Рішення від 10.05.2023 по справі 400/1069/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2023 р. № 400/1069/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороз А. О. у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, вул. Спаська, 33,Миколаїв,54030,

про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у включенні в довідку про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII , положень Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100% та премії у розмірі 130% посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії позивача;

- зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII , положень Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, у наступних розмірах: посадовий оклад - 5070 грн, оклад за військовим званням - 1270 грн, відсоткова надбавка за вислугу років 45% - 2853, надбавка за особливості проходження служби в розмірі 100% - 9193 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 760,50 грн, премія 130% - 6591 грн, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.12.2020 року у справі №400/4785/20 підготував та направив до Головного управління Пенсійного фонду Укрїни в Миколаївській області довідку про грошове забезпечення позивача, але не вірно вказав надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% та премію 35%. Позивач також зазначив, що додаткові види грошового забезпечення були вказані як для військовослужбовців наземних категорій, а позивач проходив службу на посаді льотного складу. Так, розділом ІV Додатку 2 Телеграми Міністерства оборони України від 28 грудня 2018 року №248/9240 визначено, що військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком військово-льотної комісії та в минулому році виконували польоти у складі екіпажу літаків, вертольотів, надбавка за особливості проходження служби виплачується в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премія виплачується у розмірі 130% посадового окладу. Тому, дії відповідача щодо відмови у включенні в довідку про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 надбавки та премії у зазначених розмірах є протиправними.

Ухвалою від 17.02.2023 судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач надав до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки позовні вимоги пред'явленні позивачем повторно, так, рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.12.2020 року у справі №400/4785/20 вже розглянуто питання щодо видачі довідки позивачу для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року. Тому, фактично позивач звертається до суду з цим позовом, в якому просить виконати рішення суду належним, на його думку, чином. Але позивач мав звернутись не з новим позовом, а в порядку 383 КАС України. Також, відповідач вважає, що ним пропущено строк звернення до суду.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач заперечує проти обгрунтувань відповідача у відзиві та повністю підтримує позовні вимоги. Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ).

На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.12.2020 року у справі №400/4785/20 підготував та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку № 9/1/827 від 28.01.2021 року про грошове забезпечення позивача, у таких розмірах: посадовий оклад - 5070 грн, оклад за військовим званням - 1270 грн, відсоткова надбавка за вислугу років 45% - 2853, надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65,05% - 5975,45 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 760,50 грн, премія 35% - 1774,50 грн.

Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив підготувати нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із включенням у довідку надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100% та премії у розмірі 130% посадового окладу.

Листом від 31.10.2022 № 9/1/2983 відповідач відмовив у видачі нової довідки із зазначенням надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100% та премії у розмірі 130%, оскільки довідку на виконання рішення суду видано у відповідності до вимог чинного законодавства. Крім того, позивача було звільнено за станом здоров'я та визнано непридатним до льотної роботи.

Позивач вважаючи дії відповідача протиправними, звернувся до суду з даним позовом.

Суд звертає увагу, що предметом розгляду даної справи є питання щодо розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, зазначених у довідці № 9/1/827 від 28.01.2021 року про грошове забезпечення позивача, а не питання наявності підстав для видачі зазначеної довідки, яке було розглядом у справі №400/4785/20, за результатами розгляду якої винесено рішенням Миколаївським окружним адміністративним судом від 29.12.2020 року. Тому, твердження відповідача про неможливість розгляду даних позовних вимог позивача в окремому позовному провадження є помилковими і відхиляються судом.

Відповідно ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наведені положення ст. 43 Закону №2262-ХІІ містяться в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі Порядок №45) (у відповідній редакції), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно абз.1 п.5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою Кабінету Міністрів "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 (далі Постанова №103) було викладено в новій редакції, яка не передбачає такі складові грошового забезпечення як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнані протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.

Відтак, з 05 березня 2019 року (дата набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18) діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, ГУПФ України в Миколаївській області та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями п.п.1, 2 Постанови №103 та змін до п.5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

На час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення п.3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абз.абз.2, 4, 5 п.2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937 (далі Інструкція №937), на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, на відповідача у даній справі покладено функцію з оформлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Згідно з п.5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно п.4 розділу І Порядку №260, грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає, зокрема надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання.

Згідно із положеннями п.п.1, 2 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків. Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55. Розрахунковий розмір надбавки за особливості проходження служби, отриманий шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на відповідний коефіцієнт, округлюється в бік збільшення до одного знака після коми.

З урахуванням наведених правових норм діючого законодавства, суд зазначає, що надбавка за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт лише тим категоріям військовослужбовців, які визначено Переліком окремих категорій військовослужбовців, а саме: військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу льотного екіпажу повітряних суден, та у межах бюджетних асигнувань, або така надбавка встановлюється окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі не більше 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Водночас, п.2.1 розділу ІІ Інструкції №937 визначено, що загальне керівництво роботою із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей здійснюється Департаментом фінансів.

Так, листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України №248/10136 від 30 грудня 2020 року визначено, станом на 05 березня 2019 року грошове забезпечення військовослужбовцям виплачувалося в розмірах визначених Міністерством оборони України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та доведених Телеграмою №248/9240, зокрема, відповідно до розділу IV додатку 2 до Телеграми №248/9240 військовослужбовцям, усунутим від льотної роботи за медичними показами з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, виплата надбавки за ОПС та премії в збільшених розмірах припиняється та виплачується на загальних підставах.

У таких самих розмірах (на загальних підставах) можливо враховувати в довідку надбавку за ОПС та премію для позивачів з числа колишніх військовослужбовців льотного складу, які за документами особово-пенсійної справи на час звільнення були усунуті від льотної роботи з причин, зазначених у розділі IV додатку 2 до Телеграми №248/9240.

Зі змісту Телеграми №248/9240 слідує, що з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2019 році з 01 січня 2019 встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію та надбавку за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців у розмірах згідно з Додатком 2 до цієї телеграми. Згідно додатку №2 до Телеграми №248/9240, а саме розділу IV, військовослужбовцям, які станом на 01 січня 2019 року проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконували польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів, виплачувати: надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премію в розмірі 130% посадового окладу. Військовослужбовцям, які усунені від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарської комісією постанови про непридатність до льотної роботи, ці виплати у збільшених розмірах припиняються, про що оголошується у наказі командира (начальника) військової частини (установи). Виплати надбавки за особливості проходження служби та премії здійснювати на загальних підставах.

Щодо доводів відповідача у листі, яким відмовлено позивачу у видачі оновленої довідки, що за час проходження військової служби позивач усувався від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, суд зазначає, що згідно іншого листа відповідача, а саме від 31.10.2022 № 9/1/2982 зазначено про відсутність в особовій справі позивача наказу про усунення позивача від льотної роботи та припинення виплат у збільшених розмірах.

Отже, наказ командира про усунення ОСОБА_1 від льотної роботи в матеріалах справи відсутній та відповідачем не наданий. Тому, суд доходить висновку, що позивач до дня звільнення з військової служби знаходився на льотній посаді та за час проходження військової служби позивач не усувався від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи.

Таким чином, позивач займав посаду за яку передбачено виплату спірних сум.

Суд зазначає, що з 05 березня 2019 року з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. З цієї дати пенсіонери мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ.

Відповідно до п. 2 Порядку №260 (затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260) грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.

Відповідно п.3 Порядку №260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

Згідно п.4 Порядку №260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військово-службовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.

Відповідно абз.5 п.7 Порядку №260 у разі виникнення спірних питань щодо нарахування грошового забезпечення виплата здійснюється у безспірному розмірі до вирішення питань у встановленому чинним законодавством порядку.

Крім того, розділом VІІ Порядку №260 передбачено виплату надбавки за особливості проходження служби.

Пунктом 2 зазначеного розділу наказу передбачено, що розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

Суд констатує, що в додатку до наказу Міністерства оборони України (п. 27 якого визначено, що військовослужбовці, які проходять службу на посадах льотних екіпажів повітряних суден, визначеним особам коефіцієнт надбавки збільшується на 1,45.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до п.8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року за №671 Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання. З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, їх бойової і мобілізаційної готовності, готовності Держспецтрансслужби до виконання завдань за призначенням, оперативної та бойової підготовки, підготовки особового складу Держспецтрансслужби, здійснення організаційних заходів та інспектування спільні з Головнокомандувачем Збройних Сил та Головою Адміністрації Держспецтрансслужби накази і директиви.

Тобто, з метою реалізації наданих повноважень Міністр оборони та очолюване ним міністерство видає накази та директиви. Телеграма №248/9240 не є наказом чи директивою, не встановлює правил поведінки.

Отже, зазначена телеграма не може вважатись ані нормативним, ані розпорядчим актом керівника, яким встановлено сталий розмір надбавки чи премії.

Таким чином, відповідач формуючи на виконання рішення суду довідку про розмір грошове забезпечення позивача, в порушення чинних норм законодавства проігнорував приписи Порядку №260, відповідно до якого врегульовано порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, та згідно з яким позивач має право на нарахування надбавки за особливості проходження служби з 65 % із множенням на коефіцієнт 1,45, а застосував Телеграму №248/9240 із установленням мінімального розміру надбавки 65%.

Таким чином, розмір надбавки за особливості проходження військової служби (на посаді льотного складу) мав бути визначений відповідачем в довідці про розмір грошового забезпечення позивача у розмірі 94,3% (65% х 1,45) а не 65%, як це зробив відповідач та не 100%, як вказує позивач.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо встановлення у довідці про розмір грошового забезпечення позивача надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65%, замість 94,3%.

Щодо вимоги позивача про включення у довідку премії у розмірі 130%, суд зазначає наступне.

Пунктом 1, абз.1 п.2 Розділу XVI Порядку №260 передбачено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Розділом ІV Додатку 2 Телеграми №248/9240 з 01 січня 2019 року встановлено виплачувати щомісячну премію військовослужбовцям, які станом на 01 січня 2019 року проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконували польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів у розмірі 130 % посадового окладу.

Разом з тим, оскільки телеграма від 28 грудня 2018 року №248/9240, як вже зазначалось судом вище по тексту рішення, не є нормативно-правовим актом, а конкретні розміри премії не встановлені Кабінетом Міністрів України, тому для перерахунку пенсій має бути застосовано абз.5 п.5 Порядку №45, згідно з яким інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

У постанові від 13 травня 2020 року у справі №592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду вказала, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців.

Зважаючи на викладене, розмір премії 35%, який вказаний у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, визначений відповідачем на загальних підставах, та відповідає вимогам чинного законодавства.

Щодо посилання позивача на висновок судового експерта Неберухін В.А. № 0507/22-1 від 05.07.2022 року, то суд не приймає його до уваги, оскільки фактично позивач доручив експерту надати відповідь на питання права, а згідно з ст. 101 ч. 2 КАС України, предметом висновку експерта не можуть бути питання права, оскільки правова оцінка спірним правовідносинам і предмету доказування, є прерогативою суду.

Крім того, цей висновок експерта не містить інформації, що експерт попереджений (обізнаний) про відповідальність за завідомо неправдивий висновок.

Щодо посилань відповідача на порушення позивачем строку звернення до суду, то суд зазначає, що позивач дізнався про порушення своїх прав з листа відповідача від 31.102.2022, звернувся до суду з цим позовом 17.02.2023 року, тому строк звернення до суду позивачем не порушений.

Крім того, суд зазначає, що якщо держава задекларувала певні правила проведення розрахунку при звільненні військовослужбовця, то вона зобов'язана вжити всіх заходів для забезпечення реалізації цих правил.

Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні від 10.03.2011 у справі «Сук проти України» вказав, що держава може ввести, призупинити або припинити виплати працівникам з державного бюджету, внісши відповідні законодавчі зміни. Однак, якщо законодавча норма, яка передбачає певні виплати є чинною, а передбачені умови - дотриманими, державні органи не можуть відмовляти у їх наданні, доки законодавче положення залишається чинним.

При застосуванні процесуальних норм слід уникати як надмірного формалізму, так і надмірної гнучкості, які можуть призвести до нівелювання процесуальних вимог, встановлених законом. Надмірний формалізм у трактуванні процесуального законодавства визнається неправомірним обмеженням права на доступ до суду як елемента права на справедливий суд згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Протягом усього періоду дії воєнного стану, запровадженого на території України у зв'язку зі збройною агресією російської федерації, суворе застосування адміністративними судами процесуальних строків стосовно звернення до суду з позовними заявами, апеляційними та касаційними скаргами, іншими процесуальними документами може мати ознаки невиправданого обмеження доступу до суду, гарантованого статтями 55, 124, 129 Конституції, ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та ст. 6 зазначеної Конвенції.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29.09.2022 по справі № 500/1912/22.

Відповідно до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Тому позовні вимоги необхідно задовольнити частково.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України. Так, позивачем сплачено судовий збір в сумі 1073,60 грн і з урахуванням, того, що судом відмовлено у задоволенні лише частини вимоги, то поверненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає вся сума, сплаченого судового збору.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Спаська, 33,Миколаїв,54030 08299180) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Спаська, 33, М. Миколаїв, 54030, ЄДРПОУ 08299180) щодо зазначення у довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 05.03.2019 року надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії позивача.

3. Зобов'язати Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ 08299180) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII, положень Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби в розмірі 94,3% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії.

4. У задоволенні позову в частині вимог щодо визнання протиправної відмови у підготовці нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100% та премії у розмірі 130% та зобов'язання підготовити цю довідку, відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Спаська, 33,Миколаїв,54030 08299180) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) судовий збір в розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).

6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз