Україна
Донецький окружний адміністративний суд
28 квітня 2023 року Справа №200/3881/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив суд:
визнати протиправною бездіяльність щодо відмови провести нарахування індивідуального коефіцієнту заробітку для обчислення пенсії з заробітних плат за період роботи в зоні ЧАЕС у відповідності до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії та відмову провести у зв'язку з цим перерахунок пенсії та відповідні виплати;
зобов'язати провести нарахування індивідуального коефіцієнту заробітку для обчислення пенсії з заробітних плат за період роботи в зоні ЧАЕС у відповідності до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії в зоні ЧАЕС та провести у зв'язку з цим перерахунок пенсії та відповідні виплати відповідно починаючи з 15.01.2022 року;
визнати дії щодо відмови провести нарахування доплати за понаднормований стаж у відповідності до положень спеціального Закону - частин другої статті 56 Закону № 796-ХІІ - неправомірними;
зобов'язати провести нарахування доплати за понаднормований стаж у відповідності до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ та провести у зв'язку з цим перерахунок пенсії та відповідні виплати з 15.01.2022 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває у відповідача на обліку як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ). Має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом 3 групи захворювань пов'язаних з ліквідацією аварії на ЧАЕС та 40 % втрати працездатності. В той же час відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону № 796-ХІІ з урахуванням довідки про фактичний заробіток для обчислення пенсії за період роботи на територіях радіоактивного забруднення та із збільшенням на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років.
Відповідно до ухвали від 20 липня 2022 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Відповідач зазначив, що у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058 за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може братися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. У випадках, коли особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше 12 місяців, середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців, а у випадках, коли особа пропрацювала на вказаних територіях менше місяця, пенсія може обчислюватись із заробітку за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі. Для осіб, які працювали у зоні відчуження менше місяця і захворіли на променеву хворобу, пенсія може обчислюватись із заробітку за фактично відпрацьований час.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Виплата пенсії ОСОБА_1 проводиться за більш вигідним варіантом, а саме з урахуванням довідки про заробіток за фактично відпрацьований час роботи в зоні відчуження за період травня 1986 року.
З урахуванням змісту відзиву суд вважає, що він не містить повної відповіді на питання, якими обґрунтовуються заявлені позовні вимоги.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , є інвалідом 3 групи захворювань пов'язаних з ліквідацією аварії на ЧАЕС згідно з посвідченням серії НОМЕР_2 та 40 % втрати працездатності за довідкою МСЕК.
ОСОБА_1 11.07.2012 видана архівна довідка за № 183 про нараховану та виплачену заробітну плату за роботу на Чорнобильській АЕС в період з 04.05.1986 по 28.05.1986.
На звернення позивача відповідач листом від 14.12.2021 повідомив про розрахунок пенсії позивача на підставі Порядку обчислення пенсій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 1210 від 23.11.2011 з урахуванням заробітної плати з 04.05.1986 по 28.05.1986 із наступного розрахунку:
розмір пенсії на 01.12.2021 складає 7759,70 грн, де:
основний розмір пенсії 6399,98 грн = 15999,96 грн (11,94972 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період з 04.05.1986 по 28.05.1986 *1338,94 грн - середня заробітна плата за 2006 рік) * 40%;
284,70 грн додаткова пенсія потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи;
580,20 підвищення 30% інвалідам війни 3 групи;
50,00 грн цільова допомога інвалідам війни 3 групи;
444,82 грн 23 % за особливі заслуги перед Україною.
12.01.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату на підставі частин 1-3 статті 57 Закону № 796-ХІІ та із збільшенням на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років відповідно до частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ починаючи з 15.01.2022.
Відповідач листом від 11.02.2022 надав відповідь з повідомленням про складові пенсійних виплат станом на 01.12.2021 та можливість звернутись із заявою про перерахунок пенсії через вебпортал електронних послуг або особисто з пред'явленням паспорту, РНОКПП та свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідачем надано витяги з електронної пенсійної справи ОСОБА_1 , згідно з якою індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача для розрахунку пенсії включає період з 04.05.1986 по 28.05.1986 та складає 11,94972. Страховий стаж позивача складає 30 років 04 місяці. Розмір пенсії з 01.12.2022 - 8739,96 грн.
Дослідивши в письмовому провадженні матеріали справи, суд дійшов висновку, що обсяг наданих сторонами доказів виключає можливість прийняття судом законного та обґрунтованого рішення. Суд вважає за необхідне з метою об'єктивного розгляду справи для з'ясування всіх обставин справи здійснювати подальший розгляд за правилами загального позовного провадження.
Згідно з частиною 6 статті 260 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 1 статті 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Згідно з частиною 2 статті 173 КАС України завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно з частиною 4 зазначеної статті суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За приписами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Статтею 80 КАС України передбачено, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Відповідно до частини 3 статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
За вказаних обставин, враховуючи предмет спору, суд вважає за необхідне витребувати у відповідача додаткові докази щодо обрахунку розміру пенсії, яку отримує позивач, а також розрахунку суми пенсії за іншим варіантом, який відповідач вважає менш вигідним, через що відмовляє позивачу в перерахунку пенсії.
На підставі викладеного, керуючись статями 5, 12, 80, 173, 248, 256, 260 КАС України, суд
Розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії здійснювати в порядку загального позовного провадження.
Призначити підготовче судове засідання на 16 травня 2023 року о 14 год. 20 хв. в приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: вул.Янгеля, буд.4, м. Дніпро.
Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та зобов'язати надати суду:
розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ), яку він фактично отримує, з повною розшифровкою методологічних та арифметичних показників такого розрахунку, із зазначенням періодів роботи, за які заробітна плата позивача врахована для призначення пенсії;
розрахунок вирахування індивідуального коефіцієнту заробітної плати з врахуванням середньомісячного заробітку в період роботи в зоні ЧАЕС;
відомості щодо врахування трудового стажу позивача при призначенні (перерахунку) пенсії;
розрахунок іншого варіанту призначення (перерахунку) пенсії позивача, який, за посиланням відповідача, є менш вигідним.
Витребувані судом документи відповідачу надати до суду протягом п'яти днів з дня отримання ухвали суду на електронну адресу Донецького окружного адміністративного суду: inbox@adm.dn.court.gov.ua або через електронний кабінет в системі «Електронний Суд».
Через наявність в Україні воєнного стану явка сторін до судового засідання не є обов'язковою.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Г.А. Чекменьов