Справа № 460/2217/16-а
Провадження №2-а/460/214/16
26.09.2016 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області в складі:
головуючої судді - Швед Н.П.
при секретарі - Кондратюк М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні,в залі суду, в місті Яворові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Яворівської міської ради Львівської області про визнання протиправними бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , Яворівської міської ради Львівської області про визнання протиправними бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач покликається на те, що 18 листопада 2010 року на підставі рішення Яворівської міської ради Львівської області №3 його обрано секретарем ради Яворівської міської ради.
25 березня 2014 року рішенням №26 Яворівської міської ради Львівської області, йому було висловлено недовіру, достроково припинено його повноваження як секретаря ради Яворівської міської ради та звільнено із займаної посади у зв'язку із достроковим припиненням повноважень, згідно з вимогами п. 5 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Не погоджуючись з вищевказаним рішенням ради, 17 квітня 2014 року він звернувся до Яворівського районного суду Львівської області з адміністративним позовом до Яворівської міської ради Львівської області та міського голови Яворова Бакунця П.А. про визнання протиправними та скасування рішення Яворівської міської ради Львівської області, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшшкодування моральної шкоди. Постановою Яворівського районного суду Львівської області від 02.10.2015 року, в задоволенні позову було відмовлено.
Не погоджуючись з даним рішенням, ним, було внесено апеляційну скаргу на постанову Яворівського районного суду Львівської області до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2016 року, постанову Яворівського районного суду Львівської області від 02.10.2015року, скасовано, та прийнято нову, якою його позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Яворівської міської ради Львівської області №25 від 25.03.2014року "Про внесення змін до Регламенту Яворівської міської ради Львівської області"; визнано протиправним та скасовано рішення Яворівської міської ради Львівської області №26 від 25 березня 2014 року "Про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 ".; стягнено з Яворівської міської ради Львівської області на його користь, 85 557,60 грн. середнього заробітку за час вимушеного прогулу та судові витрати. Постанову суду в частині стягнення з Яворівської міської ради Львівської області на його користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу, в межах суми стягнення за один місяць, в розмірі 4195 грн., допущено до негайного виконання.
09 березня 2016 року він звернувся до міського голови міста Яворова Бакунця П.А. з заявою, про внесення змін у його трудову книжку щодо недійсності запису про звільнення із займаної посади у зв'язку із достроковим припиненням повноважень та прийняття рішення про звільнення його з роботи із займаної посади секретаря ради Яворівської міської ради у зв'язку із закінченням строку повноважень.
Станом на час подання позову міський голова Яворова Бакунець П.А., всупереч наданих йому статтею 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноважень, не вчинив жодних дій щодо задоволення його заяви чи мотивованої відмови у її задоволенні.
Така бездіяльність міського голови Яворова Бакунця П.А. призвела до того, що він не може влаштуватись на попередню роботу чи стати на облік в Яворівський районний центр зайнятості.
Просить суд постановити рішення, яким визнати протиправною бездіяльність міського голови Яворова Бакунця П. А.; здійснити запис в Трудовій книжці НОМЕР_1 за №26 з наступним формулюванням: «Запис №25 визнано недійсним, на підставі постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2016 року»; включити в порядок денний чергової сесії Яворівської міської ради Львівської області питання про звільнення його з посади секретаря ради Яворівської міської ради Львівської області у зв'язку із закінченням строку повноважень з 17.11.2015 року; стягнути з Яворівської міської ради Львівської області на його користь 37116 грн. 90 коп. середньої заробітної плати за 177 днів та судові витрати в розмірі 1653,63коп..
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, пояснення надав аналогічні викладеним в позовній заяві, просить такі задовольнити.
Представник відповідача Яворівської міської ради Львівської області в судовому засіданні проти позову заперечила, надала суду письмові заперечення.Крім цього, додатково пояснила, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2016року у справі за позовом ОСОБА_1 до Яворівської міської ради Львівської області та міського голови Яворова Бакунця П.А. яка ухвалою Вищого Адміністративного Суду України від 07.06.2016 року залишена без змін, встановлено, що позивач в період з 01.04.2014 року (дня наступного за днем звільнення) по 17.11.2015 року перебував у вимушеному прогулі. Саме такий період визнаний як вимушений прогул, оскільки суд виходив з того, що 17.11.2015 року відбулося перше пленарне засідання новообраного складу депутатів Яворівської міської ради, сьомого скликання, та відповідно, попередній склад депутатів цієї ради шостого скликання вже закінчив свою каденцію.
Тому вимоги про включення в порядок дений чергової сесії Яворівської міської ради питання про звільнення позивача з секретаря ради Яворівської міської ради Львівської області у зв'язку із закінченням повноважень з 17.11.2015року не підлягають задоволенню, оскільки, відповідно до вимог ст.59 ЗУ »Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які не мають зворотньої дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Оскільки, постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2016 року визнано протиправним та скасовано рішення Яворівської міської ради №26 від 25.03.2014 року "Про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 , як секретаря ради Яворівської міської ради", то встановлення факту, що має юридичне значення про звільнення позивача з 17.11.2015року та запис в трудовій книжці, повинно бути здійснено на підставі рішення суду.
Крім цього, вважає, що покликання позивача на те, що він через бездіяльність міського голови Яворова ОСОБА_2 не міг влаштуватися на попередню роботу чи стати на облік в Яворівський районний центр зайнятості, через невнесення запису в трудову книжку, щодо недійсності запису про його звільнення не відповідає дійсності, оскільки, реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням працевлаштування, проводиться за умови пред'явлення паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України, облікової картки платника податків, трудової книжки (цивільно-правового договору чи документа, який підтверджує період зайнятості), а у разі потреби військового квитка, диплома або іншого документа про освіту, всі вищевказані документи у позивача були, а тому була можливість зареєструватись. Той факт, що позивач не скористався своїм правом, не являється бездіяльністю міського голови Яворова чи Яворівської міської ради Львівської області. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився надіслав суду заяву, в якій просить справу слухати у його відсутності та письвові заперечення в яких покликався на аналогічні обставини, які викладені в запереченнях представника Яворівської міської ради Львівської області та заяву, в якій просить справу слухати у його відсутності, в задоволенні позову відмовити за безпідставністю.
Заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку що позовні вимоги слід задовольнити часково.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст.ст. 2, 6 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що 18.11.2010 року ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 10 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», було обрано на посаду секретаря ради Яворівської міської ради Львівської області, на підставі рішення №3 «Про обрання секретаря ради Яворівської міської ради», першої сесії шостого скликання, другого пленарного засідання Яворівської міської ради Львівської області.
Рішенням Яворівської міської ради Львівської області XLV позачергової сесії (шостого скликання) №26 від 25 березня 2014 року «Про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 », Яворівська міська рада висловила ОСОБА_1 як секретарю ради Яворівської міської ради недовіру та достроково припинила його повноваження як секретаря ради Яворівської міської ради та звільнила ОСОБА_1 , з роботи із займаної посади у зв'язку з достроковим припиненням повноважень відповідно до вимог (п. 5 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Не погоджуючись з рішенням ради, позивач 17 квітня 2014 року звернувся до Яворівського районного суду Львівської області з адміністративним позовом до Яворівської міської ради Львівської області та міського голови Яворова про визнання протиправними та скасування, рішення Яворівської міської ради Львівської області XLV позачергової сесії (шостого скликання) №26 від 25 березня 2014 року.
02.10.2015року Яворівським районним судом Львівської області було винесено постанову на підставі якої в задоволенні позову позивачу було відмовлено.
В подальшому, позивачем, було внесено апеляційну скаргу на постанову Яворівського районного суду Львівської області від 02.10.2015року.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2016 року, постанову Яворівського районного суду Львівської області від 02.10.2015року, скасовано, та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Яворівської міської ради Львівської області №25 від 25.03.2014року «Про внесення змін до Регламенту Яворівської міської ради Львівської області»; визнано протиправним та скасовано рішення Яворівської міської ради Львівської області №26 від 25 березня 2014 року «Про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 »; стягнено з Яворівської міської ради Львівської області на користь ОСОБА_1 -85557,60 грн. середнього заробітку за час вимушеного прогулу та судові витрати. Постанову суду в частині стягнення з Яворівської міської ради Львівської області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу, в межах суми стягнення за один місяць , в розмірі 4195 грн., допущено до негайного виконання.
Ухвалою Вищого Адміністративного Суду України від 07.06.2016року, постанову Львівського апеляційного адміністративного суду залишено без змін, постанова набрада законної сили та підлягає до виконання.
Відповідно до вимог ч.1 ст.72 КАС України, обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. У зв'язку з цим, суд звільнив сторін від доказування обставин в цій частині.
Як вбачається з матеріалів справи, 09 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до міського голови Яворова Львівської області Бакунця П.А. з заявою, в якій просить внести записи у його трудову книжку НОМЕР_1 , а саме, здійснити запис за №26 ,з наступним змістом, "Запис №25 визнати недійсним, відповідно до постанови Львівського адміністративного суду від 22.02.2016 року". Прийняти рішення про звільнення його, із займаної посади секретаря Яворівської міської ради Львівської області у зв'язку із закінченням строку повноважень, відповідно до п.1 ст.50 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", зробивши про це запис №27.
На заяву позивача від 09.03.2016 року міським головою Яворова було скеровано лист №872 від 16.03.2016 року, з якого слідує, що розгляд вищевказаної заяви відкладено до прийняття рішення Вищим Адміністративним Судом України у справі за позовом ОСОБА_1 до Яворівської міської ради Львівської області та міського голови Яворова Львівської області про визнання протиправними та скасування рішення Яворівської міської ради Львівської області, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшшкодування моральної шкоди.
Однак, як встановлено під час розгляду даного адміністративного позову, після повернення справи з касаційної інстанції заява ОСОБА_1 від 09.03.2016року залишились поза увагою відповідача, оскільки по ній так і не було прийнято рішення, незважаючи на те, що постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2016року набрала законної сили і підлягає до виконання.
Статтею 14 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи державної влади і місцевого, самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.
Статтею 15 зазначеного Закону зобов'язано органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Згідно статті 20 вищевказаного закону, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Відповідно до пункту 18 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань.
Отже, міський голова Яворова Бакунець П.А., всупереч наданих йому статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноважень, не вчинив жодних дій щодо розгляду заяви ОСОБА_1 , про задоволення чи відмови у задоволенні такої та не виконав постанови Львівського апеляційного адміністративного суду, а тому його дії в цій частині позовних вимог слід задовольнити та визнати протиправними.
Що стосується позовних вимог в частині стягнення середнього заробітку відповідно до вимог ч.3 ст.235КЗпП за період з 17.11.2015року по час подання позову, то суд, приходить до висновку що такі задоволенню не підлягають.
З листа Яворівського районного центру зайнятості №2178 від 30.08.2016року адресованого на ім'я міського голови ОСОБА_3 , на лист №3137 від 12.08.2016 року, вбачається, що ОСОБА_1 звертався у центр зайнятості за послугами з допомоги по безробіттю, з проханням зареєструвати його як безробітного, пред'явивши постанову Львівського апеляційного адміністративного суду, від 22.02.2016 року. Однак, йому було відмовлено, оскільки відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду Львівської області від 22.02.2016 року, рішення Яворівської міської ради Львівської області №26 від 25.03.2014року, на підставі якого ОСОБА_1 незаконно звільнено з роботи із займаної посади секретаря ради Яворівської міської ради Львівської області у зв'язку із достроковим припиненням повноважень скасовано, отже останній діючий запис у його трудовій книжці, є про прийняття на роботу, однак коли саме звертася ОСОБА_1 з заявою чи усною пропозицією яка мала б бути зареєстрована у журналі прийому громадян центру зайнятості немає. Крім цього, в судовому засіданні позивач підтвердив той факт що він отримав інформацію лише зі слів працівника центру, та те що його дані в журнал прийому громадян не вносились, тому і офіційної відповіді на його ім'я надано не було.
Суд, відхиляє покликання позивача на те, що внаслідок неправомірних дій міського голови Яворова позивач отримав відмову керівника центру зайнятості в наданні послуг по безробіттю, оскільки реєстрація безробітних які звертаються за сприянням працевлаштування, проводиться за умови пред'явлення паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України,облікової картки платника податків, трудової книжки(цивільно-правового договору чи документа, який підтверджує період зайнятості), а у разі потреби військового квитка диплома або іншого документа про освіту, всі вищевказані документи у позивача були, а тому була можливість зареєструватись. Той факт що позивач не скористався своїм правом, не являється бездіяльністю відповідачів, оскільки всі необхідні документи в тому числі і трудова книжка були в позивача, тому центр зайнятості зобов'язаний був зареєструвати позивача або надати вмотивовану відмову.
Крім цього, дані вимоги не підлягають задоволенню із тих підстав,що відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 було відмовлено у поновленні на посаді секретаря ради Яворівської міської ради, оскільки,17.11.2015року відбулось пленарне засідання новообраного складу депутатів Яворівської міської ради (сьомого) скликання, відповідно попередній склад ради(шостий) закінчив свою каденцію та стягнено на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату за час вимушеного прогулу почас закінчення каденції.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 року, секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради.
Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
Як вбачається з матеріалів справи, Львівським апеляційним адміністративним судом, визнано рішення Яворівської міської ради Львівської області XLV позачергової сесії (шостого скликання) №26 «Про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 » від 25 березня 2014 року, протиправним та скасовано.
Як встановлено постановою Львівського апеляційного адміністративного суду, згідно протоколу №1 першого пленарного засідання Яворівської міської ради Львівської області від 17.11.2015 року, перше пленарне засідання новобраного складу депутатів Яворівської міської ради (сьомого скликання) відбулося 17.11.2015року, та відповідно, повноваження попереднього складу депутатів ради (шостого скликання) в тому числі і ОСОБА_1 закінчились 17.11.2015року.
Згідно з вимогами статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За правилами статті 7 Закону правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України,законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", та іншими законами України.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо особливостей звільнення посадових осіб із органів місцевого самоврядування, затверджених листом Головного управління Державної служби України від 06 лютого 2002 року №42-621, повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради закінчуються одночасно із закінченням їх депутатських повноважень в день відкриття першої сесії нового скликання. У разі закінчення строку повноважень у трудовій книжці секретаря сільської, селищної, міської ради робиться запис: "Звільнений у зв'язку із закінченням строку повноважень ради, пункт 1 статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" із зазначенням дати звільнення і порядкового номеру запису.
Суд, дослідивши записи в трудовій книжці позивача, приходить до переконання що позовні вимоги про внесення змін в трудову книжку щодо визнання недійсним запису під порядковим номером №25 від 31.03.2014року про звільнення ОСОБА_1 із посади секретаря ради Яворівської міської ради, у зв'язку із достроковим припиненням повноважень, відповідно до п.5 ст.50 ЗУ України «Про місцеве самоврядування в Україні» та здійснення запису «Звільнений із займаної посади секретаря ради Яворівської міської ради у зв'язку із закінченням строку повноважень з 17.11.2015 року, відповідно до п.1 ст.50 ЗУ України «Про місцеве самоврядування в Україні» слід задовольнити.
Однак, оскільки, прийняття рішення про обрання та припинення повноважень посадової особи органу місцевого самоврядування законодавцем віднесено до виключної компетенції відповідача Яворівської міської ради, суд, приходить до висновку, що слід вийти за межі позовних вимог в цій частині позову та зобов'язати Яворівську міську раду Львівської області здійснити запис у трудовій книжці про недійсність запису під вказаним порядковим №25. Зобов'язати Яворівську міську раду, здійснити запис «Звільнений із займаної посади секретаря ради Яворівської міської ради у зв'язку із закінченням строку повноважень з 17.11.2015 року, відповідно до п.1 ст.50 ЗУ України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Приймаючи таке рішення, суд враховує вимоги п.1.1,п.2.3,п.2.10,п.4 Інструкції «Про порядок ведення трудових книжок працівників» та судову практику,що знайшла своє відображення у Постанові Пленуму Верховного Суду України №9 від 06.11.1992 року.
Судовий збір стягнути відповідно до вимог ст.94 КАС України.
На підставі викладено, керуючись ст.ст. 6-12,49,51,70-72,94,130,143,159-16 КАС України, суд,-
Позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність міського голови Яворова Бакунця Павла Андрійовича протиправною.
Визнати недійсним запис у трудовій книжці ОСОБА_1 під порядковим №25 від 31.03.2014року щодо звільнення ОСОБА_1 з роботи із посади секретаря ради Яворівської міської ради, у зв'язку із достроковим припиненням повноважень, відповідно до п.5 ст.50 ЗУ України «Про місцеве самоврядування в Україні» .
Зобов'язати Яворівську міську раду Львівської області здійснити запис у трудовій книжці ОСОБА_1 про недійсність запису під порядковим №25, щодо звільнення з посади секретаря ради Яворівської міської ради.
Зобов'язати Яворівську міську раду Львівської області здійснити запис у трудовій книжці ОСОБА_1 «звільнений із займаної посади секретаря ради Яворівської міської ради у зв'язку із закінченням строку повноважень з 17.11.2015 року, відповідно до п.1 ст.50 ЗУ України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стягнути з Яворівської міської ради Львівської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1102(одна тисяча сто дві )грн. 43коп..
В решті позовних вимог залишити без задоволення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Яворівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
СУДДЯ: ШВЕД Н.П.