Постанова від 11.04.2023 по справі 920/644/21

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" квітня 2023 р. Справа№ 920/644/21

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Козир Т.П.

суддів: Кравчука Г.А.

Коробенка Г.П.

при секретарі Вага В.В.

за участю представників сторін:

від позивача: Фадеєв В.Ю. самопредставництво;

від відповідача: Чірка Е.В.

від третьої особи: Фадеєв В.Ю. самопредставництво;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Сумської міської ради

на рішення Господарського суду Сумської області від 24.10.2022 (повний текст складено 03.11.2022)

у справі № 922/644/21 (суддя - Жерьобкіна Є.А.)

за позовом Сумської міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пумане Сервіс"

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради

про стягнення 164323 грн 62 коп.,

УСТАНОВИВ:

У червні 2021 року Сумська міська рада (далі - позивач) звернулась у Господарський суд Сумської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пумане Сервіс" (далі - відповідач) та просила суд стягнути з відповідача 164 323,62 грн безпідставно збережених коштів внаслідок користування місцями комунальної власності для розміщення рекламних засобів.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не уклав із Сумською міською радою договору тимчасового користування місцями, які перебувають у комунальній власності, для розміщення реклами, проте користується рекламними конструкціями у місцях, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Суми, а відтак, у відповідача виник обов'язок щодо внесення оплати за користування цими місцями за період з 13.04.2017 по 01.06.2021.

Заперечуючи проти позову у суді першої інстанції, відповідач посилався на те, що він на підставі відповідних рішень виконавчого комітету Сумської міської ради та Дозволів встановив у відповідних місяцях та на певний строк відповідні рекламні засоби, отже, користувався рекламними місцями на законних правових підставах; єдиною підставою для нарахування Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради та здійснення розповсюджувачем зовнішньої реклами плати за тимчасове користування місяцями, що знаходиться в комунальній власності, для розташування рекламних засобів є відповідний договір, однак відповідний договір не був укладений; ігнорування та невиконання посадовими особами вказаного Управління своїх функцій, повноважень, посадових обов'язків є незаконною бездіяльністю та службовою недбалістю; застосування в цьому випадку положень статей 1212-1214 Цивільного кодексу є неприпустимим та таким, що порушує нормами матеріального права та порядок взаємовідносин у сфері розповсюдження зовнішньої реклами.

Рішенням Господарського суду Сумської області від 03.08.2021 позовні вимоги Сумської міської ради задоволено повністю. Стягнуто з ТОВ "Пумане Сервіс" на користь Сумської міської ради 164323,62 грн коштів за користування без оформленого договору місцями, що перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади для розташування рекламних засобів, та 2464,85 грн витрат по сплаті судового збору.

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 19.11.2021 рішення Господарського суду Сумської області від 03.08.2021 скасовано та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог Сумської міської ради.

Постановою Верховного Суду від 15.06.2022 задоволено частково касаційну скаргу Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради. Скасовані зазначені рішення Господарського суду Сумської області та постанову Північного апеляційного господарського суду, а справу передано на новий розгляд до Господарського суду Сумської області.

Скасовуючи судові рішення у даній справі, Верховний Суд вказав на те, що правова оцінка діям відповідача та Управління була здійснена судами без участі Управління, не залученого до участі у справі, чим позбавлено останнього можливості підтвердження/спростування встановлених судами обставин щодо вчинення дій на виконання ним повноважень з оформлення та видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами, укладення відповідного договору та контролю його виконання у відповідності до Правил розміщення зовнішньої реклами в м.Суми.

Під час нового розгляду справи суд першої інстанції залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради.

За результатами нового розгляду справи рішенням Господарського суду Сумської області від 24 жовтня 2022 року у позові відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, Сумська міська рада подала апеляційну скаргу, у якій просить скасувати оскаржуване рішення та постановити нове, яким задовольнити позов.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом не з'ясовані обставини, що мають значення для справи, а висновки суду не відповідають обставинам справи, оскільки до позовної заяви було додано розрахунок суми коштів, недоотриманих бюджетом; до позову додані зміни та погоджувальна частина дозволів, в яких вказана площа в 7,56 кв.м. і жоден з учасників не заперечував проти розміру вказаної площі; позивач просить долучити до матеріалів справи копії технічної документації (конструктиву), як додаткове підтвердження площі рекламних засобів у 7,56 кв.м.; згідно типових правил розміщення зовнішньої реклами площа місця розташування рекламного засобу визначається як сума площі горизонтальної проекції рекламного засобу на це місце та прилеглої ділянки завширшки 0,5 метра за периметром горизонтальної проекції цього засобу; суд вказав на наявність належним чином оформлених дозволів, що, на думку суду, є належною правовою підставою для користування навіть без укладеного договору, чим невірно застосовано статті 1212 ЦК України, без врахування правових висновків Верховного Суду, що викладені в постанові від 17.12.2019 у справі №925/9/18.

Згідно з приписами статті 269 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.

Позивач, в якості нових доказів, надав копії пакетів документи, що стосуються виданих відповідачу дозволів на розміщення зовнішньої реклами з технічною документацією (конструктивне рішення).

В обґрунтування причин неподання вказаних доказів суду першої інстанції позивач послався на те, що площа рекламних засобів у 7,56 кв.м. не заперечувалась учасниками справи, і зокрема відповідачем, ні під час першого розгляді справи в усіх інстанціях, ні при новому розгляді, а сумніви щодо площі виникли лише у місцевого суду і лише в останньому судовому засіданні, в день винесення рішення, коли вже відбулось підготовче засідання, сторони навели всі свої заперечення і пояснення, а позивач був позбавлений можливості подати додаткові докази. Суд визнає даний випадок винятковим та, з метою повного, всебічного і об'єктивного розгляду справи, вважає за можливе долучити нові докази до матеріалів справи.

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує проти її задоволення та просить залишити оскаржуване рішення без змін, посилаючись на те, що Сумська міська рада не наділена ні компетенцією, ні повноваженням з надання дозволів на розміщення реклами та з укладання договорів тимчасового користування місцями; відповідач на підставі відповідних рішень виконавчого комітету Сумської міської ради та Дозволів встановив у відповідних місцях та на певний строк відповідні рекламні засоби; Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, яке є самостійною юридичною особою, є єдиним органом, уповноваженим на здійснення функцій з укладання з розповсюджувачами реклами договорів; твердження позивача про відсутність дозволів спростовуються матеріалами справи; єдиною підставою для здійснення розповсюджувачем зовнішньої реклами плати за тимчасове користування місцями, що знаходяться в комунальній власності, для розташування рекламних засобів є відповідний договір, однак посадові особи Управління не виконали свої функції та не уклали відповідний договір; листом Управління від 25.03.2019 підтверджується факт відсутності заборгованості.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 26.01.2023 замінено третю особу - Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради її правонаступником - Департаментом забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради.

У клопотанні від 06.03.2023 відповідач просить долучити до матеріалів справи судові рішення у справі №480/8932/21, якими визнано протиправним та скасовано пункти 1-18 додатку 1 пункту 1, пункти 24-40 додатку 2 пункту 2, пункт 4, пункт 3 рішення виконавчого комітету Сумської ради від 31.08.2021 щодо демонтажу належної відповідачу зовнішньої реклами.

Клопотання відповідача про долучення доказів задоволено судом.

Представник позивача (апелянта) і третьої особи у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у апеляційній скарзі, просив її задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти задоволення апеляційної скарги з підстав, викладених у відзиві.

Заслухавши пояснення представників сторін і третьої особи, дослідивши матеріали справи, розглянувши апеляційну скаргу, Північний апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено матеріалами справи, відповідно до пункту 2.1.7 розділу 2 Правил розміщення зовнішньої реклами на території м. Суми, затверджених Рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради №650 від 17.12.2013 (далі - Правила №650) дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.

Пунктом 2.1.11 розділу 2 Правил №650 визначено, що місце розташування рекламного засобу - площа зовнішньої поверхні будинку, споруди, елемента вуличного обладнання або відведеної території на відкритій місцевості у межах населеного пункту, що надаються розповсюджувачу зовнішньої реклами в тимчасове користування власником або уповноваженим ним органом (особою).

Таким уповноваженим органом було Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради (далі - Управління), згідно пункту 1.1 розділу 1 Положення про Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27.04.2016 №662-МР (зі змінами). Управління є виконавчим органом Сумської міської ради та Робочим органом, на який покладено виконання функцій щодо регулювання діяльності у сфері розміщення зовнішньої реклами на території Сумської міської територіальної громади.

13.04.2017 виконавчим комітетом Сумської міської ради було прийняте рішення №165 "Про розміщення зовнішньої реклами в м. Суми" (далі - рішення №165), відповідно до додатку 3 до якого, підлягають переоформленню дозволи ТОВ "Пумане Сервіс" з типу "трол" на "пілон" зі зміною місця розміщення (4 одиниці).

18.02.2018 Виконавчим комітетом Сумської міської ради було прийняте рішення від 18.02.2018 № 115 "Про розміщення зовнішньої реклами в м. Суми" (далі - рішення №115), відповідно до якого підлягають переоформленню дозволи ТОВ "Пумане Сервіс" з типу "трол" на "пілон" зі зміною місця розміщення (14 одиниць).

На підставі рішень №165 та №115 Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, правонаступником якого є Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, надало 18 дозволів на розміщення зовнішньої реклами ТОВ "Пумане Сервіс", якими змінено тип рекламних засобів на "пілон", а саме дозволи:

- №342/12 пілон, по вул. Харківська, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

- №344/12 пілон, по вул. Харківська, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

- №7/13 пілон, по вул. Харківська, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

- №8/13 пілон, по вул. Харківська, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

- №9/13 пілон по вул. Наб. р Стрілки, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

- №10/13 пілон по вул. Наб. р Стрілки, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

- №11/13 пілон по вул. Наб. р Стрілки, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

- №12/13 пілон по вул. Наб. р Стрілки, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

- №14/13 пілон по вул. Наб. р Стрілки, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

- №15/13 пілон по вул. Наб. р Стрілки, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

- №17/13 пілон по вул. Наб. р Стрілки, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

- №19/13 пілон, по вул. Іллінська, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

- №20/13 пілон по вул. Наб. р Стрілки, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

- №21/13 пілон, по вул. Харківська, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

- №340/12 пілон, по вул. Горького, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

- №339/12 пілон, по вул. Горького, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

№ 348/12 пілон, по вул. Наб. р Стрілки, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м);

№ 254/12 пілон по вул. Наб. р Стрілки, площа місця розташування 4,5 кв.м (виправлено на 7,56 кв.м).

Відповідно до пункту 32 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067, плата за тимчасове користування місцем розташування рекламного засобу, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування, а місцем, що перебуває у державній або приватній власності, - на договірних засадах з його власником або уповноваженим ним органом (особою). При цьому площа місця розташування рекламного засобу визначається як сума площі горизонтальної проекції рекламного засобу на це місце та прилеглої ділянки завширшки 0,5 метра за периметром горизонтальної проекції цього засобу. Для неназемного та недахового рекламного засобу площа місця дорівнює площі вертикальної проекції цього засобу на уявну паралельну їй площину.

Механізм розміщення зовнішньої реклами на території Сумської міської територіальної громади врегульовано Правилами розміщення зовнішньої реклами на території м. Суми, затвердженими Рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради № 650 від 17.12.2013.

Пунктом 8.1 розділу 8 Правил розміщення зовнішньої реклами на території м. Суми передбачено, що розмір плати за тимчасове користування місцями, що перебувають у комунальній власності, для розташування рекламних засобів, визначається згідно Порядку визначення розміру плати за тимчасове користування місцями, що перебувають у комунальній власності, для розташування рекламних засобів, який затверджується рішенням виконавчого органу ради. Такий порядок був затверджений Додатком 2 до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 17.12.2013 № 650.

Відповідно до пункту 8.2 розділу 8 Правил №650, плата за тимчасове користування місцями, що знаходяться в комунальній власності, для розташування рекламних засобів здійснюється розповсюджувачем зовнішньої реклами на розрахунковий рахунок до місцевого бюджету м. Суми на підставі договору тимчасового користування місцями, що знаходяться в комунальній власності для розташування рекламних засобів.

Примірний Договір був затверджений додатком до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 17.12.2013 № 650 (зі змінами).

Додатком до Договору є перелік місць, що надаються для розташування рекламних засобів на території м. Суми, дані в який вносяться згідно дозволу. Для визначення розміру плати за певну рекламну конструкцію необхідним є визначення її площі. Щомісячний розмір плати за Договором визначається шляхом множення базового тарифу на розмір площі конструкції зовнішньої реклами, визначений у дозволі та на коефіцієнт форматної зони, в якій надається у користування місце.

При цьому, згідно з п. 8.3 розділу 8 Правил №650, розповсюджувач зовнішньої реклами не звільняється від плати за тимчасове користування місцем для розташування рекламного засобу при відсутності рекламної конструкції на місці згідно відповідного дозволу.

Господарським судом Сумської області було розглянуто справу №920/911/18 за позовом ТОВ "Пумане Сервіс" до Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про визнання додаткової угоди б/н від 17.01.2017 до Договору від 01.06.2011 №207 про тимчасове користування місцями, що знаходяться у комунальній власності для розташування рекламних засобів, недійсною.

Рішенням Господарського суду Сумської області від 21.02.2019 у справі №920/911/18, яке набрало законної сили, позов задоволено та визнано Додаткову угоду б/н від 17.01.2017 до Договору від 01.06.2011 № 207 про тимчасове користування місцями, що знаходяться в комунальній власності для розташування рекламних засобів, укладену між ТОВ "Пумане Сервіс" та Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради, недійсною з моменту її укладення.

При розгляді даної справи судом було встановлено факт припинення дії договору №207 від 01.06.2011, укладеного між ТОВ "Пумане Сервіс" та Управлінням з 23.03.2014.

Інших договорів про тимчасове користування місцями, що знаходяться в комунальній власності для розташування рекламних засобів, сторони не укладали.

Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради листом від 25.04.2018 за № 459/08.01-22 звернулося до відповідача з проханням подати заяви щодо зміни типу рекламних засобів на "пілон" до дозволів, визначених у рішенні, з метою подальшої підготовки проекту Договору.

25.03.2019, у відповідь на звернення ТОВ "Пумане Сервіс", Управління направило лист №258/08.01-18, яким повідомило відповідача про відсутність заборгованості та про відсутність діючих договорів тимчасового користування місцями, що перебувають у комунальній власності для розміщення рекламних засобів.

З 15.07.2020 діють Правила розміщення зовнішньої реклами на території Сумської міської територіальної громади, затвердженні рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 07.07.2020 №343.

Пунктом 3.8. Порядку плати за тимчасове користування місцями, які перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади, для розташування рекламних засобів, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради №157 від 17.03.2020, встановлено, що плата за тимчасове користування місцем справляється згідно з затвердженими правилами розміщення зовнішньої реклами та порядом плати за тимчасове користування місцями, які перебувають у комунальній власності Сумської міської об'єднаної територіальної громади, для розташування рекламних засобів - з дати встановлення пріоритету на підставі укладеного Договору.

Згідно з пунктом 3 рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради №157 від 17.03.2020 зобов'язано Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради впродовж трьох місяців з моменту набрання чинності даним рішенням забезпечити укладення договорів тимчасового користування місцями, що перебувають у комунальній власності, для розташування рекламних засобів з розповсюджувачами зовнішньої реклами з урахуванням додатку до цього рішення.

Отже, Управління наділене повноваженнями з укладення договорів тимчасового користування місцями, що перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади для розміщення рекламних засобів.

Згідно пунктів 1.2 та 1.3 Порядку плати за тимчасове користування місцями, які перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади, для розташування рекламних засобів підставою для укладення договорів тимчасового користування місцем, яке перебуває у комунальній власності, для розташування рекламного засобу є встановлені пріоритети та дозволи на розміщення зовнішньої реклами, видані у встановленому порядку.

10.04.2020 та 08.04.2021 ТОВ "Пумане Сервіс" було передано до Управління, через Управління ЦНАП в м. Суми, дозволи на розміщення зовнішньої реклами форми "пілон" відповідно до п. 4 рішень від 13.04.2017 №165 та від 20.02.2018 №115.

Позивач вказує, що заяви та дозвільні документи на розміщення рекламних засобів з внесеними змінами щодо типу та місць розташування рекламних засобів були подані відповідачем до Управління 10.04.2020 р. у кількості 16 шт. (у той час як відповідно до рішень виконавчого комітету Сумської міської ради № 115 від 20.02.2018 та № 165 від 13.04.2017 їх має бути 18 шт.).

30.12.2020, у відповідь на звернення ТОВ "Пумане Сервіс", Управління направило лист №1260/08.01-18, яким повідомило, що Договір тимчасового користування місцями, що перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади для розміщення рекламних засобів, не надсилався відповідачу.

Листами від 10.02.2021 за № 150/08.01-22 та від 22.02.2021 за № 618-628, 631-638, 651-654, 629, 630, 639-644, 647-650/08.01-18 Управління просило відповідача надати решту дозвільних документів, зокрема, дозвіл № 11/13 та 17/13, з метою підготовки проекту Договору та подальшого його підписання.

Решта заяв та дозволів на розміщення рекламних засобів з внесеними змінами щодо типу та місць розташування рекламних засобів за вищевказаними рішеннями виконавчого комітету від ТОВ "Пумане Сервіс" надійшли 08.04.2021.

21.05.2021 ТОВ "Пумане Сервіс" отримало листа Управління з проектом Договору тимчасового користування місцями, що перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади для розміщення рекламних засобів згідно дозволів, наданих згідно рішень ВК СМР № 115 та № 165, з датою початку терміну його дії 13.04.2017.

27.05.2021 ТОВ "Пумане Сервіс" направило Управлінню листа з протоколом розбіжностей до Договору тимчасового користування місцями, що перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади для розміщення рекламних засобів.

01.06.2021 Управління направило ТОВ "Пумане Сервіс" листа №594/08.01-22 від 31.05.2021 з вимогою про сплату коштів за користування місцями комунальної власності за період з 13.04.2017 по 01.04.2021 у розмірі 138286,98грн як повернення майна, яке ТОВ "Пумане Сервіс" незаконно в себе зберегло.

03.06.2021 ТОВ "Пумане Сервіс" отримало лист Управління № 411/08.01-18 від 01.06.2021 з пропозицією врегулювання спору в судовому порядку.

13.07.2021 Управління направило ТОВ "Пумане Сервіс" лист № 747/08.01-18 про неможливість підписання протоколу розбіжностей від 27.05.2021 до Договору тимчасового користування місцями, що перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади для розміщення рекламних засобів, у зв'язку зі змінами, внесеними до ст. 181 ГК України та відсутністю належним чином оформлених дозволів на розміщення зовнішньої реклами.

14.07.2021 ТОВ "Пумане Сервіс" направило лист Управлінню з вимогою про повернення дозволів на розміщення рекламних засобів, наданих відповідно до п. 4 рішень від 13.04.2017 № 165 та від 20.02.2018 № 115.

Згідно листа Управління № 547/08.01-18 від 21.07.2021 встановлено, що оригінали дозволів на розміщення зовнішньої реклами, які були надані ТОВ "Пумане Сервіс" згідно рішень №115 та №165, вилучені групою слідчих згідно ухвали Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.07.2021.

ТОВ "Пумане Сервіс" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Сумської міської ради, відповідно до якого просило суд визнати протиправною бездіяльність щодо не укладення Договору тимчасового користування місцями, що перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади для розміщення рекламних засобів з ТОВ "Пумане Сервіс", згідно дозволів наданих відповідно до пунктів 4 рішень №165 від 13.04.2017 та №115 від 20.02.2018; зобов'язати вчинити дії щодо укладення вищевказаного Договору та зобов'язати вчинити дії по поверненню ТОВ "Пумане Сервіс" дозволів, наданих відповідно до пунктів 4 рішень №165 від 13.04.2017 та №115 від 20.02.2018 (справа №480/6879/21), проте розгляд даної справи наразі не завершено.

У зв'язку із викладеними обставинами позивач звернувся до суду із даним позовом та просив стягнути з відповідача 164 323,62 грн безпідставно збережених коштів внаслідок користування місцями комунальної власності для розміщення рекламних засобів, посилаючись на те, що відповідач не виконав грошового обов'язку щодо внесення оплати за користування місцями комунальної власності для розміщення рекламних засобів.

Також, позивач вказував, що у процесі вивчення посадовими особами Управління технічної документації у дозволах, наданих товариством, було виявлено недостовірну інформацію, суттєву помилку в частині обрахунку площі конструкцій (площа конструкції суттєво занижена), що в свою чергу істотним чином впливає на заниження суми щомісячної плати та відповідно могло привести до систематичного недоотримання міським бюджетом відповідних надходжень, оскільки реальна площа місця розташування рекламного засобу 7,56 кв.м., тому після виправлення помилок у наданих ТОВ "Пумане Сервіс" дозволах був підготований проект Договору та направлений товариству для підписання, однак станом на дату подання позовної заяви Договір не підписаний, але рішення №165 та №115, якими відповідачу надано право на підставі відповідних дозволів користуватися місцями комунальної власності є чинними, і відповідач продовжував користуватися цими місцями комунальної власності для розташування своїх рекламних засобів з метою здійснення підприємницької діяльності.

31.08.2021 виконавчим комітетом Сумської міської ради прийнято рішення "Про демонтаж зовнішньої реклами на території Сумської міської територіальної громади" №494, пунктом 1.1 якого визначено Управлінню архітектури та містобудування Сумської міської ради спрямувати вимоги про усунення порушення чинного законодавства та здійснення демонтажу власникам рекламних засобів згідно додатку 1 та фактично встановлених згідно додатку 2. В пункти 1-18 додатку 1 до такого рішення включено рекламні засоби, що належать ТОВ "Пумане-Сервіс" та на які були видані дозволи, що підлягали переоформленню на підставі рішень №165 та №115, з посиланням на такі підстави демонтажу як: розміщення реклами самовільно без отримання дозволу, несплата за право користування місцем розташування рекламного засобу протягом 3-х місяців, відсутність договору (т.2, а.с.188-205). Пунктом 2 вказаного рішення вирішено анулювати дозволи на розміщення зовнішньої реклами відповідно до додатку 2 до такого рішення, згідно пунктів 24-40 якого визначено до анулювання дозволи на розміщення зовнішньої реклами, надані ТОВ Пумане-Сервіс згідно рішення виконкому Сумської ради від 29.01.2021 №47, з посиланням на такі підстави анулювання як невикористання місця розташування рекламного засобу безперервно протягом шести місяців з дати надання дозволу, а по п.п.34,39,40 ще й з підстав порушення вимог, вказаних у дозволі на розміщення зовнішньої реклами.

У жовтні 2021 року, на підставі рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 31.08.2021 №494, було проведено демонтаж встановлених відповідачем рекламних засобів типу "пілон", що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями Актів надання послуг з демонтажу рекламного засобу від 01.10.2021 та від 03.10.2021.

У подальшому, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі №480/8932/21, яке залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 01.03.2023, було частково задоволено позов ТОВ "Пумане Сервіс", визнано протиправними та скасовано пункти 1-18 додатку 1 пункту 1, пункти 24-40 додатку 2 пункту 2, пункт 4, а також пункт 3 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 31.08.2021 №494 "Про демонтаж зовнішньої реклами на території Сумської міської територіальної громади" в частині, що стосується ТОВ "Пумане Сервіс".

Заперечуючи проти позову, відповідач посилався на те, що він на підставі відповідних рішень виконавчого комітету Сумської міської ради та Дозволів встановив у відповідних місяцях та на певний строк рекламні засоби; єдиною підставою для нарахування Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради та здійснення розповсюджувачем зовнішньої реклами плати за тимчасове користування місяцями, що знаходиться в комунальній власності, для розташування рекламних засобів є відповідний договір, однак відповідний договір не був укладений; ігнорування та невиконання посадовими особами вказаного Управління своїх функцій, повноважень, посадових обов'язків є незаконною бездіяльністю та службовою недбалістю; застосування в цьому випадку положень статей 1212-1214 Цивільного кодексу є неприпустимим та таким, що порушує нормами матеріального права та порядок взаємовідносин у сфері розповсюдження зовнішньої реклами.

За наслідками нового розгляду даного спору, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до наданих відповідачем примірників дозволів, із внесеними змінами типу рекламного засобу, площа місця розташування рекламного засобу типу "пілон" складає 4.5м2, а у розрахунку позовних вимог позивач виходить з розміру площ місць розташування рекламних засобів 7,56 кв.м за кожне, без подання зміни до конструктиву та технічної документації на підтвердження здійснених розрахунків, а Управління листом від 25.03.2019 №258/08.01-18 повідомило відповідача про відсутність заборгованості.

Однак, Північний апеляційний господарський суд не може погодитись із висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову, з огляду на наступне.

Предметом спору є вимога про стягнення безпідставно збережених коштів внаслідок користування місцями комунальної власності для розміщення рекламних засобів. Позов заявлено на підставі статей 1212-1214 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

Відповідно до статті 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Аналогічні за змістом положення викладено у статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування".

За змістом статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, зокрема, належать власні (самоврядні) повноваження щодо надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.

Частиною 1 статті 16 Закону України «Про рекламу» визначено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил. Плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування (пункти 3, 32 Типових правил).

Механізм розміщення зовнішньої реклами на території Сумської міської територіальної громади врегульовано Правилами розміщення зовнішньої реклами на території міста Суми, затвердженими рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 17.12.2013 №650, а з 15.07.2020 діють Правила розміщення зовнішньої реклами на території Сумської міської територіальної громади, затвердженні рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 07.07.2020 №343.

Матеріалами справи підтверджується, що за загальний період з 13.04.2017 по 01.06.2021 виконавчим комітетом Сумської міської ради було надано відповідачу у користування 18 місць, які перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади, для розміщення рекламних засобів, про що свідчать копії відповідних рішень та дозволів. Відповідно до пункту 8.2 розділу 8 Правил №650, плата за тимчасове користування місцями, що знаходяться в комунальній власності, для розташування рекламних засобів здійснюється розповсюджувачем зовнішньої реклами на розрахунковий рахунок до місцевого бюджету м. Суми на підставі договору тимчасового користування місцями, що знаходяться в комунальній власності для розташування рекламних засобів.

При цьому, згідно з п. 8.3 розділу 8 Правил №650, розповсюджувач зовнішньої реклами не звільняється від плати за тимчасове користування місцем для розташування рекламного засобу при відсутності рекламної конструкції на місці згідно відповідного дозволу.

Таким чином, з дати прийняття рішень виконавчого комітету Сумської міської ради № 165 та № 115 у відповідача виник обов'язок сплачувати за користування місцями комунальної власності для розміщення рекламних засобів, на підставі укладеного договору, однак відповідний договір укладено не було.

Грошового обов'язку щодо внесення оплати за користування місцями комунальної власності для розміщення рекламних засобів відповідач також не виконував.

Згідно частини 3 статті 16 "Про місцеве самоврядування в Україні" матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Пунктами 2 34, 39 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджети місцевого самоврядування - бюджети сільських, селищних, міських територіальних громад, а також бюджети районів у містах (у разі утворення районних у місті рад); місцеві бюджети - бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування; органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, - органи державної влади, а також органи місцевого самоврядування, уповноважені здійснювати контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів, інших надходжень бюджету.

Частиною 5 статті 16 "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно зі статтею 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Отже, Сумська міська рада, як орган місцевого самоврядування, який діє від імені та в інтересах територіальної громади, має право звертатись до суду з позовом про стягнення коштів, які мали надходити до місцевого бюджету м. Суми від тимчасового користування місцями, що знаходяться в комунальній власності для розташування рекламних засобів.

Водночас матеріалами справи підтверджено, що відповідач у належному порядку договору на тимчасове користування місцями для розміщення рекламних засобів не уклав, плату за фактичне користування такими місцями за весь час їх використання не сплачував, хоча користувався такими місцями для розміщення належних йому рекламних засобів.

Предметом регулювання глави 83 ЦК України є відносини, які виникають у зв'язку із безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Відповідно до статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій набуто майно, згодом відпала. У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 ЦК України.

За змістом положень цієї глави ЦК України для кондикційних зобов'язань характерним є, зокрема, приріст майна у набувача без достатніх правових підстав.

Таким чином предметом позову у даній справі є стягнення з власника об'єктів - рекламних засобів (пілонів) коштів за фактичне користування місцями, де такі засоби (об'єкти) розміщено, а відносини з фактичного використання місць для розміщення рекламних засобів без укладення відповідного договору та неотримання їх власником доходів у виді плати за фактичне користування такими місцями за своїм змістом є кондикційними.

Отже, відповідач, як фактичний користувач місць для розміщення рекламних засобів, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих місць (міської ради, як представника територіальної громади міста) зберіг у себе кошти, що мав сплатити за користування такими місцями, зобов'язаний повернути ці кошти власникові на підставі частини 1 статті 1212 ЦК України.

Разом із тим для кондикційних зобов'язань доведення вини особи не має значення, важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої (статті 1212- 1214 ЦК України).

Такі висновки відповідають правовій позиції, викладеній у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц (провадження №14-77цс18), від 20.11.2018 у справі №922/3412/17 (провадження №12-182гс18), а також у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 17.12.2019 у справі №925/9/18.

Додатком 2 до Правил №650 від 17.12.2013 було встановлено базовий тариф плати за тимчасове користування місцем для розміщення рекламних засобів - 10 грн за 1 кв.м. (для світлової стели наземної), а пунктом 3.3 додатку до рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради №157 від 17.03.2020 базовий тариф для наземних рекламних засобів встановлено у розмірі 60 грн. за 1 кв.м.

У матеріалах справи наявний розрахунок заборгованості в загальній сумі 164323,62 грн за загальний період з 13.04.2017 до 01.06.2021 (а.с.38-40), згідно якого: за період з 13.04.2017 по 20.02.2018 відповідач використовував 4 місця для розміщення рекламних засобів (тариф 10 грн за 1 кв.м., площа кожного 7,56 кв.м.), загальна сума плати 4662,36 грн; за період з 20.02.2018 по 01.04.2020 відповідач використовував 18 місць для розміщення рекламних засобів (тариф 10 грн за 1 кв.м., площа кожного 7,56 кв.м.), загальна сума плати 55514,70 грн; за період з 01.04.2020 по 01.06.2021 відповідач використовував 18 місць для розміщення рекламних засобів (тариф 60 грн за 1 кв.м., площа кожного 7,56 кв.м.), загальна сума плати 104146,56 грн.

Відповідно до пункту 32 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067, площа місця розташування рекламного засобу визначається як сума площі горизонтальної проекції рекламного засобу на це місце та прилеглої ділянки завширшки 0,5 метра за периметром горизонтальної проекції цього засобу. Матеріалами справи (технічною документацією) підтверджується, що фізичні розміри фундаменту встановлених відповідачем рекламних засобів (пілонів) становлять 1,8 м на 1,7 м., отже позивачем вірно вирахувано площу місце розміщення рекламного засобу 7,56 кв.м. ((1,7 м. + 0,5 м. + 0,5 м.) х (1,8 м. + 0,5 м. + 0,5 м.)), також у розрахунку враховані коефіцієнти різних зон.

Перевіривши розрахунок безпідставно збережених коштів внаслідок користування місцями комунальної власності для розміщення рекламних засобів, апеляційний господарський суд вважає його арифметично та методологічно правильним, а відповідач правильність розрахунку не спростував.

Частиною 1 статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та повному і об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З огляду на викладене, оцінивши докази у справі в їх сукупності, враховуючи наведені норми чинного законодавства, апеляційний господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.

За таких обставин рішення Господарського суду Сумської області від 24 жовтня 2022 року прийняте із невідповідністю висновків, викладених у рішенні суду, фактичним обставинам справи та неправильним застосуванням норм матеріального права, а тому відповідно до положень ч.1 ст. 277 ГПК України підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позову.

Отже, апеляційна скарга підлягає до задоволення.

Згідно ч. 14 ст.129 ГПК України, якщо суд апеляційної, касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

У зв'язку із задоволенням позову з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати останнього на сплату судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги, а на користь третьої особи - її витрати на сплату судового збору за подання касаційної скарги

Керуючись ст. ст. 267-285 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Сумської міської ради задовольнити.

2. Скасувати рішення Господарського суду Сумської області від 24 жовтня 2022 року.

3. Позов задовольнити повністю.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Пумане Сервіс" (вул. Петропавлівська, буд. 72, кв. 26, м. Суми, 40000, ідентифікаційний код 37655297) на користь Сумської міської ради (м-н Незалежності, буд. 2, м. Суми, 40000, ідентифікаційний код 23823253) - 164323 (сто шістдесят чотири тисячі триста двадцять три) грн 62 коп. коштів за користування без оформленого договору тимчасового користування місцями, що перебувають у комунальній власності Сумської міської територіальної громади для розташування рекламних засобів, 2464 (дві тисячі чотириста шістдесят чотири гривні) грн 85 коп. витрат по сплаті судового збору за подання позову та 3697 (три тисячі шістсот дев'яносто сім) грн 28 коп. витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.

5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Пумане Сервіс" (вул. Петропавлівська, буд. 72, кв. 26, м. Суми, 40000, ідентифікаційний код 37655297) на користь Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (вул. Садова, 33, м.Суми, 40009, ідентифікаційний код 40456009) - 4929 (чотири тисячі дев'ятсот двадцять дев'ять) грн 70 коп. витрат по сплаті судового збору за подання касаційної скарги.

6. Видачу наказів доручити Господарському суду Сумської області.

7. Справу повернути до Господарського суду Сумської області.

8. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 11.05.2023.

Головуючий суддя Т.П. Козир

Судді Г.А. Кравчук

Г.П. Коробенко