Дата документу 08.05.2023
Справа № 334/3578/23
Провадження № 3/334/1565/23
08 травня 2023 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Козлова Н.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянина України, який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,-
Згідно протоколу А № 4884/7 про військове адміністративне правопорушення, яке надійшло до Ленінського районного суду м. Запоріжжя, ОСОБА_1 30 квітня 2023 року близько 20 год. 30 хвилин, будучи військовою службовою особою, проходячи військову службу на посаді стрільця відділення другого стрілецького взводу третьої стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , в умовах особливого періоду (який настає з моменту введення воєнного стану відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України»), виконуючи обов'язки військової служби за призначенням, в супереч вимогам статей 11, 13, 120, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статтею 1-4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, перебуваючи на території тимчасового розташування військової частини НОМЕР_1 , по АДРЕСА_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: почервоніння очей, тремтіння пальців рук, нестійка хода, стійкий запах алкоголю з порожнини рота, млява мова, поведінка, яка не відповідає наявній обстановці. Доставлений до НКП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги «ЗОР» ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду щодо виявлення стану алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком лікаря НКП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, згоден з викладеними у протоколі обставинами. Крім того, ОСОБА_1 просив суд відстрочку виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
У зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено воєнний стан з 24 лютого 2022 року. А з моменту прийняття Президентом України Указу від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» в Україні настав особливий період і Збройні Сили України переведені на функціонування в умовах особливого періоду.
Відповідно до Закону України про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію», статті 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, та відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно, законодавство передбачає спеціальну відповідальність за правопорушення, які вчиняються в умовах особливого періоду, зокрема у воєнний час. В тому числі за правопорушення, що вчиняються військовослужбовцями.
Так, частина третя ст. 172-20 КУпАП передбачає відповідальність військовослужбовця за військове адміністративне правопорушення, вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до диспозиції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, адміністративним правопорушенням вважається: розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв; або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів; що вчиняється: військовослужбовцями; військовозобов'язаними та резервістами під час: проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів; або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 30 квітня 2023 року близько 20 год. 30 хвилин, будучи військовою службовою особою, проходячи військову службу на посаді стрільця відділення другого стрілецького взводу третьої стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , в умовах особливого періоду (який настає з моменту введення воєнного стану відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України»), виконуючи обов'язки військової служби за призначенням, в супереч вимогам статей 11, 13, 120, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статтею 1-4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, перебуваючи на території тимчасового розташування військової частини НОМЕР_1 , по АДРЕСА_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: почервоніння очей, тремтіння пальців рук, нестійка хода, стійкий запах алкоголю з порожнини рота, млява мова, поведінка, яка не відповідає наявній обстановці. Доставлений до НКП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги «ЗОР» ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду щодо виявлення стану алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком лікаря НКП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, зокрема у разі якщо вони перебувають на території військової частини (в тому числі, які тимчасово змінили місце дислокації).
Також потрібно розуміти, що відмовляючись від проходження медичного огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, військовослужбовець, військовозобов'язаний чи резервіст вже вчиняє військове адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та відповідно несе відповідальність за відмову від проходження огляду. Яка за санкцією статті прирівнюється до відповідальності у разі перебування осіб у вказаних станах сп'яніння. Тобто, відмовляючись від огляду особа визнає правопорушення, яке їй інкримінують.
Згідно Інструкції «Про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення» у разі виявлення факту або виникнення підозри у розпиванні алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживанні наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцем на території місця проходження військової служби, військових об'єктів, або появи військовослужбовця на території місця проходження військової служби, військових об'єктів у нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння для підтвердження ознак військового адміністративного правопорушення (стаття 172-20 КУпАП) такого військовослужбовця направляють до закладу охорони здоров'я на підставі письмового направлення військовослужбовця на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння уповноваженої посадової особи.
Військовослужбовець направляється до закладу охорони здоров'я з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння у супроводі військовослужбовців підрозділу власної безпеки СЗРУ. У разі відмови військовослужбовця від направлення до закладу охорони здоров'я з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння уповноважена посадова особа робить про це відповідний запис у протоколі та засвідчує факт відмови своїм підписом.
Таким чином, аналіз перевірених і оцінених доказів підтверджує, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, оскільки він відмовився від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, в умовах воєнного стану.
Доказів на спростування обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення, суду не надано.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 враховуються характер вчиненого ним правопорушення, особа порушника, ступень його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
За таких обставин на ОСОБА_1 необхідно накласти стягнення в межах санкції ч.3 ст.172-20 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір», військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків - звільнені від сплати судового збору.
Вирішуючи питання про відстрочку виконання постанови суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.301 КУпАП відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 має неналежний рівень матеріального забезпечення, що є підставою для відстрочки виконання постанови в частині адміністративного стягнення у вигляді штрафу на шість місяців.
Згідно ст.303 КУпАП у разі відстрочки виконання постанови відповідно до ст.301 цього Кодексу перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Керуючись ст. ст. 172-20, 221, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (Сімнадцять тисяч) гривень.
Відстрочити виконання постанови про накладення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000 (Сімнадцять тисяч) гривень на шість місяців.
Перебіг строку давності виконання постанови в частині адміністративного стягнення у вигляді штрафу зупинити до закінчення строку відстрочки.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів.
Суддя: Козлова Н. Ю.