Справа № 946/9181/22
Провадження № 2/946/1745/23
24 квітня 2023 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Смокіної Г.І.,
за участю секретаря судового засідання - Кріпакової К.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізмаїлі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей,
29.12.2022 ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом та просить змінити спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням Кілійського районного суду Одеської області від 15.03.2022, та стягувати з відповідача на користь позивача аліменти на утримання дітей та своє утримання по 1/6 від його доходу (заробітку), мотивуючи тим, що з березня 2022 останній мобілізований та проходить службу в Ізмаїльському прикордонному загоні та отримує щомісячну заробітну плату.
Ухвалою судді Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 13.01.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
13.01.2023 від відповідача ОСОБА_2 надійшло клопотання про зупинення провадження у справі з тих підстав, що він перебуває на військовій службі складі Збройних сил України в умовах воєнного стану.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав клопотання відповідача.
Представник позивачки проти задоволення клопотання про зупинення провадження у справі заперечувала, оскільки задоволення заяви призведе до порушення прав дітей на належний рівень утримання.
Вислухавши представників сторін, суд дійшов такого висновку.
Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру (пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово наголошував, що держава має право встановлювати певні обмеження права осіб на доступ до суду; такі обмеження мають переслідувати легітимну мету, не порушувати саму сутність цього права, а між цією метою і запровадженими заходами має існувати пропорційне співвідношення (§ 57 рішення у справі "Ashingdane v. the United Kingdom" від 28 травня 1985 року, § 96 рішення у справі "Krombach v. France" від 13 лютого 2001 року).
У такий спосіб здійснюється "право на суд", яке відповідно до практики Європейського суду з прав людини включає не тільки право ініціювати провадження, але й право отримати "вирішення" спору судом (рішення у справі "Кутіч проти Хорватії" від 01.03.2002).
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях також неодноразово наголошував, що застосовуючи процесуальні норми, національні суди повинні уникати як надмірного формалізму, який може вплинути на справедливість провадження, так і надмірної гнучкості, яка призведе до анулювання вимог процесуального законодавства (рішення у справі "Волчлі проти Франції" (Walchli v. France), заява №35787/03, п. 29, від 26.07.2007). Суворе трактування національним законодавством процесуального правила (надмірний формалізм) можуть позбавити заявників права звертатись до суду (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Перес де Рада Каваніллес проти Іспанії" від 28.10.1998).
Порушення права на розгляд справи упродовж розумного строку було неодноразово предметом розгляду Європейського суду з прав людини у справах проти України.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини першої статті 6 згаданої Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
У постанові Верховного Суду України 07 жовтня 2015 року у справі № 6-1367цс15 зазначено, що "зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення. Межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи".
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, суд зобов'язаний зупинити провадження у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Строк дії воєнного стану в Україні продовжувався Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133, від 18 квітня 2022 року № 259, від 18 травня 2022 року № 341, від 12 серпня 2022 року № 573, від 7 листопада 2022 року № 757, а також від 6 лютого 2023 року № 58 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 11.01.2023 № 12/27 ОСОБА_2 проходить військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період у військовій частині НОМЕР_1 АДРЕСА_1 Державної прикордонної служби України з 16.03.2022 по теперішній час.
Проте до клопотання відповідача не додано доказів того, що військова частина НОМЕР_1 переведена на воєнний стан, отже підстави для зупинення провадження у справі, які передбачені пунктом 2 частини першої статті 251 ЦПК України, відсутні.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 9 листопада 2022 року у справі №753/19628/17, в якій суд зазначив, що надані відповідачем на підтвердження проходження військової служби документи - довідка форми 5 та витяг з наказу командира військової частини, не підтверджують наявності підстав для зупинення провадження у справі, які передбачені пунктом 2 частини першої статті 251 ЦПК України, а відтак суд апеляційної інстанції зробив неправильний висновок про зупинення провадження у справі.
Крім того, інтереси відповідача у справі представляє адвокат Петров А.М. та відповідач не позбавлений можливості приймати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції відповідно до ст. 212 ЦПК України.
Вислухавши представників сторін, перевіривши доводи заявленого клопотання та підстави заявленого позову, дотримуючись балансу інтересів сторін та неповнолітніх дітей, враховуючи висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку, що клопотання задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 12, 251, 253, 259, 260, 261, 268, 353 ЦПК України,
У задоволенні клопотання ОСОБА_2 про зупинення провадження у справі - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено протягом п'яти днів з дня оголошення вступної та резолютивної частин ухвали.
Суддя: Г.І.Смокіна