Ухвала від 08.05.2023 по справі 904/3940/19

УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

08.05.2023м. ДніпроСправа № 904/3940/19

за заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросахінвест-2002", 49054, м.Дніпро, Кіровський район, проспект Олександра Поля, буд.101, ідентифікаційний номер юридичної особи 31870837

про визнання грошових вимог

Суддя Суховаров А.В.

при секретарі судового засідання Рудь В.Г.

Представники:

від кредитора: не з'явився

від боржника: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Справа про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросахінвест-2002", 49054, м.Дніпро, Кіровський район, проспект Олександра Поля, буд.101, ідентифікаційний номер юридичної особи 31870837 перебуває на стадії ліквідації.

З 03.02.2022 повноваження ліквідатора по справі покладені на арбітражного керуючого Ясир Дар'ю Ігорівну, свідоцтво №947 від 05.06.2013 (69063, м.Запоріжжя, вул.С.Серікова, 16, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

31.03.2023 Головне управління ДПС у Дніпропетровської області звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області із заявою про визнання грошових вимог на суму 1 483, 82грн. у справі №904/3940/19 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросахінвест-2002", 49054, м.Дніпро, Кіровський район, проспект Олександра Поля, буд.101, ідентифікаційний номер юридичної особи 31870837.

Ухвалою суду від 03.04.2023 заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровської області прийнято до розгляду в судовому засіданні на 18.04.2023 та зобов'язано ліквідатора Ясир Д.І. надати господарському суду відомості про результати розгляду грошових вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровської області.

18.04.2023 до Господарського суду Дніпропетровської області через систему "Електронний суд" надійшов відзив ліквідатора Ясир Д.І. на заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровської області, за змістом якого ліквідатор просить суд відмовити в задоволенні вимог кредитора у повному обсязі.

Ухвалою суду від 18.04.2023 розгляд заяви з грошовими вимогами відкладено на 27.04.2023.

27.04.2023 господарським судом прийнято ухвалу, якою відкладено розгляд грошових вимог на 08.05.2023.

В судове засідання 08.05.2023 учасники не з'явилась, однак до матеріалів справи долучено клопотання представника ліквідатора про проведення судового засідання без його участі, в задоволенні вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровської області просить відмовити.

Дослідивши матеріали грошових вимог, господарський суд встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що за боржником обліковуються несплачені грошові зобов'язання перед Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області у розмірі 1 483,82грн. (пеня), з яких:

- 1 481,88грн. - пеня, нарахована на підставі заборгованості, що виникла з податку на додану вартість;

- 1,94грн. - пеня, нарахована на підставі заборгованості, що виникла у зв'язку із порушенням термінів у сфері розрахунків ЗЕД.

Пунктом 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України встановлено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим кодексом.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.п.14.1.39 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до положень п.п. 41.1, 41.2 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Згідно з п.п.19.3 ст.19 Податкового кодексу України державні податкові інспекції здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

Відповідно до пп.20.1.34 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Положеннями пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України визначено, що при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, нарахування пені розпочинається починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

З відзиву ліквідатора Ясир Д.І. вбачається, що остання заперечує щодо визнання зазначених вище кредиторських вимог з огляду на те, що пеня за період з 29.05.2019 по 24.09.2019 була нарахована контролюючим органом вже після відкриття ліквідаційної процедури та за зобов'язаннями, на які розповсюджується дія мораторію, керуючись ст.ст. 41, 59 Кодексу України з процедур банкрутства.

Як зазначає ліквідатор з доданих заявником документів вбачається, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області була нарахована пеня на суми податкових зобов'язань відповідно до податкового повідомлення-рішення №002115 від 12.04.2019 та податкового повідомлення-рішення № 0023811421 від 15.08.2019.

Ліквідатор звертає увагу, що вимоги ГУ ДПС у Дніпропетровській області до боржника в сумі 21 644,15грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення №002115 від 12.04.2019 та штрафної санкції за порушення вимог валютного законодавства в сумі 510,00грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення №0023811421 від 15.08.2019, за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за якими і нарахована спірна пеня, були визнані ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 29.07.2020 у справі № 904/3940/19. Вимогу про стягнення пені заявлено не було.

Окрім викладеного арбітражний керуючий зазначає, що з листа ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 15.06.2022 за № 32667/6/04-36-18-07 вбачається, що станом на 15.06.2022 податковий борг за ТОВ "Агросахінвест-2002" складає суму 70 176,74 грн., з якого:

- грошове зобов'язання з ПДВ в сумі 21 644,15грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення № 002115 від 12.04.2019;

- грошове зобов'язання з ПДВ в сумі 48 532,59грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення № 0117185030 від 21.11.2019;

- штрафна санкція за порушення вимог валютного законодавства в сумі 510,00грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення №0023811421 від 15.08.2019.

Грошове зобов'язання у розмірі 21 644,15грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення №002115 від 12.04.2019 та штрафна санкція за порушення вимог валютного законодавства в сумі 510,00грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення № 0023811421 від 15.08.2019 були погашені боржником за рахунок надміру сплачених коштів з податку на прибуток.

З огляду на викладене ліквідатор дійшла висновку, що нарахування спірної пені заявником здійснювалось вже після 15.06.2022, тобто після відкриття ліквідаційної процедури та за зобов'язаннями, на які розповсюджується дія мораторію.

Разом з тим, судом відхиляються заперечення ліквідатора, з огляду на те, що нарахована кредитором пеня виникла на підставі податкових повідомлень-рішень №002115 від 12.04.2019 та №0023811421 від 15.08.2019, охоплює період з 28.05.2019 по 24.09.2019 (по податковому повідомленню-рішенню №002115 від 12.04.2019) та з 17.09.2019 по 24.09.2019 (по податковому повідомленню-рішенню №0023811421 від 15.08.2019), є конкурсною за своєю суттю та нарахована у відповідності до норм чинного законодавства України.

Відповідно до ч.6 ст.12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Згідно з приписами ч.1 ст.1 Кодексу України з процедур банкрутства забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.

З моменту відкриття провадження у справі: пред'явлення конкурсними та забезпеченими кредиторами вимог до боржника та їх задоволення можуть здійснюватися лише у порядку, передбаченому цим Кодексом, та в межах провадження у справі (абз.1 ч.14 ст.39 Кодексу України з процедур банкрутства).

Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2, 4 і 8 ст.45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство; для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку; вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом; кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів; якщо кредитор заявив вимоги після здійснення розрахунків з іншими кредиторами, то сплачені таким кредиторам кошти поверненню не підлягають.

Відповідно до ч.3 ст.59 Кодексу України з процедур банкрутства з метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, господарський суд здійснює офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-порталі судової влади України.

Приписами Кодексу України з процедур банкрутства не передбачено заборону кредиторам, що мають конкурсні вимоги до боржника заявляти свої вимоги у ліквідаційній процедурі, однак пропуск строку на заявлення конкурсних вимог має наслідки викладені в ч.4 ст.45 Кодексу України з процедур банкрутства, а саме: кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.

Виходячи із норм Кодексу України з процедур банкрутства, на господарський суд покладено обов'язок надавати правовий аналіз заявлених кредиторських вимог, підстав виникнення грошових вимог кредиторів до боржника, їх характеру, встановлення розміру та моменту виникнення цих грошових вимог. За результатами розгляду вимог щодо визнання кредиторської заборгованості та внесення вимог до реєстру вимог кредиторів, суд виносить ухвалу, в якій зазначає розмір визнаних судом вимог кредиторів, які включаються арбітражним керуючим до реєстру вимог кредиторів, та розмір грошових вимог кредиторів, які підлягають відхиленню.

З огляду на викладене, суд, враховуючи наявні в матеріалах справи докази, дійшов висновку щодо обґрунтованості вимог Головного управління державної податкової служби у Дніпропетровській області на суму 1 483,82грн. та відхилення заперечень ліквідатора.

За змістом частини 1 статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому:

1) у першу чергу задовольняються: вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати працюючим та звільненим працівникам банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, які направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин, та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі; вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України; вимоги кредиторів за договорами страхування; витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;

2) у другу чергу задовольняються: вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);

3) у третю чергу задовольняються: вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;

4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою;

5) у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства;

6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.

З огляду на обґрунтованість вимог заяви Головного управління державної податкової служби у Дніпропетровській області, господарський суд, дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання кредитором Головне управління державної податкової служби у Дніпропетровській області з грошовими вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросахінвест-2002" на загальну суму 1 483,82грн. (пеня) - 6 черга задоволення вимог кредиторів.

Керуючись ст.ст. 2, 73-74, 76-79, 86, 91, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 45, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, суд -

УХВАЛИВ:

Визнати грошові вимоги Головного управління державної податкової служби у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул.Сімферопольська, буд.17-А, ідентифікаційний номер юридичної особи 44118658) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросахінвест-2002" (49054, м.Дніпро, Кіровський район, проспект Олександра Поля, буд.101, ідентифікаційний номер юридичної особи 31870837) на суму 1 483,82грн. (пеня) - 6 черга задоволення вимог кредиторів.

Зобов'язати ліквідатора Ясир Д.І. внести відповідні зміни до реєстру вимог кредиторів.

Ухвала набирає законної сили 08.05.2023.

Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено 09.05.2023.

Суддя А.В. Суховаров