10 травня 2023 року м. Дніпросправа № 160/11573/22
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2022 року (суддя Луніна О.С.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛІТКАН» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень, -
ТОВ «ПОЛІТКАН» звернулось з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2022 року позов задоволено.
Суд вирішив визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12 січня 2022 року № 4202 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛІТКАН» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12 липня 2022 року № 222263 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛІТКАН» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.
Зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ПОЛІТКАН» з переліку ризикових платників податку на додану вартість.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, не було враховано, що в ході аналізу баз даних ДПС України отримано податкову інформацію, що підприємство реалізує пластикат, тканини, мішки, придбані у ризикових постачальників «ТОВ «Сантехніка та побутова інженерія», ТОВ «Хантер Томас Україна», ТОВ «Олістер Груп».
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, ТОВ «ПОЛІТКАН», код ЄДРПОУ 43854551, зареєстроване у якості юридичної особи 06.10.2020.
Як платник податків позивач перебував на обліку в Головному управлінні ДПС у м. Києві та є платником податку на додану вартість.
У зв'язку зі зміною юридичної адреси, позивач з 10.06.2022 перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області.
Основним видом економічної діяльності ТОВ «ПОЛІТКАН» є: 38.32 Відновлення відсортованих відходів.
12.01.2022 Головним управлінням ДПС у м. Києві прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 4202, згідно з яким, ТОВ «ПОЛІТКАН» відповідає критеріям ризиковості платника податку.
Підставою відповідності платника податку критеріям ризиковості зазначено п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, а саме: «В ході аналізу баз даних ДПС України отримано податкову інформацію, що підприємство реалізовує пластикат, тканини, мішки, придбання яких здійснювалось від ризикових контрагентів-постачальників, а саме: ТОВ «САНТЕХНІКА ТА ПОБУТОВА ІНЖЕНЕРІЯ», ТОВ «ХАНТЕР ТОМАС Україна», ТОВ «ОЛІСТЕР ГРУП».
01.07.2022 позивачем подано до ГУ ДПС у м. Києві повідомлення про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості, до якого додано первинні документи у кількості 66.
Також, позивачем подано до ГУ ДПС у м. Києві скаргу-пояснення на рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості.
12.07.2022 Головним управлінням ДПС у м. Києві прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 222263, згідно з яким, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 01.07.2022 прийнято рішення про відповідність ТОВ «ПОЛІТКАН» критеріям ризиковості платника податку.
Підставою відповідності платника податку критеріям ризиковості зазначено п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, а саме: «Використовуючи бази даних ДПС України, надані пояснення та копії документів, проведено аналіз діяльності ТОВ «ПОЛІТКАН», в процесі якого встановлено, що підприємством сформовано податковий кредит (ліміт) від СГ, які здійснюють ризикову діяльність, а саме: ТОВ «ТАРГЕТ ВАРЕ ФЕРКАУФ», ТОВ «Виробниче підприємство «ТМТ» (ТОВ «КЛАРІКС СПЕКТР»), ПП «ТрейдМеталПласт», ТОВ «УКР-ТЕХ-СЕРВІС», ТОВ «СМАЙТ ІНВЕСТ», ТОВ «ОЛІСТЕР ГРУП», ТОВ «АГРАРНО-ПРОМИСЛОВА КООПЕРАЦІЯ «ЮВЕНТА ВЕЙ», ТОВ «КОМПАНІЯ «СПЕЦАГРОТРАНС».
Позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем не було доведено правомірність оскарженого рішення.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до підпункту 20.1.45 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.
Пунктом 61.1. статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з підпунктом 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Відповідно до пункту 71.1 статті 71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з пунктом 74.1, пункту 74.3 статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю.
Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами.
Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).
Додатками № 1 та № 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість та Критерії ризиковості здійснення операцій відповідно.
Додатком 1 до Порядку № 1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:
1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.
4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово- господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.
5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).
6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту16.1.3пункту16.1статті16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.
7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Додатком № 4 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено бланк рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Як встановлено судом першої інстанції, у рішеннях зазначено про відповідність платника податку (позивача) критеріям ризиковості платника, зокрема, пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Судом першої інстанції вірно було враховано відсутність доказів на підтвердження податкової інформації, на підставі якої прийнято оскаржувані рішення про включення позивача до переліку ризикових платників податків.
Вірно судом першої інстанції також взято до уваги, що зі змісту оскаржуваних рішень № 4202 від 12.01.2022 та № 222263 від 12.07.2022 слідує, що комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність ТОВ «ПЛІТКАН» Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання останнім податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 4202 від 12.01.2022 та № 22263 від 12.07.2022 є такими, що прийняті з порушенням порядку прийняття таких рішень та без належного їх обґрунтування, а тому є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Вірно судом також судом зазначено, що з метою повного та ефективного захисту прав позивача, підлягає задоволенню і позовна вимоги про зобов'язання Головне управління ДПС у м. Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ПОЛІТКАН» з переліку ризикових платників податку на додану вартість.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2022 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОЛІТКАН» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 10 травня 2023 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш