Рішення від 10.05.2023 по справі 705/2382/23

Справа №705/2382/23

2-а/705/52/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2023 року м. Умань

Уманський міськрайонний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді Єщенко О.І.,

за участю:

секретаря судового засідання Остропольської В.С.,

представника позивача Панасюка Р.В.,

відповідача ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ),

розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Уманського відділу Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області до громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без постійного місця проживання на території України) про його затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, з метою забезпечення видворення за межі території України, в порядку статті 289 КАС України,

ВСТАНОВИВ:

Уманський відділ Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про його затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, з метою забезпечення видворення за межі території України, в порядку статті 289 КАС України, в якому просили суд: затримати громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення видворення за межі території України строком на 6 місяців; рішення суду допустити до негайного виконання.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Уманський відділ Управління Державної міграційної служби України у Черкаській області (далі - позивач) є територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції. Відповідно до підпункту 9 пункту 4 Положення про Уманський відділ УДМС у Черкаській області, затвердженого наказом УДМС України в Черкаській області від 27.09.2021 № 54, позивач відповідно до покладених на нього завдань звертається до судів з позовами про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, здійснює заходи, пов'язані з примусовим видворенням іноземців та осіб без громадянства з України. Підпункт 11 пункту 4 Положення про Уманський відділ УДМС у Черкаській області, здійснює ідентифікацію осіб, у тому числі тих, які звернулись із заявами про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, а також іноземців та осіб без громадянства, які втратили документи, що посвідчують особу, та підлягають видворенню або реадмісії.

10.05.2023 о 09:55 годині на площі Соборності м. Умань був виявлений громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який документувався паспортом громадянина Азербайджанської Республіки № НОМЕР_1 , виданим 14.10.2012 з терміном дії до 13.10.2022.

У ході проведеної перевірки було встановлено, що гр. ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) прибув на територію України 03.11.2019 через КПП «Платонове» по паспортному документу громадянина Азербайджанської Республіки № НОМЕР_1 та попередньо перебував на території України з 16.07.2019 по 05.09.2019, та 11.12.2019 набув статусу незаконного мігранта.

Підстав для подальшого перебування на території України у ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) немає. Постійне місце проживання, близькі родичі, приймаюча сторона та законні засоби існування для забезпечення перебування в Україні відсутні. Громадян України, які б могли гарантувати відповідачу фінансове та медичне забезпечення, відповідач не має. Виїзд з території України самостійно в установлений законом термін не здійснив і переховувався від співробітників ДМС.

10.05.2023 Уманським відділом УДМС у Черкаській області відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з порушенням термінів перебування в Україні та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 4760 грн.

У зв'язку з вищезазначеним цього ж дня позивачем прийнято рішення № 3 про примусове видворення за межі території України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , копію якого відповідачу було вручено.

До Уманського відділу УДМС у Черкаській області, а також до інших підрозділів Державної міграційної служби від відповідача або осіб, які уповноважені представляти його інтереси, заяв із приводу оформлення документів, які б дозволяли відповідачу перебувати в Україні на законних підставах, не надходило.

У ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) відсутні документи, які б надавали право законно перебувати на території України. Згідно з єдиною інформаційно-аналітичною системою управління міграційними процесами ДМС України ІП «Облік іноземців та біженців» з приводу отримання дозволу на імміграцію в Україну та документування посвідкою на постійне чи тимчасове проживання не звертався, посвідками на постійне або тимчасове проживання на території України не документувався, зареєстрованим на території України не значиться, та не має законних підстав для документування посвідкою на постійне чи тимчасове проживання на території України. На особистому рахунку іноземця кошти відсутні, законних джерел доходу в Україні не має. Інформація про працевлаштування іноземця відсутня, дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства відсутній.

Тобто, у іноземця відсутні підстави та документи, що дають право законно перебувати на території України, виїзд з території України самостійно в установлений законом термін не здійснив, паспортний документ громадянина Азербайджанської Республіки № НОМЕР_1 14.10.2022 втратив термін дії, в посольство Азербайджанської Республіки за виготовленням нового паспортного документу самостійно не звертався і переховувався від співробітників ДМС, що є підтвердженням у небажанні іноземця самостійно залишити територію України.

Враховуючи вище викладене, вважають, що громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , буде ухилятися від добровільного виїзду з території України, про що свідчить відсутність у нього постійного місця проживання, відсутність діючого паспортного документа, документів на право перебування в Україні, відсутність фінансового забезпечення, відсутність бажання самостійно залишити територію України, а також відсутність у нього законних підстав перебування та проживання на території України.

Представник позивача Уманського відділу УДМС України в Черкаській області в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та факти, викладені у позовній заяві, просив суд позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) у судовому засіданні підтвердив обставини, викладені у позові, щодо вирішення позову поклався на думку суду.

Дослідивши подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів, зокрема затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України.

Судом встановлено, що 10.05.2023 о 09 год. 55 хв. на площі Соборності м. Умань був виявлений громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який документувався паспортом громадянина Азербайджанської Республіки № НОМЕР_1 , виданим 14.10.2012 з терміном дії до 13.10.2022.

10.05.2023 Уманським відділом УДМС у Черкаській області відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з порушенням термінів перебування в Україні та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 4760 грн.

Крім того, 10 травня 2023 року начальником Уманського відділу УДМС у Черкаській області затверджено прийняте рішення № 3 про примусове видворення за межі України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до положень ст. ст. 9, 29 Загальної декларації прав людини ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання. При здійсненні своїх прав і свобод кожна людина повинна зазнавати тільки таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві.

У статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (із змінами і доповненнями) від 04.11.1950, ратифікованою Верховною Радою України 11.09.1997, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, законного арешту або затримання з метою запобігання не дозволеному в'їзду особи в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Згідно з пунктом 7 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - це іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Частиною 1 статті 26 Конституції України та статтею 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» документи про продовження строку перебування в Україні оформляються на підставі письмових звернень іноземця або особи без громадянства та приймаючої сторони, які подаються не пізніш як за три робочих дні до закінчення встановленого строку їх перебування на території України.

Згідно з п. 2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012 № 150, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду з держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.

Строк перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, паспортні документи або документи, що підтверджують особу без громадянства, яких зареєстровано посадовою особою Держприкордонслужби, продовжується територіальними органами або підрозділами ДМС.

Згідно зі статтею 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.

Згідно з п. 14 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - це іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки відповідач проживає в Україні з 2019 року, не має документів, які б надавали право законно перебувати на території України, з приводу отримання дозволу на імміграцію в Україну та документування посвідкою на постійне чи тимчасове проживання не звертався, посвідками на постійне або тимчасове проживання на території України не документувався, зареєстрованим на території України не значиться. На особистому рахунку іноземця кошти відсутні, законних джерел доходу в Україні не має. Інформація про працевлаштування іноземця відсутня, дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства відсутній, а відтак є підстави для затримання ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту перебування іноземців або осіб без громадянства, оскільки існує ризик, що відповідач ухилятиметься від примусового видворення, він не належить до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту, доказів протилежного матеріали справи не містять та відповідачем не представлено.

Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Таким чином, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити повністю, та відповідача слід затримати з метою забезпечення видворення за межі території України.

Керуючись ст.ст. 12, 241, 244, 246, 257, 289 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Уманського відділу Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області до громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без постійного місця проживання на території України) про його затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, з метою забезпечення видворення за межі території України задовольнити.

Затримати громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення видворення за межі території України строком на 6 місяців.

Рішення суду звернути до негайного виконання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.І. Єщенко