09 травня 2023 року Справа № 160/240/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши у місті Дніпрі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
02 січня 2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області № 1335999-2408-0410 від 22.08.2022 року, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за орендну плату з фізичних осіб, в сумі 166311,78 грн.
В обґрунтування позовної заяви зазначається, що 22.08.2022 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було прийнято податкове повідомлення-рішення № 1335999-2408-0410, яким було визначено податкове зобов'язання ОСОБА_1 , за платежем: «орендна плата з фізичних осіб» за податковий період 2022 рік. Позивач вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки в розрахунку розміру орендної плати відповідачем зазначено розмір ставки орендної плати за землю -12 %, однак, відповідно до умов договору оренди землі від 10.09.2015 року, який було укладено між ОСОБА_1 та Павлоградською міською радою, зазначено 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Крім того, позивачем зауважується, що строк дії вищевказаного договору оренди землі становить до 2025 року, а також будь-яких додаткових угод про внесення змін до нього у встановленому державному порядку зареєстровано не було. Отже, незрозуміло чому визначена саме така сума орендної плати за землю. З огляду на наведене, позивач зазначає, що нарахування орендної плати з фізичних осіб, відображене в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні є некоректним та протиправним, а відтак спірне податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 січня 2023 року адміністративний позов залишено без руху та надано позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 днів з дня отримання копії вказаної ухвали шляхом подання до суду: уточненої позовної заяви у кількості примірників, залежно від складу сторін у справі, в якій привести прохальну частину позову у відповідність до вимог ч. 5 ст. 160 КАС, а саме, визначитись із предметом спору у справі, а також надати належні докази що підтверджують вказані обставини.
На виконання ухвали суду від 09 січня 2023 року, позивачем 20 січня 2023 року подано до суду уточнену позовну заяву з додатками.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 січня 2023 року прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження в адміністративній справі №160/240/23 за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) з 23.02.2023 року за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
22 лютого 2023 року до суду надійшов відзив ГУ ДПС у Дніпропетровській області на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач вказану позовну заяву не визнав, заперечував проти її задоволення і просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що за наявними даними ITC «Податковий блок» та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, у власності ОСОБА_1 перебуває земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,5431га. Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки управління у Павлоградському районі відділ №1 Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 20.09.2021р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1259937,69 грн. Рішенням Павлоградської міської ради Дніпропетровської області від 30.06.2021р. №292-10/VІІІ встановлено розмір орендної плати за вищевказану земельну ділянку 12 відсотків від нормативної грошової оцінки та відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2022 №6-28-0.222-275/2-22 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2021рік» для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення застосовується індекс 1,1. Так, листом Павлоградської міської ради Дніпропетровської області від 21.01.2022 року ОСОБА_1 запрошувалася для підписання додаткової угоди від 17.01.2022 року. Крім того, Відповідачем зауважено, що із державною реєстрацією прав пов'язане лише право оренди земельної ділянки, проте внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про розмір орендної плати не звільняє орендаря від обов'язку сплачувати її в розмірі, визначеному договором. На підставі п.288.2 та п.288.3 ст.288 ПК України, ОСОБА_1 як орендарю вищезазначеної земельної ділянки винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №1335999-2408-0410 від 22.08.2022 року, яке направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення на податкову адресу ОСОБА_1 та повернуто відправнику у зв'язку із закінченням терміну зберігання 17.10.2022 року. Враховуючи наведене, відповідач наголошує, що розмір орендної плати за 2022 рік визначено ним вірно, у відповідності до вимог чинного законодавства, тому податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №1335999-2408-0410 від 22.08.2022 року є правомірним та не підлягає скасуванню.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 22.08.2022 року, на підставі даних ITC «Податковий блок» та інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, ГУ ДПС у Дніпропетровській області було прийнято спірне податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №1335999-2408-0410, яким визначено ОСОБА_1 суму податкового зобов'язання за платежем «орендна плата з фізичних осіб» за земельну ділянку кадастровий номер - 1212400000:02:012:0085, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , за податковий період 2022 рік на суму 166311,78 грн.
Вищеозначене спірне податкове повідомлення-рішення було направлено засобами поштового зв'язку на податкову адресу ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення, проте, поштове відправлення, яким воно надсилалося, повернуто до контролюючого органу 17.10.2022 р. з відміткою поштового відділення: «за закінченням встановленого терміну зберігання».
Відповідно до детального розрахунку орендної плати з фізичних осіб за 2022 рік за земельну ділянку кадастровий номер - 1212400000:02:012:0085, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , яка перебуває на праві оренді ОСОБА_1 , відповідно до спірного податкового повідомлення-рішення форми «Ф» №1335999-2408-0410 від 22,08.2022 року, ГУ ДПС у Дніпропетровській області нарахована річна сума податкового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 166 311,78 грн. (1259937,69* 1,1 * 12% = 166 311,78 грн., а саме:
- 1 259 937,69 грн. нормативна грошова оцінка по орендній платі за земельну ділянку;
-1,1 % коефіцієнт індексації по орендній платі за земельну ділянку;
-12 % розмір ставки орендної плати за землю).
Незгода ОСОБА_1 з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області форми «Ф» №1335999-2408-0410 від 22,08.2022 року, стала підставою для звернення до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 55 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до статті 1 Законом України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі, який, за змістом статті 13 цього Закону є договором, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі статтею 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, є однією із істотних умов договору.
У статті 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, розмір якої, умови і строки внесення встановлюються за згодою сторін у договорі (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України) та обчислення якої здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором.
За змістом статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України, - це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності.
Отже, Податковий кодекс України визначив обов'язки орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Справляння плати за землю, в тому числі і орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу XII ПК України.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п.288.2 ст. 288 ПК України).
Об'єктом оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди (п.п. 270.1.2 п. 270.1 ст. 270 ПК України).
Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (п.п. 271.1.1. п. 271.1 ст. 271 ПК України).
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка.
Пунктом 288.1 ст. 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно п. 288.4. ст. 288 ПК України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Пунктом 288.7 статті 288 ПК України встановлено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Відповідно до абзацу 1 пункту 286.5 статті 286 ПК України, нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Так, 02 вересня 2014 року між ОСОБА_1 (Орендар) та Павлоградською міською радою в особі міського голови Метелиці Івана Сергійовича (Орендодавець) було укладено договір оренди землі (далі - Договір), відповідно до п. 1 якого, Павлоградська міська рада на підставі рішення 46 сесії VІ скликання та №1329-46/ VI віл 29.07.2014р. надає, а «Орендар» приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування та реконструкції існуючої будівлі. (КВЦПЗ) - 03.15 - (для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови), яка знаходиться за адресою, АДРЕСА_1 .
Пунктом 2 Договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5431 га, з них: 0,5431 га - забудовані землі; кадастровий номер - 1212400000:02:012:0085.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (на період реконструкції) згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відділу Держземагентсгва у м. Павлограді Дніпропетровської області за №2043/01-10 від 11.07.2014р. становить: 523222,54грн. (п'ятсот двадцять три тисячі двісті двадцять дві грн. 54 коп.) (пункт 4 Договору).
Пунктами 8, 9 Договору передбачено, що орендна плата вноситься «Орендарем» у грошовій формі та розмірі 1/12 частини від 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно «Порядку встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Павлоградської міської ради», затвердженого рішенням сесії Павлоградської міської ради від 29.12.2011 року №432-18/V1, на рахунок №33217815700032 місцевого бюджету м. Павлограда, Банк ГУ ДКСУ в Дніпропетровській обл., код 37936856, МФО 805012, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Код бюджетної класифікації 13050500. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Також пунктом 11 встановлено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни грошової оцінки м. Павлоград, зміни розмірів земельного податку, зміні коефіцієнтів індексації на підставі нормативно-правових актів; зміні умов господарювання, передбачених договором; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини «Орендаря», що підтверджено документами.
Також відповідно до умов п. 31 Договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Рішенням Павлоградської міської ради Дніпропетровської області від 30.06.2021р. №292-10/VІІІ «Про затвердження порядку встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які розташовані на території міста Покров», яке набрало законної сили з 01.01.2022 року, зокрема, встановлено розмір річної орендної плати за земельні ділянки з видом цільового призначення КВЦПЗ - 03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови - 12 відсотків від нормативної грошової оцінки.
Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.09.2021 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1212400000:02:012:0085, яка розташована за адресою: м. Павлоград, вул. Толстого Л, 21 а становить 1259937,69 грн.
Так, листом від 21.01.2022 року № 29 «Про укладання додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок», Павлоградською міською радою було направлено на адресу ОСОБА_1 для підпису примірники додаткових угод до діючих договорів оренди земельних ділянок (підписані з боку Павлоградської міської ради), зокрема, щодо земельної ділянки кадастровий номер 1212400000:02:012:0085, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до додаткової угоди від 17 січня 2022 р. до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого 02.09.2014 р. №6862372 було вирішено внести зміни та доповнення, зокрема, у:
- Пункт 4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відділу №1 управління у Павлоградському районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровської області за №26/437-21 від 10.08.2021р. становить: 1259937,69 грн.;
- Пункт 8: орендна плата вноситься «Орендарем» у грошовій формі та розмірі 1/12 частини від 12 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно «Порядку встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території міста Павлоград», затвердженого рішенням сесії Павлоградської міської ради від 30.06.2021 року №292-10/VІІІ, на рахунок .UA398999980334149815000004583 місцевого бюджету м.Павлограда, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37988155, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Код бюджетної класифікації 18010900.
- Пункт 11. Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін та тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством, зміни нормативно-грошової оцінки земельної ділянки комунальної власності; у інших випадках передбачених законом.
Крім того у даній додатковій угоді визначено, що вона є невід'ємною частиною вищевказаного договору і набирає чинності з дати підписання, складена у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, однин з яких знаходиться в «Орендодавця», друга - в «Орендаря».
Суд зазначає, що частиною 1 статті 210 Цивільного кодексу України встановлено, що правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Відповідно до частини 2 статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України «Про оренду землі» (№ 161-XIV).
Відповідно до статті 14 Закону України «Про оренду землі» (№ 161-XIV) (у редакції, чинній на момент укладання договору) договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації (ст.18 ЗУ №161-XIV).
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін (ч.1 ст.30 ЗУ №161-XIV).
Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (ст.20 ЗУ №161-XIV).
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ч.2 ст.125 ЗКУ).
Частиною 3 статті 653 ЦК України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
При цьому, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (стаття 654 ЦК України).
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» від 05.12.2019 № 340-IX статтю 23 Закону України «Про оренду землі» (№ 161-XIV) викладено у такій редакції:
«Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін. Орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати в разі, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не з його вини. Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, не може бути зменшена за згодою сторін протягом строку дії договору оренди, а також у разі його поновлення».
При цьому, пункт 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV визначає державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень як офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
В силу приписів частини 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (№1952-IV), державній реєстрації прав підлягають право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.
На думку суду аналіз змісту статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-IV дає підстави для висновку, що зміна розміру орендної плати за користування земельною ділянкою не підлягає державній реєстрації.
Із системного аналізу наведених норм судом зроблено висновок про те, що із державною реєстрацією прав пов'язане лише право оренди земельної ділянки.
При цьому, не внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про розмір орендної плати не звільняє орендаря від обов'язку сплачувати її в розмірі, визначеному договором та у відповідності до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.
Водночас, відповідно до частини 3 статті 24 Закону України «Про оренду землі» (Закон №161-XIV), саме органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого надавати податковому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний податковий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Аналогічні вимоги містяться і в абз.2,3 п.288 ст.288 Податкового кодексу України, якою встановлено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики.
Також, суд зауважує, що з огляду на викладені обставини, посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 13.12.2018 року у справі №812/465/17 є безпідставним, оскільки правовідносини у даних справах не є подібними, а тому такі висновки не є релевантними до спірних правовідносин.
З урахуванням вищезазначеного, з огляду на всі фактичні обставини даної справи, а також дотримання відповідачем положень Податкового кодексу України в частині його повноважень та функцій, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №1335999-2408-0410 від 22.08.2022 року, яким визначено ОСОБА_1 суму податкового зобов'язання за платежем «орендна плата з фізичних осіб» за земельну ділянку кадастровий номер - 1212400000:02:012:0085, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , за податковий період 2022 рік на суму 166311,78 грн., прийнято відповідачем відповідно до чинного законодавства, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Відповідно до положень частин 1 та 2 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із того, що позивачу було відмовлено у задоволені позовних вимог, а отже відповідно до ст.139 КАС України сума сплаченого судового збору останньому не повертається.
Керуючись ст. ст. 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658, місцезнаходження: вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева