308/6974/23
10.05.2023 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Голяна О.В., за участю представника Закарпатської митниці ДФС Селеш О.Я., розглянувши матеріали адміністративної справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці ДФС України, відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження: Україна, Закарпатська область; не працюючого; місце проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина України для виїзду закордон НОМЕР_1 від 21.11.2022 року - орган, що видав 2129, за ч.3 ст. 471 Митного кодексу України,-
Громадянин України ОСОБА_1 , будучи водієм транспортного засобу марки «MERCEDES -BENZ SPRINTER», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_2 , прямуючи 12.04.2023 року о 16 год. 49 хв. з Угорщини через митний пост «Вилок» Закарпатської митниці в Україну, обравши порядок проходження митного контролю по каналу «зелений коридор», не задекларував товари іноземного виробництва, що підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо ввезення на митну територію України, а саме: алкогольний напій іноземного виробництва у скляних пляшках місткістю 0,7 літра кожна з фактичною концентрацією спирту 38 об.%, торгівельної марки «Metaxa», країна виробництва - Греція у кількості 15 пляшок; пиво іноземного виробництва, у жерстяних банках місткістю 0,5 літра кожна, з фактичною концентрацією спирту 4.6 об.%, торгівельної марки «Velkopopovicky Kozel», країна виробництва - Чехія, у кількості 12 пляшок; пиво іноземного виробництва, у жерстяних банках місткістю 0,5 літра кожна, з фактичною концентрацією спирту 5.0 об.%, торгівельної марки «Stella Artois», країна виробництва - Угорщина, у кількості 24 пляшки, вартістю - 7 059,21 грн., які знаходились у багажному відділенні автомобіля.
Отже, громадянин України ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил, передбачене ч.3 ст. 471 МК України, а саме: недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо ввезення на митну територію України, які переміщуються громадянами.
Пояснення осіб в судовому засіданні.
Представник Закарпатської митниці ДФС Зубенко І.І. у судовому засіданні просив притягнути громадянина України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.471 МК України та застосувати відносно останнього адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті, з конфіскацією товарів.
Громадян України ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В матеріалах справи наявна письмова заява ОСОБА_1 від 12.04.2023 року про розгляд справи у його відсутності.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці ДФС, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не п тягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають гід встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої ПКМУ від 21.05.2012 №451 - митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.
Згідно п. 6 цієї Технологічної схеми - під час митного контролю та митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів митні органи у пунктах пропуску здійснюють, зокрема, аналіз та оцінку ризиків, митний огляд (огляд та переогляд автомобільних транспортних засобів і товарів, ручної поклажі та багажу, особистий огляд громадян).
Відповідно до п. 6 ПКМУ «Про затвердження вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України» від 23.05.2012 №467, на підставі результатів аналізу та оцінки ризиків, транспортний засіб було виведено з загального потоку зеленого коридору» для проведення митного огляду на оглядовий майданчик.
Виявлені товари відносяться до першої - двадцять четвертої групи УКТ ЗЕД.
Згідно ч. 1 ст. 378 МК України пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1 - 24 групах УКТ ЗЕД та ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється.
Відповідно до п.2 ч.2 ст. 376 МК України громадяни, які досягли 18-річного віку, можуть ввозити алкогольні напої та тютюнові вироби на митну територію України в ручній поклажі або супроводжуваному багажі без сплати митних платежів та без письмового декларування у таких кількостях із розрахунку на одну особу: 5 літрів пива, 2 літри вина, 1 літр міцних (із вмістом спирту більш як 22 %) алкогольних напоїв. У відповідності до вимог ч. 1 статті 374 Митного кодексу України «Умови ввезення (пересилання) громадянами товарів на митну територію України», товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
Згідно ч.2 п.1 статті 378 МКУ обмеження не поширюється на алкогольні та тютюнові вироби, що ввозяться громадянами в кількостях та у способи, зазначені у частині другій статті 376 МК України.
Згідно ч.2 п. 2 ст. 376 МК України громадяни, які досягли 18-річого віку, можуть ввозити алкогольні напої та тютюнові вироби на митну територію України в ручній поклажі або супроводжуваному багажі без сплати митних платежів та без письмового декларування у таких кількостях із розрахунку на одну особу: 5 літрів пива, 2 літра вина, 1 літр міцних ( із вмістом спирту більш як 22%) алкогольних напоїв.
Статтею 365 МК України передбачено, що громадяни за умови дотримання вимог МК України та інших актів законодавства України можуть перемішувати: через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.
Ч. 3 статті 471 МК України передбачена відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Як вбачається з матеріалів справи, громадянин України ОСОБА_1 не задекларував у встановленому законами України порядку алкогольний напій іноземного виробництва у скляних пляшках місткістю 0,7 літра кожна з фактичною концентрацією спирту 38 об.%, торгівельної марки «Metaxa», країна виробництва - Греція у кількості 15 пляшок; пиво іноземного виробництва, у жерстяних банках місткістю 0,5 літра кожна, з фактичною концентрацією спирту 4.6 об.%, торгівельної марки «Velkopopovicky Kozel», країна виробництва - Чехія, у кількості 12 пляшок; пиво іноземного виробництва, у жерстяних банках місткістю 0,5 літра кожна, з фактичною концентрацією спирту 5.0 об.%, торгівельної марки «Stella Artois», країна виробництва - Угорщина, у кількості 24 пляшки, вартістю - 7 059,21 грн., які переміщував через митний кордон України.
Вина громадянина України ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні повністю підтверджується протоколом №0345/30500/23 від 12.04.2023, наявними в матеріалах справи поясненнями громадянина України ОСОБА_1 від 12.04.2023, доповідною запискою інспектора митниці, актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної покладі та багажу від 12.04.2023.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
Визначаючи вид та розмір адміністративного стягнення, яке слід застосувати до громадянина України ОСОБА_1 , суддя врахував характер та обставини вчиненого ним адміністративного правопорушення у їх сукупності, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, те, що особа раніше до відповідальності за порушення митних правил не притягувався та прийшов до висновку, що до громадянина України ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.3 ст. 471 МК України, а саме: штраф у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100,00 грн., з конфіскації безпосередніх предметів порушення митних правил.
Крім того, відповідно до ст.40-1КУпАП у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір підлягає стягненню з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а тому з громадянина України ОСОБА_1 також належить стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений ч. 5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", що становить 536,20 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.471, ст. 527 МК України, п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", суддя,-
Громадянина України ОСОБА_1 визнати винним у порушенні митних правил за ч.3 ст.471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5 100,00 грн. (п'ять тисяч сто гривень 00 копійок), з конфіскацією в дохід безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме: алкогольний напій іноземного виробництва у скляних пляшках місткістю 0,7 літра кожна з фактичною концентрацією спирту 38 об.%, торгівельної марки «Metaxa», країна виробництва - Греція у кількості 15 пляшок; пиво іноземного виробництва у жерстяних банках місткістю 0,5 літра кожна, з фактичною концентрацією спирту 4.6 об.%, торгівельної марки «Velkopopovicky Kozel», країна виробництва - Чехія, у кількості 12 пляшок; пиво іноземного виробництва у жерстяних банках місткістю 0,5 літра кожна, з фактичною концентрацією спирту 5.0 об.%, торгівельної марки «Stella Artois», країна виробництва - Угорщина, у кількості 24 пляшки.
Стягнути з громадянки громадянина України ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 536,20 грн.
Строк звернення постанови для виконання три місяці з дня винесення постанови.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Закарпатського апеляційного суду.
Суддя Олена ГОЛЯНА