Постанова від 11.05.2023 по справі 544/892/23

Справа № 544/892/23

пров. № 3/544/227/2023

Номер рядка звіту 149

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2023 року м. Пирятин

Пирятинський районний суд Полтавської області у складі судді Ощинської Ю.О., розглянувши матеріали, що надійшли від відділення поліції № 1 Лубенського районного відділу поліції ГУНП в Полтавській області, у відношенні:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , тимчасово непрацюючого, розлученого, п/в НОМЕР_1 , видане ТСЦ 0510 від 15.04.2014, паспорт НОМЕР_2 , виданий Ямпільстким РС УДМС України у Вінницькій області 10.03.2017, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 07 квітня 2023 року о 12 год 50 хв у м. Пирятин на вул. Ярмарковій, керував автомобілем ВАЗ 21011, державний номерний знак НОМЕР_4 , будучи особою тимчасово обмеженою у праві керування транспортними засобами, чим порушив ст. 15 Закону України «Про дорожній рух», і повнен нести відповідальність за ч. 3 ст. 126 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_2 вину не визнав, пояснив, що на момент зупинення його автомобіля працівниками поліції постановою державного виконавця Ямпільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області від 04.06.2018 тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, яке було встановлене постановою від 15.02.2018 відносно нього було скасоване.

Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративного відповідальності, дослідивши адміністративний матеріал суд вважає не доведеною винуватість у вчиненні ОСОБА_2 правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, виходячи із наступного.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і обєктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний зясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Відповідно до ст. 251 КУАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Докази мають велике значення для правильного вирішення справи, оскільки саме на основі доказів ґрунтується повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. При розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна ця особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Для використання доказу при розгляді справи необхідно, щоб він був відносним і допустимим.

Частина 3 ст. 126 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.

Судом установлено, що ОСОБА_2 отримував посвідчення водія НОМЕР_1 , видане ТСЦ 0510 від 15.04.2014.

У протоколі про адміністративне правопорушення ААБ № 008530 зазначено, що ОСОБА_2 07 квітня 2023 року о 12 год 50 хв у м. Пирятин на вул. Ярмарковій, керував автомобілем ВАЗ 21011, державний номерний знак НОМЕР_4 , будучи особою тимчасово обмеженою у праві керування транспортними засобами, чим порушив ст. 15 Закону України «Про дорожній рух».

Проте, постановою державного виконавця Ямпільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області від 04.06.2018, у ВП № 55599086, скасовано тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві керування транспортним засобом, яке було встановлене постановою про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортним засобом від 15.02.2018.

Отже інспектором до протоколу не долучені документи, що підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 126 КУпАП.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях у справах «Малофєєва проти Росії» та «Карєлін проти Росії» зазначає, що у випадку, коли викладена у протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 3 ст. 126 КУпАП, у зв'язку з чим провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП

У разі закриття провадження у справі судовий збір не стягується.

Керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 126 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Полтавської області. Постанову може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст.7 КУпАП, при застосуванні заходів примусового впливу за адміністративні правопорушення шляхом реалізації повноважень щодо нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Ю.О. Ощинська