Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відмову в зупиненні провадження у справі
05 травня 2023 року Справа №200/206/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін клопотання Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 про зупинення провадження у справі №200/206/23 за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
18 січня 2023 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , надісланий на адресу суду через підсистему ЄСІТС “Електронний суд”, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати довідку Військово-лікарську комісію військової частини НОМЕР_1 №4692, згідно до якої ОСОБА_1 визнали придатним до військової служби;
- зобов'язати Військово-лікарську комісію військової частини НОМЕР_1 видати довідку згідно до якої ОСОБА_1 є обмежено придатним до військової служби у військовий час, непридатним до служби у мирний час.
Ухвалою суду від 23 січня 2023 року позов ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , третя особа військова частина НОМЕР_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху. Позивачу надано термін протягом десяти днів, починаючи з наступного дня після отримання цієї ухвали, впродовж якого позивач має надати: заяву про залучення у якості третьої особи про вступ у справу на стороні позивача або відповідачаю.
На виконання вимог ухвали від 23 січня 2023 року до суду надійшов уточнений позов, яким було усунуто недоліки, вказані у вказаній ухвалі суду.
Однак вказаний позов не містив офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти позивача та відповідача.
Ухвалою суду від 14 лютого 2023 року позовну заяву залишено без руху. Позивачу надано термін протягом десяти днів, починаючи з наступного дня після отримання цієї ухвали, впродовж якого позивач має надати позовну заяву із зазначенням офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти позивача; офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти відповідача.
21 лютого 2023 року надійшла заява представника позивача із зазначенням адреси електронної пошти позивача, фактичної адреси та адреси електронної пошти відповідача.
Ухвалою суду від 27 лютого 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №200/206/23.
02 травня 2023 року до суду надійшов відзив на позовну заяву з додатками та клопотанням Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 про зупинення провадження у справі, відповідно до якого відповідач просить зупинити провадження у справі до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
В обґрунтування вказаного клопотання відповідач посилається на те, що указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 по всій території України введено воєнний стан. Також посилається на те, пунктом 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 визначено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану” заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави. Військова частина НОМЕР_3 Національної гвардії України, яка є відповідачем у справі, входить до структури Міністерства оборони України та відповідно до п.2 Указу залучена до забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Розглядаючи клопотання відповідача суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 31 частини 11 статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”.
Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 22 травня 2022 року №2263-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України від 15 серпня 2022 року №2500-IX «Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12 серпня 2022 року № 573/2022, яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, - до 21 листопада 2022 року.
Законом України від 16 листопада 2022 року №2738-IX «Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Законом України від 7 лютого 2023 року №2915-ІХ «Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента України від 6 лютого 2023 року № 58/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Приписами ст. 236 КАС України визначені обов'язкові та факультативні підстави для зупинення провадження у справі, які дійсно перешкоджають розгляду справи та мають об'єктивний характер.
Зокрема, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі: перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Закон України від 6 грудня 1991 року №1934-XII “Про Збройні Сили України” визначає функції, склад Збройних Сил України, правові засади їх організації, діяльності, дислокації, керівництва та управління ними.
Стаття 3 Закону України “Про Збройні Сили України” визначає структуру Збройних Сил України, зокрема організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій. Відповідачем по справі є Військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_1 , яка входить до структури Збройних Сил України.
Згідно положень ч.1 ст. 5 Закону України “Про Збройні Сили України” особовий склад Збройних Сил України складається з військовослужбовців і працівників Збройних Сил України.
Відповідно до правової конструкції ст.5 Закону України “Про Збройні Сили України” до особового складу входять військовослужбовці та працівники Збройних Сил України.
Слово ж “перебуває” відноситься до граматичної категорії особова форми дієслів, яка вживається з одухотвореними іменниками, тобто фізичними особами. Не є виключенням таке вживання слова і у законодавчих актах.
Так у статті 5 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” слово “перебуває” вживається із громаданями, іноземцями та особами без громадянства, у статті 18 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” з посадовими особами, у статті 18 Закону України “Про відпустки” з працівниками. Тобто у всіх наведених саме з фізичними особами.
І у статті 11 самого Закону України “Про Збройні Сили України” зазначено, що на службі у Збройних Силах України перебувають саме громадяни.
Із вищенаведеного слідує, що правова норма п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України стосується лише фізичної особи, яка перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Водночас, на юридичних осіб та суб'єктів владних повноважень (в тому числі на військові частини) положення згаданої норми процесуального закону не поширюються.
У поданому клопотанні представник відповідача не навів правових підстав для зупинення провадження у справі, які визначені КАС України, а також будь-яких інших переконливих та вагомих обставин, що зумовлюють неможливість розгляду справи через введення воєнного стану.
Крім того, суд зауважує, що відповідно до ст. 12-2 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” від 12 травня 2015 року № 389-VIII в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що визначені Конституцією України та законами України.
Провадження у даній справі відкрито та справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні), тому розгляд даної справи не потребує присутності учасників справи, зокрема представника відповідача.
Як слідує зі змісту ч. 1 ст. 166 КАС України учасники справи, надаючи заяви та клопотання мають наводити аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань, з приводу яких подаються заяви та клопотання.
Отже, учасник справи, який подає до суду заяву/клопотання щодо певних процесуальних дій повинен навести належні аргументи на обґрунтування заявленого.
Враховуючи наведене вище суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у даній справі.
Керуючись ст.ст.236, 241-247, 255,290-297 Кодексу адміністративного судочинства України , суд, -
У задоволенні клопотання Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 про зупинення провадження у адміністративній справі №200/206/23 - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з дня її підписання.
Ухвала постановлена та підписана в порядку спрощеного провадження 05 травня 2023 року.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов