Справа № 703/1963/23 р.
3/703/1145/23
10 травня 2023 року Суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Крива Ю.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від третьої прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця ВЧ НОМЕР_1 , військове звання - солдат, службове посвідчення серії НОМЕР_2 , РНОКПП - НОМЕР_3 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП,
ОСОБА_1 , являючись військовослужбовцем призваним за мобілізацією, в період військового стану, введеного указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», з наступними змінами, 22 квітня 2023 року о 18 год. 45 хв. на території базового табору військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), був виявлений з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів.
Після чого даному військовослужбовцю було запропоновано пройти освідування на стан алкогольного сп'яніння в військовій комендатурі - спеціальної служби правопорядку в м. Сміла Черкаської області, на що останній погодився, згідно «тесту» на алкоголь №911 від 22 квітня 2023 року огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу Алконт - М № 00273 - тест на алкоголь проба позитивна 0,12% проміле.
Своїми діями сержант ОСОБА_1 порушив імперативні вимоги статей 11,16,49,241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статі 1-4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП України, виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані в умовах особливого періоду.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 в судовому засіданні вину визнав в повному обсязі, щиро розкаявся, запевнив, що у подальшому не допустить порушень виконання військових обов'язків, та просив не застосовувати до нього адміністративне стягнення.
Суддя, дослідивши матеріали адміністративної справи, з врахуванням позиції особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, приходить до наступного.
Згідно ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями ст.251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.
Згідно ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до положень ст.280 КУпАП, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення у числі інших визначених законом обставин зобов'язаний з'ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення; чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Відповідно до ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, такі дії, як розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду - тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб. (Із змінами, внесеними згідно із Законом № 2839-IX від 13.12.2022).
Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні ведений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошена та проводиться загальна мобілізація. Згідно з вимогами ч. 5 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією» вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.
Згідно Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджений Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні". Закон негайно оголошується через засоби масової інформації та набирає чинності з дня його опублікування.
У такий спосіб, з моменту видання Указу Президента України № 64/202 від 24 лютого 2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України почав діяти воєнний стан, який триває до теперішнього часу.
Відповідно до положень нормативно-правових актів, які регламентують порядок проходження військової служби, військовослужбовці виконують обов'язки військової служби цілодобово, окрім випадків, відповідно до яких військовослужбовці тимчасово звільняються від виконання обов'язків військової служби (відпустка, тощо).
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України провадять свою діяльність на засадах вірності конституційному обов'язку та військовій присязі; верховенства права, законності та гуманності, поваги до людини, її конституційних прав і свобод; виховання військовослужбовців на патріотичних, бойових традиціях Українського народу, додержання військової дисципліни.
Відповідно до ст. 11, 241 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, кожен військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; піклуватися про збереження свого здоров'я, не приховувати хвороб, суворо додержуватися правил особистої, громадської гігієни та утримуватися від шкідливих звичок (куріння і вживання алкоголю).
Відповідно до ст. 1, 5 Дисциплінарного статуту ЗСУ, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна зокрема зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Суддею встановлено, що солдат ОСОБА_1 зазначені вимоги закону проігнорував та 22 квітня 2023 року вжив алкогольні напої та виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані, відтак його дії за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП кваліфіковано вірно.
Окрім повного визнання своєї вини, винуватість ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП підтверджується:
- протоколом про військове адміністративне правопорушення: серії ЧЦП № 000372 від 23 квітня 2023 року, в якому викладені обставини вчинення ним даного адміністративного правопорушення;
- тестом №911 від 22 квітня 2023 року приладу Алконт - М, відповідно до якого, 22 квітня 2023 року о 18 год. 56 хв. у видихуваному ОСОБА_1 повітрі виявлено 0,12 проміле алкоголю;
- письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 23 квітня 2023 року, які були присутні під час освідування ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння;
- рапортом начальника третього відділу прикордонної служби прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_1 майора ОСОБА_4 від 23 квітня 2023 року, щодо виявлення солдата ОСОБА_1 при виконанні обов'язків військової служби в стані алкогольного сп'яніння;
- службовим посвідченням серії НОМЕР_2 , що підтверджує статус ОСОБА_1 як військовослужбовця НОМЕР_4 прикордонного загону;
- витягом з наказу начальника ЧЗВВСП №167 від 29.12.2022 року «Про організацію служби у 2023 навчальному році», згідно якого в Черкаському зональному відділі ВСП складати протоколи про адміністративні правопорушення стосовно військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також працівників Збройних Сил України під час виконання ними службових обов'язків у випадках, передбачених статтями 172-10 - 172-20 КУпАП, мають право офіцери Черкаського зонального відділу ВСП.
Зазначені вище докази сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Згідно службової характеристики солдат ОСОБА_1 , характеризується посередньо.
Враховуючи наведене, а також повне визнання вини ОСОБА_1 , суддя вважає, що його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 доведена повністю.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Разом з тим, відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, внаслідок якого будь-які негативні наслідки по відношенню до інших осіб та Держави не настали, 22 квітня 2023 року о 18 год. 56 хв. у видихуваному ОСОБА_1 повітрі за допомогою приладу Алконт - М, згідно тесту № 911 виявлено лише 0,12 проміле алкоголю, відтак стан його сп'яніння є незначним, та приймаючи до уваги особу порушника, який свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав у повному обсязі, щиро розкаявся, до адміністративної відповідальності раніше не притягувався, а також те, що станом на день вчинення адміністративного правопорушення бойові дії на території базового табору військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), де ОСОБА_1 на теперішній час проходить військову службу та виконує військові обов'язки, не ведуться, внаслідок чого адміністративне правопорушення не спричинило тяжких наслідків, суддя вважає за можливе визнати вказане адміністративне правопорушення малозначним.
Відповідно ст.22 КУпАП, при малозначності скоєного адміністративного правопорушення особу, яка притягується до адміністративної відповідальності можливо звільнити від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи викладене, вважаю за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, оголосивши йому усне зауваження, а справу провадженням закрити.
Згідно ст.40-1 КУпАП, судовий збір стягується виключно в разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст.9, 22, 40-1, 172-20, 252, 280, 283, 284 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Провадження у справ про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП закрити за малозначністю скоєного правопорушення, звільнивши його від адміністративної відповідальності та оголосивши усне зауваження.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо її не буде скасовано.
Суддя: Ю.В. Крива