Рішення від 09.05.2023 по справі 906/1098/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" травня 2023 р. м. Житомир Справа № 906/1098/22

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Лозинської І.В.,

секретар судового засідання: Воробйова І.Г.

без участі представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Державної екологічної інспекції Поліського округу

до Звягельської міської ради Житомирської області

про стягнення 277795,43 грн

Позивач звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом до відповідача (з врахуванням уточненої позовної заяви від 30.11.2022 (а. с. 82-94 у т. 1) про стягнення 277795,43 грн збитків, завданих внаслідок порушення правил на території Новоград-Волинської міської ради щодо поводження з відходами, що призвело до засмічення і забруднення земельних ділянок; стягнення судового збору.

Ухвалою від 02.12.2022 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження; призначив підготовче засідання суду (а. с. 95 у т. 1).

27.12.2022 до суду від відповідача надійшов відзив на позов від 23.12.2022, вих. №142 з додатками із запереченнями проти позовних вимог (а. с. 97 - 192 у т. 1).

18.01.2023 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив від 18.01.2023, вих. №198/14-08 (а. с. 201 - 205 у т. 1).

24.01.2923 на електронну пошту суду від відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив від 20.01.2023, вих. №12 з додатками (а. с. 211 - 220 у т. 1).

Ухвалою від 25.01.2023 (з врахуванням ухвали від 25.01.2023 про виправлення описки) господарський суд продовжив підготовче провадження у справі; призначив підготовче засідання суду (а. с. 222, 223 у т. 1).

26.01.2023 до суду поштовим зв'язком від відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив від 20.01.2023, №12 з додатками (а. с. 1 - 15 у т. 2).

27.02.2023 до суду від відповідача надійшло клопотання про залучення Управління житлово - комунального господарства та екології Звягельської міської ради третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача (а. с. 33 - 38 у т. 2).

01.03.2023 до суду від відповідача надійшло клопотання про заміну сторони у зв'язку із перейменуванням м. Новоград - Волинський на м. Звягель, та відповідно, Новоград - Волинську міську раду на Звягельську міську раду (а. с. 45 - 47 у т. 2).

02.03.2023 до суду від відповідача надійшло клопотання від 02.03.2023, вих. №35 з додатками про долучення доказів до матеріалів справи (а. с. 49 - 51 у т. 2).

02.03.2023 до суду від позивача надійшли, зокрема, заперечення на клопотання відповідача про залучення третьої особи у справі (а. с. 52 - 54 у т. 2).

Ухвалами від 02.03.2023 господарський суд замінив відповідача у справі з Новоград - Волинської міськради на Звягельську міську раду; відмовив в задоволенні клопотання відповідача про залучення до справи Управління житлово - комунального господарства та екології Звягельської міської ради третьою особою, закрив підготовче провадження, призначив справу для судового розгляду по суті на 30.03.2023 10:30; витребував у сторін додаткові документи (а. с. 61 - 65 у т. 2).

28.03.2023 до суду від відповідача надійшли додаткові пояснення від 28.03.2023, вих. №47 з додатками (а. с. 68 - 71 у т. 2).

30.03.2023 та 27.04.2023 до суду від позивача надійшли пояснення у справі (72 - 74 у т. 2) та додаткові пояснення з додатками (а. с. 80 - 89 у т. 2).

Ухвалою господарського суду від 27.04.2023 розгляд справи по суті відкладено на 09.05.2023 об 11:30 (а. с. 92 у т2).

09.05.2023 на електронну пошту суду надійшли, відповідно, від позивача - судові дебати з поясненнями; від відповідача - письмова промова у судових дебатах.

Представники сторін у засідання суду не прибули; про дату і час розгляду справи повідомлені, про що свідчать їх підписи в розписці від 27.04.2023 (а. с. 91 у т. 2).

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

1. Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.

1.1. Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача 277795,43 грн збитків внаслідок порушення правил щодо поводження з відходами на території Новоград - Волинської міської ради (далі - Звягельської міської ради).

Відповідно до повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 27.09.2021 № 2- 07/4796 Державною екологічною інспекцією Поліського округу здійснено захід державного нагляду (контролю) Звягельської міської ради та за результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 29.10.2021, в якому встановленні та зафіксовані такі обставини (а. с. 23 - 29 у т.1):

- відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №711-р визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Житомирської області. Рішенням Новоград - Волинської міської ради від 04.12.2021 на території Новоград-Волинської міської ради утворено 5 старостинських округів: Великомолодьківський, Дідовицький, Майстрівський, Наталівський і Пилиповицький, з адміністративним центром в м. Новоград-Волинський (тепер - Звягель);

- під час обстеження території Звягельської міської ради виявлено факти порушення правил щодо поводження з твердими побутовими відходами, що призвело до засмічення 2 (двох) відкритих (без асфальто-бетонного чи іншого твердого покриття, що виключало б можливість фільтрації рідкої частини відходів у ґрунт та інфільтрацію ґрунтових вод) земельних ділянок на території Великомолодківського старостинського округу, за межами с. Груд, за координатами 50.576083, 27.387089 та 50.576007, 27.387310 та на території Пилиповицького старостинського округу, за межами с. Пилиповичі, за координатами 50.575458, 27.478315 та 50.575426, 27.478614.

З метою визначення ймовірного забруднення земель, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу, у присутності головного спеціаліста відділу благоустрою та екології Управління ЖКГ та екології Звягельської міської ради Кострикова О.С., проведено відбір 2 (двох) об'єднаних проб ґрунтів та відбір контрольних проб ґрунтів на зазначених у акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 29.10.2021 ймовірно забруднених земельних ділянках (далі - акт перевірки від 29.10.2021), про що складено відповідні акти відбору проб ґрунтів: № 33-21/1 та №34-21/1 від 22.10.2021.

Протоколами вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів Державної екологічної інспекції Поліського округу № 43-21/1 та № 44-21/1 від 08.11.2021 у пробах ґрунту, відібраних на земельних ділянках зазначених у акті перевірки від 29.10.2021, виявлено перевищення вмісту хімічних речовин - амонію (обмінний), заліза (рухомі форми), фосфору (загальний) та хлоридів у порівнянні з контрольним вмістом речовини у ґрунті контрольних проб ґрунтів.

Акт перевірки від 29.10.2021 отриманий головою Зв'ягільської міської ради Боровцем М.П, про що свідчить його підпис та печатка міської ради.

За фактом вчинення адмінправопорушення, зокрема, ст. 96,167 ЗК України, ст. 35,45,46 Закону України "Про охорону земель", ст.17,33 Закону України "Про відходи", ст.33,40,51,55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", начальника відділу благоустрою та екології Управління житлово-комунального господарства та екології Звягельської міської ради Кострикова О.С. визнано винним у вчинені адмінправопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1020,00грн, що підтверджується постановою про накладення адміністративного стягнення від 25.11.2021 (а. с. 41, 42 у т.1).

Ця постанова в установленому порядку не оскаржувалась і 17.12.2021 вказаною посадовою особою сплачено суму штрафу в повному обсязі (а. с. 43 у т.1).

Враховуючи викладене, на підставі матеріалів перевірки та Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 №171, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 05.05.1998 №285/2725 (зі змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №149 від 04.04.2007, наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів №241 від 04.11.2020) державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу 11.02.2022 та 14.02.2022 здійснено розрахунок розміру відшкодування шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок засмічення земельних ділянок побутовими відходами, за яким загальний розмір збитків становить 277795,43 грн (а. с. 50 - 75 у т.1).

17.02.2022 позивач на адресу відповідача направив претензію від 17.02.2022 № 10008/2/4-07 про відшкодування шкоди разом з розрахунком розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок засмічення земельних ділянок побутовими відходами.

Вказану претензію відповідачем отримано 22.02.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення (а. с. 49 у т.1).

Разом з тим, до теперішнього часу шкода, заподіяна засміченням земельних ділянок побутовими відходами в сумі 277795,43 грн залишається не відшкодованою, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що позивачем у справі жодним чином не доведено факт засмічення земельних ділянок саме в результаті діяльності Звягельської міської ради.

Крім того зазначає, що ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" не передбачено відшкодування шкоди органами місцевого самоврядування, а посилання позивача на сплату начальником відділу благоустрою та екології управління житлово-комунального господарства та екології Звягельської міської ради Костриковим О.С. штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, що свідчить про визнання ним вини у вчиненні правопорушення, не є доказом заподіяння шкоди Звягельською міською радою.

У відповіді на відзив позивач, зокрема зазначив, що актом перевірки дотримання вимог природохоронного законодавства від 29.10.2021 інспекцією зафіксовано, що Звягельською міською радою не переоформлено паспорти місць видалення відходів та з метою усунення даного порушення надано вимогу від 02.11.2021, яка до цього часу не виконана. Також відповідачем не розроблено та не затверджено схему санітарного очищення населених пунктів, що також підтверджує невиконання вимоги інспекції від 02.11.2021.

Позивач у запереченнях на відповідь на відзив вказує, що на виконання вимоги Державної екологічної інспекції Поліського округу від 02.11.2021 Звягельською міською радою було вжито такі заходи:

- для здійснення природоохоронних заходів на території громади рішенням Новоград-Волинської міської ради від 23.12.2021 № 429 затверджено Програму охорони навколишнього природного середовища на 2022-2026 роки;

- з метою запобігання та зменшення обсягів утворення відходів, ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ, розпорядженням міського голови від 21.09.2022 № 250 створено постійно діючу комісію з питань поводження з безхазяйними відходами на території територіальної громади та затверджено Положення про цю комісію;

- у 2022 році складено 18 адмінпротоколів у сфері поводження з відходами, які розглянуті адмінкомісією при виконавчому комітеті Звягельської міської ради;

- у 2021 році управлінням ліквідовано 14 стихійних сміттєзвалищ (відповідно до звернень громадян, в тому числі, інтерактивна мапа Міндовкілля);

- у 2022 році проведені роботи з прибирання сміттєзвалищ на території Великомолодьківського та Пилиповицького старостинського округів;

- ліквідація стихійних сміттєзвалищ на території громади здійснюється у межах фінансових можливостей;

- на території Звягельської міської територіальної громади вивезення відходів здійснюється на полігон твердих побутових відходів м. Звягель;

- відповідно до Програми охорони навколишнього природного середовища на 2022-2026 роки передбачено розробку схеми санітарного очищення населених пунктів громади;

- проводиться робота щодо ліквідації та закриття місць видалення відходів на території старостинських округів Звягельської міської територіальної громади;

- з метою недопущення спалювання листя на території громади, у 2022 році відведено окреме місце на полігоні твердих побутових відходів м. Звягель для компостування листя, яке в подальшому буде використано як органічне добриво;

- щорічно Управлінням житлово-комунального господарства та екології міської ради подається статистична звітність за формою №1 - ТПВ "Звіт про поводження з твердими побутовими відходами".

З урахуванням зазначеного відповідач вважає, що Звягельською міською радою як правонаступником усього майна, прав та обов'язків Пилиповицької, Наталівської, Дідовицької та Великомолодьківської сільських рад вживалися та вживаються усі заходи, в межах компетенції та у відповідності до чинного законодавства, задля усунення порушень, визначених у вимозі Державної екологічної інспекції Поліського округу від 02.11.2021.

1.2. Обставини справи, встановлені Господарським судом Житомирської області.

Рішенням виконавчого комітету Пилиповицької сільської ради від 27.03.1998 "Про визначення території для складування побутових відходів" вирішено звернутись до Новоград-Волинської районної ради з проханням виділити із земель запасу районної ради 0,5 га землі в с. Пилиповичі Новоград-Волинського району Житомирської області для розміщення звалищ побутових відходів (а. с. 14 у т.1).

Рішенням Пилиповицької сільської ради від 16.12.2004 "Про Програму охорони навколишнього природного середовища на 2004-2007 роки" передбачено в бюджеті на 2005 рік кошти на виконання робіт по паспортизації місць видалення відходів та розпочато роботи по виготовленню паспорта місць видалення відходів (а.с.112 у т.1).

16.11.2006 зареєстровано Паспорт місця видалення відходів за реєстраційним номером 15.55, власником якого була Пилиповицька сільська рада (а.с.113-121 у т.1).

Розпорядженням голови Новоград-Волинської РДА від 02.06.2011 №532 "Про збір матеріалів щодо попереднього погодження вибору місця розташування земельної ділянки в постійне користування" надано земельну ділянку площею 1,50 га в постійне користування для звалища побутових відходів на території Пилиповицької сільської ради Новоград- Волинського району Житомирської області (а.с.122 у т.1).

Для розташування сміттєзвалища для населених пунктів Пилиповицької сільської ради було проведено комісійно вибір земельної ділянки.

Згідно з Актом вибору земельної ділянки під сміттєзвалище на землях запасу Пилиповицької сільської ради Новоград-Волингського району Житомирської області комісією вибрано земельну ділянку площею 0,40 га, розміщену в південній стороні с. Пилиповичі Новоград-Волинського району Житомирської області (а. с.123 у т.1).

Рішенням Пилиповицької сільської ради від 21.06.2013 №231 "Про затвердження графіку вивезення сміття та затвердження схеми санітарного очищення населених пунктів території Пилиповицької сільської ради" затверджено графік вивезення сміття на території Пилиповицької сільської ради на 2013- 2018 роки та схему санітарного очищення населених пунктів Пилиповицької сільської ради, сіл Пилиповичі, Анета, Городище, Степове (а. с.125 -127 у т.1) .

У 2014 році, на підставі розпорядження голови Новоград-Волинської РДА від 16.12.2011 №1201 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування для звалища відходів", колективним підприємством "Житомирводпроект" виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,5000 га для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування (звалище побутових відходів) Пилиповицькій сільській раді на території Пилиповицької сільської ради за межами населеного пункту Новоград-Волинського району (а. с.124, 128-133 у т.1).

Рішенням Пилиповицької сільської ради від 08.07.2016 №94 затверджено Програму поводження з твердими побутовими відходами Пилиповицької сільської ради на 2016-2019 роки (а. с.134 у т.1).

Тобто, земельна ділянка на території Пилиповицького старостинського округу, за межами с. Пилиповичі, за координатами 50.575458, 27.478315, та 50.575426, 27.478614 є місцем розміщення звалища побутових відходів, яке було оформлено у відповідності до законодавства та мало відповідні Паспорт місця видалення відходів за реєстраційним номером 15.55 від 16.11.2006, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,5000 га для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування (звалище побутових відходів) Пилиповицькій сільській раді на території Пилиповицької сільської ради за межами населеного пункту Новоград-Волинського району Житомирської області.

Однак, у матеріалах справи відсутні докази подальшого переоформлення Звягельською міською радою паспортів місць видалення відходів.

Щодо земельної ділянки на території Великомолодьківського старостинського округу, за межами с. Груд, за координатами 50.576083, 27.387089, та 50.576007, 27.38731 судом встановлено таке.

Згідно із випискою із звітних зборів уповноважених членів колективної агрофірми "Світоч" від 19.01.1999 вирішено виділити земельну ділянку на малопродуктивних землях колективної агрофірми "Світоч" (на території с. Великий Молодьків Новоград-Волинського району) в розмірі 0,50 га під залишки побутових відходів (а.с.148 у т.1).

Актом по відбору земельної ділянки під сміттєзвалище в агрофірмі "Світоч" села Великий Молодьків зазначено, що комісією було проведено вибір земельної ділянка, а саме, сміттєзвалища площею 0,50 га в пн. сх. частині села Великий Молодьків, розміщення якого вигідне для сіл Великий Молодьків, Груд, Багате та відповідає всім санітарним вимогам (а. с.149 у т.1).

В подальшому, рішенням виконавчого комітету Великомолодьківської сільської ради від 25.09.1999 №41 "Про відведення земельної ділянки під сміттєзвалище" вирішено визначити земельні ділянки, що раніше використовувалися для випасання корів (0,30 га) та скотомогильник (0,20 га) земельною ділянкою для складування побутових відходів площею 0,50 га (а.с.150 у т.1).

За даними відповідача, Великомолодьківською сільською радою вживались заходи для оформлення у відповідності до вимог законодавства земельної ділянки під сміттєзвалище для села Великий Молодьків та ближніх сіл, однак у зв'язку з початком процедури децентралізації та утворенням територіальних громад, процес отримання всіх дозволів та приведення у відповідність до законодавства всієї документації відносно сміттєзвалища було призупинено.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №711-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Житомирської області" визначено адміністративним центром Новоград-Волинської міської територіальної громади м. Новоград-Волинський.

Відповідно до Розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Звягельська міська рада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків Пилиповецької, Дідовецької, Наталівської та Великомолодьківської сільських рад.

Рішеннями Звягельської міської ради від 23.12.2020 затверджено передавальні акти з передачі майна та зобов'язань, відповідно,

- № 56 - Великомолодьківської сільської ради (а. с. 168 - 176 у т. 1);

- № 59 - Пилиповицької сільської ради (а. с. 177 - 185 у т. 1).

Затвердження зазначених передавальних актів є завершенням процесу реорганізації вищезазначених сільських рад та набуття Звягельською міською радою усього майна, прав та обов'язків Пилиповецької, Дідовецької, Наталівської та Великомолодьківської сільських рад (а. с. 168-185 у т.1).

Однак, у передавальних актах (а. с. 168 - 185 у т.1) відсутні будь -які відомості щодо сміттєзвалищ на території Великомолодківського старостинського округу, за межами с. Груд, та на території Пилиповицького старостинського округу, за межами с. Пилиповичі.

Разом з тим, Державною екологічною інспекцією Поліського округу під час обстеження території Звягельської міської ради виявлено факти порушення правил щодо поводження з твердими побутовими відходами, що призвело до засмічення земельних ділянок на території Великомолодківського старостинського округу, за межами с. Груд, за координатами 50.576083 27.387089, 50.576007, 27.387310 та на території Пилиповицького старостинського округу, за межами с. Пилиповичі, за координатами 50.575458, 27.478315, 50.575426, 27.478614.

2. Норми права (нормативно - правові акти), які застосував господарський суд.

Відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються, зокрема, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Законом України "Про відходи", Законом України "Про охорону земель", Земельним кодексом України, а також іншим спеціальним законодавством.

Згідно із ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275, до компетенції Державної екологічної інспекції належить здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням, зокрема, центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.

Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань, зокрема, має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, а також, розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства та надавати обов'язкові для виконання приписи про усунення порушення природоохоронного законодавства; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати стороною у судах.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб, права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", за абз. 6 ч. 1 ст. 8 якого орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право застосовувати санкції до суб'єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про відходи" контроль у сфері поводження з відходами здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, громадські інспектори з благоустрою населених пунктів.

Статтею 33 Закону України "Про відходи" передбачено, що зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для відходів, заявлених на одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами. Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі, побутових, зокрема, у тих місцях, в яких може створюватися небезпека для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням норм і правил, передбачених законодавством України.

За ст 35 Закону України "Про охорону земель" власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України та проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів.

Згідно із ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції забезпечують реалізацію екологічної політики України, екологічних прав громадян; затверджують місцеві екологічні програми; здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно з ст. 68, 69 цього ж Закону порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність, яку несуть особи, винні, зокрема, у порушенні природоохоронних вимог при зберіганні, транспортуванні, використанні, знешкодженні та захороненні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних радіоактивних речовин та відходів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

За ст. 1 Закону України "Про відходи" відходами є будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення, і від яких їх власник позбувається шляхом утилізації чи видалення; побутові відходи - відходи, що утворюються в процесі життєдіяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення; тверді відходи - залишки речовин, матеріалів, предметів, виробів, товарів, продукції, що не можуть у подальшому використовуватися за призначенням.

За ч. 2 ст. 9 Закону України "Про відходи" територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Згідно з ст. 21 Закону України "Про відходи" органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території: ліквідацію несанкціонованих і не контрольованих звалищ відходів.

За ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Тобто, Звягельська міська рада, як орган місцевого самоврядування, має забезпечувати на своїй території належне поводження з відходами, дбати про охорону навколишнього природного середовища, вживати заходів щодо ліквідації несакціонованих і неконтрольованих відходів.

Разом з тим суд зазначає, що відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди визначено у ст. 1166 ЦК України, за якою майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи, її вина; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.

Наявність всіх зазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду. У деліктних правовідносинах на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою, а відповідач повинен довести, що в його діях відсутня вина у заподіянні шкоди.

За ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані, зокрема, додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля, підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі, своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом.

Таким чином, матеріалами справи не підтверджено та позивачем не доведено на підставі належних, допустимих, достовірних доказів у розумінні ст.76-79 ГПК України факту протиправної поведінки (незаконних дій або бездіяльності) відповідача як суб'єкта господарювання, що спричинило засмічення земельних ділянок на території Великомолодківського старостинського округу, за межами с. Груд та на території Пилиповицького старостинського округу, за межами с. Пилиповичі.

Як встановлено судом, в передавальних актах, затверджених рішеннями Звягельської міської ради від 23.12.2020 №56 та №59 відсутні будь-які відомості щодо сміттєзвалищ на території Великомолодківського старостинського округу, за межами с. Груд, та на території Пилиповицького старостинського округу, за межами с. Пилиповичі.

Отже, Звягельська міська рада не могла порушувати правила щодо поводження з відходами, що призвело до засмічення земельних ділянок на території Великомолодківського старостинського округу, за межами с. Груд, за координатами 50.576083, 27.387089, та 50.576007, 27.387310 та на території Пилиповицького старостинського округу, за межами с. Пилиповичі, за координатами 50.575458, 27.478315, та 50.575426, 27.478614, оскільки фактично прийняла майно, права та обов'язки вищевказаних сільських рад з 23.12.2020.

За таких обставин судом критично оцінено доводи позивача про вчинення відповідачем протиправних дій саме Звягельською міською радою.

3. Висновок господарського суду за результатами розгляду позовної заяви.

За приписами ч.1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За результатами з'ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, враховуючи, що Державною екологічною інспекцією Поліського округу належними та допустимими доказами не доведено неправомірності дій відповідача та вини, що є необхідною умовою згідно ст. 1166 ЦК України, для притягнення особи до цивільної відповідальності у вигляді відшкодування шкоди, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

4. Щодо виявлених порушень, допущених Звягельською міською радою.

Під час розгляду вказаної справи господарським судом встановлено порушення, допущені Звягельською міською радою.

Так, з 23.12.2020 Звягельська міська рада є правонаступником усього майна, прав, та обов'язків Пилиповецької, Наталівської, Дідовецької та Великомолодківської сільських рад.

Разом з тим, Державною екологічною інспекцією Поліського округу актом перевірки дотримання вимог природохоронного законодавства від 29.10.2021 (а. с. 23 - 29 у т. 1) зафіксовано, зокрема, що Звягельською міською радою не переоформлено паспорти місць видалення відходів, що є порушенням ст. 28, ч. 2 ст. 33 Закону України "Про відходи", Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1216, Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 14.01.1999 року №12.

Також Звягельською міською радою не розроблено та не затверджено схему санітарного очищення населених пунктів, що є порушенням п. б) ч. 1 ст. 21, ст. 35-1 Закону України "Про відходи", Порядку розроблення, погодження та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів", затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23.03.2017 року № 57.

З метою усунення виявлених порушень Державною екологічною інспекцією Поліського округу Звягельській міській раді надано вимогу від 02.11.2021, яка, за твердженням позивача, до цього часу не виконана.

Відповідно до ч. 1 ст. 246 ГПК України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.

В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.

Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню.

Тому, господарський суд визнав за необхідне направити окрему ухвалу Звягельській міській раді для її розгляду та відповідного реагування.

5. Розподіл судових витрат по сплаті судового збору між сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Приписами ч. 2 ст.123 ГПК України унормовано, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

У зв'язку з відмовою у позові, судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 12.05.23

Суддя Лозинська І.В.

Віддрукувати:

1 - в справу

2 - позивачу на електронну адресу: polissya@dei.gov.ua

3 - відповідачу на електронну адресу: nvrada@nvrada.gov.ua