Рішення від 05.05.2023 по справі 500/626/23

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/626/23

05 травня 2023 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якій просить:

визнати протиправними дії Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у знятті його із військового обліку у зв'язку із виїздом за кордон на постійне проживання,

зобов'язати Тернопільський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки зняти ОСОБА_1 із військового обліку у зв'язку із виїздом за кордон на постійне проживання.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є громадянином України та із 2019 року постійно проживає в Республіці Польща, що підтверджується картою побиту НОМЕР_1 , виданою 18.01.2019.

Повідомленням Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській №6101.2-3451/61.1-22 від 28.07.2022 про прийняття рішення щодо оформлення документів для виїзду на постійне проживання в Республіку Польща позивача повідомлено про прийняття позитивного рішення за його заявою щодо оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання та про необхідність вчинення ним певних дій, зокрема звернутись за місцем реєстрації для зняття з реєстрації місця проживання в Україні та отримати довідку про зняття з реєстрації місця проживання.

З метою зняття з реєстрації місця проживання у встановленому законом порядку позивач звернувся до Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в особі П'ятого відділу Тернопільського РТЦКСП із заявою про зняття з військового обліку у зв'язку із виїздом на постійне місце проживання за кордон.

Проте, листом відповідача від 08.09.2022 №1559 було відмовлено у задоволенні прохання про зняття з військового обліку, що стало підставою для звернення до суду за позовом про оскарження такої відмови.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 у справі №500/3620/22, яке набрало законної сили, позов задоволено частково та зобов'язано Тернопільський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про зняття його із військового обліку у зв'язку із виїздом на постійне місце проживання за кордон.

Проте листом Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.02.2023 за вих. №654 на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 у справі №500/3620/22 ОСОБА_1 відмовлено у знятті із військового обліку, на думку позивача з тих самих підстав, якими відповідач обґрунтовував таку відмову у справі №500/3620/22 і яким судом надавалася оцінка.

З рішенням відповідача, оформленим листом від 01.02.2023 №654 про відмову у знятті із військового обліку позивач не погоджується, вважає відмову протиправною, а порушене право таким, що підлягає відновленню судом.

Ухвалою суду від 06.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

28.03.2023 відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому в задоволенні позову просить відмовити повністю.

Вказує, що у заявах, що надійшли на адресу П'ятого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за вх.№2090 від 08.08.2022 та №2287 від 26.08.2022 громадянин ОСОБА_1 вказує, що є жителем АДРЕСА_1 , у військовому квитку НОМЕР_2 проставлена єдина відмітка про те, що позивач поставлений на військовий облік у Підволочиському РВК з 24.02.1993.

Згідно відмітки проставленої у закордонному паспорті БУ575202 громадянина України ОСОБА_1 , він взятий на тимчасовий консульський облік у Генеральному консульстві України в Кракові, Республіка Польща ще 23 вересня 2020 року, та, всупереч вимогам пункту 2 частини 5 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", жодних заяв від даного громадянина щодо зняття його з військового обліку військовозобов'язаних, як такого, що вибуває на строк більше трьох місяців за межі України не поступало на адресу Підволочиського районного військового комісаріату (П'ятого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) з 1993 року по серпень 2022 року. Тобто громадянин України перебував за межами України понад три місяці (в позовній заяві зазначено що з 2019 року постійно проживає в Республіці Польща з 2020 року перебуває на консульському обліку) та проігнорував вимогу щодо зняття з військового обліку в мирний час. Після повернення в Україну по місцю реєстрації, в порушення правил військового обліку та пункту 10 статті 1, пункту 3 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", не прибув до П'ятого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для уточнення військово-облікових даних та проходження обов'язкового медичного огляду військовозобов'язаних, згідно "Положення про військову-лікарську експертизу в Збройних Силах України", затвердженому наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 за №402.

Посадовими особами обліку мобілізаційного відділення П'ятого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки вручена позивачу 08.08.2022 повістка для уточнення військово-облікових даних та направлено на медичний огляд військово-лікарською комісією для визначення ступеня придатності до військової служби.

За результатами розгляду вищезазначених заяв ОСОБА_1 надані відповіді за №1409 від 22.08.2022 та №1559 від 08.09.2022.

На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 у справі №500/3620/22 Тернопільським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки повторно розглянуто заяву громадянина ОСОБА_1 та надана відповідь 01.02.2023 за вихідним №654, зауваживши, що повідомлення, видане Управлінням Державної міграційної служби України в Тернопільській області №6101.2-3451/61.1-22 від 28.07.2022 втратило чинність за закінченням шестимісячного строку.

Посилаючись на положення Законів України Тернопільський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не вбачає в своїх діях порушень чинного законодавства щодо відмови у знятті військовозобов'язаного з військового обліку під час оголошення воєнного стану та загальної мобілізації в державі у зв'язку з його бажанням виїхати за кордон на постійне місце проживання.

27.03.2023 представник позивача через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду подав відповідь на відзив, де зазначає, зокрема, що враховуючи протиправність відмови відповідача у знятті позивача із військового обліку у зв'язку із виїздом за кордон на постійне проживання, що перешкоджає реалізації ним свого права на оформлення у встановленому законом порядку документів для постійного проживання за кордоном, наявні достатні обґрунтовані підстави для задоволення позову та зобов'язання відповідача зняти позивача із військового обліку у зв'язку із виїздом за кордон на постійне проживання.

Дослідивши письмові докази та пояснення, викладені у заявах по суті, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд виходить з наступних підстав і мотивів.

Як слідує з матеріалів справи ОСОБА_1 громадянин України з 2019 року постійно проживає в Республіці Польща, що підтверджується картою побиту RР8654410 від 18.01.2019.

Повідомленням Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській №6101.2-3451/61.1-22 від 28.07.2022 про прийняття рішення щодо оформлення документів для виїзду на постійне проживання в Республіку Польща позивачу повідомлено про прийняття позитивного рішення за його заявою щодо оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання.

Також вказано про необхідність вчинення певних дій, а саме:

- звернутись за місцем реєстрації для зняття з реєстрації місця проживання в Україні та отримати довідку про зняття з реєстрації місця проживання за кордон; ( для осіб, які документовані паспортом громадянина України в формі ІД-картки - звернутись із вищевказаною довідкою та паспортом громадянина України у формі ІД-картки в територіальний підрозділ ДМС для внесення змінної інформації в безконтактний електронний носій паспорта громадянина України у формі ІД-картки;

- надати територіальному органу ДМС паспорт громадянина України і паспорт громадянина України для виїзду за кордон для проставляння в них штампа про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання, в разі наявності двох паспортів громадянина України для виїзду за кордон - надаються обидва такі паспорти;

- отримати довідку органу державної фіскальної служби про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов'язань з такого податку, яка подається до органів митного контролю під час перетинання митного кордону України та є підставою для проведення митних процедур.

Зазначено, що термін дії рішення становить шість місяців з дня його прийняття.

ОСОБА_1 двічі подавав заяви начальнику П'ятого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.08.2022 за Вх.№2090 та від 26.08.2022 Вх.№2287 з проханням зняти його з військового обліку у зв'язку з виїздом на постійне проживання за кордон

У відповідях від 22.08.2022 за №1409 та від 08.09.2022 №1559, наданих за результатами розгляду поданих заяв ОСОБА_1 повідомлено, згідно наданих документів він не має законних підстав щоб знятись з військового обліку, так як згідно ст. 37 ч.5 п 2 та ч. 6 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" не надав необхідних документів для зняття з військового обліку під час військового стану.

Зі змісту листа Тернопільської обласної військової адміністрації №2453/Л-15/4642-УГЛ-130/16 від 06.09.2022 позивачу надано роз'яснення щодо порядку зняття з реєстрації та зняття з військового обліку для виїзду на постійне проживання в Республіку Польща з посиланням на норми чинного законодавства України, де зазначено, зокрема, що однією з підстав для зняття військовозобов'язаних з військового обліку у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки є: для військовозобов'язаних, які вибули на строк більше трьох місяців за межі України, - документи, які підтверджують виїзд військовозобов'язаного за кордон.

Не погодившись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду і рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 у справі №500/3620/22, яке набрало законної сили, позов задоволено частково та зобов'язано Тернопільський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про зняття його із військового обліку у зв'язку із виїздом на постійне місце проживання за кордон.

На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 у справі №500/3620/22 Тернопільським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 щодо зняття його з військового обліку у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон та надана відповідь №654 від 01.02.2023, яка особисто отримана позивачем 31.01.2023, що засвідчено власним підписом.

З рішенням відповідача, оформленим вказаним листом позивач не погодився та звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відповідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

За положеннями частини десятої статті 1 Закону №2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Нормами статті 33 Закону №2232-XII визначено, військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487), яким визначено механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Пунктом 22 Порядку №1487 передбачено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Згідно абзацу другого пункту 29 Порядку №1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти, які вибувають за межі України на постійне місце проживання або на строк більше трьох місяців, направляються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки для зняття з військового обліку та вилучення військово-облікових документів.

Відповідно до пункту 53 Порядку №1487 зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які виїжджають за кордон на строк більше трьох місяців, здійснюється після особистого прибуття їх до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки з документами, що підтверджують виїзд за кордон.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які виїжджають за кордон на строк до трьох місяців, з військового обліку не знімаються.

За положеннями пункту 54 Порядку №1487 органи реєстрації, зокрема, здійснюють реєстрацію/зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів з урахуванням вимог щодо реєстрації (зняття з реєстрації) місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 16).

Згідно пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пункті 15 цього Порядку). При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 20 цього Порядку. (абзац перший пункту 81 Порядку №1487)

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", в Україні введено воєнний стан з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався: з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента №133/2022 від 14.03.2022, з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18.04.2022, з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17.05.2022, з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 573/2022 від 12.08.2022, з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 757/2022 від 07.11.2022, з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента №58/2023 від 06.02.2023.

У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, в тому числі статтю 33 щодо свободи пересування, вільного вибору місця проживання, права вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Відповідно до частини шостої статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII) громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи, визначеної у частині третій цієї статті.

Відповідно до пункту 4 статті 37 Закону №2232-XII у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов'язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України - без дозволу відповідного керівника).

Пунктом 5 вказаної статті передбачено, що зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України.

Згідно відмітки проставленої у закордонному паспорті НОМЕР_3 громадянина України ОСОБА_1 , він взятий на тимчасовий консульський облік у Генеральному консульстві України в Кракові, Республіка Польща 23.09.2020 та, всупереч вимогам пункту 2 частини п'ятої статті 37 Закону №2232-XII, жодних заяв від нього щодо зняття його з військового обліку військовозобов'язаних, як такого, що вибуває на строк більше трьох місяців за межі України не поступало на адресу Підволочиського районного військового комісаріату (П'ятого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) з 1993 року по серпень 2022 року. Тобто громадянин України перебував за межами України понад три місяці (в позовній заяві зазначено що з 2019 року постійно проживає в Республіці Польща, з 2020 року перебуває на консульському обліку) та проігнорував вимогу щодо зняття з військового обліку в мирний час. Після повернення в Україну по місцю реєстрації, в порушення правил військового обліку та пункту 10 статті 1, пункту 3 статті 37 Закону №2232-XII не прибув до П'ятого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для уточнення військово-облікових даних та проходження обов'язкового медичного огляду військовозобов'язаних, згідно "Положення про військову-лікарську експертизу в Збройних Силах України", затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 за №402

Закон України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" від 21.01.1994 №3857-ХІІ (далі - Закон №3857-ХІІ) регулює, зокрема, порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Відповідно до абзаців першого, третього статті 4 Закону №3857-ХІІ оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Провадження за заявами про оформлення документів для залишення на постійне проживання за кордоном громадян України, які виїхали за кордон тимчасово, здійснюється в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері зовнішніх зносин.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2016 №816 (далі - Порядок №816) затверджено Порядок провадження за заявами про оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання, який визначає процедуру прийому і розгляду заяв про оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання, прийняття за ними рішень та виконання прийнятих рішень.

Відповідно до пункту 4 розділу ІV Порядку №816 у разі прийняття рішення про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання територіальний орган ДМС у строк не пізніше п'яти робочих днів інформує заявника про прийняте рішення та строк його дії, а також про те, що заявнику необхідно:

зняти з реєстрації своє місце проживання в Україні;

надати територіальному органу ДМС паспорт громадянина України і паспорт громадянина України для виїзду за кордон для проставляння в них штампа про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання, зразок якого наведено у додатку 6 до цього Порядку, або внесення відповідної інформації до безконтактного електронного носія, який імплантовано у паспорт громадянина України у формі картки. У разі наявності в особи, яка виїжджає за кордон на постійне проживання, двох паспортів громадянина України для виїзду за кордон надаються обидва такі паспорти;

отримати довідку органу державної фіскальної служби про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов'язань з такого податку, яка подається до органів митного контролю під час перетинання митного кордону України та є підставою для проведення митних процедур.

Пунктом 6 розділу ІV Порядку №816 передбачено, що після подання заявником паспорта громадянина України у формі книжечки зі штампом зняття з реєстрації місця проживання або довідки про зняття з реєстрації місця проживання, виданої органом реєстрації, територіальний орган ДМС проставляє в паспорті громадянина України у формі книжечки (на одній із сторінок з одинадцятої по шістнадцяту) та в паспорті (паспортах) громадянина України для виїзду за кордон (на одній із сторінок з другої по п'яту) штампи про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання, які скріплюються печаткою (після повернення на проживання в Україну вказані штампи анулюються).

У разі наявності в такої особи паспорта громадянина України у формі картки з безконтактним електронним носієм територіальний орган ДМС вносить інформацію про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання до безконтактного електронного носія. Якщо до безконтактного електронного носія, який імплантовано у паспорт громадянина України у формі картки, орган реєстрації не вніс інформацію про зняття з реєстрації місця проживання, територіальний орган ДМС перед внесенням інформації про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання вносить до безконтактного електронного носія зазначену інформацію на підставі довідки про зняття з реєстрації місця проживання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №265 (далі - Порядок №265) затверджено Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), яким визначено механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлює форми необхідних для цього документів.

Згідно пункту 50 Порядку №265 зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється на підставі: заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), поданої особою або її законним представником (представником) за формою згідно з додатком 5.

Пунктом 57 Порядку №265 визначено, що у разі звернення до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) разом із заявою про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особа подає, зокрема,

військово-обліковий документ (для громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

рішення про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання, прийняте відповідним територіальним органом ДМС, або рішення про оформлення документів для залишення на постійне проживання за кордоном, прийняте відповідною закордонною дипломатичною установою України, у разі зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи у зв'язку з оформленням їй документів для виїзду за кордон на постійне проживання/залишення на постійне проживання за кордоном.

Суд погоджується з твердженням відповідача, що станом на 01.02.2023, тобто на момент надання відповіді позивачу ОСОБА_1 , на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 у справі №500/3620/22 Тернопільським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, повідомлення Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області №6101.2-3451/61.1-22 від 28.07.2022 втратило свою чинність.

Також, на думку суду, не підлягають в даному випадку застосуванню положення постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №165 "Про зупинення строків надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру" на час воєнного стану в Україні, оскільки вказане рішення прийняте під час воєнного стану.

Як слідує з матеріалів справи позивачем не було долучено до заяв від 08.08.2022 та від 26.08.2022, направлених на адресу П'ятого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, жодних документів, які б підтверджували його перебування на законних підставах за кордоном на строк більше трьох місяців.

Повідомлення про прийняття рішення щодо оформлення документів для виїзду на постійне проживання в Республіку Польща, видане Управлінням Державної міграційної служби України в Тернопільській області за №6101.2-3451/61.1-22 від 28.07.2022 не є підтвердженням факту перебування громадянина за межами України строком більше трьох місяців, як обов'язкової умови, передбаченої статтею 37 частиною п'ятою пунктом 2 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", а є лише результатом розгляду заяви щодо оформлення документів для виїзду за кордон на постійне місце проживання. Термін дії рішення становить шість місяців з дня його прийняття.

За таких встановлених обставин суд погоджується з рішенням відповідача, висловленим у листі №654 від 01.02.2023 про те, що позивачу потрібно з'явитися особисто за місцем перебування на військовому обліку в П'ятий відділ Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для уточнення військово-облікових даних.

При цьому суд зауважує, що виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.12.2022 у справі №500/3620/22 в частині зобов'язати Тернопільський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про зняття його із військового обліку у зв'язку із виїздом на постійне місце проживання за кордон здійснюється в примусовому порядку, про що свідчить постанова про відкриття виконавчого провадження від 02.02.2023 ВП №70895823, винесена старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Герелевич Олесею Миколаївною.

Cуд вважає за можливе врахувати позицію Європейського суду з прав людини, яку він висловив у справі "Федорченко та Лозенко проти України" (заява №387/03, 20 вересня 2012 року, п.53), відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумним сумнівом", тобто, аргументи сторони мають бути достатньо вагомими, чіткими та узгодженими.

Одночасно суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№4909/04), згідно з якою у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) №303-A, пункт 29).

Окрім того, відповідно до пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.

Частинами першою, другою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості; суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своїх дій щодо відмови ОСОБА_1 у знятті його із військового обліку у зв'язку із виїздом за кордон на постійне проживання в Республіку Польща за поданими ним до П'ятого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки документами.

Відтак, враховуючи те, що в ході розгляду даної справи судом не було встановлено допущених з боку відповідача порушень вимог чинного законодавства, які б стосувалися процедури зняття із військового обліку у зв'язку із виїздом за кордон на постійне проживання, суд доходить висновку про відсутність законних підстав для задоволення позову.

Підстави для розподілу судових витрат за положеннями статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено і підписано 05 травня 2023 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 );

відповідач:

- Тернопільський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (місцезнаходження: вул. Тролейбусна, 5, м. Тернопіль, 46027, код ЄДРПОУ: 26629468).

Головуючий суддя Мартиць О.І.