вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
про відмову в задоволенні скарги
03.05.2023 Справа № 904/351/21
За скаргою Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро, м.Дніпро на дії державного виконавця
за позовом Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ", м.Київ
до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро, м.Дніпро
про стягнення 111557,17 грн
Суддя Кеся Н.Б.
За участю секретаря судового засідання Юрченко В.В.
Представники:
Позивача - не прибули
Відповідача (заявника) - Криштопа Я.В.
11.04.2023 Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпро звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області зі скаргою на дії державного виконавця, в якій просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Соборного відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про відкриття виконавчого провадження (ВП №71025208) від 28.02.2023.
В обґрунтування скарги Скаржник посилається на те, що відповідно до положення про Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпро, затвердженому наказом командувача Сил логістики Збройних сил України від 30.06.2021 №254, КЕВ м.Дніпро є державною установою, створеною Міністерством оборони України. Метою створення установи є забезпечення життєдіяльності і функціонування військових частин та установ, розвиток системи технічної експлуатації казарменно-житлового фонду та комунальних споруд з метою підтримання військ (сил) у стані бойової та мобілізаційної готовності. Усі видатки КЕВ м. Дніпро фінансуються з державного бюджету. Згідно з приписами ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими. Відповідно до положень чинного законодавства, КЕВ м. Дніпро належить до бюджетних установ, тому рішення про стягнення коштів зі Скаржника повинні виконуватися органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Так, Скаржник вважає, що постанова державного виконавця про відкриття ВП №71025208 про стягнення 56002,63 грн та стягнення з боржника виконавчого збору/основної винагороди приватного виконавця у розмірі 5600, 26 грн, є такою, що прийнята всупереч Закону України «Про виконавче провадження» та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845.
11.04.2023 ухвалою суду призначено розгляд скарги у засіданні на 20.04.23 о 15:00год.
У зв'язку із інформацією про мінування приміщення Господарського суду Дніпропетровської області призначене судове засідання на 20.04.2023 не відбулось.
20.04.2023 ухвалою суд відклав розгляд скарги на 03.05.2023 о 14:30год.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду скарги повідомлений за електронною адресою (ngu@naftogas.com) (арк.с. 233).
При розгляді скарги судом встановлено таке.
27.04.2021 рішенням Господарського суду Дніпропетровської області позов Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ" до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро задоволено частково. Стягнуто з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро (49005, м.Дніпро, вул.Феодосіївська, 13, код ЄДРПОУ 08004581) на користь Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ" (01601, м.Київ, вул.Б.Хмельницького, 6, код ЄДРПОУ 20077720) 112,24 грн основного боргу, 10831,95 грн 3% річних, 4,38 грн інфляційних втрат та 36359,11 грн збитків, 6424,95 грн пені та 2270,00 грн судового збору.
На виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 27.04.2021, яке набрало законної сили 18.05.2021, 18.05.2021 видано наказ про примусове виконання.
28.02.2023 державним виконавцем Соборного відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Тичинським Д.Є. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№71025208 з примусового виконання наказу Господарського суду Дніпропетровської області по справі №904/351/21 від 18.05.2021.
Зважаючи на встановлені обставини, суд керується таким.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Положеннями ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч. 2 ст.6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно з п. 12 ст. 2 Бюджетного кодексу України бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Відповідно до п. 1, 14 Положення про квартирно-експлуатаційний відділ міста Дніпро, затвердженого наказом командувача Сил логістики Збройних Сил України від 17.12.2019 №278 (арк.с. 69-73), квартирно-експлуатаційний відділ міста Дніпро (далі - КЕВ м.Дніпро) є державною установою, яка створена Міністерством оборони України (далі - Засновник) з метою забезпечення життєдіяльності і функціонування військових частин та установ, керівництва їх квартирно-експлуатаційними службами у зоні його відповідальності з питань квартирно-експлуатаційного забезпечення, розвитку системи технічної експлуатації казармено-житлового фонду та комунальних споруд з метою підтримання військ (сил) у стані бойової та мобілізаційної готовності.
Квартирно-експлуатаційний відділ міста Дніпро несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах належного їй майна згідно з чинним законодавством. Установа не несе відповідальності за зобов'язаннями держави та Засновника.
Майно КЕВ м. Дніпро складають основні та оборотні фонди, а також цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі установи.
Майно КЕВ м.Дніпро є державною власністю і закріплюється за нею праві оперативного управління. Установа користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, що не суперечать чинному законодавству та цьому Положенню.
Джерелом формування майна і фінансових ресурсів установи є:
майно, передане їй Засновником;
фінансування з Державного бюджету;
доходи, одержані від господарської діяльності.
Доходи (прибутки) КЕВ м.Дніпро використовуються виключно для фінансування видатків на утримання установи, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами. Заборонено розподіляти отримані доходи (прибутки) або їх частини серед засновників, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
Відчуження засобів виробництва і основних фондів, що є державною власністю і закріплені за КЕВ м. Дніпро, здійснюються за погодженням з Засновником у порядку, що встановлений чинним законодавством. Кошти, одержані внаслідок відчуження зазначеного майна є держаною власністю.
КЕВ м.Дніпро користується закріпленою за нею землею, а також іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства.
Збитки, завдані КЕВ м.Дніпро внаслідок порушення її майнових прав громадянами, юридичними особами або державними органами відшкодовуються установі, згідно чинного законодавства.
Отже, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав вважати Відповідача бюджетною установою, яка повністю утримується з Державного або місцевого бюджету, тому рішення про стягнення з Відповідача коштів має виконуватись органами державної виконавчої служби, у зв'язку з викладеним суд в задоволенні скарги відмовляє.
Відповідно до ст. 339 ГПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.
Згідно зі ст.343 ГПК України за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
Керуючись ст.ст. 232-236, 339-345 ГПК України, Законом України "Про виконавче провадження", господарський суд -
В задоволенні скарги Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро на дії державного виконавця відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена до Центрального апеляційного господарського суду в десятиденний строк у порядку, встановленому статтями 254-259 ГПК України.
Суддя Н.Б. Кеся