Справа № 444/1365/23
Провадження № 3/444/784/2023
03 травня 2023 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Зеліско Р. Й.,
розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від В/ч НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Комарно, Львівська область, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця: кулеметника взводу охорони роти охорони в/ч НОМЕР_1 , військовий квиток НОМЕР_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків судом не встановлено -,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 , 17 квітня 2023 року, близько 08 год. 30 хв., в умовах особливого періоду, знаходився на військовій службі, на території військової частини в/ч НОМЕР_1 в АДРЕСА_1 , в стані алкогольного сп'яніння під час виконання обов'язків військової служби, чим вчинив адміністративне правопорушення відповідальність за яке передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Правопорушник ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, однак надав заяву з проханням слухати справу у його відсутності. Вину визнає повністю(а.с.4).
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення та його вина у цьому підтверджується зібраними доказами у справі та матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення А2678 № 27 від 17.04.2023 року;
- особистими письмовими поясненнями ОСОБА_1 , в матеріалах справи та письмовою заявою згідно з якою останній свою провину визнав;
- висновком щодо результатів медичного огляду № 383 з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 17.04.2023 року;
а також іншими матеріалами адміністративної справи.
Дії правопорушника ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КпАП України кваліфіковані правильно.
Санкція ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, передбачає стягнення у виді накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 248 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу, всіх громадян незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови та інших обставин.
Призначаючи вид та міру стягнення, враховую обставини вчинення правопорушення, характер та ступінь суспільної небезпеки скоєного правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, майновий стан правопорушника, зокрема, що останній є військовослужбовцем, вчинив адміністративне правопорушення в умовах особливого періоду - воєнного стану, а відтак приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті, за якою він притягується до відповідальності, що буде достатнім для його виправлення та запобігатиме вчиненню ним інших адміністративних правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КпАП України, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір з останніми змінами та доповненнями, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 01.01.2023 року прожитковий мінімум для працездатних осіб відповідно до ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2023 рік" становить 2684, 00 грн., а тому з правопорушника в користь держави належить стягнути судовий збір в розмірі 536 грн. 80 коп.
Керуючись ст.ст. 40-1, 172-20 ч.3, 283, 284, 287, 326-328 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КодексуУкраїни проадміністративні правопорушення та накласти на нього стягнення у вигляді шрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять ) тисяч гривень 00 коп. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Комарно, Львівська область, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця: кулеметника взводу охорони роти охорони в/ч НОМЕР_1 , військовий квиток НОМЕР_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків судом не встановлено ) 536/п'ятсот тридцять шість/грн. 80 коп. судового збору, який сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області.
Строк виконання постанови протягом трьох місяців з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Суддя: Зеліско Р. Й.