Справа №701/215/23
Номер провадження2/701/125/23
08 травня 2023 року Маньківський районний суд, Черкаської області
в складі: головуючого - судді - В.Л. Маренюка
за участю секретаря - Н.В. Філіпчак
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення виплати безробітнім,
Представник позивача звернувся в суд з позовом до відповідача про повернення виплати безробітнім.
На підставу своїх вимог спирається на те, що до Шевченківської районної філії Київського міського центру зайнятості 03.04.2020 звернувся гр. ОСОБА_1 з заявами про надання статусу безробітного та про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю.
На період карантину прийом громадян у центрах зайнятості відбувається з певними обмеженнями з урахуванням вимог, викладених у постанові Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами).
Відповідач для отримання статусу безробітного подав заяву від 03.04.2020 про надання статусу безробітного в якій власноруч зазначив, що не відноситься до категорії зайнятого населення в розумінні ст. 4 Закону № 5067-VІ та через відсутність роботи немає заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно.
Наказом Шевченківської філії від 03.04.2020, відповідно до ст. 43 Закону 5067-VІ та ч. 2, 4 ст. 22, ч. 3 ст. 23 Закону 1533-ІІІ, відповідачу надано статус безробітного та наказом від 22.04.2020 призначено виплату допомоги по безробіттю з 03.04.2020 по 28.03.2021.
Відповідно до п. 1 ст. 45 Закону 5067-VІ, пп. 1 2, 3 п. 30 та абз. 16 пп. 1, п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ № 792 від 19.09.2018, наказом Шевченківської філії від 03.08.2020 відповідачу припинено реєстрацію безробітного та припинено виплату допомоги по безробіттю з 03.08.2020 на підставі особистої заяви відповідача.
Згідно зі ст. 23 Закону 5067-VІ, позивач здійснює реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції через Єдину інформаційну-аналітичну систему (далі - ЄІАС) центрального органу виконавчої влади, яка також включає інформацію що надходить від територіальних органів в процесі діяльності, громадян, роботодавців та органів державної влади.
При здійсненні обміну даними про особу між центром зайнятості з Пенсійним фондом України виявлено, що відповідач в період перебування на обліку в Шевченківській районній філії Київського міського центру зайнятості в статусі безробітного, перебував у відносинах цивільно-правового характеру з ГО КЦЦКС «УКРАЇНСЬКИЙ ДІМ».
17.01.2022 центром зайнятості складено Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення за № 101.
Згідно висновків Акту встановлено, що: «Між ОСОБА_1 та ГО КЦЦКС "УКРАЇНСЬКИЙ ДІМ" було укладено цивільно-правовий договір від 01.07.2020 року № 5-УКФ-с. Відповідно до пп. 6.1., 6.2. п.6 Договір вступає в силу з моменту його підписання і діє до моменту виконання Сторонами своїх зобов'язань. Дія Договору припиняється 30 грудня 2020 року.
Згідно з Актом здачі-приймання наданих послуг від 30.07.2020 року Б/Н, ОСОБА_1 , в липні 2020 року за надані послуги нарахована винагорода».
Для проведення звірки роботодавцем були надані наступні документи:
1.Цивільно-правовий договір від 01.07.2020 року № 5-УКФ-с;
2.Акт здачі-приймання наданих послуг від 30.07.2020 року Б/Н;
Таким чином, з 01.07.2020 відповідач, під час перебування на обліку у якості безробітного, належав до категорії зайнятого населення, про що не повідомив Шевченківську філію.
Наказом Шевченківської філії № 17/291-02/22 від 20.01.2022 прийнято рішення щодо повернення відповідачем нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття.
Згідно довідки - розрахунку № 22 від 18.01.2022 розмір нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття становить 1064,52 грн.
З метою досудового врегулювання спору Шевченківською філією надіслано на адресу відповідачу лист-повідомлення № 291.5-173/2022 від 20.01.2022р. про необхідність повернути в добровільному порядку нараховане та виплачене матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
Станом на теперішній час вище вказані кошти в добровільному порядку відповідачем не повернуті. Зважаючи на те, що відповідач свідомо приховав відомості про факт перебування у цивільно-правових відносинах з ГО КЦДКС "УКРАЇНСЬКИЙ ДІМ" та отримання доходу, сума виплаченого матеріального забезпечення за період з 01.07.2020 по 02.08.2020 в розмірі 1064,52 грн. підлягає поверненню, у зв'язку з чим представник позивача вимушений звертатись до суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 4 ст. 19 ЦПК України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з ч. 1 ст. 274 ЦПК України, у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.
Ухвалою суду від 20.04.2023 року по справі призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження з викликом сторін та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, але згідно письмової заяви просить справу розглядати у його відсутності та підтримує позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином через оголошення на офіційному веб-сайті "Судова влада України", причини неявки суду не повідомив, відзив на позовну заяву не надав, заяви про розгляд справи в його відсутність не надходило.Європейський суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 03.04.2008 року зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Враховуючи вищевикладене та приписи ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі осіб, які в судове засідання не з'явилися, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи із того, що як дійсно встановлено в судовому засіданні, до Шевченківської районної філії Київського міського центру зайнятості 03.04.2020 звернувся гр. ОСОБА_1 з заявами про надання статусу безробітного та про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю.
На період карантину прийом громадян у центрах зайнятості відбувається з певними обмеженнями з урахуванням вимог, викладених у постанові Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами).
Всі консультації, пов'язані з отриманням соціальних послуг та матеріального забезпечення, можуть надаватися як безпосередньо у приміщеннях центрів зайнятості при особистому відвідуванні особи, так і засобами дистанційної комунікації (телефоном, електронною поштою, месенджерами тощо).
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі - Закон 1533-ІІІ), загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» (далі - Закон 5067-VІ), безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до ст. 4 Закону 5067-VІ, зокрема до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості.
Відповідач для отримання статусу безробітного подав заяву від 03.04.2020р. про надання статусу безробітного в якій власноруч зазначив, що не відноситься до категорії зайнятого населення в розумінні ст. 4 Закону № 5067-VІ та через відсутність роботи немає заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно.
Також, відповідач ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного, що визначені Законами України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Наказом Шевченківської філії від 03.04.2020р., відповідно до ст. 43 Закону 5067-VІ та ч. 2, 4 ст. 22, ч. 3 ст. 23 Закону 1533-ІІІ, відповідачу надано статус безробітного та наказом від 22.04.2020р. призначено виплату допомоги по безробіттю з 03.04.2020р. по 28.03.2021р..
Відповідно до п. 1 ст. 45 Закону 5067-VІ, пп. 1 2, 3 п. 30 та абз. 16 пп. 1, п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ № 792 від 19.09.2018р., наказом Шевченківської філії від 03.08.2020р. відповідачу припинено реєстрацію безробітного та припинено виплату допомоги по безробіттю з 03.08.2020 на підставі особистої заяви відповідача.
Згідно зі ст. 23 Закону 5067-VІ, позивач здійснює реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції через Єдину інформаційну-аналітичну систему (далі - ЄІАС) центрального органу виконавчої влади, яка також включає інформацію що надходить від територіальних органів в процесі діяльності, громадян, роботодавців та органів державної влади.
При здійсненні обміну даними про особу між центром зайнятості з Пенсійним фондом України виявлено, що відповідач в період перебування на обліку в Шевченківській районній філії Київського міського центру зайнятості в статусі безробітного, перебував у відносинах цивільно-правового характеру з ГО КЦЦКС «УКРАЇНСЬКИЙ ДІМ».
Підпунктом 18 ч. 2 ст. 22 Закону 5067-VІ передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, який затверджено Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 № 60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 № 7-1, розслідування згідно з цим порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття.
Керуючись вищезазначеними нормами законодавства, 17.01.2022р. центром зайнятості складено Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення за № 101, згідно якого Між ОСОБА_1 та ГО КЦЦКС "УКРАЇНСЬКИЙ ДІМ" було укладено цивільно-правовий договір від 01.07.2020 року № 5-УКФ-с. Відповідно до пп. 6.1., 6.2. п.6 Договір вступає в силу з моменту його підписання і діє до моменту виконання Сторонами своїх зобов'язань. Дія Договору припиняється 30 грудня 2020 року.
Згідно з Актом здачі-приймання наданих послуг від 30.07.2020 року Б/Н, ОСОБА_1 , в липні 2020 року за надані послуги нарахована винагорода.
Для проведення звірки роботодавцем було надано Цивільно-правовий договір від 01.07.2020 року № 5-УКФ-с та Акт здачі-приймання наданих послуг від 30.07.2020 року Б/Н;
Згідно ч. 3 ст. 44 Закону 5067-VІ відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 3 ст. 36 Закону 1533-ІІІ передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, відповідно до вимог діючого законодавства України, з 01.07.2020 відповідач, під час перебування на обліку у якості безробітного, належав до категорії зайнятого населення, про що не повідомив Шевченківську філію.
Наказом Шевченківської філії № 17/291-02/22 від 20.01.2022 прийнято рішення щодо повернення відповідачем нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття.
Згідно довідки - розрахунку № 22 від 18.01.2022 розмір нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття становить 1064,52 грн. (одна тисяча шістдесят чотири гривні п'ятдесят дві копійки).
З метою досудового врегулювання спору Шевченківською філією надіслано на адресу відповідачу лист-повідомлення № 291.5-173/2022 від 20.01.2022р. про необхідність повернути в добровільному порядку нараховане та виплачене матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
Частиною 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у Постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Так, при вирішенні даного спору Київський міський центр зайнятості привертає увагу Суду до сформованої позиції Верховного Суду, яка викладена в постанові № 464/9098/16-ц від 27.02.2019, а саме: «Укладаючи договір цивільно-правового характеру 05.08.2014, ОСОБА мав усвідомлювати момент укладення договору, наслідки укладення такого договору, метою якого є отримання грошової винагороди за виконану роботу. Чим порушив положення частини другої статті 44 Закону України «Про зайнятість населення», частини другої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», не повідомивши спеціалістів центру зайнятості про свою зайнятість, намір виконувати роботу, за яку отримувати винагороду».
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові № 367/2095/17 від 04.04.2018 дійшов висновку, що: «...припинення виплати допомоги по безробіттю та зняття безробітних з обліку пов'язують із укладенням ними цивільно-правового договору, предметом якого є надання послуг за винагороду.
Отже, укладення застрахованою особою, яка має статус безробітної, такого договору є обставиною, що впливає на умови виплати їй допомоги по безробіттю, тому неповідомлення цією особою центру зайнятості про виникнення такої обставини свідчить про невиконання нею своїх обов'язків та відповідно до частини третьої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення...».
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена та фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Зважаючи на те, що відповідач свідомо приховав відомості про факт перебування у цивільно-правових відносинах з та ГО КЦДКС "УКРАЇНСЬКИЙ ДІМ" та отримання доходу, сума виплаченого матеріального забезпечення за період з 01.07.2020р. по 02.08.2020р. в розмірі 1064,52 грн. підлягає поверненню.
Відповідно до ст. 39 Закону 1533-111,спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Цивільного процесуального кодексу України, позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
За правилами ст. 141 ЦПК України судові витрати підлягають стягненню відповідно до частки задоволених позовних вимог.
Підтверджені понесені позивачем судові витрати складаються з судового збору за звернення з позовом - 2684 грн. 00 коп.
Дослідивши наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог, з урахуванням того, що відповідно до ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави, суд дійшов висновку про необхідність у задоволенні заявлених вимог.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 4, 5, 12, 76-84, 133, 137, 139, 141, 263, 265 ЦПК, ст. ст. 15, 16, 22, 610, 614, 615 ЦК України, Законами України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», суд, -
Позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , на користь Київського міського центру зайнятості кошти в розмірі 1064,52 грн. (одна тисяча шістдесят чотири гривні п'ятдесят дві копійки) на наступні реквізити: рахунок IBAN: UA338201720355469301700706268, Банк: Державна Казначейська служба України в м. Києві (ДКСУ), ЄДРПОУ 03491091.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , на користь Київського міського центру зайнятості сплачений судовий збір у розмірі 2684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 копійок) на наступні реквізити: рахунок IBAN: UA338201720355469301700706268, Банк: Державна Казначейська служба України в м. Києві (ДКСУ), ЄДРПОУ 03491091.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Черкаського апеляційного суду впродовж тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.
Суддя В.Л. Маренюк