Рішення від 28.04.2023 по справі 756/269/23

28.04.2023 Справа № 756/269/23

Справа № 756/269/23

Провадження № 2/756/1967/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2023 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Тихої О.О.,

за участю секретаря судового засідання Кренджеляк А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Оболонського районного суду м. Києва з позовом до Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (далі - КП "Київтеплоенерго") про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є власником квартири АДРЕСА_1 , а отже, споживачем послуг з постачання теплової енергії за вказаною адресою, які надає КП «Київтеплоенерго».

27.08.2018 позивач обладнав вищевказану квартиру приладом обліку теплової енергії типу «SHARKY» (заводський номер 58874573). Вказаний прилад обліку був встановлений позивачем відповідно до «Робочого проекту обладнання вузла обліку теплової енергії», розробленого Суб'єктом підприємницької діяльності « ОСОБА_2 » та погодженого балансоутримувачем будинку. На підставі Акту прийняття на комерційний облік вузла теплової енергії для потреб опалення окремого приміщення від 28.08.2018 засіб обліку «SHARKY» (заводський номер НОМЕР_1 ) встановлено згідно технічного рішення по проекту та допущено до експлуатації.

З 01.05.2018 ПАТ «Київенерго» припинило свою діяльність, а КП «Київтеплоенерго» набуло статусу виконавця послуг з централізованого опалення у будинку.

Оплата за споживання теплової енергії здійснювалось позивачем згідно показів лічильника, проте 30.10.2019 у електронному кабінеті йому було повідомлено про неможливість передачі показів лічильника, у зв'язку зі зняттям його з обліку. З вказаного часу відповідач припинив нарахування позивачу плати за спожиту теплову енергію відповідно до фактичних показників лічильника.

10.12.2019 позивачем на адресу відповідача направлено звернення (вих. №1493/с-1231) про надання обґрунтованих роз'яснень щодо підстав зняття з комерційного обліку лічильника теплової енергії, встановленого у квартирі позивача, проте відповідь надана не була.

17.12.2021 проведено обстеження щодо технічної можливості встановлення розподільчого обліку теплової енергії у квартирі АДРЕСА_1 , за результатами якого встановлення вузлу розподільчого обліку теплової енергії у квартирі АДРЕСА_1 є можливим.

При цьому, як зазначає позивач, відповідачем не було проведено жодних обстежень системи теплопостачання багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 щодо справності роботи системи теплопостачання, акти обстеження не складались.

17.11.2022 представником позивача на адресу відповідача направлено адвокатський запит №17-11-1/22 з метою отримання правових підстав зняття з обліку теплолічильника у квартирі, належній ОСОБА_1 квартирі. Разом з тим, вказаний запит залишився без належного реагування.

На думку, позивача, застосування до вказаних правовідносин Порядку визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2018 року № 829, є неправомірним та недоцільним, оскільки прилад обліку теплової енергії в його квартирі був установлений відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодно та гарячої води і водовідведення № 630, при цьому нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі.

На підставі викладеного, позивач просить суд:

1) визнати протиправними дії КП «Київтеплоенерго» щодо зняття з обліку вузла розподільного обліку теплової енергії, встановленого в належній йому на праві власності квартирі АДРЕСА_1 та нарахування оплати за комунальну послугу з централізованого опалення (теплопостачання) в опалювальні сезони 2019-2020, 2020-2021, 2021-2022 років без урахування щомісячних показників лічильника «SHARKY» (заводський номер 58874573);

2) зобов'язати КП «Київтеплоенерго» у програмному комплексі КП «Київтеплоенерго» повернути на облік вузол розподільного обліку теплової енергії, що встановлений в квартирі АДРЕСА_1 ;

3) зобов'язати КП «Київтеплоенерго» здійснити перерахунок нарахувань за теплопостачання (централізоване опалення) з жовтня 2019 року, враховуючи показання вузла розподільчого обліку спожитого тепла «SHARKY» (заводський номер 58874573), встановленого в квартирі АДРЕСА_1 та розміру здійснених нею платежів за послугу з централізованого опалення (теплопостачання);

4) зобов'язати КП «Київтеплоенерго» здійснювати нарахування оплати за теплопостачання в квартирі АДРЕСА_1 з урахуванням показань вузла розподільного обліку тепла, встановленого в квартирі.

Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 16.01.2023 відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду.

18.04.2023 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне. Зазначила, що порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів розподілювачів теплової енергії затверджується Кабінетом Міністрів України. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2018 №829 затверджено Порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії, відповідно до п. 6 якого встановлено 4 критерії до внутрішньобудинкової системи опалення, за дотримання яких наявна технічна можливість встановлення окремих вузлів обліку теплової енергії.

Зазначила, що у будинку, де знаходиться квартира позивача, встановлено будинковий засіб обліку теплової енергії, а тому нарахування позивачеві оплати за надані послуги здійснюється за показаннями цього засобу обліку пропорційно опалювальній площі квартири. Зауважила, що договір постачання теплової енергії між сторонами не укладався, рахунки не виставлялись.

Представник відповідача також звернула увагу суду на те, що система розводки системи опалення трубопроводів у будинку позивача - однотрубна, змішана, тобто така, що поєднує вертикальну та горизонтальну системи, що унеможливлює дотримання вимог Порядку № 829. У зв'язку з чим у квартирі позивача можливим є влаштування приладів-розподілювачів, а не встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії.

Вузли розподільного обліку теплової енергії у будинку з вертикальною системою централізованого опалення не встановлюються, оскільки це призводить до втручання в систему опалення і як наслідок, веде до порушення як гідравлічного режиму системи опалення так і теплового балансу будинку в цілому. Зазначене свідчить про можливе порушення прав та інтересів інших співвласників багатоквартирного будинку через встановлення вузла розподільного обліку теплової енергії у квартирі позивачів, оскільки призведе до теплового порушення балансу будинку та некоректного облік спожитої теплової енергії мешканців квартир цього будинку без вузлів розподільного обліку теплової енергії.

17.12.2021 представниками КП «Київтеплоенерго» проведено обстеження будинку АДРЕСА_2 . в Акті зафіксовано, що у зазначеному будинку внутрішньобудинкова система опалення однотрубна з вертикальною розводкою змішаного типу, при цьому вказана система опалення не забезпечує відповідність трьом критеріям з чотирьох, які встановлені п.6 Порядку визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №829 від 10.10.2018.

Враховуючи вищезазначене Комунальним підприємством виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» не беруться до розрахунків показання вузлів розподільного обліку теплової енергії вказаного будинку з метою дотримання прав всіх споживачів. Відповідно розрахунки здійснюються з урахуванням показань будинкового засобу обліку пропорційно опалювальній площі квартири.

Представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності та відсутності позивача, в якій просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, у якій просила відмовити у задоволенні позову з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Враховуючи, що у судове засідання не з'явились всі учасники справи, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Здійснюючи правосуддя суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законом (ч. 1 ст. 5 ЦПК України).

Згідно ст. 20 ЦК України, право на захист особа здійснює на свій розсуд.

Згідно зі статтями 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.

Судом встановлено, що квартира АДРЕСА_1 належить позивачу ОСОБА_1 на праві власності, що підтверджується Витягом про державну реєстрацію прав № 353264 від 29.08.2012 та Договором дарування квартири від 22.08.2012, який посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Маловацькою Н.А. та зареєстрований в реєстрі за № 970.

02.07.2018 позивачем з Суб'єктом підприємницької діяльності « ОСОБА_2 » укладено Договір-акт виконаних робіт № П-3249, предметом якого є роботи з влаштування вузла комерційного обліку теплової енергії за адресою: АДРЕСА_3 .

На підставі вказаного договору у 2018 році Суб'єктом підприємницької діяльності « ОСОБА_2 » розроблено «Робочий проект обладнання вузла обліку теплової енергії» у квартирі АДРЕСА_1 , який погоджено ТОВ «Житлобуд-1».

У квартирі АДРЕСА_1 на підставі робочого проекту обладнання вузла обліку теплової енергії, розробленого СПД «ОСОБА_2», погодженого ТОВ «Житлобуд-1», встановлений вузол обліку теплової енергії «SHARKY» (заводський номер 58874573), що підтверджується Актом виконаних монтажних робіт від 27.08.2018.

Відповідно до Сертифікату затвердження типу засобів вимірювальної техніки № UA-МІ/1р-2106-2010, виданого Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики 16.08.2010, теплолічильники «SHARKY» відповідають затвердженому типу, зареєстрованому в Державному реєстрі засобів вимірювальної техніки за номером У2486-10.

Відповідно до Акту прийняття на комерційний облік вузла обліку теплової енергії для потреб опалення окремого приміщення від 28.08.2018 вузол обліку теплової енергії «SHARKY» (заводський номер 58874573) прийнято на комерційний облік.

17.11.2022 представником позивача на адресу відповідача направлено адвокатський запит №17-11-1/22 з метою отримання правових підстав зняття з обліку теплолічильника у квартирі, належній ОСОБА_1 квартирі.

Листом КП «Київтеплоенерго» № 30/1/1/4550 від 04.10.2019 позивача повідомлено, що система опалення будинку АДРЕСА_2 , має схему підключення, при якій поєднані властивості вертикальної та горизонтальної схем підключення опалювальних приладів. Зазначено, що технічна можливість встановлення вузлів розподільного обліку визначається згідно із порядком визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів-розподілювачів теплової енергії, затвердженим Постановою КМУ від 10.10.2018 року № 829, організацією, яка має відповідну ліцензію. У зв'язку з чим, позивачу запропоновано надати акт обстеження із відповідним висновком, складеним згідно вимог п.4 Порядку №829 та повідомлено, що, у разі ненадання вказаного акту, нарахування за спожиту послугу з централізованого опалення буде здійснюватись без урахування показань вузлів розподільного обліку теплової енергії.

У Акті № 31 від 17.12.2021, який складено ТОВ «ТЕХЕНЕРГО-КЛІМАТ», здійснено висновок про можливість встановлення вузла розподільного обліку теплової енергії у квартирі АДРЕСА_1 , згідно Постанови № 829 від 10.10.2018.

Правовідносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (виконавцем) та фізичною особою (споживачем), яка отримує послуги з централізованого постачання гарячої води, урегульовано Законом України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Законом України «Про теплопостачання».

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.

Так, згідно статті 6 Закону України «Про теплопостачання» державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах: зокрема, забезпечення захисту прав та інтересів споживачів; забезпечення впровадження засобів обліку і приладів регулювання споживання теплової енергії.

До прийняття порядку, яким мала бути встановлена процедура взяття на абонентський облік, а також здійснений перегляд інших нормативно-правових актів протягом 6 місяців з дня опублікування Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», діяли Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 (далі - Правила).

Відповідно до абз. 2 пункту 10 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодно та гарячої води і водовідведення № 630, справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п'ятим пункту 15 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.

Відповідно до п. 29 Правил споживач має право: зокрема, на установлення квартирних засобів обліку та взяття їх на абонентський облік; на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку.

Згідно вимог абз.5 п.15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодно та гарячої води і водовідведення № 630, у разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»:

вузол обліку - комплекс пристроїв (у тому числі засобів вимірювальної техніки, що відповідають вимогам технічних регламентів), допоміжного обладнання та матеріалів до них, призначений для вимірювання спожитої теплової енергії та води, а також технічної реєстрації результатів такого вимірювання, включаючи засоби дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності);

вузол розподільного обліку - вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку/приладами - розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, та не потребує розроблення проектної документації, видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла розподільного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, оператором зовнішніх інженерних мереж, виконавцем відповідної послуги.

Відповідно до ч. 7 ст. 4 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» вузли розподільного обліку теплової енергії у випадках, коли це технічно неможливо, не встановлюються.

У такому разі для визначення обсягу теплової енергії, спожитої на потреби опалення, на всіх опалювальних приладах (крім розташованих у приміщеннях (місцях) загального користування багатоквартирних будинків) особами, визначеними частинами другою і третьою цієї статті, повинні бути встановлені прилади - розподілювачі теплової енергії, крім випадків, коли це економічно недоцільно.

Модель приладу - розподілювача теплової енергії визначається власником (співвласниками) будівлі за погодженням з виконавцем комунальної послуги або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги.

Усі опалювальні прилади при застосуванні вузлів розподільного обліку теплової енергії або приладів - розподілювачів теплової енергії обладнуються автоматичними регуляторами температури повітря у приміщенні відповідно до будівельних норм.

Порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії затверджується Кабінетом Міністрів України. За наявності окремого відгалуження системи опалення у квартиру, інше житлове або нежитлове приміщення встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії для такої квартири (приміщення) є обов'язковим.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2018 року № 829 затверджено Порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії.

Пунктом 6 Порядку № 829 передбачено, що технічна можливість встановлення вузлів розподільного обліку наявна за відповідності внутрішньобудинкової системи опалення всім таким критеріям: окреме відгалуження системи опалення для окремого приміщення, наявність якого встановлено під час візуального огляду та яке передбачене принциповою схемою внутрішньобудинкової системи опалення будівлі (за наявності); принциповою схемою внутрішньобудинкової системи опалення передбачено технічну можливість встановлення автоматичних регуляторів температури в приміщеннях для регулювання споживання теплової енергії в окремих приміщеннях будівлі, що не призведе до порушень гідравлічного режиму внутрішньобудинкової системи опалення будівлі; під час встановлення вузла розподільного обліку буде забезпечено дотримання вимог застосування засобу вимірювальної техніки та умов його належної експлуатації, що зазначені у технічній (супровідній) документації на цей засіб; можливість забезпечення вільного доступу для зняття показань приладу обліку, його обслуговування, заміни під час подальшої експлуатації.

Згідно п. 3 Порядку № 829 розподільний облік споживання комунальної послуги з постачання теплової енергії в окремих приміщеннях будівлі, що приєднана до зовнішніх інженерних мереж і оснащена вузлами комерційного обліку теплової енергії, забезпечується шляхом встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії на вводі трубопроводів внутрішньобудинкової системи опалення в окреме приміщення будівлі або приладів - розподілювачів теплової енергії на опалювальних приладах.

Відповідно до вимог п. 10 Порядку № 829 оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку/приладами-розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09 серпня 2018 року № 205, за наявності окремого відгалуження системи опалення у квартиру, інше житлове або нежитлове приміщення встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії для такої квартири (приміщення) є обов'язковим.

З огляд на те, що Порядок № 829 набрав чинності лише 24.10.2018 року, то положення та вимоги даного порядку мають застосовуватися з моменту набрання ним чинності, до нових відносин, які визначають процедуру встановлення вузлів розподільного обліку комунальної послуги з постачання теплової енергії та не мають зворотної сили до вже встановлених лічильників, які були прийняті на облік.

Відповідно до статті 58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

При цьому, Порядок № 829 не передбачає необхідність приведення раніше встановленого вузла обліку у відповідність до цього Порядку та не встановлює заборони щодо врахування показників за такими лічильниками, які надаються споживачами. Вказаний порядок не передбачає повторне прийняття на абонентський облік вузла розподільного обліку відповідно з новою процедурою, який раніше був прийнятий на абонентський облік, до набрання чинності Порядку № 829.

Аналогічні правові висновки містяться в постанові Верховного Суду від 02.11.2021 року у справі №756/2361/20 (провадження № 61-10724св21).

Враховуючи, що зміна законодавства, що регулює питання порядку встановлення та прийняття на облік вузла розподільчого обліку теплової енергії, не припиняє можливість споживача теплової енергії за наявності встановленого у передбаченому порядку (на момент встановлення) індивідуального приладу обліку тепла оплачувати такі послуги за показниками відповідного лічильника, то КП «Київтеплоенерго» неправомірно зняв з обліку встановлений в квартирі АДРЕСА_1 прилад обліку теплової енергії та нарахував оплату за комунальну послугу з постачання теплової енергії без урахування щомісячних показників лічильника.

Як вбачається з матеріалів справи засіб обліку «SHARKY» (заводський номер НОМЕР_1 ) був прийнятий на комерційний облік 28.08.2018, що підтверджується відповідним актом, при цьому міжповірочний інтервал за паспортом приладу становить 4 роки.

06.10.2017 ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» видано сертифікат перевірки типу теплолічильника «SHARKY 775», який є чинним до 06.10.2027 та підтверджує позитивні результати перевірки засобів вимірювальної техніки.

Постановою Кабінету Міністрів № 412 «Про деякі питання перевірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного часу» установлено, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану та протягом місяця після його припинення чи скасування, чинні на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях.

Аналізуючи зазначене, суд вважає, що дії відповідача щодо зняття з обліку встановленого згідно проекту лічильника в належній на праві власності ОСОБА_1 квартирі АДРЕСА_1 та проведення нарахування їй оплати за комунальну послугу з постачання теплової енергії в опалювальні сезони протягом 2019-2022 років без урахування щомісячних показників лічильника (заводський номер 58874573), є неправомірними.

З огляду на неправомірність дій відповідача щодо зняття з обліку встановленого в квартирі позивачки приладу обліку теплової енергії та нарахування оплати за комунальну послугу з постачання теплової енергії в опалювальні сезони протягом 2019-2022 років без урахування щомісячних показників лічильника, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову в частині зобов'язання КП «Київтеплоенерго» повернути у програмному комплексі КП «Київтеплоенерго» на облік вузол розподільного обліку теплової енергії, що встановлений в квартирі квартирі АДРЕСА_1 та зобов'язати КП «Київтеплоенерго» здійснити нарахування оплати за остачання теплової енергії у вказану квартиру в опалювальні сезони протягом 2019-2022 років з урахуванням показань вузла розподільного обліку тепла, що встановлений в квартирі.

З огляду на зазначене, обґрунтованими є й позовні вимоги про зобов'язання Комунального підприємства «Київтеплоенерго» здійснити перерахунок нарахувань за теплопостачання з жовтня 2019 року по день ухвалення рішення у справі, враховуючи показання вузла розподільчого обліку спожитого тепла (заводський номер 58874573) у квартирі АДРЕСА_1 та розмір здійснених ОСОБА_1 платежів за послугу з постачання теплової енергії.

Вимоги позивача про зобов'язання КП «Київтеплоенерго» здійснювати нарахування оплати за теплопостачання в квартирі АДРЕСА_1 з урахуванням показань вузла розподільного обліку тепла, встановленого в квартирі, після ухвалення цього рішення, на думку суду, задоволенню не підлягають, з огляду на наступне.

Відповідно до частини першої статті 3 ЦПК України, частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.

Вимога про зобов'язання КП «Київтеплоенерго» у подальшому здійснювати нарахування оплати за теплопостачання в квартирі АДРЕСА_1 з урахуванням показань вузла розподільного обліку тепла, встановленого в квартирі, тобто після вирішення цієї справи судом, не може бути задоволена, оскільки захисту підлягає тільки порушене право, яке в даний час таким не є, оскільки нарахування за майбутні періоди ще не здійснені.

Згідно з частиною третьою статі 22 Закону України " Про захист прав споживачів" споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав.

Відповідно до ч.6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої хвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З огляду на те, що позивачі звільнені від сплати судового збору при подачі позову за результатами розгляду судом (задоволено три немайнові вимоги), судовий збір за розгляд справи відповідно до розміру задоволених позовних вимог (1073,60 х 3 = 3220,80 грн.) підлягає стягненню з відповідача в дохід держави.

Керуючись ст.ст.5, 12, 13, 76-81, 89, 141, 259, 263-265, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» щодо зняття з обліку вузла розподільного обліку теплової енергії, встановленого в належній ОСОБА_1 на праві власності квартирі АДРЕСА_1 та нарахування оплати за комунальну послугу з постачання теплової енергії в опалювальні сезони 2019-2020, 2020-2021, 2021-2022 років без урахування щомісячних показників лічильника (заводський номер 58874573).

Зобов'язати Комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» у програмному комплексі КП «Київтеплоенерго» повернути на облік вузол розподільного обліку теплової енергії, що встановлений в квартирі АДРЕСА_1 та здійснити перерахунок нарахувань за постачання теплової енергії з жовтня 2019 року по 28.04.2023, враховуючи показання вузла розподільчого обліку спожитого тепла (заводський номер 58874573), встановленого в квартирі АДРЕСА_1 та розміру здійснених ОСОБА_1 платежів за послугу з постачаненя теплової енергії.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» на користь держави судовий збір у розмірі 3220 (три тисячі двісті двадцять) гривень 80 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про сторони:

Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 .

Відповідач - Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго», код ЄДРПОУ 40538421; місцезнаходження: м. Київ, пл. Франка, 5.

Суддя О.О. Тиха