09 листопада 2022 року Справа № 160/7171/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області (відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
19.05.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області (відповідач-2), в якій позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області №047150016634 від 23.03.2022 року про відмову у призначенні пенсії незалежно від віку ОСОБА_1 ;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо не врахування кратного пільгового обчислення один місяць служби за три при обчисленні періодів проходження військової служби під час безпосередньої участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 по 22.09.2015;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах у пільговому (кратному) обчисленні - один місяць служби за три періоди проходження військової служби, протягом яких ОСОБА_1 брав безпосередню участь в антитерористичній операції з 21.11.2014 по 22.09.2015 в стаж роботи за професією прохідника; повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.02.2022 року про призначення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що 23.02.2022р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою та доданими до неї документами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте, спірним рішенням №047150016634 від 23.03.2022 року Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області позивачеві протиправно відмовлено у призначені пенсії з посиланням на недостатність пільгового стажу, при цьому, пенсійним органом безпідставно не зараховано до пільгового стажу позивача період проходження ним військової служби під час безпосередньої участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 по 22.09.2015, а також пенсійним органом в порушення приписів ст.8 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) та Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014р. за №1294/2607 (далі - Положення №530), не зважаючи на те, що позивач на момент призову на військову службу працював за професією, що надавала право на пенсію за віком на пільгових умовах, здійснив зарахування військової служби позивача під час мобілізації в особливий період в зоні АТО в одинарному розмірі, в той час, як згідно з наведеними нормами таке зарахування має здійснюватися як один місяць служби за три місяці. Відтак, висновки пенсійного органу відносно того, що пільговий стаж позивача станом на момент звернення із заявою про призначення пенсії становить 23 роки 7 місяців 28 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не відповідають дійсності, при цьому, на думку позивача, останній має пільговий стаж більше 26 років, що є достатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.05.2022 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії такої ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду уточненої позовної заяви та її копій відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі, виклавши в ній позовні вимоги відповідно до вимог ч.1 ст.5 КАС України.
На виконання вимог ухвали суду від 24.05.2022 року, позивачем 28.06.2022р. було подано уточнену позовну заяву, в якій просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення (відмови у здійсненні) зарахування до спеціального пільгового стажу роботи ОСОБА_1 один місяць служби за три під час проходження військової служби в особливий період з 21 листопада 2014 року по 22 вересня 2015 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи ОСОБА_1 один місяць служби за три під час проходження військової служби в особливий період з 21 листопада 2014 року по 22 вересня 2015 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.07.2022 року позовну заяву ОСОБА_1 повторно залишено без руху та встановлено позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії такої ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду уточненої позовної заяви, в якій зазначити реквізити оскаржуваного рішення (дата, номер) та визначитись з колом відповідачів, з урахуванням суб'єкта, яким прийнято оскаржуване рішення, та зазначити зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів, а також копій цієї уточненої позовної заяви та додатків до неї відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі.
На виконання вимог ухвали суду від 04.07.2022 року, позивачем 05.10.2022 року було подано уточнену позовну заяву, в якій позовні вимоги викладено в оновленій редакції, а також визначено у якості відповідачів Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відповідач-1) та Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області (відповідач-2).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.10.2022 року прийнято позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/7171/22 за цією позовною заявою, призначено вказану справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) з 26.10.2022 року, а також встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Також вказаною ухвалою суду витребувано у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області завірену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
07.11.2022 року через електронну підсистему «Електронний суд» надійшов відзив ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач-1 пред'явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що оскаржуване рішення №047150016634 від 23.03.2022 року, яким позивачеві відмовлено у призначені пенсії за віком на пільгових умовах, було прийнято не Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області, якому заяву позивача було розподілено на розгляд за принципом екстериторіальності. При цьому, відповідачем-1 було вказано, що пільговий стаж позивача за професіями переліку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202, становить 23 роки 7 місяців 21 день (при необхідних 25). Отже, оскільки пільговий стаж позивача за провідними професіями (20 років) становить 18 років 5 місяців 29 днів, а за професіями переліку постанови КМУ №202 (25 років) становить 23 роки 7 місяців 29 днів, станом на дату звернення за призначенням пенсії (23.02.2022) право на призначення пенсії відсутнє. Також, відповідач звернув увагу суду, що період військової служби в особливий період з 21.11.2014 по 22.09.2015 включено в розрахунок пільгового стажу позивача за провідною професією та обчислено в календарному (одинарному розмірі). Стосовно позовної вимоги про зарахування періоду проходження військової служби під час безпосередньої участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 по 22.09.2015 до пільгового стажу , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах у кратному обчисленні - один місяць служби за три, зазначено, що правом на пільгове обчислення часу проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції (один місяць служби за три місяці) мають особи, які користуються правом на призначення пенсії за вислугу років виключно відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Так, позивач не відноситься до категорій осіб, зазначених у Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і не має права на призначення пенсії за вислугу років військовослужбовця. Позивач виявив бажання реалізувати право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (ч.3 ст.114), а, отже, відсутні підстави здійснювати обчислення часу проходження служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції, за приписами Постанови №393. На підставі норм чинного законодавства, період участі особи в антитерористичній операції підлягає зарахуванню до вислуги років у розрахунку - один місяць служби за три місяці, і не передбачено зарахування у такій же пропорції періоду участі особи в антитерористичній операції до пільгового стажу за провідною професією. Отже, враховуючи вищевикладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Також відповідачем-1 на виконання вимог ухвали суду від 10.10.2022 року надано завірену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
08.11.2022 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області надійшов відзив у справі, в якому відповідач-2 пред'явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, та виклав аналогічну позицію зазначену у відзиві відповідача-1. При цьому, ще раз зазначивши, що за результатами розгляду документів, що містяться в пенсійній справі позивача, до його страхового стажу зараховано всі періоди його трудової діяльності. Пільговий стаж позивача становить 23 роки 7 місяців 21 день, з них: роботи підземні провідні професії 202 (20) - 18 років 5 місяців 29 днів (в кратному обчисленні 23 роки 1 місяць 21 день), що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 3 ст. 114 Закону №1058. Щодо зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах у пільговому (кратному) обчисленні - один місяць служби за три, періодів проходження військової служби, протягом якої позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції, з 21.11.2014 по 22.09.2015 в стаж роботи за професією прохідника, повідомлено, що Постановою №393 передбачено зарахування до вислуги років у трикратному розмірі періоду проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, при призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону. З огляду на зазначене вище, чинним законодавством не передбачено зарахування у трикратному розмірі періоду проходження військової служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Зважаючи на викладені обставини відповідач-2 вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмова у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону №1058 є правомірною та такою, що ґрунтується на Конституції та законах України, а відтак позовна заява ОСОБА_1 є безпідставною, необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
За приписами ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст. ст. 243, 250, 257, 258, 262, 263 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником бойових дій відповідно до посвідчення серія НОМЕР_2 з 25.06.2015 року, яке видане безстроково.
23.02.2022 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою та доданими до неї документами, в якій просив призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області визначено органом, уповноваженим розглянути заяву позивача.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області №047150016634 від 23.03.2022 року за результатами розгляду заяви позивача від 23.02.2022р. відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з посиланням на відсутність у позивача необхідного пільгового стажу, оскільки позивач на день звернення із заявою щодо призначення пенсії має страховий стаж - 43 роки 2 місяці 11 дні, пільговий стаж позивача становить 23 роки 7 місяців 21 день, в тому числі за провідними професіями за Постановою КМУ №202 (20 років) становить 18 років 5 місяців 29 днів (в кратному обчисленні 23 роки 1 місяць 21 день), що є недостатнім для призначення пільгової пенсії за віком відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Окремо в рішенні зазначено, що згідно з доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди та згідно з поданими документами право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Закону №1058 відсутнє, проте ОСОБА_1 з 04.01.2025р. матиме право на пенсію за віком згідно з п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058.
Незгода позивача з відмовою пенсійного органу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, а також із не зарахуванням спірного періоду військової служби до його пільгового стажу у пільговому обчисленні, зумовила звернення до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина перша статті 24 Закону №1058-IV).
Пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються органами Пенсійного фонду за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Приписами частини 3 статті 114 Закону №1058-IV встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
За приписами п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005р. за №1451/11731 (далі - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Відповідно до п.10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93р. №637.
Пунктами 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637), встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з абз.1 п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до п.20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Частиною першою статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною шостою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (далі - Порядок №413).
Відповідно до пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Пунктом 4 Порядку №413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
При цьому основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом №2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року №1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон № 1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, час проходження військової служби в особливий період зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/2607, відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей (далі - Положення №530).
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена військова служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиці висловлена Верховним Судом у постановах від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17 та від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17), від 16 червня 2020 року у справі №185/7049/16-а.
У справі, що розглядається, судом встановлено, що ОСОБА_1 до призову на військову службу, в період якої, зокрема, з 21.11.2014 року по 22.09.2015 року він брав безпосередню участь в антитерористичній операції, працював за професією, яка надавала право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, а саме: прохідником підземним з повним робочим днем в шахті, що підтверджується відомостями трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 , довідкою про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №73 від 21.02.2022р., виданою ПАТ «Суха Балка», згідно з якою ОСОБА_1 , зокрема, з 29.11.2012 року по теперішній час (21.02.2022р.) працює на цьому підприємстві на посаді прохідник підземний з повним робочим днем в шахті « ІНФОРМАЦІЯ_2 », наказ про прийом від 28.11.2012р. №228-ос., згідно з ч.3 ст.114 Закону №1058-IV, а також відомостями військового квитка позивача серії НОМЕР_4 .
Водночас, відповідно до довідки №б/н від 23.09.2015 року Військової частини-польова пошта НОМЕР_5 позивач з 21.11.2014 року по 22.09.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету на території цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Також безпосередня участь позивача в антитерористичній операції у періоди з 21.11.2014 року по 19.09.2015 року підтверджена довідкою №31 від 14.02.2022 року Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідно до якої ОСОБА_1 проходив службу в Збройних Силах з 14.08.2014р. по 19.09.2015р.- за мобілізацією, та довідкою №уп/25 від 29.03.2021 року Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідно до якої ОСОБА_1 проходив службу в Збройних Силах, є учасником бойових дій АТО у складі В/Ч ПП НОМЕР_6 в період з 19.11.2014р. по 22.05.2015р. та з 23.05.2015р. по 19.09.2015р.
Також вказані у цих довідках відомості підтверджуються записами військового квитка позивача серії НОМЕР_4 .
Таким чином, оскільки позивач на час призову на військову службу в особливий період працював за професією, що надавала право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, а саме: прохідник підземний з повним робочим днем в шахті « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а в періоди військової служби в особливий період протягом часу з 21.11.2014 року по 19.09.2015р. приймав безпосередню участь в антитерористичній операції, вищевказаний період військової служби позивача в особливий період в зоні АТО підлягає зарахуванню до його трудового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах із розрахунку - один місяць служби за три місяці.
При цьому суд зазначає, що 19.09.2015р. є такою датою, якою закінчується строк приймання позивачем участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету на території цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, оскільки це підтверджується вищезазначеними довідками Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та військовим квитком позивача серії НОМЕР_4 .
Водночас, матеріалами справи, а саме розрахунком стажу позивача з пенсійної справи останнього підтверджено зарахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів проходження позивачем військової служби під час мобілізації в особливий період, а саме: періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції з 21.11.2014р. по 19.09.2015р. за спеціальністю «прохідник» (підземні роботи) лише в одинарному розмірі, що, як зазначено вище, суперечить приписам ст.57 Закону України «Про пенсійне забезпечення», абз.2 п.1 ст.8 Закону №2011-XII та п.2.3 розділу 2 Положення №530.
Таким чином, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо не зарахування до стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії за віком на пільгових умовах періоду проходження ним військової служби під час мобілізації в особливий період, а саме: періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції з 21.11.2014р. по 19.09.2015р. за спеціальністю прохідник підземний з повним робочим днем в шахті в пільговому обчисленні один місяць служби за три є протиправною.
З урахуванням встановлених обставин, суд також зауважує, що спірним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області №047150016634 від 23.03.2022 року протиправно відмовлено позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, бо при його прийнятті пенсійним органом неправильно визначено пільговий стаж позивача, що дає право на призначення такої пенсії, через протиправне не зарахування до цього стажу періоду проходження позивачем військової служби під час мобілізації в особливий період, а саме: періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції з 21.11.2014р. по 19.09.2015р. в пільговому обчисленні один місяць служби за три.
Таким чином, зважаючи на те, що спірне рішення Головного управління Пенсійного фонду України у в Львівській області №№047150016634 від 23.03.2022 року про відмову у призначенні позивачеві пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.3 ч.2 ст.114 Закону №1058-IV через відсутність необхідного пільгового стажу було прийнято відповідачем-2 із розрахунку пільгового стажу позивача - 23 роки 7 місяців 21 днів, разом з цим, судом встановлено факт протиправного не зарахування пенсійним органом до трудового стажу позивача періоду проходження ним військової служби під час мобілізації в особливий період, з 21.11.2014 по 19.09.2015 за спеціальністю прохідник підземний з повним робочим днем в шахті в обчисленні один місяць служби за три, що, в свою чергу, свідчить про помилковість викладених в оскаржуваному рішенні №047150016634 від 23.03.2022 року висновків пенсійного органу щодо кількості пільгового стажу позивача, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області №№047150016634 від 23.03.2022 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.3 ч.2 ст.114 Закону №1058-IV та, відповідно, про задоволення позовних вимог в цій частині.
При цьому, з метою поновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача-2 зарахувати ОСОБА_1 до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період проходження ним військової служби, протягом якого він брав безпосередню участь в антитерористичній операції, з 21.11.2014р. по 19.09.2015р. у пільговому (кратному) обчисленні - один місяць служби за три місяці.
Щодо підстав зобов'язання саме відповідача-2 здійснити таке зарахування та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд зазначає наступне.
Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005р. №22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до абз.13 п.4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з абз.1-3 п.4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Пунктом 4.7 Порядку №22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Відповідно до абз.1 п.4.10 Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
З аналізу наведених норм слідує, що рішення про призначення пенсії або про відмову у її призначенні приймається пенсійним органом, що призначає пенсію, який визначений за принципом екстериторіальності, а в подальшому, у разі прийняття таким органом рішення про призначення пенсії, це рішення разом з електронною пенсійною справою засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Зважаючи на те, що у даному випадку органом, що призначає пенсію, який визначений за принципом екстериторіальності за заявою позивача було саме Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області, яке, відповідно, при розгляді документів ОСОБА_1 і здійснювало розрахунок його стажу, в тому числі, і пільгового, то саме на нього, як на належного відповідача, і слід покласти обов'язок щодо зарахування ОСОБА_1 до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періоду проходження ним військової служби під час мобілізації в особливий період, а саме: періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 по 19.09.2015 із розрахунку один місяць служби за три місяці.
Водночас, відповідач-1, за наведених обставин, не є належним у цій справі, тому у задоволенні позовних вимог до нього слід відмовити повністю, бо останній фактично заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058-IV не розглядав та будь-яке рішення за цією заявою, в тому числі, і оскаржуване, не приймав.
Також, з метою ефективного захисту прав позивача, суд доходить висновку про задоволення й позовної вимоги щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, подану від 23.02.2022 року, з урахуванням правової позиції суду, викладеної у цьому рішенні, та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, враховуючи підтвердження обґрунтованості позовних вимог до відповідача-2 відповідними доказами та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що позов належить задовольнити частково.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивач відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат згідно зі ст.139 КАС України у даному випадку відсутні.
Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094), Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, Львівська обл.,79016) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, Львівська обл.,79016) від 23.03.2022 року №047150016634 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, Львівська обл.,79016) щодо не зарахування ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періоду проходження ним військової служби під час мобілізації в особливий період, а саме: періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 року по 19.09.2015 року в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, Львівська обл.,79016) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період проходження ним військової служби, протягом якого ОСОБА_1 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, з 21.11.2014 року по 19.09.2015 року у пільговому (кратному) обчисленні - один місяць служби за три місяці.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, Львівська обл.,79016) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, подану 23.02.2022 року, з урахуванням правової позиції суду, викладеної у цьому рішенні, та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: О.М. Турова