вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
09.05.2023р. Справа № 904/881/23
За позовом: Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» , м. Лиман
До: Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», м. Павлоград
Про: стягнення 328 630,00 грн.
Суддя Васильєв О.Ю.
Без участі представників сторін
АТ «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» (позивач) звернувся з позовом до ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (відповідач) про стягнення 328 630,00 грн. - штрафу за неправильно зазначену масу вантажу у накладній №45747821.
Ухвалою від 03.03.23р. відкрите провадження у справі №904/881/23 за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ГПК України, без призначення судового засідання та виклику сторін - за наявними у ній матеріалами.
ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (відповідач) своїм правом на подання до суду відзиву на позов не скористався, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою про доставку 06.03.23р. копії ухвали суду на електронну адресу відповідача. Лише 03.05.23 р. на адресу суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до часу вирішення спору у справі № 910/2953/23 за позовом ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» до АТ «Українська залізниця» про стягнення 19 706,45 грн. вартості нестачі вантажу у вагонах за накладною №45747821, що розглядається в господарському суді м. Києва .
Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
21.08.22р. зі станції Ароматна Придніпровської залізниці відповідач здійснив відправлення вагонів №№58919689, 58941352, 53571279, 56403512, 56177819, 54039516, 56283336, 53563649 згідно накладної №45747821 на станцію Покровськ Донецької залізниці на адресу ПАО «Шахтоуправління Покровське». По прибуттю вагону на станцію Покровськ на підставі ст. 24 Статуту залізниць України залізницею було проведено перевірку маси вантажу та при переважуванні на вагонних вагах виявлено, що маса вантажу, зазначена у накладній , не відповідає фактичній масі вантажу у вагоні, про що складено комерційні акти: №482004/84 від 25.08.22, №482004/85 від 25.08.22, №482004/86 від 25.08.22, №482004/87 від 25.08.22, №482004/88 від 25.08.22, №482004/89 від 25.08.22, №482004/90 від 25.08.22, №482004/83 від 25.08.22.
Згідно з комерційним актом №482004/84, складеним на підставі акту загальної форми №21252, проводилось контрольне зважування вагону №58941352, встановлено, що маса брутто 90 700кг, тара с ПД 22 050кг, нетто 68 650кг, що менше документа на 1 100кг. Згідно відомості вагонів до накладної №45747821 маса вантажу склала 69 750 кг.
Згідно з комерційним актом №482004/85, складеним на підставі акту загальної форми №21253, проводилось контрольне зважування вагону №53571279, встановлено, що маса брутто 89 750кг, тара с ПД 21 850кг, нетто 67 900кг, що менше документа на 1 100кг. Згідно відомості вагонів до накладної №45747821 маса вантажу склала 69 000кг.
Згідно з комерційним актом №482004/86, складеним на підставі акту загальної форми №21254, проводилось контрольне зважування вагону №56403512, встановлено, що маса брутто 89 950кг, тара с ПД 22 250кг, нетто 67 700кг, що менше документа на 1 100кг. Згідно відомості вагонів до накладної №45747821 маса вантажу склала 68 700кг.
Згідно з комерційним актом №482004/87, складеним на підставі акту загальної форми №21257, проводилось контрольне зважування вагону №56177819, встановлено, що маса брутто 90 000кг, тара с ПД 22 250кг, нетто 67 750кг, що менше документа на 1 150кг. Згідно відомості вагонів до накладної №45747821 маса вантажу склала 68 900кг.
Згідно з комерційним актом №482004/88, складеним на підставі акту загальної форми №21259, проводилось контрольне зважування вагону №54039516, встановлено, що маса брутто 90 000кг, тара с ПД 21 900кг, нетто 68 100кг, що менше документа на 1 500кг. Згідно відомості вагонів до накладної №45747821 маса вантажу склала 69 600кг.
Згідно з комерційним актом №482004/89, складеним на підставі акту загальної форми №21260, проводилось контрольне зважування вагону №56283336, встановлено, що маса брутто 88 650кг, тара с ПД 21 300кг, нетто 67 350кг, що менше документа на 1 150кг. Згідно відомості вагонів до накладної №45747821 маса вантажу склала 68 500кг.
Згідно з комерційним актом №482004/90, складеним на підставі акту загальної форми №21261, проводилось контрольне зважування вагону №53563649, встановлено, що маса брутто 87 800кг, тара с ПД 21 550кг, нетто 66 250кг, що менше документа на 950кг. Згідно відомості вагонів до накладної №45747821 маса вантажу склала 67 200 кг.
Згідно з комерційним актом №482004/83, складеним на підставі акту загальної форми №21251, проводилось контрольне зважування вагону №58919689, встановлено, що маса брутто 91 250кг, тара с ПД 22 500кг, нетто 68 750кг, що менше документа на 900кг. Згідно відомості вагонів до накладної №45747821 маса вантажу склала 69 750кг.
Відповідно до статей 118 та 122 Статуту залізниць України позивачем нарахований та заявлений до стягнення штраф в загальному розмірі 328 630,00грн. ( у розмірі 5-кратної провізної плати ) :
- вагон № 58919689 - провізна плата складає 8 227,00грн., штраф складає 8227,00х5 = 41 135,00грн.;
- вагон № 58941352 - провізна плата складає 8 227,00грн., штраф складає 8227,00х5 = 41 135,00грн.;
- вагон № 53571279 - провізна плата складає 8 227,00грн., штраф складає 8227,00х5 = 41 135,00грн.;
- вагон № 56403512 - провізна плата складає 8 227,00грн., штраф складає 8227,00х5 = 41 135,00грн.;
- вагон № 54039516 - провізна плата складає 8 227,00грн., штраф складає 8227,00х5 = 41 135,00грн.;
- вагон № 56177819 - провізна плата складає 8 227,00грн., штраф складає 8227,00х5 = 41 135,00грн.;
- вагон № 56283336 - провізна плата складає 8 227,00грн., штраф складає 8227,00х5 = 41 135,00грн.;
- вагон № 53563649 - провізна плата складає 8 137,00грн., штраф складає 8137,00х 5 = 40 685,00 грн.
Причиною виникнення спору є неправильно зазначена в залізничній накладній №45747821 маса вантажу у вищевказаних вагонах.
Згідно з ч. 1, 2 ст.3 Закону України «Про залізничний транспорт» законодавство про залізничний транспорт загального користування складається з Закону України «Про транспорт», «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», цього закону, Статуту залізниць України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та інших актів законодавства України. Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту загального користування, безпеки руху, охорони праці, забезпечення громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті України є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
Статут залізниць України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №457 від 06.04.1998, визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (ст. 2 Статуту). На підставі цього Статуту затверджені Мінтрансом Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (ст. 5 Статуту).
Згідно зі ст. 6 Статуту залізниць України накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.
Статтею 23 Статуту залізниць передбачено, що відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів).
У відповідності до п.1.1 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України №644 від 21.11.2000 (в редакції наказу Міністерства інфраструктури України №138 від 08.06.2011), на кожне відправлення вантажу, порожніх власних, орендованих вагонів та контейнерів, відправник надає станції відправлення перевізний документ (накладну) за формою, наведеною у додатку 1 до цих правил.
Згідно з п.1.2 Правил оформлення перевізних документів, накладна заповнюється відправником із застосуванням автоматизованих систем залізничного транспорту України або програмних засобів, здатних забезпечити роботу з електронними перевізними документами згідно з установленим форматом, та у разі її оформлення в паперовому вигляді роздруковується на бланку, виготовленому на білому папері формату А4 у трьох примірниках, один із яких після оформлення приймання вантажу до перевезення станцією відправлення видається відправникові вантажу та є квитанцією для приймання вантажу до перевезення, другий і третій передаються з вантажем на станцію призначення.
Відповідно до п.1.3 Правил оформлення перевізних документів, всі відомості, передбачені формою бланка перевізного документа, повинні бути внесені відправником у відповідні графи. Виправлення не допускаються; у разі необхідності зміни відомостей, унесених до перевізного документа, відправник зобов'язаний заповнити новий перевізний документ.
Пунктом 2.3 Правил оформлення перевізних документів передбачено, що у графі 55 «Правильність внесених відомостей підтверджую» представник відправника вказує свою посаду, розписується, засвідчуючи правильність відомостей, указаних ним у перевізному документі.
Відповідно до ст. 24 Статуту залізниць України вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній. Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей.
Разом з тим, згідно з абзацом четвертим пункту 28 Правил приймання вантажів до перевезення, затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 № 644, вантажі, завантажені відправниками у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування (у т.ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.
Маса вантажу вважається правильною, якщо різниця у масі, визначена на станції відправлення, порівняно з масою, що виявилася на станції призначення, не перевищує: у разі недостачі - норми природної втрати маси вантажу і граничного розходження визначення маси нетто; у разі надлишку - граничного розходження визначення маси нетто (частина четверта статті 52 Статуту залізниць України).
Залізниці, вантажовідправники, вантажоодержувачі, пасажири, транспортні, експедиторські і посередницькі організації та особи, які виступають від імені вантажовідправника і вантажоодержувача, несуть матеріальну відповідальність за перевезення у межах і розмірах, передбачених цим Статутом та окремими договорами (стаття 105 Статуту залізниць України).
Статтею 129 Статуту залізниць України передбачено, що обставини, які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.
За змістом пункту 3 Правил складання актів, затверджених наказом Міністерства транспорту України 28.05.2002 № 334, акти загальної форми складаються для засвідчення обставин, які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, якщо при цьому не потрібне складання комерційного акта.
Акт загальної форми підписується особами, які беруть участь у засвідченні обставин, що стали підставою для складання акта, але не менше як двома особами.
Один примірник акта загальної форми, складеного під час перевезення, додається до перевізних документів, другий залишається на станції, яка його склала.
Згідно з пунктом 4 Правил складання актів комерційні акти складаються:
на місцях загального користування - у день вивантаження або в день видачі вантажу одержувачу;
при вивантаженні на місцях незагального користування - у день здачі вантажу одержувачу, у цьому разі перевірка повинна здійснюватись до вивантаження або в процесі вивантаження чи зразу ж після нього.
У разі перевірки маси вантажу зважуванням на вагонних вагах, якщо маса тари приймається за трафаретом на вагоні, комерційний акт складається в день зважування вагона з вантажем; якщо маса тари вагона визначається зважуванням його після вивантаження, комерційний акт складається в день зважування порожнього вагона;
на вантаж, що перебуває у дорозі - у день виявлення обставин, що підлягають оформленню комерційним актом.
У разі неможливості скласти комерційні акти в указані терміни вони складаються у всіх випадках не пізніше наступної доби.
Відповідно до пункту 9 Правил складання актів у комерційному акті детально описуються стан вантажу або багажу і обставини, за яких виявлена незбереженість, а також обставини, які могли бути причиною виникнення незбереженості вантажу, багажу чи вантажобагажу. Ніякі припущення та висновки про причини незбереженості або про вину відправника і залізниці до акта не вносяться. Усі графи бланка акта мають бути заповнені. Не дозволяється проставляння рисок та лапок замість повторення необхідних даних. У комерційному акті зазначається, чи правильно навантажений, розміщений і закріплений вантаж, а також про наявність та стан захисного маркування для вантажів, що перевозяться у відкритих вагонах. У разі неправильного завантаження, розміщення, закріплення вантажу в акті зазначається, яке порушення було допущено. Особи, які склали або підписали комерційний акт або акт загальної форми, що містить дані, які не відповідають дійсності, несуть установлену законодавством відповідальність.
Згідно з пунктом 10 Правил складання актів комерційний акт підписує начальник станції (його заступник), начальник вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи) і працівник станції, який особисто здійснював перевірку, а також одержувач, якщо він брав участь у перевірці. Крім того, у разі необхідності, до перевірки вантажу і підписання акта можуть бути залучені також інші працівники залізниці.
За змістом пункту 22 Правил видачі вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 № 644 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 № 862/5083), перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.
Зважування вантажів на вагонних вагах провадиться в порядку, передбаченому Правилами приймання вантажів до перевезення.
Пунктом 5 Правил приймання вантажів до перевезення загальна маса вантажу визначається відправником зважуванням або розрахунковим способом.
До розрахункових способів визначення маси вантажу належать: за трафаретом (підсумовування маси вантажу, зазначеної на кожному вантажному місці), за стандартом (множення суми стандартної маси вантажного місця на кількість місць вантажу), за заміром висоти наливу (з подальшим визначенням густини та об'єму вантажу за таблицею калібрування цистерн, розробленою заводом-виробником цистерни).
За домовленістю відправника, залізниці та одержувача вантажу можуть бути встановлені інші способи визначення маси вантажу.
Спосіб визначення маси вантажу і тип ваг відправник зобов'язаний зазначити в накладній.
Усі засоби вимірювальної техніки, які використовуються для визначення маси вантажів, мають бути повірені відповідно до вимог чинного законодавства. Засоби ваговимірювальної техніки повинні бути взяті на облік залізницею та відповідати вимогам Інструкції про порядок застосування засобів ваговимірювальної техніки на залізничному транспорті України, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 31 липня 2012 року № 442, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 жовтня 2012 року за № 1716/22028, та інших нормативно-правових актів.
Порядок зважування визначений пунктом 10 цих Правил.
Так, зважування вантажів на вагонних вагах провадиться із зупинкою і розчіпленням вагонів або із зупинкою без розчіплення.
Зважування під час руху дозволяється тільки на вагонних вагах, призначених для цього способу зважування.
Із зупинкою і розчіпленням вагонів зважуються вантажі:
зернові, насіння, комбікорм і висівки, що перевозяться насипом;
харчові в цистернах (олія, меляса тощо);
картопля, овочі, баштанні культури, макуха, сіль харчова, метали всіх найменувань і лом кольорових металів, які перевозяться навалом.
При зважуванні зернових вантажів, насіння, комбікормів і висівок, олії, меляси та інших харчових вантажів маса тари вагонів може перевірятися відправником перед навантаженням і одержувачем після вивантаження.
При зважуванні решти зазначених у цьому параграфі вантажів маса тари вагонів може перевірятися один раз: відправником - перед навантаженням або одержувачем - після вивантаження.
Зважування на вагонних вагах інших вантажів провадиться із зупинкою вагонів без розчіплення або під час руху на вагонних вагах, призначених для цього способу зважування. Маса тари вагонів у цих випадках може прийматися за трафаретом на вагоні.
Пунктом 5.5 Правил оформлення перевізних документів передбачено, що за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника стягується штраф у розмірі згідно із ст. 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли. Цей факт засвідчується актом загальної форми, якщо за цим фактом не складався комерційний акт.
Отже, саме на відправника покладається обов'язок заповнення комплекту перевізних документів, а також надається можливість до укладання договору перевезення перевірити внесені до перевізного документу відомості і при необхідності скласти новий документ. Відповідальність за неправильне оформлення залізничної накладної несе вантажовідправник.
При цьому, підставою для покладення на відправника відповідальності за неправильне зазначення ним відповідних відомостей є акт загальної форми або комерційний акт, складений у випадках, передбачених статтею 129 Статуту.
Вищевикладене кореспондує правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 22.03.2018 у справі №917/964/17.
Предметом доказування у даній справі є наявність порушення з боку відповідача оформлення накладної та неправильного зазначення в ній маси вантажу.
Судом встановлено, що відповідачем у накладній №45747821 неправильно зазначено масу вантажу, що підтверджується комерційними актами: №482004/84 від 25.08.22р., №482004/85 від 25.08.22р., №482004/86 від 25.08.22р., №482004/87 від 25.08.22р., №482004/88 від 25.08.22р., №482004/89 від 25.08.22р., №482004/90 від 25.08.22р., №482004/83 від 25.08.22р.
Згідно із статтею 118 Статуту залізниць України за пред'явлення вантажу, який заборонено до перевезень або який потребує під час перевезення особливих заходів безпеки, та з неправильним зазначенням його найменування або властивостей з відправника, крім заподіяних залізниці збитків і витрат, стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.
Так, штраф за невірно зазначену масу вантажу у накладній №45747821 становить суму у розмірі 328 630,00грн.
На підставі викладеного, позовні вимоги позивача про стягнення штрафу за невірно зазначену масу вантажу у розмірі 328 630,00грн. є обґрунтованими. Одночасно , суд не знаходить достатньо правових підстав для задоволення клопотання відповідач про зупинення провадження у справі, оскільки відсутня об'ктивна неможливість розгляду цієї справи до часу розгляду спору у справі № № 910/2953/23 А в разі прийняття судом рішення по тій справі на користь ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» , він не позбавлений можливості в установленому законом порядку звернутися до суду із заявою про перегляд рішення заново виявленими обставинами.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.73-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241, 247, 252 ГПК України, господарський суд, -
1.Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2.Стягнути з відповідача - Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Соборна, б.76, код ЄДРПОУ 00178353) на користь позивача - Акціонерного товариства «Українська залізниця» (03680, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, 5; код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії «Донецька залізниця» (84404, м. Лиман, вул. Привокзальна, 22, код ЄДРПОУ 40150216): 328 630,00грн. - штрафу та 4 929,45грн. - витрат по сплаті судового збору.
Видати відповідний наказ після набрання рішенням чинності.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення складено та підписано без його проголошення 09.05.23р.
Відповідно до вимог ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно до вимог ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до вимог ст.257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Васильєв О.Ю.