Справа № 703/2034/23 р.
3/703/1191/23
10 травня 2023 року Суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Крива Ю.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з військової частини НОМЕР_1 Державної спеціальної служби транспорту, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: виконання обов'язків служби с. Карашина Черкаської області, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , помічник гранатометника, солдата 3 взводу 3 роти 1 батальйону охорони, військовий квиток НОМЕР_2 , РНОКПП - відомості відсутні,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-17 КУпАП,
встановила :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення Т0930 № 153 від 24 березня 2023 року, ОСОБА_1 , 23.03.2023 року перебуваючи на бойовому чергуванні на території військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 №2 від 15.03.2022 (виданий на підставі бойового розпорядження військової частини НОМЕР_1 ) За результатами перевірки встановлено, що солдат ОСОБА_1 знаходиться в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується Тестом №768 приладу Алконт -М №00273 з результатом - 0,45%, що унеможливило виконання належним чином своїх завдань та обов'язків за призначенням та порушив несення бойового чергування встановленого для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на Україну, а також для захисту та безпеки України. Чим порушив бойовий розрахунок охорони об'єкту.
Вивчивши матеріали справи, суддя приходить до висновку про повернення справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до положень Кодексу України про адміністративні правопорушення, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен вжити всіх передбачених законом заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів у справі та з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, 27 січня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці», яким Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено ст.266-1 «Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції».
Відповідно до ч.2 ст.266-1 КУпАП, огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Отже, вищевказаний огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, проводиться виключно посадовою особою, яку на це уповноважив начальник органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення Т0930 №153 від 24 березня 2023 року, за результатами перевірки встановлено, що солдат ОСОБА_1 знаходиться в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується Тестом №768 приладу Алконт -М №00273 з результатом - 0,45%, однак в матеріалах справи відсутній сам Тест №768 приладу Алконт -М №00273 на який посилається командир 3 роти охорони ВЧ НОМЕР_1 капітан ОСОБА_2 , як доказ, що підтверджує факт знаходження ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння.
Також, до матеріалів справи про адміністративне правопорушення не додано жодного розпорядчого документу (наказу, витягу з наказу) яким уповноважено посадову особу на проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
З урахуванням викладеного, суддя позбавлений об'єктивної можливості встановити наявність повноважень у посадової особи на проведення огляду солдата ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу.
Крім того, ч.5 ст.266-1 КУпАП, під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, до матеріалів справи не додано жодних доказів, щодо застосування спеціальних технічних засобів відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів, щодо проведення огляду у присутності двох свідків.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії Т0930 №153 від 24 березня 2023 року, відсутні: час вчинення адміністративного правопорушення; підпис особи, яка його склала.
Відповідно до ст. 172-17 КУпАП, порушення правил несення бойового чергування (бойової служби), встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на Україну або для захисту та безпеки України, - тягне за собою накладення штрафу від ста до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до десяти діб.
Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, - тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб. (Стаття 172-17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2839-IX від 13.12.2022)
Слід зазначити, що кваліфікуючі дії ОСОБА_1 , командир 3 роти охорони ВЧ НОМЕР_1 капітан ОСОБА_2 в протоколі про адміністративне правопорушення серії Т0930 №153 від 24.03.2023 року, посилається на ч. 3 ст. 172-17 КУпАП, в той час як діюча ст. 172-17 КУпАП містить лише її дві частини.
За змістом ст.278 КУпАП при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
При цьому необхідно зауважити, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З урахуванням викладеного, суддя приходить до висновку про необхідність направлення справи про притягнення солдата ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Державної спеціальної служби транспорту для дооформлення та усунення вищевказаних недоліків.
Керуючись ст.266-1, 278, 283 КУпАП, суддя, -
Повернути справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-17 КУпАП до військової частини НОМЕР_1 Державної спеціальної служби транспорту в (с. Карашина Черкаської області в/ч НОМЕР_1 ) для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В. Крива