як встановлено з листа ГУ ПФУ у Волинській області від 30 березня 2023 року №7999-9310/Д-02/8-0300/23 (а.с.90-91), за період з 14 жовтня 2020 року по 28 лютого 2023 року заборгованість перед позивачем становить 119015,70 грн. Також роз'яснено, що виплата заборгованості, що обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Статтею 63 Закону №796-XII обумовлено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Згідно з статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Щороку Кабінет Міністрів України затверджує бюджет Пенсійного фонду України на календарний рік. Окремим рядком у бюджеті передбачено видатки за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, з урахуванням витрат, пов'язаних з виплатою та доставкою пенсійних виплат, зокрема, на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду.
Звідси слідує, що фактична виплата нарахованих стягувачу коштів за рішенням суду залежить від виділення коштів на цю мету з Державного бюджету України. Виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття, що зумовлене врахуванням принципу збалансованості бюджету та врахування суспільних та індивідуальних інтересів. Невиконання ГУ ПФУ у Волинській області судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Отже, покладені судом зобов'язання на відповідача можуть бути виконані в повному обсязі у порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень ГУ ПФУ у Волинській області після надходження відповідних коштів з Державного бюджету України, а тому виплата заборгованості у зв'язку із виконанням рішення суду у цій справі (сум підвищення до пенсії, як тих, що нараховані за період з 14 жовтня 2020 року по 27 липня 2021 року, так і тих, що нараховані за період з 27 липня 2021 року по 28 лютого 2023 року) не може бути забезпечена шляхом негайного виконання рішення суду у повному обсязі, оскільки зумовлена, перш за все, економічною ситуацією в країні (в умовах воєнного стану).
У суду немає підстав вважати, що за відсутності окремої ухвали рішення суду у цій справі залишиться невиконаним, тобто, що заборговані суми не будуть виплачені ОСОБА_1 , а зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення суду (у зв'язку із несвоєчасним нарахуванням і виплатою підвищення до пенсії внаслідок зупинення виконання рішення суду з 27 липня 2021 року по 28 лютого 2023 року) за наведених вище фактичних обставин недостатності бюджетних призначень не призведе до негайного виконання вказаного рішення суду у повному обсязі.
Також суд зауважує на тому, що виконавчий лист, виданий Волинським окружним адміністративним судом у цій справі на зобов'язальну частину рішення суду від 24 червня 2021 року, перебуває на примусовому виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області та виконавче провадження (відкрите 25 травня 2022 року) триває і на час розгляду цієї заяви. Примусове виконання судового рішення (у тому числі щодо виплати нарахованих сум) забезпечується визначеними Законом України “Про виконавче провадження” заходами.
З огляду на викладене заява про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 248, 256, 383 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В. Каленюк