Справа № 496/3264/23
Провадження № 2-а/496/24/23
11 травня 2023 року суддя Біляївського районного суду Одеської області Пасечник М.Л., вивчивши матеріали адміністративної позову ОСОБА_1 до Відділення поліції №1 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області про скасування рішень суб'єкта владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, протоколів про адміністративне правопорушення та закриття проваджень -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом до відповідача, в якому просить суд: 1) скасувати постанови серії БАД № 088181, № 088182 від 09.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП, та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425 грн., провадження закрити; 2) скасувати постанову, а провадження по справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП та інші статті закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях позивача складу та події правопорушення.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що у відкритті провадження слід відмовити, виходячи з наступного.
Позивач надав суду п'ять документів, які просить скасувати та провадження по ним закрити, а саме: 1) постанову серії БАД № 088181 від 09.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 126 КУпАП, та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425 грн.; 2) постанову серії БАД № 088182 від 09.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 126 КУпАП, та накладення на нього адміністративного стягнення в порядку ст. 36 КУпАП; 3) протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 122815 від 09.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122-2 КУпАП; 4) протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 122814 від 09.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП; 5) протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 763641 від 09.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУпАП.
Згідно ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ч. 1 ст. 7 КАС України).
Частиною 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності (п.1 ч.1 ст. 20 КАС України).
Згідно п.3 ч.2 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Згідно положень глави 19 Кодексу України про адміністративні правопорушення, наявність протоколу про адміністративне правопорушення свідчить про те, що є підстави для порушення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 221 КУпАП судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, ст. 122-2 КУпАП, ст. 130 КУпАП, ст. 185 КУпАП.
Таким чином, розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 122-2 КУпАП, ст. 130 КУпАП, ст. 185 КУпАП, законом віднесено до компетенції суддів районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.
Відповідно до положень ст. 251 КУпАП протокол у справі про адміністративне правопорушення є одним з доказів у справі про притягнення особи до адміністративної відповідальності. Провадження у справах про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст. 122-2 КУпАП, ч. 1 ст. 130 КУпАП, ст. 185 КУпАП, здійснюється судами в порядку визначеному КУпАП. Тобто, розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд надає оцінку зібраним у справі доказам, в тому числі щодо їх належності та допустимості. Кодексом не передбачено можливості оскарження протоколу про адміністративне правопорушення, натомість його нормами визначено порядок оскарження постанови, яка буде прийнята за результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що в зв'язку з прийняттям рішенням чи вчиненням дій (допущення бездіяльності) суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача.
Вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особі, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), а також встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення). Тобто, порушення або оспорювання прав та інтересів особи, яка звертається до суду за їх захистом, є обов'язковими.
Таким чином, підставами для визнання протиправними дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень є невідповідність їх вимогам чинного законодавства. При цьому, обов'язковою умовою для визнання таких дій/ бездіяльності протиправними є також наявність факту порушення прав чи охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Протокол про адміністративне правопорушення за своїм характером не є правовим актом індивідуальної дії, оскільки він лише фіксує певні фактичні обставини, пов'язані з вчиненням особою адміністративного правопорушення. Протокол про адміністративне правопорушення не містить обов'язкових для особи приписів, вказівок, вимог, зобов'язань тощо, безпосередньо не впливає на її права та законні інтереси, не породжує для неї жодних правових наслідків, що спрямовані на регулювання тих чи інших суспільних відносин, не змінює, не припиняє права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, і немає для особи обов'язкового характеру, а тому у розумінні п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, не може бути предметом розгляду адміністративним судом. У свою чергу, права та обов'язки для особи, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, породжує саме рішення, прийняте на підставі протоколу.
Протокол про адміністративне правопорушення не передбачає настання наслідків зобов'язального характеру на відміну від рішення суб'єкта владних повноважень - нормативно-правового акту чи акту індивідуальної дії.
Складаючи протоколи про адміністративні правопорушення, інспектор виконує не звичайні управлінські функції, а вчиняє процесуальні дії у справах про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 122-2, 130, 185 КУпАП.
Тобто, протокол про адміністративне правопорушення не є рішенням суб'єкта владних повноважень.
Позивач, подаючи вказану позовну заяву, керувався, зокрема, ст. 286 КАС України.
Позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови) (ч. 2 ст. 286 КАС України).
Разом з тим, чинним законодавством не передбачене окреме оскарження протоколу про адміністративне правопорушення, який сам по собі не породжує правових наслідків, а викладені в ньому обставини розглядаються судом в порядку, передбаченому КУпАП.
У постанові Великої палати Верховного Суду від 13.03.2019 року у справі №712/7385/17 викладений правовий висновок про те, що оскільки дії відповідачів щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення без ухвалення рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності не породжують правових наслідків для позивача та не порушують його права, то вони окремо від постанови суду про притягнення до адміністративної відповідальності не оскаржуються.
Складання протоколу - це процесуальна дія суб'єкта владних повноважень, яка спрямована на фіксацію адміністративного правопорушення та, в силу положень статті 251 КУпАП, встановлені в ньому дані є предметом оцінки суду в межах розгляду справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Як зазначив Верховний Суд в постанові від 10.05.2018 року у справі №760/9462/16-а, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а тому позовні вимоги, спрямовані на фактичне визнання його незаконним, не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, позовну заяву, в порядку ст. 286 КАС України, може бути подано лише щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, в даному випадку, це постанови серії БАД № 088181, № 088182 від 09.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 126 КУпАП. Проте, протоколи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122-2, ч. 1 ст. 130, ст. 185 КУпАП, не являються рішеннями, а лише встановлюють факт певних правопорушень, які в подальшому скеровуються до відповідного суду для розгляду, який безпосередньо виносить рішення.
Отже, виходячи з аналізу вказаних правових норм вбачається, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування протоколів про адміністративне правопорушення, складених 09.03.2023 року відносно ОСОБА_1 за ст.ст. 122-2, ч.1 ст. 130, 185 КУпАП, не підлягають розгляду у позовному провадженні в порядку адміністративного судочинства, оскільки розгляд справ про адміністративні правопорушення, що передбачені вказаними статтями віднесено до компетенції суддів районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів, постанови яких підлягають оскарженню в апеляційному порядку до апеляційної інстанції відповідного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови, що позбавляє права оскарження протоколів, які є лише джерелом доказів, в порядку адміністративного судочинства.
Пунктом 1 ч.1 ст. 170 КАС України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи все вищевикладене, суд вважає, що слід відмовити у відкритті провадження в частині скасування протоколів про адміністративне правопорушення серії ААД №122815 від 09.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122-2 КУпАП, серії ААД № 122814 від 09.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, серії ВАВ № 763641 від 09.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУпАП та закриття провадження у справах, оскільки вони не підлягають оскарженню в порядку КАС України.
Керуючись ст.ст.170, 248, 256, 294-295, 297 КАС України, суд -
У відкритті провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділення поліції №1 Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління національної поліції в Одеській області в частині скасування протоколів про адміністративне правопорушення серії ААД № 122815 від 09.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122-2 КУпАП, серії ААД № 122814 від 09.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП, серії ВАВ № 763641 від 09.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУпАП та закриття провадження у справах - відмовити.
Ухвала може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя М.Л. Пасечник