Рішення від 09.05.2023 по справі 380/7410/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2023 року

справа №380/7410/23

провадження № П/380/7472/23

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Сов'як Д.О.,

представника позивача Кривецької О.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (позивач)

до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (відповідач),

за участі третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_1

про скасування постанови про накладення штрафу

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) у якому просить скасувати постанову від 14.03.2023 № 69982083 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що у виконавчому провадженні ВП № 69982083 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) винесено постанову про накладення штрафу від 14.03.2023 протиправно, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 08.02.2023 № 1300-5308-8/17647 було повідомлено державного виконавця про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 у справі № 380/3700/22. Проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 із 100% врахуванням доплат, передбачених законодавством як учаснику бойових дій, а саме: підвищення розміру пенсії на 25% прожиткового мінімуму для учасників бойових дій. З 01.02.2023 загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 24 919,58 грн.

Ухвалою суду від 13.04.2023 залишено позовну заяву без руху.

Ухвалою від 01.05.2023 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні з повідомленням сторін, судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 09.05.2023, залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_1 .

Суд замінив відповідача на Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ: 43316386.)

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задоволити. Додатково зазначила, що доплата пенсії за рішенням суду від 13.05.2022 року у справі №380/3700/22 буде виплачена ОСОБА_1 після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Представник відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явилися.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 року у справі №380/3700/22 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо повторного обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом фіксації розміру пенсії з 01.04.2019 року у сумі 19713,00 грн., а з 01.01.2020 року у сумі 24810,33 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) враховуючи складові пенсії: основний розмір 90% грошового забезпечення за довідкою Львівського обласного військового комісаріату від 26.11.2020 № 509, надбавку учасника бойових дій та надбавку за бойові дії в інших країнах відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” № 3551-ХІІ з врахуванням зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність протягом 2019-2021 років передбачених Законами України “Про державний бюджет України” за 2019-2021 роки, без обмеження максимальним розміром у 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення до 75-ти відсотків розміру доплат, передбачених законодавством як учаснику бойових дій та пенсії за особливі заслуги при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21.02.2018 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) провести з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із 100 відсотковим врахуванням доплат, передбачених законодавством як учаснику бойових дій, а саме: підвищення розміру пенсії на 25% прожиткового мінімуму для учасників бойових дій, відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; цільової грошової допомоги на проживання учаснику бойових дій у розмірі 40 грн., відповідно до Закону України “Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни” та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії. В іншій частині позову відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань, судовий збір в сумі 744,30 грн (сімсот сорок чотири гривні, 30 копійок).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.08.2022 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 року у справі №380/3700/22 без змін.

На виконання рішення суду Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист. Зокрема, згідно виконавчого листа № 380/3700/22 виданого 16.09.2022 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) провести з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із 100 відсотковим врахуванням доплат, передбачених законодавством як учаснику бойових дій, а саме: підвищення розміру пенсії на 25% прожиткового мінімуму для учасників бойових дій, відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; цільової грошової допомоги на проживання учаснику бойових дій у розмірі 40 грн., відповідно до Закону України “Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни” та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

02.02.2023 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла постанова начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби від 18.01.2023 про відкриття виконавчого провадження ВП №69982083 щодо виконання виконавчого листа №380/3700/22, виданого Львівським окружним адміністративним судом 16.09.2022.

Листом від 08.02.2023 № 1300-5308-8/17647 Щодо виконання судового рішення Головне Управління ПФУ у Львівській області повідомило начальника відділу примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про те, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 у справі № 380/3700/22 виконано. Проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 із 100% врахуванням доплат, передбачених законодавством як учаснику бойових дій, а саме: підвищення розміру пенсії на 25% прожиткового мінімуму для учасників бойових дій. З 01.02.2023 загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 24 919,58 грн. Лист скеровано адресату.

На підтвердження вказаного ГУ ПФУ у Львівській області до листа 08.02.2023 № 1300-5308-8/17647 долучило поведений з 01.02.2023 на виконання рішення суду перерахунок пенсії за пенсійною справою №ХВ54872 ОСОБА_1 та розрахунок на доплату та просило винести постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження».

14.03.2023 державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Подоляк Ельвіра Богданівна прийняла постанову про накладення штрафу у виконавчому провадженні ВП №69982083 з виконання виконавчого листа № 380/3700/22 виданого 16.09.2022, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 із 100 відсотковим врахуванням доплат, передбачених законодавством як учаснику бойових дій, а саме: підвищення розміру пенсії на 25% прожиткового мінімуму для учасників бойових дій, відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; цільової грошової допомоги на проживання учаснику бойових дій у розмірі 40 грн., відповідно до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Згідно постанови про накладення штрафу за невиконання без поважних причин рішення, що зобов'язує боржника вчинити дії накладено на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області штраф на користь держави у розмірі 10200 грн.

Постанова мотивована тим, що станом на 14.03.2023 року вимог виконавчого документу не виконано. На даний момент відсутні будь-які заборони щодо вчинення виконавцем виконавчих дій примусового характеру, а саме накладення штрафу за невиконання рішення. Також відсутні будь які підстави для зупинення вчинення виконавчих дій, передбачені Законом України «Про виконавче провадження».

Не погодившись з постановою про накладення штрафу позивач звернувся до суду.

Правовідносини щодо примусового виконання рішення суду та інших органів у виконавчому провадженні державними виконавцями врегульовані Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII.

Згідно статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Стаття 5 Закону України "Про виконавче провадження" вказує, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Частиною 1 статті 13 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

За змістом статті 26 Закону України "Про виконавче провадження": виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1 частини першої); виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону (частина п'ята); за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню) (частина шоста).

Частиною другою статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що в разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Статтею 75 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника юридичну особу 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

За змістом наведених норм, підставою для накладення штрафу за невиконання боржником рішення, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, є відсутність поважних причин невиконання.

У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.

На час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин. Поважними, в розумінні наведених норм Закону № 1404-VIII, можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Верховний Суд України у своїх постановах (справи № 21-1044а15, № 140/784/19, №360/4705/20) неодноразово вказував, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Суд встановив, що виконавче провадження №69982083 відкрито щодо примусового виконання виконавчого листа № 380/3700/22 виданого 16.09.2022, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 із 100 відсотковим врахуванням доплат, передбачених законодавством як учаснику бойових дій, а саме: підвищення розміру пенсії на 25% прожиткового мінімуму для учасників бойових дій, відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; цільової грошової допомоги на проживання учаснику бойових дій у розмірі 40 грн., відповідно до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Державний виконавець при прийнятті оскаржуваної постанови не надав оцінки листу Головного управління ПФУ у Львівській області від 08.02.2023 № 1300-5308-8/17647, яким повідомлено, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 у справі № 380/3700/22 виконано.

Державний виконавець при прийнятті оскаржуваної постанови врахував, що здійснення виплати заборгованості не відбулося.

Проте, державним виконавцем на час прийняття рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин. Державний виконавець не надав оцінки повідомленим позивачем обставинам відсутності фінансування для виплати заборгованості щодо нарахованої пенсії ОСОБА_1 , не встановлено наявності вини та умисного невиконання рішення суду позивачем.

Зі змісту постанови неможливо встановити фактичні підстави винесення її відповідачем, оскільки така містить виключно посилання на норми частини другої статті 63 та частини першої статті 75 Закону №1404-VІІІ та констатація невиконання вимог виконавчого документа станом на 14.03.2023.

Таким чином, оскаржувана постанова про накладення штрафу від 14.03.2023 у ВП № 69982083 є необґрунтованою та підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про накладення штрафу у розмірі 10200 грн у виконавчому провадженні № 69982083 від 14.03.2023.

Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ: 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (79000, м. Львів, пл. Шашкевича,1; ЄДРПОУ 43316386) судовий збір в сумі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VІ Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Крутько О.В.