Дата документу 28.04.2023
Справа № 334/3237/20
Провадження № 1-кп/334/865/20
28 квітня 2023 року
Ленінський районний суд м. Запоріжжя в складі
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжя заяву Начальника Дніпровського відділу державної виконавчої служби у м. Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ОСОБА_3 про зміну порядку і способу виконання судового рішення,
Начальник Дніпровського відділу державної виконавчої служби у м. Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ОСОБА_3 звернулася до суду із заявою про встановлення порядку і способу виконання судового рішення №334/3237/20.
Заява обґрунтована наступним.
На виконанні в Дніпровському відділі державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) знаходиться виконавче провадження № АСВП 70902705 відносно боржника ОСОБА_4 з виконання виконавчого листа №334/3237/20 виданого 16.12.2022 Ленінським районним судом м. Запоріжжя, про конфіскацію револьвера, 7 патронів, вилучених в ОСОБА_4
06.02.2023 на підставі ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
Згідно зі ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження»: реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом проведення електронних аукціонів або за фіксованою ціною.
Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 29.09.2016 року № 2831/5 у своїй діяльності ДП «СЕТАМ» уповноважене на здійснення функцій, передбачених Порядком реалізації арештованого майна. У цивільному кодексі України передбачено, що юридична особа може здійснювати окремі види діяльності, перелік яких встановлюється, після одержання нею спеціального дозволу (ліцензії) (ст. 91 ЦК України).
Вид господарської діяльності з виробництва та ремонту вогнепальної зброї невійськового призначення і боєприпасів до неї, холодної зброї, пневматичної зброї калібру 4,5 мм і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду, торгівлі вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 мм і швидкістю польоту кулі понад 100 м на секунду; виробництва спеціальних засобів, заряджених речовими сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони та їх продажу, підлягає ліцензуванню відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності».
У відповідності до ч. 3 ст. 178 ЦК види об'єктів цивільних прав, які можуть належати лише певним учасникам обороту або перебування яких у цивільному обороті допускається за спеціальним дозволом.
Револьвер, 7 патронів є обмежено обороноздатним майном, а для його реалізації у ДП«СЕТАМ» необхідна наявність спеціалізованого дозволу.
Оскільки реалізація такого обмежено обороноздатного майна не може здійснюватися шляхом проведення електронних торгів, то його реалізації має здійснюватися в іншому порядку.
Відповідно до п. 12 ч. 9 Постанови №1340 Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 «Про Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним»: зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходять у власність держави, і розпорядження ним» мисливська вогнепальна, пневматична та холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, реалізується у встановленому законодавством порядку. Спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації передаються Центральному управлінню Служби безпеки України, підпорядкованим йому регіональним органам для подальшого зберігання, знищення або використання в інтересах державної безпеки.
3 урахуванням наведеного визначено, що зазначене вище майно є обмежено оборотоздатним та не підлягає продажу у відповідності до положень Порядку.
На підставі викладеного ДП «СЕТАМ» відсутні повноваження для прийняття на реалізацію конфіскованого револьверу, 7 патронів шляхом проведення електронних торгів. Порядком прямо не встановлено можливість реалізації конфіскованої та/або арештованої зброї.
Відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», визначено що виробництво та ремонт вогнепальної зброї невійськового призначення і боєприпасів до неї, холодної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду, торгівля вогнепальною зброє невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду; виробництво спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони та їх продаж підлягає ліцензуванню.
Придбання, зберігання та носіння вогнепальної мисливської зброї, холодної, охолощеної, пневматичної зброї, пристроїв здійснюється на підставі відповідних дозволів (згідно вимог Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998р. №622).
Згідно статті 29 КУпАП - конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
Згідно Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби мисливська вогнепальна, пневматична і холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, реалізуються в установленому законодавством порядку. Спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації передаються Центральному управлінню Служби безпеки України, підпорядкованим йому регіональним органам для подальшого зберігання, знищення або використання в інтересах державної безпеки.
Згідно з п. 10 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний звертатися до суду або органу, який видав виконавчий документ, із заявою (поданням) про роз'яснення рішення, про видачу дубліката виконавчого документа у випадках, передбачених цим Законом, до суду, який видав виконавчий документ, - із заявою (поданням) про встановлення чи зміну порядку і способу виконання рішення, про відстрочку чи розстрочку виконання рішення.
Заявник просить встановити подальший спосіб та порядок виконання виконавчого листа № 334/3237/20, виданого 16.12.2022 Ленінським районним судом м. Запоріжжя, про конфіскацію револьвера, 7 патронів, вилучених в ОСОБА_4 , шляхом знищення вище переліченої конфіскованої зброї дозвільною системою Національної поліції України.
Дослідивши матеріали справи суд приходить наступного.
Вироком Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 2 жовтня 2020 року ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 263 КК України до покарання у вигляді 3 років позбавлення волі. Речові докази: револьвер, 7 патронів, вилучені в ОСОБА_4 вирішено конфіскувати.
З матеріалів справи вбачається, що на теперішній час на виконанні в Дніпровському відділі державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) знаходиться виконавче провадження № АСВП 70902705 відносно боржника ОСОБА_4 з виконання виконавчого листа №334/3237/20 виданого 16.12.2022 Ленінським районним судом м. Запоріжжя, про конфіскацію револьвера, 7 патронів, вилучених в ОСОБА_4
16.12.2022 року Ленінським районним судом м. Запоріжжя видано виконавчий лист на виконання вироку суду в частині конфіскації речових доказів: револьвера, 7 патронів, вилучених в ОСОБА_4
06.02.2023 на підставі ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 та ч. 2 ст. 534 КПК України вирок та ухвала суду, що набрали законної сили в порядку, визначеному цим Кодексом, є обов'язковими і підлягають безумовному виконанню на всій території України.
Згідно з частинами 1, 3 ст. 62 ЗУ «Про виконавче провадження» виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 33 розділу VІІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5, порядок розпорядження конфіскованим майном, не реалізованим у порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження", та майном, яке не підлягає реалізації, встановлено Порядком розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року № 985.
Згідно з п. 14 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року № 985 у разі коли майно, в тому числі транспортні засоби, не реалізовано у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», державний виконавець вносить на розгляд комісії, яка утворена відповідно до пункту 11 цього Порядку (далі - комісія), пропозицію щодо безоплатної передачі майна органам державної влади, закладам охорони здоров'я, освіти, соціального забезпечення, соціального захисту, зокрема закладам, у яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, дитячим будинкам сімейного типу, прийомним сім'ям, будинкам дитини при установах виконання покарань, установам виконання покарань, слідчим ізоляторам, військовим формуванням, а також на благодійні цілі. Якщо протягом місяця з моменту розміщення повідомлення жодна з осіб, яким надано право на безоплатне отримання майна, не звернулася до державного виконавця щодо його отримання, державний виконавець виносить на розгляд комісії питання щодо переробки, знищення (утилізації) майна. Рішення щодо переробки, знищення (утилізації) майна приймається також в разі, коли за рішенням комісії майно не було безоплатно передано жодній з осіб, які виявили бажання його отримати.
З аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що чинним законодавством передбачено відповідний порядок дій державного виконавця щодо виконання судового рішення в частині конфіскації майна у разі неможливості його реалізації, у порядку, встановленому ЗУ "Про виконавче провадження".
Відповідно до ч. 3 ст. 33 ЗУ «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до п. 14 ч. 1ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати такі питання про всякого роду сумніви і протиріччя, що виникають при виконанні вироку.
Відповідно до ч. 9 ст. 100 КПК України, питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів, які були надані суду, вирішується судом під час ухвалення судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження. Такі докази і документи повинні зберігатися до набрання рішенням законної сили. При цьому згідно п. 3 ч. 9 ст. 100 КПК України майно, що було предметом кримінального правопорушення, пов'язаного з незаконним обігом, та/або вилучене з обігу, передається відповідним установам або знищується.
Оскільки виконати судове рішення щодо речових доказів так як це прописано в резолютивній частині вироку суду, не має можливостей, що підтверджується дослідженими в судовому засіданні матеріалами, тому суд вирішив змінити спосіб виконання рішення відповідно до ст. 537 ч. 1 п. 14 КПК України та речові докази по справі: револьвер, 7 патронів - необхідно знищити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 100, 537, 539 КПК України, суд, -
Задовольнити заяву Начальника Дніпровського відділу державної виконавчої служби у м. Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ОСОБА_3 про зміну порядку і способу виконання судового рішення.
Змінити спосіб і порядок виконання вироку Ленінського районного суду м. Запоріжжя від від 2 жовтня 2020 року в кримінальному провадженні № 334/3237/20 стосовно ОСОБА_4 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України, в частині конфіскації у власність держави речових доказів: револьверу, 7 патронів, на такий спосіб та порядок виконання вироку суду - речові докази: револьвер, 7 патронів - знищити.
Знищення вказаних речових доказів покласти на спеціально уповноважений орган, а саме на Головне управління Національної поліції в Запорізькій області.
Копію ухвали суду направити Начальнику Дніпровського відділу державної виконавчої служби у м. Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ОСОБА_3 для організації її виконання.
Ухвала може бути оскаржена протягом семи днів з дня її оголошення до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Запоріжжя.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1