Постанова від 11.05.2023 по справі 380/17671/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2023 року Справа № 380/17671/22 пров. № А/857/2746/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді- доповідача - Качмара В.Я.

суддів - Большакової О.О.,Затолочного В.С.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 січня 2023 року (суддя Брильовський Р.М., м.Львів),

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2022 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУПФ) в якому просив:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» Міністерства внутрішніх справ України від 11.11.2021 № 3663 (далі - Довідка) з 01.12.2019, виходячи з розміру 80 % грошового забезпечення;

зобов'язали відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі Довідки з 01.12.2019, виходячи з розміру 80 % грошового забезпечення.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12 січня 2023 року позов задоволено повністю.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржив відповідач, який із покликанням неправильне застосування норм матеріального права та порушенням норм процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

У доводах апеляційної скарги вказує, що на час перерахунку пенсії позивача ГУПФ діяло виключно в межах чинного законодавства України, оскільки, з 01.12.2019 на підставі постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704) виходячи із 70 % грошового забезпечення керувався чинною нормою статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII).

Позивач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу.

У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.

Переглянувши справу за наявними у ній матеріалами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яка обчислюється при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінною.

Такі висновки суду першої інстанції відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з правильним застосуванням норм матеріального права і дотриманням норм процесуального права, з таких міркувань.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що позивач перебуває на обліку в ГУПФ та отримує пенсію відповідно до Закон №2262-XII. Основний розмір пенсії позивача обраховано, виходячи з 80% сум грошового забезпечення.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14 березня 2022 року у справі №380/1193/22 (далі - Рішення суду), яке набрало законної сили, позов задоволено: визнано протиправними дії ГУПФУ щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії з 01.12.2019 на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 у відповідності до постанови КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 (далі - Постанова №988); зобов'язано ГУПФ здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019 у відповідності до Постанови №988, з урахуванням виплачених сум.

Відповідач на виконання рішення суду здійснив з 01.12.2019 перерахунок пенсії позивача згідно з Довідкою, при проведенні перерахунку відповідачем зменшено основний розмір пенсії позивача до 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач звернувся до відповідача із запитом про виконання Рішення суду. На дане звернення відповідачем було надано відповідь про виконання зазначеного рішення.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 80 % до 70 % позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ (в редакції, чинні на час виникнення спірних відносин).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до положень статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011 внесені зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ, зокрема, максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення.

В подальшому Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України», який набрав чинності 01.04.2014 внесено зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ. виклавши ї в наступній редакції:

«Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення ( ст. 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 %, до категорії 2 - 95%.».

Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновків, що внесені зміни щодо обмеження граничного розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії військовослужбовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунок вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.

Апеляційний суд враховує правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у рішенні від 16 жовтня 2019 року за результатами розгляду зразкової справи №240/5401/18.

Так, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновків, що відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-ХІІ на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються КМУ. Із наведеного вбачається, що така складова пенсії, як і її розмір, не є сталою і регулюється постановами КМУ.

Разом з тим, відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-ХІІ уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Тобто, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедури їх проведення, а внесені зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а потім 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Як вже встановлено судом, позивачу була призначена пенсія у розмір 80% від грошового забезпечення.

На момент виникнення спірних відносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідачем є протиправним, оскільки такий стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців врегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, а також нормами Постанов №704, 103, тому застосування статті 13 цього Закону №2262-XII, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Відтак суд апеляційної інстанції зазначає, що при перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 відповідно до статті 63 Закону №2262-XII на підставі Постанови № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінною.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача при здійсненні її перерахунку.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 21 квітня 2021 року справа № 140/3368/19 та 23 червня 2021 року справа №140/392/19.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції, приходить до висновку, що відповідач при виконанні рішення суду протиправно зменшив розмір пенсії за вислугу років з 80% на 70% грошового забезпечення, а тому суд першої інстанції правильно визнав протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру грошового забезпечення та зобов'язав перерахувати та виплатити пенсію позивачу з 01.12.2019 у розмірі 80% грошового забезпечення.

Оцінюючи наведені скаржником доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи сторін були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.

Відповідно статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи, враховуючи вимоги наведених правових норм, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанції, правильно встановив обставини справи, не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для його скасування, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 308, 311, 315-316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 січня 2023 року -без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.

Суддя-доповідач В. Я. Качмар

судді О. О. Большакова

В. С. Затолочний