79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
03.05.2023 Справа № 914/487/23
м. Львів
Господарський суд Львівської області у складі судді Ростислава Матвіїва за участю секретаря судового засідання Лілії Бернацької, розглянув матеріали
за позовом: Мереф'янської міської ради, м. Мерефа, Харківська область,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Кастум», м. Львів,
предмет позову: стягнення 71 518,23 грн,
підстава позову: порушення порядку зміни ціни за послуги постачання газу,
за участю представників:
позивача: Овчарова Ірина Миколаївна (в режимі відеоконференції),
відповідача: не з'явився.
1. ПРОЦЕС
1.1. На розгляд Господарського суду Львівської області 06.02.2023 надійшла позовна заява Мереф'янської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кастум» про стягнення 71 518,23 грн.
1.2. Ухвалою суду від 13.02.2023 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. У судовому засіданні 12.04.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 03.05.2023.
1.3. Відводів складу суду сторонами не заявлено.
1.4. У судове засідання 03.05.2023 з'явився представник позивача, відповідач повторно явку представника не забезпечив. Суд зауважує, що юридичною адресою відповідача є 79019, м. Львів, проспект Чорновола, будинок 63. Крім того, з матеріалів справи встановлено іншу адресу - пл. Міцкевича, 8, поверх 5, м. Львів, 79005, електронну адресу товариства - ІНФОРМАЦІЯ_1, а також адресу керівника товариства Величко І.В. - АДРЕСА_1 .
1.5. Відповідно до ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
1.6. Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
1.7. Конверти, адресовані на юридичну адресу відповідача, повертаються суду з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання». Ухвала виклик в судове засідання на 03.05.2023 отримана керівником відповідача 20.04.2023 відповідно до відстеження поштового відправлення за трек-кодом 7901414893174, а з адреси - пл. Міцкевича, 8, поверх 5, м. Львів, 79005 повернулась з відміткою пошти «адресат відсутній». Повідомлень про недіючу електронну адресу чи про повернення вихідної кореспонденції суду з електронної адреси відповідача не находило.
1.8. Суд враховує позицію Верховного Суду, наведену у постанові від 15.05.2019 року у справі № 0870/8014/12, щодо того, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Судом вчинено дії щодо належного повідомлення учасників справи про результати розгляду справи, шляхом направлення на їх адреси судового рішення. Повернення відділенням поштового зв'язку до суду поштового конверту з відміткою «за закінченням терміну зберігання» свідчить, що рішення не вручено з причин, що не залежать від суду, який у установленому законодавством порядку вчинив процесуальні дії.
1.9. Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
1.10. Одним із принципів господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом. Пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, учасником якої є Україна, встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
1.11. За таких обставин систематична та повторна неявка представника відповідача, не є підставою для повторного відкладення судового розгляду справи тане перешкоджає розгляду справи по суті за відсутності його представника.
1.12. У судовому засіданні 03.05.2023 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
2. СУТЬ СПОРУ ТА ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ СТОРІН
2.1. Спір між сторонами виник внаслідок укладення до договору на постачання природного газу додаткових угод. які, на переконання позивача, є нікчемними, за якими відповідач отримав безпідставно грошові кошти в розмірі 71 518,23 грн. Тому позивач як головний розпорядник бюджетних коштів звертається до суду з позовом про стягнення такої суми коштів з відповідача.
2.2. Відповідач не подав відзиву на позовну заяву, право участі в судових засіданнях не реалізував.
3. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
3.1. Мереф'янська міська рада з 01.01.2021 є правонаступником активів та зобов'язань Виконавчого комітету Мереф'янської міської ради (код ЄДРПОУ 40968364), у тому числі, які виникли на підставі договорів, укладених Виконавчим комітетом Мереф'янської міської ради за результатами проведення процедури відкритих торгів (рішення Мереф'янської міської ради № 13/20 від 19.11.2020).
3.2. Відповідно до тендерної документації щодо проведення відкритих торгів на закупівлю товару ДК 021:2015 Код 09120000-6 - «Газове паливо» (Природний газ з транспортуванням магістральними шляхами) замовником торгів є Виконавчий комітет Мереф'янської міської ради Харківського району Харківської області, окремою частиною предмета закупівлі (лота), є природний газ 229 697 м куб.
3.3. Відповідно до пп. 1.10 п. 1 тендерної документації ціна на газ встановлюється учасником у відповідності до ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу», до вартості тендерної пропозиції не включається вартість послуг з розподілу природного газу.
3.4. Відповідно до оголошення про проведення відкритих торгів строк поставки товарів - до 31.12.2020, розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі - 3 042 033,56 UAH, джерело фінансування - кошти місцевого бюджету.
3.5. Відповідно до протоколу № 215 засідання тендерного комітету Виконавчого комітету Мереф'янської міської ради від 18.12.2019 визначено переможцем процедури відкритих торгів ТОВ «Кастум», прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю ДК 021:2015 код 00120000-6 Газове паливо (Природний газ з транспортуванням магістральними шляхами) із переможцем ТОВ «Кастум».
3.6. Товариство з обмеженою відповідальністю «Кастум» і Виконавчий комітет Мереф'янської міської ради 31.01.2020 уклали договір № 56 на постачання природного газу, відповідно до якого постачальник зобов'язується постачати споживачу природний газ, ДК 021:2015 код 09120000-6 - «Газове паливо» (природний газ з транспортуванням магістральними шляхами) в необхідних для нього об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу, у розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором.
3.7. Відповідно до п. 2.1 договору постачальник передає споживачу газ вітчизняного/іноземного походження в обсязі 229 697 куб. м.
3.8. Відповідно до п. 5.1 договору ціна 1000,0 кубічних метрів газу, який передається постачальником споживачу на умовах даного договору, в національній валюті України 3 658,33 грн, крім того ПДВ 731,67 грн, порядок нарахування якого встановлюється згідно з діючим законодавством У країни. Всього з ПДВ 4 390,00 грн.
3.9. Відповідно до п. 5.2 договору ціна договору складає 840 308,19 грн, крім того ПДВ (20%) 168 061,64 грн. Разом - 1 008 369,83 грн з ПДВ (із яких: сплата за рахунок бюджетних коштів - 969 606,13 грн, відшкодування від орендарів - 38 763,70 грн).
3.10. Відповідно до п. 5.3 договору коригування ціни газу визначається та узгоджується шляхом підписання додаткової угоди, яка буде невід'ємною частиною цього договору. У випадку зміни ціни чи порядку розрахунків за газ нові ціни чи порядок розрахунків є обов'язковим для сторін за цим договором.
3.11. Відповідно до п. 14.1 договору істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни ціни за одиницю товару не більше, ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
3.12. Сторонами договору підписано специфікацію на загальну вартість пропозиції 1 008 369,83 грн, сума без ПДВ - 840308,19 грн, ціна за одиницю - 3,66 грн без ПДВ і 4,39 грн з ПДВ.
3.13. Сторонами підписано додаткову угоду № 1 від 12.02.2020 щодо збільшення ціни за одиницю товару і внесено зміни в п. 2.1 договору стосовно обсягу природного газу: 200 322 куб. м замість 229 697, куб. м; в п. 5.1 договору стосовно загальної ціни 1000 куб. м газу з ПДВ: 4 829,00 грн; в п. 5.2 договору стосовно загальної ціни договору: 967 354,94 грн з ПДВ.
3.14. Надалі, 22.07.2020, сторонами підписано додаткову угоду № 2 щодо зменшення обсягу закупівлі і внесено зміни в п. 2.1 договору: 94 330 куб. м; в п. 5.2 договору стосовно загальної ціни договору: 455 519,57 грн з ПДВ.
3.15. Відповідач звертався до позивача із листами про внесення змін у договір з посиланням на експертні висновки Львівської торгово-промислової плати від 01.09.2020, від 30.10.2020, та з долученням листів Львівської торгово-промислової палати від 04.02.2020, від 30.10.2020, від 01.09.2020 і Української енергетичної біржі від 24.12.2019, від 10.01.2020. Листи отримані позивачем 18.09.2020 та 11.11.2020.
3.16. У зв'язку зі збільшенням рівня цін на внутрішньому ринку на природний газ, необхідний для виконання договору, сторонами підписано такі додаткові угоди:
- додаткову угоду № 3 від 22.09.2020 щодо збільшення ціни за одиницю товару і внесено зміни в п. 2.1 договору стосовно обсягу природного газу: 71 278 куб. м; в п. 5.1 договору стосовно загальної ціни 1000 куб. м газу з ПДВ: 5 311,90 грн; в п. 5.2 договору стосовно загальної ціни договору: 455 518,61 грн з ПДВ;
- додаткову угоду № 4 від 22.09.2020 щодо збільшення ціни за одиницю товару і внесено зміни в п. 2.1 договору стосовно обсягу природного газу: 64 798 куб. м; в п. 5.1 договору стосовно загальної ціни 1000 куб. м газу з ПДВ: 5 843,09 грн; в п. 5.2 договору стосовно загальної ціни договору: 455 517,55 грн з ПДВ;
- додаткову угоду № 5 від 23.09.2020 щодо збільшення ціни за одиницю товару і внесено зміни в п. 2.1 договору стосовно обсягу природного газу: 64 798 куб. м; в п. 5.1 договору стосовно загальної ціни 1000 куб. м газу з ПДВ: 5 843,09 грн; в п. 5.2 договору стосовно загальної ціни договору: 455 517,55 грн з ПДВ;
- додаткову угоду № 6 від 28.09.2020 щодо збільшення ціни за одиницю товару і внесено зміни в п. 2.1 договору стосовно обсягу природного газу: 87 202 куб. м; в п. 5.1 договору стосовно загальної ціни 1000 куб. м газу з ПДВ: 5 311,90 грн; в п. 5.2 договору стосовно загальної ціни договору: 455 518,61 грн з ПДВ;
- додаткову угоду № 7 від 01.10.2020 щодо збільшення ціни за одиницю товару і внесено зміни в п. 2.1 договору стосовно обсягу природного газу: 80 722 куб. м; в п. 5.1 договору стосовно загальної ціни 1000 куб. м газу з ПДВ: 5 843,09 грн; в п. 5.2 договору стосовно загальної ціни договору: 455 517,55 грн з ПДВ;
- додаткову угоду № 8 від 29.10.2020 щодо збільшення ціни за одиницю товару і внесено зміни в п. 2.1 договору стосовно обсягу природного газу: 80 722 куб. м; в п. 5.1 договору стосовно загальної ціни 1000 куб. м газу з ПДВ: 5 843,09 грн; в п. 5.2 договору стосовно загальної ціни договору: 455 517,55 грн з ПДВ;
- додаткову угоду № 9 від 09.11.2020 щодо збільшення ціни за одиницю товару і внесено зміни в п. 2.1 договору стосовно обсягу природного газу: 80 726 куб. м; в п. 5.1 договору стосовно загальної ціни 1000 куб. м газу з ПДВ: 5 843,09 грн; в п. 5.2 договору стосовно загальної ціни договору: 455 515,42 грн з ПДВ;
- додаткову угоду № 10 від 12.11.2020 щодо збільшення ціни за одиницю товару і внесено зміни в п. 2.1 договору стосовно обсягу природного газу: 74 992 куб. м; в п. 5.1 договору стосовно загальної ціни 1000 куб. м газу з ПДВ: 6 427,39 грн; в п. 5.2 договору стосовно загальної ціни договору: 455 510,81 грн з ПДВ.
3.17. Додаткові угоди № №3, 4, 5, 7 та 8 були скасовані додатковими угодами № № 6, 9 та 10 відповідно, у зв'язку з технічними та арифметичними помилками.
3.18. Сторонами підписано акти приймання - передачі природного газу: у лютому 2020 на суму 43 467,36 грн (9,00131 куб. м), у березні 2020 на суму 27 336,87 грн (5,66098 куб. м), у квітні 2020 на суму 5 754,82 грн (1,19172 куб. м), у травні 2020 на суму 41,77 грн (0,00865 куб. м), у червні 2020 на суму 174,61 грн (0,03616 куб. м), у липні 2020 на суму 0,82 грн (0,00017 куб. м), у серпні 2020 на суму 125,80 грн (0,02605 куб. м), у вересні 2020 на суму 256,35 грн (0,04826 куб. м), у жовтні 2020 на суму 9 859,45 грн (1,68737 куб. м), у листопаді 2020 на суму 92 848,94 грн (14,44582 куб. м), у грудні 2020 на суму 102 838,27 грн (16,000 куб. м), тобто на загальну суму 282 705,06 грн (48 106,49 куб. м).
3.19. Позивачем здійснено відповідачу такі платежі: 11.03.2020 в сумі 5 447,06 грн, 30 045,02 грн, 7 975,28 грн, 30.04.2020 в сумі 21 210,75 грн, 1 926,58 грн, 4 199,54 грн, 18.05.2020 в сумі 5 754,82 грн, 16.06.2020 в сумі 41,77 грн, 23.07.2020 в сумі 174,61 грн, 17.08.2020 в сумі 0,82 грн, 18.09.2020 в сумі 125,08 грн, 10.11.2020 в сумі 256,35 грн, 17.11.2020 в сумі 1 398,96 грн, в сумі 453,66 грн, 81,62 грн, 6 125,25 грн, 1 799,96 грн, 10.12.2020 в сумі 2 868,46 грн, 7 231,65 грн, 8 460,20 грн, 26 761,10 грн, 47 527,53 грн, 16.122020 в сумі 52 704,60 грн, 30 851,47 грн, 8 998,35 грн, 10 283,85 грн, тобто на загальну суму 282 705,06 грн.
3.20. Позивач 12.12.2022 звернувся до відповідача із претензією про повернення 71 515,42 грн по виконанню договору на поставку природного газу у зв'язку з нікчемністю додаткових угод № 2, 6, 9, 10 до основного договору. Вимоги претензії відповідачем не виконані.
4. ВИСНОВКИ СУДУ
4.1. Дослідивши представлені суду докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позовні вимоги підставними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю з огляду на таке.
4.2. Пункт 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачає, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
4.3. Основні вимоги до договору про закупівлю регламентовані ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» і в редакції, чинній на 31.01.2020, передбачають, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч. 1 ст. 36). Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; 3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; 4) продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі; 5) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг); 6) зміни ціни у зв'язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини п'ятої цієї статті(ч. 4 ст. 36).
4.4. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю - договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари. Тобто, Закон встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених ст. 36 Закону, зокрема, у випадку коливання цін товару на ринку чи то у бік збільшення, чи у бік зменшення, що надає сторонам право змінювати умови договору щодо ціни товару, при цьому пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку, не більше ніж на 10 %, та не збільшуючи загальну суму договору.
4.5. Згідно зі ст. 185 Господарського кодексу України, до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.
4.6. До договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом (ч. 4, ч. 5 ст. 656 Цивільного кодексу України).
4.7. Відповідно до частин 1, 2 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
4.8. Надаючи правову оцінку порядку зміни ціни додатковими угодами, суд зауважує, що
1) додаткова угода № 1 від 05.02.2020 № 6 до договору, відповідно до якої зменшено річний плановий обсяг постачання природного газу до 200 322 м куб. та збільшено ціну за 1000 м куб. газу з 4 390,00 грн до 4 829,00 грн, ціна договору склала 455 518,61 грн з ПДВ,
2) додаткова угода № 6 від 28.09.2020 № 6 до договору, яка поширювала свою дію на період з 01.09.2020 у відповідності до ч. 3 ст. 631 ЦК України, та за умовами якої зменшено річний плановий обсяг постачання природного газу до 87 202 м куб. та збільшено ціну за 1000 м куб. газу з 4 829,00 грн до 5 311,00 грн, ціна договору склала 455 518,61 грн з ПДВ,
3) додаткова угода № 9 від 09.11.2020 № 9 до договору, яка поширювала свою дію на період з 01.10.2020 у відповідності до ч. 3 ст. 631 ЦК України, за умовами якої зменшено річний плановий обсяг постачання природного газу до 80 726 м куб. та збільшено ціну за 1000 м куб. газу з 5 311,00 грн до 5 843,09 грн, ціна договору склала 455 515,42 грн. з ПДВ,
4) додаткова угода № 10 від 18.11.2020 № 10 до договору, яка поширювала свою дію на період з 01.11.2020 у відповідності до ч. 3 ст. 631 ЦК України, за умовами якої зменшено річний плановий обсяг постачання природного газу до 74 992 м куб. та збільшено ціну 1000 м куб. газу з 5 843,09 грн до 6 427,39 грн, ціна договору склала 455 510,81 грн.
4.9. Тобто, з аналізу змісту договору від 31.01.2020 та вказаних додаткових угод до нього вбачається, що позивач, який мав беззаперечне право на отримання газу по ціні, визначеній в укладеному сторонами договорі, без надання письмових заперечень чи проведення переговорів щодо пропозиції відповідача про збільшення ціни підписав додаткові угоди № № 1, 6, 9, 10, внаслідок чого ціна за 1000 куб. м газу збільшилася на 46,4 % відсотків.
4.10. Крім цього, як встановлено вище (п. 3.18, п. 3.19 рішення), за 2020 рік відповідачем поставлено 48 106,49 куб. м природного газу, а позивачем сплачено 282 705,06 грн.
4.11. Погоджуючись із твердженнями позивача про нікчемність додаткових угод до договору поставки, суд зазначає таке. Відповідно до статті 37 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення з порушенням вимог частини четвертої статті 36 цього Закону.
4.12. Кожна сторона договору має добросовісно користуватися наданими їй правами, не допускати зловживання правом, його використання на шкоду іншим особам (ст. 13 Цивільного кодексу України).
4.13. Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, встановлені ст.203 Цивільного кодексу України: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам (ч. 1 ст. 203); особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності (ч. 2 ст. 203); волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі (ч. 3 ст. 203); правочин має вчинятися у формі, встановленій законом (ч. 4 ст. 203); правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним (ч. 5 ст. 203); правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей (ч. 6 ст. 203).
4.14. Відповідно до статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
4.15. Згідно із статті 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
4.16. За приписами частини 1 статті 236 Цивільного кодексу України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
4.17. Згідно з частиною 1 статті 670 Цивільного кодексу України, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
4.18. Верховний Суд у справі № 927/491/19 (постанова від 18 червня 2021 року) стверджує, що метою регулювання, передбаченого ст. 36 Закону «Про публічні закупівлі», а саме закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10 % є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.
4.19. Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону "Про державні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Верховний Суд вважає, що обмеження 10% застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначену в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).
4.20. Тендер проводиться не лише для того, щоб закупівля була проведена на максимально вигідних для держави умовах, але й для того, щоб забезпечити однакову можливість всім суб'єктам господарювання продавати свої товари, роботи чи послуги державі. Перемога у тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення більш як на 46,4 % шляхом так званого "каскадного" укладення та чинності чотирьох додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця.
4.21. Враховуючи такий підхід до спорів відповідної категорії та встановлені обставини справи суд підсумовує, що при виконанні договору ціна природного газу мала б обчислюватись виходячи від ціни, визначеної у первинній редакції договору за результатами проведення публічної закупівлі, а саме 4 390,00 грн з ПДВ за 1000 кубічних метрів природного газу. Натомість реалізація продукція за цінами, встановленими додатковими угодами, призвела до повного нівелювання результатів відкритих торгів і держава втратила можливість скористатися пропозиціями інших учасників відкритих торгів, але газ по ціні, запропонованій переможцем тендеру, закупити так і не змогла; натомість була змушена оплачувати газ за ціною, на 46,4 % вище аніж встановлена договором, укладеним внаслідок відкритих торгів.
4.22. Як наслідок, додаткові угоди № 1, № 6, № 9, № 10 є нікчемними згідно зі ст. ст. 36, 37 Закону «Про публічні закупівлі» і відповідно не породжують жодних правових наслідків для сторін. Водночас, нікчемність цих додаткових угод (недійсність відповідно до закону) не означає відсутності між сторонами договірних відносин, адже відносини між ними врегульовані договором, тобто зобов'язання є договірними. Тобто, зобов'язання сторін регулюються договором у первинній редакції без урахування змін, внесених додатковими угодами № 1, № 6, № 9, № 10.
4.23. Щодо наявних листів Львівської торгово-промислової палати від 04.02.2020, від 30.10.2020, від 01.09.2020 і Української енергетичної біржі від 24.12.2019, від 10.01.2020, то суд зауважує, що у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.
4.24. Відповідно до листа Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю» роз'яснено, що згідно з пунктом 2 частини четвертої статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. При цьому норма пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону поширюється на договори про закупівлю, у разі якщо предметом закупівлі є товар. Разом з тим, виходячи зі змісту частини першої статті 653 ЦК України, у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов. Таким чином, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін. Ураховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов'язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу. Водночас внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
4.25. Проте, зі змісту таких довідок і листів неможливо зробити висновок про обґрунтовані коливання ціни на предмет закупівлі за договором або обґрунтування коливання ціни на такі товари упродовж періодів між укладеним договором та додаткових угод та не можуть бути використаний для підтвердження коливання цін на ринку товарів.
4.26. Відповідно до обставин справи за поставку природного газу в період з лютого по серпень 2020 року, обсягом 15 924,89 куб. м, позивачем сплачено 76 902,05 грн (за ціною 4 829,00 грн за 1000 куб. м природного газу): кількість природного газу, сплаченого за ціною згідно з додатковою угодою №1 від 12.02.2020 року, помножена на ціну, передбачену договором, є сумою, належною до сплати за умовами договору, а саме: 15 924,89 куб. м * 4 390,00 грн = 69 910,27 грн; сумою не обґрунтовано отриманих коштів за вказаний період є різниця між сумою, сплаченою за природний газ за ціною, передбаченою додатковою угодою №1 від 12.02.2020, та сумою, належною до сплати за ціною договору, що є сумою безпідставно отриманих грошових коштів, а саме: 76 902,05 грн - 69 910,27 грн = 6 991,78 грн.
4.27. Крім цього, за поставку природного газу в вересні 2020 року 0048,26 куб. м було сплачено 256,35 грн (за ціною 5 311,90 грн за 1000 куб. м природного газу): кількість природного газу, сплаченого за ціною згідно з додатковою угодою №6 від 28.09.2020 року, помножена на ціну, передбачену договором, є сумою належною до сплати за умовами договору, а саме: 0048,26 куб. м * 4390,00 грн = 211,86 грн; сумою не обґрунтовано отриманих коштів за вказаний період є різниця між сумою, сплаченою за природний газ за ціною, передбаченою додатковою угодою №6 від 28.09.2020, та між сумою, належною до сплати за ціною договору, що є сумою безпідставно отриманих грошових коштів, а саме: 256,35 грн - 211,86 грн = 44,49 грн.
4.28. Крім цього, за поставку природного газу в жовтні 2020 року, в обсязі 1687,37 куб. м було сплачено 9859,45 грн (за ціною 5843,09 грн за 1000 куб. м природного газу): кількість природного газу, сплаченого за ціною згідно з додатковою угодою № 9 від 09.11.2020, помножена на ціну, передбачену договором, є сумою, належною до сплати за умовами договору, а саме: 1 687,37 куб. м * 4 390,00 грн = 7407,55 грн; сумою не обґрунтовано отриманих коштів за вказаний період є різниця між сумою, сплаченою за природний газ за ціною, передбаченою додатковою угодою № 9 від 09.11.2020, та між сумою, належною до сплати за ціною договору, що є сумою безпідставно отриманих грошових коштів, а саме: 9 859,45 грн - 7 407,55 грн = 2451,90 грн.
4.29. Крім цього, за поставку природного газу в листопаді та грудні 2020 року 30 445,82 куб. м було сплачено 195 687,21 грн (за ціною 6427,39 грн за 1000 куб. м природного газу): кількість природного газу, сплаченого за ціною згідно з додатковою угодою № 10 від 18.11.2020, помножена на ціну, передбачену договором, є сумою належною до сплати за умовами договору, а саме: 30 445,82 куб. м * 4390,00 грн = 133657,15 грн; сумою не обґрунтовано отриманих коштів за вказаний період є різниця між сумою, сплаченою за природний газ за ціною, передбаченою додатковою угодою № 10 від 18.11.2020, та між сумою, належною до сплати за ціною договору, що є сумою безпідставно отриманих грошових коштів, а саме: 195687,21 грн - 133657,15 грн = 62 030,06 грн.
4.30. Враховуючи зазначене, позивач правильно визначає розрахунок сум, які не обґрунтовано отримано постачальником, а саме у розмірі 71 518,23 грн (6 991,78 грн + 44,49 грн + 2451,90 грн + 62 030,06 грн). І саме така сума, яка є предметом спору, на підставі ч. 1 ст. 670 Цивільного кодексу України має бути повернута відповідачем позивачу.
4.31. Враховуючи встановлені обставини справи, не заперечені та не спостовані відповідачем, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
4.32. Судовий збір, сплачений за подання позову, підлягає відшкодуванню відповідачем позивачу.
Керуючись ст. ст. 74, 76-80, 129, 221, 231, 237, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Кастум» (ідентифікаційний код юридичної особи 41087491, 79019, м. Львів, проспект Чорновола, будинок 63) на користь Мереф'янської міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 04058692, 62472, Харківська область, м. Мерефа, вулиця Дніпровська, будинок 213) 71 518,23 грн і 2 684,00 грн в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 08.05.2023.
Суддя Матвіїв Р.І.