Рішення від 26.04.2023 по справі 200/18441/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2023 року Справа№200/18441/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Зеленова А.С.

за участю:

секретаря Дьяченка А.В

позивача не з'явився

відповідача 1 не з'явився

представника відповідача 1 не з'явився

відповідача 2 не з'явився

відповідача 3 не з'явився

представника відповідача 4 Рашевської Г.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу №200/18441/21 за позовом ОСОБА_1 до виконуючої обов'язки міського голови, заступниці Слов'янського міського голови Слов'янської міської ради Шаульської Валентини Вікторівни, Слов'янської міської ради, Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації, Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИВ:

15 грудня 2021 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до виконуючої обов'язки міського голови, заступниці Слов'янського міського голови Слов'янської міської ради Шаульської Валентини Вікторівни, в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Слов'янського міського голови від 30.09.2021 за №622, підписане від імені виконуючої обов'язки міського голови, заступниці міського голови Шаульської В.В. про звільнення ОСОБА_1 з посади начальника управління містобудування та архітектури, головного архітектора міста Слов'янська (код КП: 1229.3), з 30.09.2021 за підставами, передбаченими іншими законами, згідно п. 9 ст. 36 КЗпП України;

- поновити ОСОБА_1 на посаді начальника управління містобудування та архітектури, головного архітектора міста Слов'янська;

- стягнути зі Слов'янської міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 30 вересня 2021 року до дня ухвалення рішення у справі.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що розпорядженням Слов'янського міського голови від 11.06.2019 №199 у відповідності до статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» було призначено на посаду начальника управління містобудування та архітектури, головного архітектора міста Слов'янська (код КП: 1229.3) з 18.06.2019, як такого, що успішно пройшов за конкурсом, з посадовим окладом, згідно штатного розпису. Присвоєно 9 ранг посадової місцевого самоврядування, що відноситься до 5 категорії посад. Розпорядженням Слов'янського міського голови від 30.09.2021 №622, підписаним від імені виконуючої обов'язки міського голови, заступниці міського голови ОСОБА_2 його було звільнено з посади начальника управління містобудування та архітектури, головного архітектора міста Слов'янська (код КП:1929.3), з 30.09.2021 за підставами, передбаченими іншими законами, згідно пункту 9 статті 36 КЗпП України. Підставою вказано розпорядження керівника Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації від 30.09.2021 №49, частина 2 пункту 1 статті 3 Закону України «Про військово - цивільні адміністрації».

Зазначає, що ОСОБА_2 при його звільненні не мала повноважень міського голови, тому не мала права його звільняти. Про прийняте рішення щодо звільнення він дізнався 30.09.2021, будь якого попередження та повідомлення про звільнення завчасно не отримував, з яких причин він не продовжив працювати на займаній посаді - будь яким чином не проінформований, можливості перейти на іншу роботу в порядку статті 40 КЗпП України не надавалось, зі службовими матеріалами на підставі яких прийнято рішення про звільнення не ознайомлений.

Позивач, вважаючи, що його звільнення відбулось з порушенням норм законодавства, чим порушено право на працю, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2021 року позовну заяву залишено без руху.

12 січня 2022 року до суду надійшла заява про поновлення строку звернення до суду на виконання вимог ухвали суду від 20 грудня 2021 року.

У зв'язку із перебуванням судді Зеленова А.С. з 11 січня 2022 року у відпустці питання про відкриття провадження вирішено одразу після виходу судді із відпустки.

Ухвалою суду від 28 січня 2022 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання на 23 лютого 2022 року.

16 лютого 2022 року надійшов відзив на позовну заяву виконуючої обов'язки міського голови, заступниці Слов'янського міського голови Слов'янської міської ради Шаульської Валентини Вікторівни, у якому остання просила відмовити у задоволенні позовних вимог. Свою позицію обґрунтувала тим, що вона працювала на посаді заступниці Слов'янського міського голови, а з 05 серпня 2021 року по 30 вересня 2021 року виконувала обов'язки Слов'янського міського голови. 30 вересня 2021 року була звільнена з посади заступниці Слов'янського міського голови та припинила виконання своїх обов'язків на наступний день після прийняття рішення керівником Слов'янської міської ВЦА про можливість ВЦА здійснювати повноваження. Вважає, що після звільнення вона не є суб'єктом владних повноважень відповідно до статті 46 КАС України, тому не може виступати відповідачем у даній справі. Указом Президента України від 26 травня 2021 року №210/2021 утворено Слов'янську міську військово - цивільну адміністрацію Краматорського району Донецької області. Розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника Донецької обласної військово - цивільної адміністрації від 04 серпня 2021 року №71/7-21-рк «Про кадри» призначено з 05 серпня 2021 року керівника Слов'янської міської військово- цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про військово - цивільні адміністрації» повноваження міської ради та міського голови припинилися. У зв'язку із припиненням повноважень міського голови, розпорядженням міського голови від 05 серпня 2021 року №386 «Про виконання обов'язків та надання права першого підпису» на неї, як на заступницю міського голови покладено виконання обов'язків Слов'янського міського голови. 30 вересня 2021 року керівником Слов'янської міської ВЦА було видано розпорядження №49 «Про можливість здійснення Слов'янською міською військово - цивільною адміністрацією Краматорського району Донецької області повноважень виконавчих органів Слов'янської міської ради», яким визначено, що Слов'янська міська ВЦА Краматорського району Донецької області спроможна здійснювати повноваження віднесені законом до відання виконавчих органів Слов'янської міської ради. Зазначає, що повноваження виконавчого комітету, посадових осіб Слов'янської міської ради, в тому числі і позивача, припинено в силу імперативних норм права прямої дії визначених положеннями статті 1 та 3 Закону України «Про військово - цивільні адміністрації». 30 вересня 2021 року видано розпорядження за №622 «Про звільнення ОСОБА_3 », начальника управління містобудування та архітектури, головного архітектора міста Слов'янська 30 вересня 2021 року з підстав, передбачених іншими законами, згідно пункту 9 статті 36 КЗпП України. Вважає, що оскаржуване розпорядження прийнято правомірно, факт звільнення позивача не залежав від волевиявлення роботодавця, а відбувся в силу імперативних приписів закону. Щодо вимоги про поновлення на роботі оремо додала, що станом на теперішній час Слов'янська міська рада припинила свої повноваження, всі працівники звільнені.

14 червня 2022 року надійшла відповідь на відзив, у якій зазначено про те, що на думку позивача, відповідач 1 не спростував, що при звільненні ним не було грубо порушені права на працю, вимоги пункту 9 частини 1, частини 3 та 4 статті 36, частина 2 статті 40 КЗпП України, стаття 43 Конституції України. Зазначив, що відповідно до статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначений вичерпний перелік підстав припинення служби, тому, на його думку, він під цей перелік не підпадає. Крім того, додав, що міський голова, розпорядженням мав попередити підлеглих працівників про наступне звільнення у порядку статті 40 та 49-2 КЗпП України. Однією із гарантів для працівників при скороченні чисельності або штату є обов'язок власника підприємства чи уповноваженого ним органу працевлаштувати працівника. Вказав, що таких гарантій йому не було надано. Відповідно до п. 19 Постанови Пленуму ВСУ від 06.11.1992 «Про практику розгляду судами трудових спорів» розглядаючи трудові спори, пов'язані зі звільненням за п. 1 ст.40 КЗпП України, суди зобов'язані з'ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штат працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджався він за 2 місяці про наступне вивільнення. У постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 вересня 2018 року у справі № 800/538/17 зроблено висновок, що «за приписами ч. 1 ст. 40 КЗпП України, ч. 1, З ст. 49-2 КЗпП України вбачається, що власник або уповноважений ним орган одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці зобов'язаний запропонувати працівникові всі наявні вакантні посади, які він може обіймати відповідно до своєї кваліфікації. Тобто, роботодавець зобов'язаний запропонувати всі вакансії, які відповідають зазначеним вимогам, що існують на цьому підприємстві, незалежно від того, в якому структурному підрозділі працівник, який вивільнюється, працював. З огляду на викладене, оскільки обов'язок по працевлаштуванню працівника покладається на власника з дня попередження про вивільнення до дня розірвання трудового договору, за змістом ч. 3 ст. 49-2 КЗпП України, роботодавець є таким, що виконав цей обов'язок, якщо працівникові були запропоновані всі інші вакантні посади (інша робота), які з'явилися на підприємстві протягом усього періоду і існували на день звільнення. Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 01 квітня 2015 року у справі № 6-40цс15, і Велика Палата Верховного Суду не вбачає правових підстав відступити від цих висновків». Вважає, що щодо нього, таких дій роботодавцем не виконано. Таким чином, на думку позивача, відповідач своєчасно та належним чином не повідомив його про наступне вивільнення, а також не виконав обов'язок щодо надання пропозицій про всі наявні вакансії, які з'явилися протягом двох місяців і які існували на день звільнення.

Ухвалою суду від 22 червня 2022 року відкладено підготовче засідання у справі №200/18441/21.

Судовими повістками від 5 жовтня 2022 року учасників судового розгляду повідомлено про проведення судом 19 жовтня 2022 року підготовчого засідання.

У зв'язку із неявкою учасників судового розгляду, судом було відкладено підготовче засідання до 2 листопада 2022 року.

28 жовтня 2022 року надійшло клопотання ОСОБА_2 про відкладення розгляду справи до закінчення військового стану.

Ухвалою суду від 2 листопада 2022 року у задоволенні клопотання ОСОБА_2 про відкладення розгляду справи до закінчення військового стану - відмовлено. Відкладено підготовче засідання у справі №200/18441/21 до 11год. 00хв. 30 листопада 2022 року.

10 листопада 2022 року на адресу суду надійшло клопотання представника виконуючої обов'язки міського голови, заступника Слов'янського міського голови Слов'янської міської ради Шаульської Валентини Вікторівни про проведення підготовчого судового засідання без участі представника відповідача.

Ухвалою суду від 14 листопада 2022 року залучено в якості відповідача адміністративній справі №200/18441/21 Слов'янську міську раду. Встановлено Слов'янській міській раді строк до 25 листопада 2022 для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду від 15 листопада 2022 року залучено в якості відповідача адміністративній справі №200/18441/21 Слов'янську міську військово-цивільну адміністрацію. Встановлено Слов'янській міській військово-цивільній адміністрації строк до 25 листопада 2022 для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду від 30 листопада 2022 року відкладено підготовче засідання у справі №200/18441/21 до 14год. 30 хв. 14 грудня 2022 року.

8 грудня 2022 року на адресу суду надійшло клопотання представника виконуючої обов'язки міського голови, заступника Слов'янського міського голови Слов'янської міської ради Шаульської Валентини Вікторівни про проведення підготовчого судового засідання без участі представника відповідача.

12 грудня 2022 року на адресу суду надійшли пояснення Слов'янської міської військової адміністрації, у яких зазначено про те, що з 01 квітня 2022 року припинено повноваження Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області.

Ухвалою суду від 14 грудня 2022 року залучено в якості відповідача адміністративній справі №200/18441/21 Слов'янську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області.

Ухвалою суду від 14 грудня 2022 року відкладено підготовче засідання у справі №200/18441/21 до 10 год. 00 хв. 28 грудня 2022 року.

26 грудня 2022 року на адресу суду надійшло клопотання представника виконуючої обов'язки міського голови, заступниці Слов'янського міського голови Слов'янської міської ради Шаульської Валентини Вікторівни про проведення підготовчого судового засідання без участі представника відповідача.

Ухвалою суду від 28 грудня 2022 року відкладено підготовче засідання у справі №200/18441/21 до 14год. 00 хв. 25 січня 2023 року.

12 січня 2023 року надійшов відзив Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, у якому просили відмовити у задоволенні позовних вимог. Позиція обґрунтована тим, що 30 вересня 2021 року виконуючою обов'язки міського голови видано розпорядження за №622 «Про звільнення ОСОБА_1 » - начальника управління містобудування та архітектури, головного архітектора м. Слов'янська з підстав, передбачених іншими законами, згідно пункту 9 статті 36 КЗпП України. Зазначає, що Закон України «Про військово - цивільні адміністрації» не містить механізму реалізації «припинення повноважень» органу місцевого самоврядування, його виконавчих органів та посадових осіб. Згідно з частиною першою статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» крім загальних підстав, передбачених КЗпП України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в України», цим та іншими законами України. Згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 КЗпП України підставами припинення трудового договору є підстави, передбачені іншими законами. Припинення відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про військово- цивільні адміністрації» повноважень позивача є підставою для звільнення відповідно до пункту 9 частини першої статті 36 КЗпП України. Крім того, додав, що Слов'янська міська ВЦА та Слов'янська міська ВА є самостійними юридичними особами та не мають жодних повноважень на поновлення осіб на посадах у Слов'янській міській раді.

20 січня 2023 року до суду надійшла заява представника Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про проведення судового засідання в режимі відеоконференції по адміністративній справі №200/18441/21.

Ухвалою суду від 23 січня 2023 року задоволено заяву Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про проведення судового засідання в режимі відеоконференції у справі.

Ухвалою суду від 25 січня 2023 року, враховуючи технічні проблеми, що обумовлені відсутністю стабільного зв'язку у представника Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області під час здійснення відеоконференції, а також необхідністю дотримання вимог ст.163 КАС України для забезпечення прав позивача на відповідь на відзив, оскільки станом на 25 січня 2023 року не сплинув строк такої відповіді, вкотре було відкладено підготовче судове засідання - до 13год.00 хв. 8 лютого 2023 року.

Ухвалою суду від 8 лютого 2023 року закрито підготовче провадження по справі №200/18441/21 та призначено розгляд справи по суті на 1 березня 2023 року.

У судове засідання, призначене на 1 березня 2023 року у режимі відеоконференції з'явився представник Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області - Рашевська Ганна Олександрівна.

Ухвалою суду, постановленою без видалення до нарадчої кімнати відкладено судовий розгляд відкладено з 1 березня 2023 року на 15 березня 2023 року у зв'язку з неявкою позивача ОСОБА_1 .

13 березня 2023 року на адресу суду надійшло клопотання представника виконуючої обов'язки міського голови, заступниці Слов'янського міського голови Слов'янської міської ради Шаульської Валентини Вікторівни про проведення підготовчого судового засідання без участі представника відповідача.

Ухвалою суду від 15 березня 2023 року відкладено розгляд справи №200/18441/21 до 10год. 00хв. 22 березня 2023 року.

16 березня 2023 року до суду надійшла заява представника Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про проведення судового засідання в режимі відеоконференції по адміністративній справі №200/18441/21.

20 березня 2023 року на адресу суду надійшло клопотання представника виконуючої обов'язки міського голови, заступниці Слов'янського міського голови Слов'янської міської ради Шаульської Валентини Вікторівни про проведення підготовчого судового засідання без участі представника відповідача.

20 березня 2023 року задоволено заяву Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про проведення судового засідання в режимі відеоконференції у справі.

Ухвалою суду, постановленою без видалення до нарадчої кімнати судовий розгляд відкладено з 22 березня 2023 року на 29 березня 2023 року до 10 год. 00 хв.

23 березня 2023 року до суду надійшла заява представника Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про проведення судового засідання в режимі відеоконференції по адміністративній справі №200/18441/21.

24 березня 2023 року задоволено заяву Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про проведення судового засідання в режимі відеоконференції у справі.

27 березня 2023 року на адресу суду надійшло клопотання представника виконуючої обов'язки міського голови, заступниці Слов'янського міського голови Слов'янської міської ради Шаульської Валентини Вікторівни про проведення підготовчого судового засідання без участі представника відповідача.

27 березня 2023 року на адресу суду надійшли пояснення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, у яких зазначено про те, що 15 липня 2020 року Верховна Рада ухвалила постанову про призначення місцевих виборів на 25 жовтня 2020 року, за результатами проведення яких Слов'янська міська територіальна виборча комісія Краматорського району Донецької області постановою від 09 грудня 2020 року №220 скликала першу сесію новообраної Слов'янської міської ради 8 скликання на 11 грудня 2020 року. У подальшому, новообраний склад Слов'янської міської ради 8 скликання систематично не виконував вимоги Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», міський голова Вадим Лях звернувся до голови Донецької облдержадміністрації, керівника обласної військово - цивільної адміністрації у зв'язку з тим, що депутатами Слов'янської міської ради 8 скликання систематично не виконувались вимоги Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та можливого введення на території Слов'янської міської територіальної громади військово - цивільної адміністрації. Так, Указом Президента України від 26.05.2021 №210/2021 утворено Слов'янську міську військово - цивільну адміністрацію Краматорського району Донецької області. Зазначено, що Слов'янська міська військово - цивільна адміністрація Краматорського району Донецької області тимчасовий державний орган, що здійснював на території Слов'янської міської територіальної громади повноваження міської ради, виконавчих органів міської ради, міського голови та інші повноваження, визначені Законом України «Про військово - цивільні адміністрації» та не є правонаступником Слов'янської міської ради. Щодо можливого звільнення за пунктом 5 статті 41 КЗпП України пояснив, що звільнення позивача з посади начальника управління містобудування та архітектури відбулося не з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, а в силу норм законодавства у сфері служби в органах місцевого самоврядування, в зв'язку з припиненням повноважень в силу імперативних норм права прямої дії, визначених положеннями статті 1 та 3 Закону України «Про військово - цивільні адміністрації», а відтак положення пункту 5 статті 41 КЗпП України у спірному випадку не застосовуються на думку представника Слов'янської міської ВА.

Ухвалою суду, постановленою без видалення до нарадчої кімнати судовий розгляд відкладено з 29 березня 2023 року на 12 квітня 2023 року до 09 год. 00 хв.

03 квітня 2023 року до суду надійшла заява представника Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про проведення судового засідання в режимі відеоконференції по адміністративній справі №200/18441/21.

06 квітня 2023 року задоволено заяву Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про проведення судового засідання в режимі відеоконференції у справі.

12 квітня 2023 року судовий розгляд відкладено до 26 квітня 2023 року до 09год. 00 хв.

18 квітня 2023 року до суду надійшла заява представника Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про проведення судового засідання в режимі відеоконференції по адміністративній справі №200/18441/21.

19 квітня 2023 року задоволено заяву Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про проведення судового засідання в режимі відеоконференції у справі.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причину неявки суду не повідомив.

Відповідач 1 - заступниця Слов'янського міського голови Слов'янської міської ради Шаульська Валентина Вікторівна та її представник Неминущій Геннадій у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. На адресу суду надійшло клопотання представника відповідача 1 про проведення судового засідання без їх участі.

Представник Слов'янської міської ради у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області Рашевська Ганна у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала пояснення аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву. Просила суд відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представника Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі розпорядження №199 від 11 червня 2019 року призначений на посаду начальника управління містобудування та архітектури, головного архітектора міста Слов'янська, як такого, що успішно пройшов конкурс.

Вказане підтверджується копією розпорядження міського голови Слов'янської міської ради Ляха В.М. від 11 червня 2019 року №199 «Про призначення ОСОБА_1 » та копією трудової книжки.

Отже, ОСОБА_1 був посадовою особою місцевого самоврядування та проходив публічну службу в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань Слов'янська міська рада (ідентифікаційний код 04052821, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд.2) є органом місцевого самоврядування та у процесі припинення юридичної особи не перебуває.

З метою недопущення напруги серед мешканців Слов'янської міської територіальної громади, забезпечення сталого функціонування об'єктів соціальної сфери, що перебувають у комунальній власності та сфери житлово - комунального господарства, враховуючи необхідність термінового вирішення питань, пов'язаних із покращенням технічного стану об'єктів благоустрою та життєдіяльності громади, 14 квітня 2021 року міський голова Слов'янської міської ради Лях В.М. звернувся із листом (№01.01-12/544) до голови Донецької облдержадміністрації, керівника обласної військово - цивільної адміністрації Кириленка П.О., у якому просив розглянути питання про можливість тимчасового введення на території Слов'янської міської територіальної громади військово - цивільної адміністрації до вирішення питання дострокового припинення повноважень Слов'янської міської ради та призначення позачергових виборів.

На підставі указу Президента України №210/2011 від 26 травня 2021 року «Про утворення військово - цивільної адміністрації», на виконання Закону України «Про військово - цивільні адміністрації» постановлено:

1. Утворити Слов'янську міську військово-цивільну адміністрацію Краматорського району Донецької області.

2. Командувачу об'єднаних сил, голові Донецької обласної державної адміністрації здійснити відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» заходи, пов'язані з утворенням військово-цивільної адміністрації, зазначеної у статті 1 цього Указу.

3. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

Зазначений указ опубліковано в газеті «Голос України» 28 травня 2021 року за №99.

Отже, Указ Президента України №210/2011 від 26 травня 2021 року «Про утворення військово - цивільної адміністрації» набрав чинності 28 травня 2021 року.

На підставі розпорядження голови Обласної державної адміністрації керівника Обласної військово - цивільної адміністрації від 04 серпня 2021 року №71/7-21-рк «Про кадри», на підставі Указу Президента України від 26 травня 2021 року №210/2021 «Про утворення військово - цивільної адміністрації», враховуючи Указ Президента України від 23 квітня 2015 року №237/2015 «Про деякі питання військово - цивільних адміністрацій», витяг із наказу Міністра оборони України від 26 липня 2021 року №314 (по особовому складу), керуючись статтями 3,6 Закону України «Про військово - цивільні адміністрації», призначено з 05 серпня 2021 року ОСОБА_4 на посаду керівника Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області як відрядженого з ремонтно - відновлюваного батальйону 54 окремої механізованої бригади оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Сухопутних військ Збройних Сил України. Підстава : заява ОСОБА_4 від 01 липня 2021 року, погодження Командувача об'єднаних сил Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України від 14 липня 2021 року.

Розпорядженням Міського голови Ляха В.М. від 05 серпня 2021 року №386 «Про виконання обов'язків та надання права першого підпису» у зв'язку з утворенням Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області на підставі Указу Президента України від 26 травня 2021 року №210/2021, розпорядження голови Донецької обласної Державної адміністрації від 04 серпня 2021 року № 71/7-21-рк «Про кадри» щодо призначення з 05 серпня 2021 року керівника Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області, керуючись статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконання обов'язків Слов'янського міського голови покладено на заступника міського голови ОСОБА_2 та надано їй право першого підпису.

Розпорядженням керівника Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації Ляха В.М. від 30 вересня 2021 року №49 «Про можливість здійснення Слов'янською міською військово - цивільною адміністрацією Краматорського району Донецької області повноважень виконавчих органів Слов'янської міської ради», з метою забезпечення роботи Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області, враховуючи Указ Президента України від 26 травня 2021 року №210/2021 «Про утворення військово - цивільної адміністрації», розпорядження голови обласної державної адміністрації, керівника обласної військово - цивільної адміністрації від 04 серпня 2021 року №71/7-21-рк «Про кадри», відповідно до частини 1 статті 3, частини 3 статті 6 Закону України «Про військово - цивільні адміністрації», визначено, що Слов'янська міська військово - цивільна адміністрація Краматорського району Донецької області спроможна здійснювати повноваження віднесені законом до відання виконавчих органів Слов'янської міської ради.

Розпорядженням В.о. міського голови, заступника міського голови Шаульської В.В. від 30 вересня 2021 року №622 «Про звільнення ОСОБА_1 » звільнено ОСОБА_1 - начальника управління містобудування та архітектури, головного архітектора м. Слов'янська (код КП: 1229.3), 30 вересня 2021 року за підставами, передбаченими іншими законами, згідно пункту 9 статті 36 КЗпП України. Підстава : розпорядження керівника Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації від 30 вересня 2021 року №49, частина 2 пункту 1 статті 3 Закону України «Про військово - цивільні адміністрації».

Зазначені відомості про звільнення внесені у трудову книжку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань Слов'янська міська військово - цивільна адміністрація Краматорського району Донецької області (ідентифікаційний код 44278614, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл.Соборна, будинок 2) є органом державної влади, державна реєстрація створення юридичної особи проведена 22 грудня 2021 року, номер запису: 1009281070003000095.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Частиною 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів;3) показаннями свідків.(ст.71 КАС України).

Згідно ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Відповідно до положень пункту 9 частини першої статті 36 КЗпП України підставами припинення трудового договору є підстави, передбачені іншими законами.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Статтею 1 Закону № 280/97-ВР визначено основні терміни, використані в цьому Законі, зокрема:

посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон № 2493-ІІІ в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 1 Закону № 2493-ІІІ служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (стаття 2 Закону № 2493-ІІІ).

Відповідно до положень статті 3 Закону № 2493-ІІІ посадами в органах місцевого самоврядування є:

виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;

виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;

посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», цим та іншими законами України. Посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції" та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом ( стаття 7 Закону № 2493-ІІІ).

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону № 2493-ІІІ прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється, зокрема, на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, а також у разі:

порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону;

порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону);

виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону);

досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).

Рішення про припинення служби в органах місцевого самоврядування може бути оскаржено посадовою особою місцевого самоврядування у порядку, визначеному законом (стаття 20 Закону № 2493-ІІІ).

Стаття 78 Закону № 280/97-ВР визначає випадки дострокового припинення повноважень ради.

Так, повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану» (пункт 3 частини 1 статті 78 Закону № 280/97-ВР).

Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації (частина 5 статті 78 Закону № 280/97-ВР).

Стаття 79 Закону № 280/97-ВР визначає випадки дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови.

Так, повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути достроково припинені також у випадках, передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану» (абзац 2 частини 2 статті 79 Закону № 280/97-ВР).

Повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених в абзаці другому частини другої цієї статті, - з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) (пункт 3-1 частини одинадцятої статті 79 Закону № 280/97-ВР).

Закон України «Про військово - цивільні адміністрації» (далі - Закон № 141-VIII в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначає організацію, повноваження і порядок діяльності військово-цивільних адміністрацій, що утворюються як тимчасовий вимушений захід з елементами військової організації управління для забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції, що не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад на місцеве самоврядування.

Статус і призначення військово - цивільних адміністрацій визначає стаття 1 Закону № 141-VIII.

Так, для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.

Військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі проведення антитерористичної операції) або у складі Об'єднаного оперативного штабу Збройних Сил України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії актам збройної агресії, диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема проведення антитерористичної операції.

Військово-цивільні адміністрації району, області - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження районних, обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом.

Військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на територіях відповідних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів та інші повноваження, визначені цим Законом (частина 1 статті 1 Закону № 141-VIII).

Організація військово - цивільних адміністрацій визначається у статті 3 Закону № 141-VIII.

Так, військово-цивільні адміністрації утворюються у разі потреби за рішенням Президента України.

У день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження: районної ради, її виконавчого апарату, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації району.

У разі утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів повноваження відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації. Повноваження виконавчих органів зазначених рад, апаратів цих рад та їх виконавчих комітетів, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у таких органах та апаратах, припиняються з дня, наступного за днем прийняття рішення зазначеним керівником військово-цивільної адміністрації населених пунктів про можливість цієї військово-цивільної адміністрації здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (частина 1 статті 3 Закону № 141-VIII).

Згідно з частиною 2 статті 3 Закону № 141-VIII військово-цивільні адміністрації населених пунктів утворюються на території територіальних громад, сільські, селищні, міські ради яких та/або їх виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, у тому числі внаслідок фактичного саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень, або їх фактичного невиконання, а також у разі прийняття Центральною виборчою комісією рішення про неможливість проведення виборів до відповідних органів місцевого самоврядування. Найменування військово-цивільних адміністрацій населених пунктів, як правило, є похідними від найменувань населених пунктів, визначених адміністративними центрами відповідних територіальних громад, у формі прикметника.

З вищевказаних положень законодавства слідує, що у разі утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів повноваження відповідних міських рад, міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації, а повноваження виконавчих органів зазначених рад, апаратів цих рад та їх виконавчих комітетів, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у таких органах та апаратах, припиняються з дня, наступного за днем прийняття рішення зазначеним керівником військово-цивільної адміністрації населених пунктів про можливість цієї військово-цивільної адміністрації здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад

Судом встановлено, що виконання вимог Закону № 141-VIII, Президент України видав указ №210/2011 від 26 травня 2021 року «Про утворення військово - цивільної адміністрації», на виконання Закону України «Про військово - цивільні адміністрації» у якому, зокрема, постановлено: 1. Утворити Слов'янську міську військово-цивільну адміністрацію Краматорського району Донецької області.

Зазначений указ опубліковано в газеті «Голос України» 28 травня 2021 року за №99.

Отже, Указ Президента України №210/2011 від 26 травня 2021 року «Про утворення військово - цивільної адміністрації» набрав чинності 28 травня 2021 року.

На підставі розпорядження голови Обласної державної адміністрації керівника Обласної військово - цивільної адміністрації від 04 серпня 2021 року №71/7-21-рк «Про кадри», на підставі Указу Президента України від 26 травня 2021 року №210/2021 «Про утворення військово - цивільної адміністрації», враховуючи Указ Президента України від 23 квітня 2015 року №237/2015 «Про деякі питання військово - цивільних адміністрацій», витяг із наказу Міністра оборони України від 26 липня 2021 року №314 (по особовому складу), керуючись статтями 3,6 Закону України «Про військово - цивільні адміністрації», призначено з 05 серпня 2021 року ОСОБА_4 на посаду керівника Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області як відрядженого з ремонтно - відновлюваного батальйону 54 окремої механізованої бригади оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Сухопутних військ Збройних Сил України. Підстава : заява ОСОБА_4 від 01 липня 2021 року, погодження Командувача об'єднаних сил Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України від 14 липня 2021 року.

Розпорядженням керівника Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації Ляха В.М. від 30 вересня 2021 року №49 «Про можливість здійснення Слов'янською міською військово - цивільною адміністрацією Краматорського району Донецької області повноважень виконавчих органів Слов'янської міської ради», з метою забезпечення роботи Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області, враховуючи Указ Президента України від 26 травня 2021 року №210/2021 «Про утворення військово - цивільної адміністрації», розпорядження голови обласної державної адміністрації, керівника обласної військово - цивільної адміністрації від 04 серпня 2021 року №71/7-21-рк «Про кадри», відповідно до частини 1 статті 3, частини 3 статті 6 Закону України «Про військово - цивільні адміністрації», визначено, що Слов'янська міська військово - цивільна адміністрація Краматорського району Донецької області спроможна здійснювати повноваження віднесені законом до відання виконавчих органів Слов'янської міської ради.

Враховуючи положення абзацу 5 частини 1 статті 3 Закону № 141-VIII, суд приходить до висновку, що оскільки з 05 серпня 2021 року ОСОБА_4 призначено на посаду керівника Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області відповідно до розпорядження голови Обласної державної адміністрації керівника Обласної військово - цивільної адміністрації від 04 серпня 2021 року №71/7-21-рк «Про кадри» його повноваження, як міського голови Слов'янської міської ради, припинилися з дня призначення на посаду керівника Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області, тобто з 05 серпня 2021 року.

А повноваження виконавчих органів ради, апарату ради та їх виконавчих комітетів, посадових та службових осіб, які працювали у Слов'янській міській раді припинилися з дня, наступного за днем прийняття розпорядженням керівника Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації ОСОБА_4 від 30 вересня 2021 року №49 «Про можливість здійснення Слов'янською міською військово - цивільною адміністрацією Краматорського району Донецької області повноважень виконавчих органів Слов'янської міської ради», тобто з 01 жовтня 2021 року.

Суд вважає за необхідне зазначити про те, що Закон № 141-VIII не містить механізму «припинення повноважень» органу місцевого самоврядування, його виконавчих органів та посадових осіб.

Верховним Судом у постанові від 27 травня 2020 року в справі № 805/4702/18 було зазначено про те, що повноваження посадових осіб органу місцевого самоврядування припиняються достроково в силу прямої норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР, а саме: пункту 3 частини першої статті 78 та пункту 3-1 частини одинадцятої статті 79 цього Закону, тому не потребують та не залежать від здійснення про це запису у реєстрі чи видання будь-яких локальних актів про звільнення працівників.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що повноваження начальника управління містобудування та архітектури, головного архітектора міста Слов'янська Руденка Сергія Івановича, як посадової особи органу місцевого самоврядування, припинені достроково.

Щодо доводів позивача в частині того, що відповідач 1 при його звільненні не мала повноважень міського голови, тому не мала права його звільняти є суд зазначає, що на підставі розпорядження Міського голови Ляха В.М. від 05 серпня 2021 року №386 «Про виконання обов'язків та надання права першого підпису» у зв'язку з утворенням Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області на підставі Указу Президента України від 26 травня 2021 року №210/2021, розпорядження голови Донецької обласної Державної адміністрації від 04 серпня 2021 року № 71/7-21-рк «Про кадри» щодо призначення з 05 серпня 2021 року керівника Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області, керуючись статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконання обов'язків Слов'янського міського голови покладено на заступника міського голови ОСОБА_2 та надано їй право першого підпису.

У суду не має відомостей про оскарження вищезазначеного розпорядження у судовому порядку.

Посилання позивача в обґрунтування позовних вимог на порушення відповідачем 1 при звільненні вимог частини 3 та 4 статті 36, частини 2 статті 40 КЗпП України суд вважає недоречними та необґрунтованими, оскільки звільнення позивача відбулось за іншими нормами трудового законодавства, а саме за пунктом 9 частини 1 статті 36 КЗпП України.

Доводи позивача в частині того, що зі службовими матеріалами на підставі яких прийнято рішення про звільнення він не ознайомлювався також суд вважає необґрунтованими, оскільки Указ Президента України №210/2011 від 26 травня 2021 року офіційно опубліковано 28 травня 2021 року. Відтак, з цього дня Указ був загальнодоступним для ознайомлення.

З оскаржуваним розпорядженням позивача було ознайомлено у день звільнення, що підтверджується його особистим підписом. В якості підстав для звільнення зазначено: розпорядження керівника Слов'янської міської військово - цивільної адміністрації від 30 вересня 2021 року №49, ч.2 п.1 ст. Закону України «Про військово - цивільні адміністрації» також зазначені в оскаржуваному розпорядження. Будь-яких зауважень щодо не ознайомлення з розпорядженням від 30 вересня 2021 року №49 позивачем під час звільнення не зазначено.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно з частиною першою статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень. Разом з тим, згідно з принципом змагальності позивач має спростувати позицію суб'єкта владних повноважень, якщо заперечує її обґрунтованість.

При цьому, під час розгляду цієї справи, позивач відповіді на відзив Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області не надав та не спростував позицію відповідачів, неодноразово у судові засідання не з'являвся, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, причину неявки суду не повідомляв.

У відповідності з ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Частиною 2 ст. 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Суд зазначає, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини, зокрема, в рішенні по справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем не доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

В силу положень пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», позивач при зверненні до суду з даним позовом був звільнений від сплати судового збору, тому розподіл судових витрат відсутній.

Керуючись Конституцією України, положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до виконуючої обов'язки міського голови, заступниці Слов'янського міського голови Слов'янської міської ради Шаульської Валентини Вікторівни, Слов'янської міської ради, Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації, Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу - відмовити.

Рішення ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 26 квітня 2023 року.

Повний текст рішення складено та підписано 05 травня 2023 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.С. Зеленов