Рішення від 02.05.2023 по справі 704/876/21

Справа №704/876/21

Номер провадження2/701/129/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2023 року Маньківський районний суд, Черкаської області

в складі: головуючого - судді - Костенка А. І.

за участю секретаря - Брітан О. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за позовом ОСОБА_1 до відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради про визнання протиправним та скасуваня наказу щодо застосування дисциплінарного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача про визнання протиправним та скасуваня наказу щодо застосування дисциплінарного стягнення.

На підставу своїх вимог спирається на те, що 20 вересня 2021 року було видано Наказ № 175-к/тр про оголошення догани (надалі - Наказ) ОСОБА_1 , директору Тальнівської дитячої музичної школи Тальнівської міської ради Звенигородського району Черкаської області (надалі - Позивач) за підписом начальника Відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради Старовойтової Любові Вікторівни (надалі - Відповідач) (код ЄДРПОУ 41223541). Позивач вважає, що виданий Наказ є протиправним, виданий з порушенням норм і вимог чинного трудового законодавства та підлягає скасуванню з наступних підстав. Позивач обіймає посаду директора Тальнівської дитячої музичної школи Тальнівської міської ради Звенигородського району Черкаської області з 16.09.2015 року. Має вищу педагогічну освіту, за увесь час перебування на даній посаді зарекомендувала себе як досвідчений керівник вищого рівня, приймала участь у міжнародних конкурсах та організувала проведення таких конкурсів на базі Тальнівської дитячої музичної школи міської ради Звенигородського району Черкаської області. Має нагороди та грамоти. За увесь час обіймання даної посади жодного разу не отримувала доган та нарікань зі сторони керівництва і не була притягнута до адміністративної, кримінальної та дисциплінарної відповідальності. Проте, після промови Позивача на зборах по затвердженню бюджету та оголошення інформації про недофінансування очолюваного комунального закладу впала в немилість керівництву. Зі сторони Відповідача почалася незрозуміла діяльність щодо Позивача, як до керівника комунального закладу. Від Відповідача почали надходити листи щодо надання інформації та копій документів по кадровій політиці закладу - копії наказів та заяв щодо звільнених осіб, копії наказі та заяв щодо найманих працівників. Навіть було скасовано виданий Наказ Позивача про прийняття на роботу ОСОБА_2 , на посаду техніка з обслуговування відео та аудіоапаратури. Зазначені дії суперечать нормам і вимогам чинного законодавства щодо ведення незалежної господарської діяльності комунальним закладом та порушують Положення Міністерства культури України «Про Мистецькі школи», затвердженого Наказом Міністерства культури України № 686 від 09.08.2018 року і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.09.2018 року за № 1004/32456 і Статут закладу, який було схвалено Відповідачем з порушенням зазначеного вище положення. Так, деякі пункти Статуту суперечать Положенню Міністерства культури і відповідно такий Статут суперечить нормам і вимогам чинного законодавства України. Після невдалих спроб втрутитися в господарську діяльність очолюваного Позивачем комунального закладу Відповідач вирішив видати ще один незаконний Наказ про оголошення Позивачу догани. В даному Наказі відсутні суттєві ознаки визначені діючим законодавством щодо притягнення Позивача до дисциплінарної відповідальності у вигляді порушенням останнім трудової дисципліни. Виданий Відповідачем Наказ не є обгрунтованим, оскільки в Наказі не зазначено: за які порушення накладено дисциплінарне стягнення, не зазначені докази, які підтверджують вказані порушення, та не міститься інформація, на підставі яких статей КЗпП України накладено дисциплінарне стягнення. Описова частина вищевказаного Наказу не містить визначення, який саме дисциплінарний проступок вчинила директорка. Відповідач обмежився лише загальним посиланням на результати доповідних записок, Положення про відділ. Наказ про накладення на Позивача дисциплінарного стягнення не відповідає вимогам трудового законодавства, зокрема у ньому не зазначено, коли мало місце і в чому конкретно полягає порушення Позивачем трудових обов'язків. Відповідач просто виявив певні упущення у роботі підпорядкованого Позивачу комунального закладу, про що свідчить зміст запитів-листів та відповідей на них. В свою чергу Позивач виявив у затвердженому Відповідачем Статуті підпорядкованого комунального закладу пункти, які суперечать діючому законодавству України щодо господарської діяльності таких закладів. Так, в Положенні про мистецьку школу розділом ІІІ визначено, що: Засновник або уповноважена ним особа не має права втручатися в діяльність мистецької школи, що здійснюється нею в межах її автономних прав, визначених законами та статутом. У статті 3 розділу III Положення визначені виключні повноваження директора мистецької школи, а саме: директор у межах наданих йому повноважень: організовує діяльність мистецької школи; вирішує питання фінансово-господарської діяльності мистецької школи; забезпечує організацію освітнього процесу та здійснення контролю за виконанням освітніх програм; забезпечує функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти; укладає договори про надання освітніх послуг із здобувачами або їх законними представниками; забезпечує умови для здійснення дієвого та відкритого громадського контролю за діяльністю мистецької школи; здійснює кадрову політику мистецької школи, призначає на посади та звільняє з посад заступників директора, педагогічних та інших працівників мистецької школи, визначає їх функціональні обов'язки; затверджує план прийому до мистецької школи на відповідний рік; встановлює розміри плати за навчання в порядку, визначеному законодавством; видає у межах своєї компетенції накази та розпорядження і контролює їх виконання; сприяє та створює умови для діяльності органів самоврядування мистецької школи; вводить в дію та забезпечує реалізацію рішень педагогічної ради щодо встановлення надбавок, доплат, премій, матеріальної допомоги працівникам мистецької школи відповідно до законодавства; сприяє створенню безпечних умов навчання та праці учасників освітнього процесу; затверджує стратегію (перспективний план) розвитку мистецької школи та освітні програми, розроблені педагогічною радою; здійснює інші повноваження, передбачені законом та статутом мистецької школи. Натомість, в затвердженому Статуті Відповідача містяться пункти, які суперечать вищезазначеному Положенню та навіть, суперечать один одному. Так, в статті 3 Статуту у п. 3.2. останнє речення: «Засновник не має права втручатися в діяльність закладу, що здійснюється ним в межах його автономних прав, визначених законом та статутом, що суперечить Положенню про мистецьку школу. У пункті 3.3. Статуту також, визначені повноваження директору закладу, які суперечать Положенню про мистецьку школу, а саме: організовує діяльність закладу; вирішує питання господарської діяльності закладу; забезпечує організацію освітнього процесу та здійснення контролю за виконанням освітніх програм; забезпечує функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти; укладає договори про надання освітніх та додаткових освітніх послуг із батьками або їх законними представниками; забезпечує умови для здійснення дієвого та відкритого громадського контролю за діяльністю закладу; здійснює кадрову політику закладу, призначає на посади та звільняє з посад заступників директора, педагогічних та інших працівників закладу, визначає їх функціональні обов'язки, застосовує заохочення та дисциплінарні стягнення до працівників закладу за погодженням з Органом управління; затверджує посадові обов'язки (інструкції) працівників закладу; затверджує план прийому учнів на відповідний навчальний рік; видає у межах своєї компетенції накази та розпорядження і контролює їх виконання; встановлює розміри плати за навчання в порядку, і визначеному законодавством; сприяє та створює умови для діяльності органів самоврядування закладу; вводить в дію та забезпечує реалізацію рішень педагогічної ради; подає клопотання начальнику Органу управління на надбавки, доплати, премії працівникам закладу відповідно до законодавства; сприяє створенню безпечних умов навчання та праці і учасників освітнього процесу; затверджує стратегію (перспективний план) розвитку закладу та освітні програми, розроблені педагогічною радою; здійснює інші повноваження, передбачені законом та статутом. Звертає увагу на той факт, що самим Статутом не визначено хто саме є Органом управління закладом. Бо і в Положенні про мистецьку школу, і в Статуті визначено, що управління закладом в межах повноважень, визначених законодавством та статутом, здійснюють: засновник; керівник (директор); колегіальний орган управління (педагогічна рада); колегіальний орган громадського самоврядування; піклувальна рада (у разі створення); інші органи, передбачені Законом України «Про позашкільну освіту». Відповідач представляючи інтереси засновника самовільно визначив, що є тим самим Органом управління закладом і Позивач обіймаючи посаду керівника має погоджувати у відповідача, під час здійснення управління закладом та його господарської діяльності, шляхом втручання відповідача у таку діяльність, свої дії щодо здійснення визначених законодавством та Статутом повноважень. Також, звертає увагу суду на той факт, що й письмові пояснення щодо дисциплінарного стягнення від Позивача ніхто отримати не намагався, під час надання Наказу на ознайомлення було озвучено в усній формі, в зв'язку з тим, що позивач відмовилась від надання пояснень щодо дисциплінарного стягнення було винесено догану без врахування таких пояснень. У Відповідача відсутні докази щодо спроби отримання від позивача пояснень, бо таких спроб Відповідач не робив, а просто склав Акт щодо не надання пояснень, який позивач взагалі навіть не бачила, що і змусило позивача звернутись з відповідним позовом до суду.

15.08.2022 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відділ культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради вважає її безпідставною і такою, що не підлягає до задоволення з наступних підстав. ОСОБА_1 , 05 жовтня 2016 року призначена на посаду директора Тальнівської дитячої музичної школи (наказ від 05 жовтня 2016 року № 57 "Про призначення ОСОБА_1 "). 15.11.2021 року ОСОБА_1 , звільнено з займаної посади на підставі пункту 3 статті 40 КЗпП за систематичне невиконання працівником без поважних причин обов'язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку (наказ від 15.11.2021 № 222-к/тр "Про звільнення ОСОБА_1 "). Посадовою інструкцією директора музичної школи передбачено: у своїй роботі директор керується чинним законодавством, Статутом закладу, наказами, розпорядженням та цією посадовою інструкцією (п. 1.3); в установленому порядку приймає на роботу та звільняє з роботи працівника закладу (п. 4.1); відповідає за порушення внутрішнього трудового розпорядку і посадової інструкції (п. 5.1). Рішенням Тальнівської міської ради від 20.01.2021 № 4/8-11 затверджено нову редакцію статуту Тальнівської дитячої музичної школи Тальнівської міської ради Звенигородського району Черкаської області, яка зареєстрована 17.02.2021 року. Пунктом 3.3. нової редакції статуту Музичної школи визначено, що директор в межах наданих йому повноважень здійснює кадрову політику Закладу, призначає на посади та звільняє з посад заступників директора, педагогічних та інших працівників Закладу, визначає їх функціональні обов'язки, застосовує заходи заохочення та дисциплінарні стягнення до працівників закладу за погодженням з Органом управління. Пунктом 1.4. Статуту Музичної школи визначено, що орган управління Музичної школи - Відділ культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради. 07.09.2021 року до відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради надійшов лист від директора Тальнівської дитячої музичної школи Т.М. Безпалої за вх. № 394 про прийняття на роботу ОСОБА_2 , на посаду техніка з обслуговування класів обладнаних відеоапаратурою, проекторами, телевізорами та з налаштування звукової апаратури відповідно до надісланого наказу (наказ № 33-К від 31.08.2021 року). Тобто позивач прийняв на роботу нового працівника до Тальнівської дитячої музичної школи без погодження з відділом культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради (органом управління). Окрім того, приймаючи наказ про прийняття ОСОБА_2 , на посаду техніка з обслуговування класів, обладнаних відеоапаратурою, проекторами, телевізорами та з налаштування звукової апаратури позивачем порушено рішення Тальнівської міської ради від 27.08.2021 № 14/8-15 "Про затвердження структури та загальної чисельності працівників Тальнівської дитячої музичної школи Тальнівської міської ради Звенигородського району Черкаської області на 2021-2022 навчальний рік". Так як посада, на яку було прийнято працівника, відсутня в структурі Музичної школи. Від ОСОБА_1 , 10.09.2021 року по факту виявлених порушень відібрано пояснення (копія листа від 10.09.2021 за вих. № 84). Враховуючи встановлений факт порушення позивачем посадових обов'язків, передбачених п. 1.3, 4.1, порушення порядку прийняття на роботу працівників, передбаченого п. 3.3 Статуту Музичної школи, враховуючи наявність вини, наказом відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради від 20.09.2021 № 175-к/тр ОСОБА_1 , оголошено догану. На підставі викладеного просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог повністю.

06.10.2022 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив згідно якої вважає, що дії відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради є не що інше як втручання в діяльність директора закладу щодо здійснення ним кадрової політики, а тому накладення дичциплінарного стягнення у вигляді догани є безпідставними, а відзив відповідача не обгрунтованим зважаючи на наступне. Відповідач у своєму відзиві посилається на те, що відповідно до п. 1.4 Статуту він є органом управління Тальнівської дитячої музичної школи Тальнівської міської ради Звенигородського району Черкаської області, що не відповідає дійсності, так як відповідно до п. 3.1 розділу 3 цього ж статуту управління закладом у межах повноважень наданих законодавством та статутом здійснюють: засновник; керівник (директор); колегіальний орган управління (педагогічна рада); колегіальний орган громадського самоврядування; піклувальна рада (у разі створення); інші органи передбачені Законом України "Про позашкільну освіту". Відповідно до п. 3.2. Статуту засновник або уповноважений ним орган: затверджує статут закладу та зміни до нього, здійснює контроль за його дотриманням; укладає строковий трудовий договір (контракт) з директором закладу, обраним (призначеним) у порядку, встановленому законодавством та статутом Закладу, та розриває його з підстав та у порядку, що визначені законодавством та Статутом закладу; затверджує кошторис та приймає фінансовий звіт закладу у випадках та порядку, що визначені законодавством, здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю; ініціює проведення аудиту закладу в разі зниження закладом якості освітньої діяльності; забезпечує створення умов для інклюзивної мистецької освіти початкового рівня; забезпечує доступ громадян до початкової мистецької освіти відповідно до їхніх потреб і запитів; забезпечує фінансування діяльності закладу в частині забезпечення якісного і сучасного освітнього процесу та послуг з початкової мистецької освіти, які надаються закладом в межах затверджених освітніх програм; забезпечує розвиток матеріально-технічної бази закладу; забезпечує фінансування підвищення кваліфікації педагогічних працівників у межах, визначених законодавством; компенсує витрати на навчання пільгових категорій громадян відповідно до абзацу третього частини другої статті 26 Закону України "Про позашкільну освіту"; забезпечує соціальний захист здобувачів початкової мистецької освіти, педагогічних працівників та інших працівників закладу; реорганізації чи ліквідації закладу забезпечує здобувачам початкової мистецької освіти можливість продовжити навчання в іншому закладі; приймає у разі необхідності, рішення щодо створення піклувальної ради закладу та сприяє створенню благодійних фондів; реалізує інші права, передбачені законодавством та статутом; засновник не має права втручатись в діяльність закладу, що здійснюється ним в межах його автономних прав, визначених законами та статутом. Отже відповідно до вище викладеного засновник або уповноважений ним орган позбавлений права втручатись в діяльність директора навчального закладу пов'язаних з організацією діяльності закладу у вирішення питань фінансово-господарської діяльності закладу, а також призначенні на посаду та звільнення з посади працівників, що в свою чергу відповідає вимогам ст. 26 Закону України"Про освіту". Крім того, в Положенні про мистецьку школу розділом ІІІ визначено, що: засновник або уповноважена ним особа не має права втручатись в діяльність мистецької школи, що здійснюється нею в межах її автономних прав, визначених законом та статутом.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задоволити.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнали повністю з підстав зазначених у відзиві та просили відмовити у їх задоволенні.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 12, 13 ЦПК України суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності. Суди розглядають справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Суд, вислухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Засновником Тальнівської дитячої музичної школи (далі - Заклад) є Тальнівська міська територіальна громада в особі Тальнівської міської ради.

Заклад підзвітний і підконтрольний Тальнівській міській раді, перебуває в управлінні відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради.

Безпосереднє управління закладом здійснює директор в межах наданих йому повноважень.

Відповідно до Статуту, Тальнівська дитяча музична школа є закладом позашкільної освіти сфери культури і здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, Законів України "Про освіту", "Про позашкільну освіту", "Про культуру", інших законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства культури та інформаційної політики України, наказів Міністерства освіти і науки України, наказів Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації, рішень Тальнівської міської ради, рішень виконавчого комітету Тальнівської міської ради, наказів начальника відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради і Статуту.

Судовим розглядом встановлено, що наказом відділу культури Тальнівської районної державної адміністрації № 57 від 05 жовтня 2016 року ОСОБА_1 , призначено на посаду директора Тальнівської дитячої музичної школи (т. 1 а.с. 133).

20.09.2021 року Наказом відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації № 175-к/тр «Про оголошення догани ОСОБА_1 », ОСОБА_1 , директору Тальнівської дитячої музичної школи Тальнівської міської ради Звенигородського району Черкаської області за порушення трудової дисципліни оголошено догану (т. 1 а.с. 37). Як вбачається зі змісту оскаржуваного наказу від 20.09.2021 року № 175-к/тр «Про оголошення догани ОСОБА_1 » підставою для його прийняття стали: доповідна записка начальника відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради Л. Старовойтової від 09.09.2021 № 408; доповідна записка спеціаліста з питань діяльності засобів масової інформації відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради ОСОБА_3 від 07.09.2021 № 394/1; пояснення ОСОБА_1 , (лист від 10.09.2021 року за вих. № 84); доповідна записка спеціаліста-юрисконсульта В. Володіна щодо підготовки та надання правового висновку щодо питань зазначених у доповідній записці начальника відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації та директора ДМШ ОСОБА_1 від 15.09.2021 року; акт про відмову в наданні пояснень ОСОБА_1 .

Позивач з наказом про оголошення їй догани не погоджується та вважає його незаконним, оскільки вважає, що жодних дисциплінарних проступків вона не вчиняла, будь-яких порушень трудової дисципліни не допускала.

Як вбачається з матеріалів справи у спірних правовідносинах позивачем було порушено п. 3.3 Статуту Тальнівської дитячої музичної школи Тальнівської міської ради Звенигородського району Черкаської області, недотримано рішення Тальнівської міської ради від 27.08.2021 № 14/8-15 "Про затвердження структури та загальної чисельності працівників Тальнівської дитячої музичної школи Тальнівської міської ради Звенигородського району Черкаської області на 2021-2022 навчальний рік" та порушено п. 1.3, п. 4.1 посадової інструкції директора Тальнівської дитячої музичної школи, що виявилось у порушенні процедури здійснення кадровою політикою закладу, призначення на посади та звільнення з посад заступників директора, педагогічних та інших працівників закладу і це підтверджується наступним.

Наказом директора Тальнівської дитячої музичної школи Тальнівської міської ради Звенигородського району Черкаської області від 31 серпня 2021 року № 33-К "Про прийняття на роботу ОСОБА_2 ", прийнято на роботу техніком з обслуговування класів, обладнаних відеоапаратурою, проекторами, телевізорами та з налаштування звукової апаратури - ОСОБА_2 (т. 1 а.с. 165).

Згідно доповідної записки спеціаліста з питань діяльності засобів масової інформації відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради ОСОБА_3 від 07.09.2021 № 394/1, начальника відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради було поінформовано, що 07.09.2021 року до відділу надійшов лист директора Тальнівської дитячої музичної школи Т.М. Безпалої за вх. № 394 про оформлення на роботу ОСОБА_2 , з копією відповідного наказу. При огляді документів було втсановлено, що даний наказ начальником відділу не погоджувався, чим порушено п. 3.3 Статуту Тальнівської дитячої музичної школи та, що ОСОБА_1 , при видачі даного наказу було порушено та недотримано рішення Тальнівської міської ради від 27.08.2021 № 14/8-15 "Про затвердження структури та загальної чисельності працівників Тальнівської дитячої музичної школи Тальнівської міської ради Звенигородського району Черкаської області на 2021-2022 навчальний рік" (т. 1 а.с. 167).

Доповідною запискою начальника відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради Л. Старовойтової від 09.09.2021 № 408, виконуючого обов'язки міського голови повідомлено, що відповідно до листа директора Тальнівської ДМШ Т.М. Безпалою всупереч Статуту Тальнівської ДМШ було прийнято на роботу ОСОБА_2 , на посаду техніка з обслуговування класів обладнаних відеоапаратурою, проекторами, телевізорами та з налащтування звукової апаратури, а також ОСОБА_1 було порушено та недотримано рішення Тальнівської міської ради від 27.08.2021 № 14/8-15 "Про затвердження структури та загальної чисельності працівників Тальнівської дитячої музичної школи Тальнівської міської ради Звенигородського району Черкаської області на 2021-2022 навчальний рік". На підставі викладеного просила видати розпорядження "Про скасування наказу директора Тальнівської дитячої музичної школи Т.М. Безпалої від 31.08.2021 № 33-к "Про прийняття на роботу ОСОБА_2 " та притягнути ОСОБА_1 , до дисциплінарної відповідальності (т. 1 а.с. 168).

Згідно доповідної записки спеціаліста-юрисконсульта В. Володіна щодо підготовки та надання правового висновку щодо питань зазначених у доповідній записці начальника відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації та директора ДМШ ОСОБА_1 від 15.09.2021 року, зазначено, що наказ виданий директором Тальнівської ДМШ ОСОБА_1 , з порушенням п. 3.3 Статуту Тальнівської ДМШ, також даний наказ виданий в порушення рішення Тальнівської міської ради від 27.08.2021 № 14/8-15 "Про затвердження структури та загальної чисельності працівників Тальнівської дитячої музичної школи Тальнівської міської ради Звенигородського району Черкаської області на 2021-2022 навчальний рік". А тому директор Тальнівської ДМШ ОСОБА_1 , порушила п. 1.3, п. 4.1 посадової інструкції директора Тальнівської ДМШ, а відповідно до п. 5.1 несе відповідальність за порушення посадової інструкції, а тому наявні ознаки грубого порушення трубової дисципліни та можливо застосувати таке дисциплінарне стягнення, яке передбачене ч. 1 п. 1 ст. 41 КЗпП України (т. 1 а.с. 169).

Відповідно до акту про відмову надання пояснень директором ОСОБА_1 , від 20.09.2021 року встановлено, що ОСОБА_1 , директор Тальнівської ДМШ відмовилась надавати письмові пояснення щодо видачі наказу про оформлення на роботу ОСОБА_2 (т. 1 а.с. 170).

Відповідно до ч. 8 ст. 22 Закону України "Про освіту", заклади освіти діють на підставі власних установчих документів, що затверджуються їх засновниками відповідно до законодавства.

Згідно ст. 23 Закону України "Про освіту", держава гарантує академічну, організаційну, фінансову і кадрову автономію закладів освіти. Обсяг автономії закладів освіти визначається цим Законом, спеціальними законами та установчими документами закладу освіти.

Згідно ст. 24 Закону України "Про освіту", система управління закладами освіти визначається законом та установчими документами. Установчі документи закладу освіти повинні передбачати розмежування компетенції засновника (засновників), інших органів управління закладу освіти та його структурних підрозділів відповідно до законодавства. Управління закладом освіти в межах повноважень, визначених законами та установчими документами цього закладу, здійснюють: засновник (засновники); керівник закладу освіти; колегіальний орган управління закладу освіти; колегіальний орган громадського самоврядування; інші органи, передбачені спеціальними законами та/або установчими документами закладу освіти.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України "Про освіту", права і обов'язки засновника щодо управління закладом освіти визначаються цим Законом та іншими законами України, установчими документами закладу освіти.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про освіту», керівник закладу освіти здійснює безпосереднє управління закладом і несе відповідальність за освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність закладу освіти. Повноваження (права і обов'язки) та відповідальність керівника закладу освіти визначаються законом та установчими документами закладу освіти. Керівник є представником закладу освіти у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами і діє без довіреності в межах повноважень, передбачених законом та установчими документами закладу освіти.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про позашкільну освіту", заклад позашкільної освіти - складова системи позашкільної освіти, яка надає знання, формуючи вміння та навички за інтересами, забезпечує потреби особистості у творчій самореалізації та інтелектуальний, духовний і фізичний розвиток, підготовку до активної професійної та громадської діяльності, створює умови для соціального захисту та організації змістовного дозвілля відповідно до здібностей, обдарувань та стану здоров'я вихованців, учнів і слухачів.

Статтею 13 Закону України "Про позашкільну освіту" передбачено, що заклад позашкільної освіти діє на підставі статуту, що затверджується засновником закладу.

Згідно з ст. 23 Закону України "Про позашкільну освіту", трудові відносини в системі позашкільної освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України "Про освіту", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Керівника закладу позашкільної освіти призначає на посаду та звільняє з посади засновник (засновники) або уповноважений ним (ними) орган. Інших працівників закладу позашкільної освіти призначає на посади та звільняє з посад його керівник у порядку, передбаченому установчими документами закладу освіти відповідно до законодавства.

Пунктом 3 Розділу ІІІ Положення про мистецьку школу, затвердженого наказом Міністерства культури України 09 серпня 2018 року № 686 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 вересня 2018 року за № 1004/32456, передбачено, що безпосереднє управління мистецькою школою здійснює її керівник - директор. Директор забезпечує освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність мистецької школи. Директор представляє мистецьку школу у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами і діє без доручень у межах повноважень, передбачених законом та статутом мистецької школи.

Рішенням Тальнівської міської ради від 20.01.2021 № 4/8-11 затверджено нову редакцію статуту Тальнівської дитячої музичної школи Тальнівської міської ради Звенигородського району Черкаської області (т. 1а.с. 38-49). Пунктом 3.3 Статуту Тальнівської дитячої музичної школи визначено, що директор в межах наданих йому повноважень здійснює кадрову політику Закладу, призначає на посади та звільняє з посад заступників директора, педагогічних та інших працівників Закладу, визначає їх функціональні обов'язки, застосовує заходи заохочення та дисциплінарні стягнення до працівників закладу за погодженням з Органом управління. Пунктом 1.4 Статуту, визначено, що органом управління є відділ культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради.

Відповідно до статті 139 КЗпП України працівники зобов'язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержуватися трудової дисципліни.

За змістом цієї норми дія або бездіяльність працівника вважаються порушенням трудової дисципліни при наявності таких ознак: якщо дія або бездіяльність є протиправними; якщо вони сталися із вини (навмисної чи необережної) працівника; якщо працівник не виконав обов'язку, що випливає із трудового договору.

Трудова дисципліна - це система правових норм, що регулюють внутрішній трудовий розпорядок, встановлюють трудові обов'язки працівників та роботодавця, визначають заохочення за успіхи в роботі й відповідальність за невиконання цих обов'язків.

Одним із головних елементів вказаної системи є посадова інструкція - організаційно-правовий документ, в якому визначено основні завдання, обов'язки, права і відповідальність працівника при виконанні роботи на певній посаді (за відповідною професією).

Відповідно до п. 1.3 Розділу І Посадової інструкції позивача, затвердженої начальником відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради, у своїй роботі директор керується чинним законодвством, Статутом закладу, наказами, розпорядженнями та цією посадовою інструкцією.

У відповідності до п. 4.1 Розділу IV Посадової інструкції позивача, затвердженої начальником відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради, в установленому порядку приймає на роботу та звільняє з роботи працівників закладу.

Відповідно до п. 5.1 Розділу V Посадової інструкції позивача, затвердженої начальником відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради,, відповідає за порушення правил внутрішнього трудового розпорядку і посадової інструкції.

Варто також зазначити, що у постанові ВС України від 06.06.2018 у справі № 199/2512/16-ц викладено правовий висновок про те, що у разі наявності регулюючого законодавства у сфері певних відносин, якими також охоплена трудова функція працівника, то дотримання даного законодавства також входить до трудової функції працівника і за порушення вказаного законодавства до працівника може бути застосоване дисциплінарне стягнення незважаючи на зміст посадової інструкції.

Відповідно до положень ст. 147 КЗпП України, за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: догана, звільнення. Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.

Ознакою порушення трудової дисципліни є наявність проступку в діях або бездіяльності працівника.

Дисциплінарний проступок визначається як винне невиконання чи неналежне виконання працівником своїх трудових обов'язків. Складовими дисциплінарного проступку є дії (бездіяльність) працівника; порушення або неналежне виконання покладених на працівника трудових обов'язків; вина працівника; наявність причинного зв'язку між діями (бездіяльністю) і порушенням або неналежним виконанням покладених на працівника трудових обов'язків.

Недоведеність хоча б одного з цих елементів виключає наявність дисциплінарного проступку.

Саме на роботодавцеві лежить обов'язок надати докази фактів винного вчинення працівником дисциплінарного проступку. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати всі обставини, з яких вчинено проступок. Для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності в обов'язковому порядку має бути встановлена вина, як одна із важливих ознак порушення трудової дисципліни. При відсутності вини працівник не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.

Відповідно до ст. 149 КЗпП України, до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.

Догана - захід дисциплінарного впливу морально-психологічного характеру, що містить негативну оцінку конкретних дій працівника і виконує оцінювальний, попереджувальний і мотиваційний вплив на нього.

Підставою застосування догани є вчинення працівником протиправного винного діяння (дії чи бездіяльності), яке визнається дисциплінарним проступком. Протиправність поведінки працівника полягає в порушенні ним своїх трудових обов'язків, закріплених нормами трудового права, як-от: Кодексу законів про працю, правилами внутрішнього трудового розпорядку, статутом, положенням, посадовими інструкціями, контрактом, колективним договором, а також у порушенні або невиконанні правомірних наказів та розпоряджень. Особливе значення при визначенні діяння працівника як дисциплінарного проступку має наявність у вчиненні цього діяння вини працівника, під якою розуміється певне психічне ставлення особи до своїх протиправних дій і їх шкідливих наслідків.

Отже, дисциплінарним проступком визнаються діяння, що пов'язуються з невиконанням чи неналежним виконанням працівником своїх обов'язків.

Суд звертає увагу на ті обставини, що при притягненні до дисциплінарної відповідальності позивача ОСОБА_1 , відповідачем застосований найменш суворий захід стягнення передбачений ст. 147 КЗпП.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний із належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (п. 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України»).

Пунктом 41 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ч. 3 ст. 12 та ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Виходячи із специфіки розгляду трудових спорів щодо незаконного звільнення чи накладення дисциплінарного стягнення, обов'язок доведення правомірності таких покладається на роботодавця (ухвала колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 03 квітня 2017 року по справі № 309/1228/16-ц).

За таких обставин, враховуючи, що відповідачем відділом культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради доведено суду правомірність прийнятого ним рішення - наказу від 20.09.2021 року № 175-к/тр «Про оголошення догани ОСОБА_1 » і такі доводи під час судового розгляду підтверджені належними та допустимими доказами та зважаючи на відсутність у позовній заяві інших доказів, які б вказували на необґрунтоване застосування відносно позивача дисциплінарного стягнення у вигляді догани, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність заявленого позивачем позову, а тому у задоволенні такого позову слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 89, 211, 247, 258, 259, 264-265 ЦПК України, ст. ст. 139, 147,148, 149, 241-1 КЗпП України, ст. ст. 22, 23, 24, 25, 26 ЗУ "Про освіту", ст. ст. 1, 13, 23 ЗУ "Про позашкільну освіту" суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП: НОМЕР_1 , жительки АДРЕСА_1 ) до відділу культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації Тальнівської міської ради (код ЄДРПОУ: 41223541, адреса: 20401, вул. Соборна, буд. 28, м. Тальне Звенигородського району Черкаської області) про визнання протиправним та скасуваня наказу щодо застосування дисциплінарного стягнення - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду впродовж тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.

Повний текст рішення проголошено 08.05.2023 року.

Суддя А. І. Костенко