29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
м. Хмельницький
"25" квітня 2023 р. Справа № 924/878/22
Господарський суд Хмельницької області у складі
судді Крамара С.І., при секретарі судового засідання Загродській М.А., розглянувши матеріали
за позовом Розсошанської сільської ради, с. Розсоша Хмельницького району Хмельницької області
до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м. Хмельницький Хмельницької області
про:
- визнання протиправним та скасування рішення оформленого протоколом від 23.12.2021 засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС;
- визнання протиправними дії АТ "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" щодо припинення Розсошанській сільській раді з 29.04.2021 року постачання газу на об'єкт
Представники сторін:
від позивача: Дячок В.В. - сільський голова згідно витягу з ЄДР; Гадзіна М.Ю. - згідно довіреності №14/09-22 від 14.09.2022 року;
від відповідача: Доценко О.О. - згідно довіреності № 01 Др-55-0622 від 06.06.2022 року.
В судовому засіданні, відповідно до ст. 240 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Процесуальні дії по справі, стислий виклад позицій сторін.
25.11.2022 на адресу Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Розсошанської сільської ради, с.Розсоша Хмельницького району Хмельницької області до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м.Хмельницький Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення оформленого протоколом від 23.12.2021 засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС про задоволення Акту про порушення №000016 та затвердження акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 23.05.2021 по 22.11.2021.
Ухвалою суду області від 29.11.2022 судом прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №924/878/22 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
09.03.2023 позивачем подано до суду заяву про зміну предмету позову. Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення АТ "Хмельницькгаз" від 23.12.2021, оформлене протоколом від 23.12.2021 засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС про задоволення Акту про порушення №000016 та затвердження акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 23.05.2021 по 22.11.2021 року, визнання протиправними дій АТ "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" щодо припинення Розсошанській сільській раді з 29.04.2021 року постачання газу на об'єкт - Михайлівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: с.Михайлівка, вул.Центральна,11 (лічильник №00324578, №00255555, №00255575).
Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 15.03.2023 року дану заяву прийнято до розгляду, закрито підготовче провадження і призначено розгляд справи по суті.
Позивач - Розсошанська сільськаї рада, с.Розсоша Хмельницького району Хмельницької області наполягає на задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що оскільки договірні відносини з розподілу природного газу існують між АТ "Хмельницькгаз" та Розсошанською сільською радою, саме остання має обов'язок дотримуватися вимог, визначених Договором від 01.01.2016 та Кодексом ГРС, а також відповідати за можливе порушення відповідних приписів. Відповідачу достеменно було відомо, що саме сільська рада є споживачем послуг із фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до точки комерційного обліку: с.Михайлівка, вул.Центральна,11.
Представляти інтереси сільської ради без довіреності має право лише сільський голова. Всі інші представники сільської ради повинні підтвердити факт уповноваження їх представляти інтереси цієї сільської ради та вчиняти будь-які дії від імені ради. В свою чергу, представляти інтереси Розсошанської сільської ради, як Споживача у правовідносинах з Оператором ГРМ на точці комерційного обліку (лічильник №00324578) за адресою: с.Михайлівка, вул.Центральна,11, був уповноважений Обуховський М.М., оператор котельні (посвідчення №100501), котрий систематично проходить відповідне навчання із присвоєнням кваліфікаційного рівня для обслуговування котлів. Зазначення Омелянчук О.І. уповноваженою особою на прийняття і збереження пломби є безпідставним, адже вона не є відповідальною особою споживача, оскільки не наділена повноваженнями відповідати за газове господарство споживача.
Припинення газопостачання (розподілу природного газу) Оператором ГРМ відбулося всупереч положенням ГРС, без повідомлення споживача - Розсошанську сільську раду, яка, в свою чергу, надалі продовжувала виконувати свій обов'язок по оплаті послуг із розподілу природного газу.
У Акті про порушення №КМ 000016 від 23.11.2021 зафіксовано порушення підпункту 1 пункту 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - відмова в доступі до об'єкта споживача, а також порушення підпункт 2 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - несанкціоноване відновлення газопостачання. За виявленими порушеннями Споживачу необхідно: припинити розподіл газу, надати доступ для зняття показів лічильника та з'явитися на засідання комісії. Однак припинення газопостачання відбулося лише 07.04.2022 на підставі письмової заяви Розсошанської сільської ради, а надання доступу для зняття показів лічильника у споживача не вимагалося. Акт від 23.11.2021 підписали троє представників АТ "Хмельницькгаз", а Омелянчук О.І. від підпису відмовилася. Таким чином, акт про порушення був складений без участі уповноваженого представника Споживача.
Акт про встановлення пломби та передачу її на відповідне зберігання уповноваженому представнику Споживача не складався. Відповідач не дотримався, вимог ч.5 п.4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, оскільки, повідомив про порушення значно пізніше встановленого строку (не протягом 5 робочих днів, а після проведення засідання комісії). Позивач не мав змоги реалізувати свої права щодо надання пояснень, заперечень тощо, що могло би вплинути на рішення, прийняте комісією.
У акті-розрахунку вбачаються очевидні порушення в періоді нарахування відповідачем необлікованого об'єму газу. АТ "Хмельницькгаз" наголошує на тому, що подача газу була припинена за об'єктом - Михайлівська ЗОШ І-ІІІ ступенів (Михайлівський ліцей) 29.04.2021. Отже, нарахування могло би здійснюватися за період 29.04.2021 до 26.10.2021. Однак АТ "Хмельницькгаз" провів нарахування за інший період: з 23.05.2021 по 22.11.2021.
Визначення саме такого періоду для розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості зумовлене різними цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття виробничо-технологічних витрат. Таким чином, АТ "Хмельницькгаз" також порушив п.2 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС в частині визначення періоду, за який проводять донарахування.
АТ "Хмельницькгаз" не дотрималося норм п.11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС в частині дотримання процедури складення акту-розрахунку, не дотрималось положень п.9 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС в частині формування та затвердження розгляду актів про порушення.
Внаслідок неналежного виконання Комісією з розгляду актів своїх обов'язків було прийнято незаконне рішення, прийняте на основі недійсного Акта про порушення від 23.11.2021 року та Акта-розрахунку від 24.11.2021 року, що в свою чергу виключає наявність законних підстав для стягнення з Розсошанської сільської ради вартості необлікованого природного газу.
Припинення газопостачання (розподілу природного газу) АТ "Хмельницькгаз" відбулося всупереч положенням Кодексу ГРС без правових підстав, без повідомлення споживача - Розсошанської сільської ради (п.1 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРС), яка надалі продовжувала виконувати свій обов'язок по оплати послуг із розподілу природного газу. Відповідач не надав суду жодного доказу, зокрема копії листа(-ів) Розсошанської сільської ради датовані 2021 роком щодо припинення газопостачання в зв'язку із закінченням опалювального сезону, як те передбачено п.1 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРС.
Відповідач - Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м.Хмельницький Хмельницької області проти позовних вимог заперечує. Посилається на те, що 29.04.2021 газопостачання за адресою Хмельницький район с.Михайлівка, вул.Центральна,11, Михайлівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, було припинено. В зв'язку з цим було складено акт №29/04 від 29.04.2021 на про припинення газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури газопроводу. Зокрема, на об'єкті - Михайлівська ЗОШ І-ІІІ ступенів закрито кран на стояку, поставлено заглушку та опломбовано пломбою №С65435688. Проте, представниками Розсошанської сільської ради без відома Оператора ГРМ здійснено несанкціоноване відновлення газопостачання за адресою Хмельницький район с.Михайлівка, вул.Центральна,11, Михайлівська ЗОШ І-ІІІ ступенів.
23.11.2021 на об'єкті Відповідача представниками АТ "Хмельницькгаз" було виявлено несанкціоноване відновлення газопостачання шляхом відкриття опломбованих кранів, зняття глушки та пошкодження пломби. Вказане порушення зафіксовано в акті про порушення №КМ 000016 від 23.11.2021.
Листом №290-Сл-18296-1121 від 26.11.2021 запропоновано представнику Розсошанської сільської ради 23.12.2021 прийняти участь на засіданні комісії з розгляду Акту про порушення №КМ000016 від 23.11.2021 та направлено його копію, що підтверджується описом вкладення та квитанцією на поштове відправлення. Представник Розсошанської сільської ради на участь в засіданні комісії не з'явився, про перенесення комісії чи про причини відсутності не повідомив. 23.12.2021 комісією з розгляду актів про порушення АТ "Хмельницькгаз" було розглянуто акт про порушення № KM 000016 від 23.11.2021. Комісією з розгляду актів про порушення було прийнято рішення про задоволення акту про порушення та затверджено акт-розрахунок вартості необлікованого об'єму природного газу.
Припинення газопостачання по об'єкту Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів здійснювалось у відповідності до норм законодавства.
15.11.2021 директором Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів подано на адресу АТ "Хмельницькгаз" заяву щодо проведення профілактичного огляду та пускових робіт систем газопостачання. Разом з заявою подано пускову заявку на ім'я директора технічного АТ "Хмельницькгаз" Дідича Д.А. щодо надання дозволу на підключення до газопостачання. Проте, з невідомих причин позивачем не було завершено отримання дозволів на підключення до системи газопостачання та самовільно здійснено відновлення газопостачання до газової мережі шляхом відкриття газових кранів, запуску редукторів та зняття глушки з порушенням пломби. Вказані заяви підтверджують, що Позивачу було відомо про припинення газопостачання, яке відбулось по його зверненню і в подальшому Позивач вживав заходів щодо його відновлення.
Окрім того, 31.01.2022 Розсошанська сільська рада звернулась з листом №128 від 31.01.2022 (зареєстровано 01.02.2022 вх.№Сл-539-29000) щодо відновлення газопостачання за об'єктом Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою Хмельницький район с.Михайлівка, вул.Центральна,11. Вказаний лист також підтверджує про обізнаність відповідача про наявне припинене газопостачання на його об'єкті та вживав заходів щодо його відновлення. За таких обставин, Позивачем вчинено дії, якими схвалено припинення газопостачання, вчинено дії щодо відновлення газопостачання (листи від 15.11.2021 та лист від 31.01.2022). Тому позивач не може стверджувати, що йому не було відомо про припинення газопостачання.
Зазначив, що особа, яка здійснювала представництво Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Омелянчук Олеся Іванівна була присутньою при складанні акту про припинення газопостачання від 29.04.2021 №29/04, а також при складанні акту про порушення 23.11.2021. Окрім того Омелянчук О.І. неодноразово підписувались і інші заяви та документи, що пов'язані з припиненням або відновленням газопостачання в Михайлівській ЗОШ І-ІІІ ступенів.
12.11.2020, 06.01.2021 - директором Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Омелянчук О.І. підписано акти на пуск газу по об'єкту Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. 29.04.2021 та 23.11.2021 при складанні актів про припинення та відновлення газопостачання працівниками АТ "Хмельницькгаз" була присутня директор Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Омелянчук О.І. За вказаних обставин, представникам Оператора ГРМ не було підстав сумніватися в повноваженнях посадової особи Омелянчук О.І., оскільки остання допустила їх до перевірки, брала участь у перевірці, надала доступ працівникам Оператора ГРМ до засобів обліку (при проведенні попередніх перевірок), підписала акт про припинення газопостачання та отримала копію акту, чого не могла б зробити неуповноважена особа на території Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Директор Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Розсошанської сільської ради Омелянчук О.І. є уповноваженим представником юридичної особи Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Розсошанської сільської ради, яка уповноважена діяти без довіреності та на підставі статуту. Зокрема, в директора школи відсутні обмеження щодо представництва Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Розсошанської сільської ради перед іншими юридичними особами в правовідносинах, що забезпечують діяльність шкільного закладу.
На виконання приписів Кодексу ГРМ 23.11.2021 на об'єкті відповідача: Хмельницький район, с.Михайлівка, вул.Центральна,11 представниками АТ "Хмельницькгаз" було виявлено ознаки несанкціонованого відновлення газопостачання шляхом відкриття опломбованих кранів, зняття глушки, що підтверджується фотознімками та відео фіксацією. До газової котельні Михайлівської ЗОШ представників АТ "Хмельницькгаз" не було допущено, в зв'язку з чим здійснити фіксацію показників ВОГ було неможливо. Відмова директорки Михайлівської ЗОШ Омелянчук О.І. від підписання акта про порушення № КМ 000016 від 23.11.2021 р., зафіксовано відеозйомкою. На ній підтверджено, що представник Відповідача (директор Михайлівської ЗОШ Омелянчук О.І.) від підпису в акті про порушення відмовилася. Тому, для підтвердження факту отримання вказаного акта, представники АТ "Хмельницькгаз" відправили вищезазначений акт на адресу Розсошанської сільської ради засобами поштового зв'язку.
На виконання п.4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, листом №290-Сл-18296- 1121 від 26.11.2021 запропоновано представнику Розсошанської сільської ради 23.12.2021 прийняти участь у засіданні комісії з розгляду Акту про порушення №КМ000016 від 23.11.2021 та направлено його копію. Таким чином, Оператором ГРМ дотримано усіх вимог Кодексу ГРМ щодо порядку складання акту про порушення. Доводи Позивача щодо порушення 5-ти денного строку повідомлення його щодо наявності Акту про порушення №КМ000016 від 23.11.2021 є безпідставними.
Представник Розсошанської сільської ради на засідання комісії не з'явився, про перенесення комісії чи про причини відсутності не повідомив. Відповідно до пункту 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або Уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його участі.
На засіданні комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС, встановлено, що у відповідності до п.2 гл.4 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газопостачання або використання природного газу, споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу визначається за номінальною потужністю газового обладнання за період з дня припинення газопостачання (або в разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що мав підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при відключенні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців. Комісією з розгляду актів про порушення було прийнято рішення про задоволення акту про порушення та затверджено акт-розрахунок вартості необлікованого об'єму природного газу.
Відповідно до акту-розрахунку розмір необлікованого об'єму спожитого природного газу склав 126 606,72 м. куб., вартість якого становить 2 891 279,82 грн. Розрахунок проведено за період з 23.05.2021 по 22.11.2021, з урахуванням номінальної потужності газоспоживаючого обладнання.
НКРЕКП листом від 04.01.2018 року №5/30-22/34-17 надано список кандидатур осіб від сектору НКРЕКП для участі у складі комісії з розгляду актів про порушення юридичних осіб. Також зазначено, що сектор НКРЕКП у Хмельницькій області буде надавати свого представника по мірі можливості в кожному конкретному випадку. Листом від 17.12.2021 №290-СЛ-20161-1221 було запрошено представника НКРЕКП для участі в комісії з розгляду акту про порушення, проте на вказану дату такий представник не прибув. Листом від 10.09.2021 №290007.2-Сл-12212-0921 запрошено також представника ДП "Хмельницькстандартметрологія" для участі в комісії з розгляду актів про порушення юридичних осіб. 21.09.2021 листом №1197 ДП "Хмельницькстандартметрологія" повідомила, що не може надати фахівця з метрології для включення в склад комісіії з розгляду актів про порушення юридичних осіб Кодексу ГРМ. Таким чином, АТ "Хмельницькгаз" дотримано усіх вимог Кодексу ГРМ щодо розгляду акту про порушення №КМ000016 від 23.11.2021, а доводи Позивача є намаганням уникнути відповідальності за несанкціоноване відновлення газопостачання.
Днем виявлення порушення є 23.11.2021, тому нарахування проведено за 6 місяців які передували виявленню порушення, тобто з 23.05.2021 по 22.11.2021. Зважаючи на вищевикладене, розрахунок вартості та об'єму необлікованого природного газу до актy про порушення №KM 000016 від 23.11.2021 складений у відповідності до норм чинного законодавства, затверджений рішенням комісії з розгляду актів про порушення у належний спосіб, нарахування об'ємів природного газу здійснені відповідно до вимог законодавства.
З огляду на наведене, зважаючи на належне повідомлення сторін про час та місце розгляду справи, вимоги розумності строку судового розгляду, суд приходить до висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Між Акціонерним товариством Оператор газорозподільних систем "Хмельницькгаз" (далі - АТ "Хмельницькгаз", Оператор ГРМ, Позивач) та Розсошанською сільською радою (далі - Відповідач, Споживач) укладено типовий Договір розподілу природного газу (далі - Договір). Даний Договір укладений шляхом підписання заяви-приєднання №094204660ZA6066 від 10.06.2016.
Згідно акту приймання-передачі бюджетних установ та їх майна від 31.12.2020 передано із спільної власності територіальних громад району у комунальну власність Розсошанської сільської територіальної громади Михайлівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів.
Рішенням Розсошанської сільської ради від 05.02.2021 взято Михайлівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів на баланс Ради.
31.12.2020 між Розсошанською сільською радою та АТ "Хмельницькгаз" укладено додаткову угоду №1, відповідно до якої Договір розподілу природного газу №094204660ZA6066 від 10.06.2016 року доповнено додатками 4.1.- 4.14. Зокрема до переліку об'єктів (точок комерційного обліку) належить Михайлівська 30Ш І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою с.Михайлівка, вул.Центральна,11.
Розпорядженням голови Розсошанської сільської ради від 08.02.2021 призначено Обуховського М.М. відповідальним за технічний стан та безпечну експлуатацію систем газопостачання у Михайлівській ЗОШ І-ІІІ ступенів.
21.04.2021, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 №1687, відповідачем надіслано Розсошанській сільській раді повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання №ХМ00005421 від 21.04.2021 газоспоживного обладнання по вул. Центральній,11 с.Михайлівка в зв'язку з відсутністю облаштування комерційного вузла обліку засобами дистанційної передачі даних, з відміткою про отримання його 23.04.2021 головним бухгалтером.
29.04.2021 Ярмолинецькою дільницею АТ "Хмельницькгаз" в присутності представника Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ст. Омелянчук О.І. (директор) складено Акт про припинення (обмеження) газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури газопроводу або газорозподільного пункту (за його наявності) - котельні школи, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 №1687, в зв'язку з закінченням опалювального сезону, шляхом закриття крану на стояку. Поставлено заглушку і опломбовано пломбою №65435688. У Акті зазначено, що Омелянчук О.І прийняла пломбу на збереження. Акт підписаний представником газорозподільного підприємства та директором Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ст. Омелянчук О.І. без зауважень.
Наказом голови правління АТ "Хмельницькгаз" від 15.09.2021 створено комісію з розгляду актів про порушення юридичних осіб.
Розпорядженням голови Розсошанської сільської ради від 13.10.2021 призначено Мазура В.В. відповідальним за технічний стан та безпечну експлуатацію систем газопостачання уприміщеннях Михайлівського ліцею Розсошанської сільської ради в опалювальний період 2021-2022.
15.11.2021 директором Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ст. Омелянчук О.І. подано старшому майстру Ярмолинецької дільниці АТ "Хмельницькгаз" заяву про проведення профілактичних і пускових робіт систем газопостачання і газових приладів, утому числі і пуску газу.
15.11.2021 директором Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ст. Омелянчук О.І. подано технічному директору АТ "Хмельницькгаз" заяву про надання дозволу на підключення газопостачання школи.
23.11.2021 представниками АТ "Хмельницькгаз", за участі представника споживача Омелянчук О.І. складено Акт про порушення №КМ 000016 на об'єкті Михайлівська ЗОШ, с.Михайлівка, зокрема, порушення розділу ХІ, глава 2, п.1,п.п.2 Кодексу газорозподільних систем (несанкціоноване відновлення газопостачання) та розділу ХІ, глава 2, п.2,п.п.1 Кодексу газорозподільних систем (відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив контрольне зняття показань лічильника газу (ЗВТ) за їх наявності на об'єкті споживача).
У Акті зазначено, що "На даному об'єкті виявлено, що пломба №65435688 на вхідному крані зірвана та знята глушка, кран у відкритому положенні, який знаходиться ззовні котельні. Доступ до котельні споживачем не надано".
У Акті зазначено (п.5), що за виявленими порушеннями споживачу необхідно: припинити розподіл газу, з'явитись на засідання комісії, надати доступ для зняття показів лічильника, (обчислювача) коректора.
Зазначено (п.8), що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання 23.12.2021 о 10 год.- 00 хв. за адресою м.Хмельницький, пр.Миру,41. Вказано номер контактного телефону. Зазначено, що на засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей Акт розглядатиметься без участі споживача або уповноваженої особи.
Акт підписаний представниками АТ "Хмельницькгаз". Омелянчук О.І. відмовилась від підписання Акту, про що зазначено у Акті.
24.11.2021 Головним метрологом АТ "Хмельницькгаз" Валерієм Гальомко складено Акт-розрахунок до акту про порушення №КМ 000016 від 23.11.2021. Згідно даного розрахунку споживання природного газу за розрахунковий період з 23.05.2021 по 22.11.2021 становить 126606,72м3.
26.11.2021 головою правління АТ "Хмельницькгаз" надіслано на адресу Розсошанської сільської ради акт про порушення №КМ 000016 від 23.11.2021 та запрошено на засідання комісії з розгляду акту, яке відбудеться о 11:00 год. 23.12.2021 за адресою: м.Хмельницький, Проспект Миру,41.
Рішенням АТ "Хмельницькгаз" від 23.12.2021, оформленим протоколом б/н від 23.12.2021 засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС, постановлено задовольнити Акт про порушення №000016 від 23.11.2021 за адресою с.Михайлівка, вул.Центральна,11 та затверджено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 23.05.2021 по 22.11.2021.
13.01.2022 відповідачем відправлено на адресу Михайлівської ЗОШ: лист №290-Сл-653-0122 від 13.01.2022, акт розрахунок, додаток до акту-розрахунку та рахунок на оплату від 23.12.2021, що підтверджується описом вкладенням та квитанцією на поштове відправлення.
21.09.2022 на поштову адресу Розсошанської сільської ради відповідачем надіслано лист голови правління АТ "Хмельницькгаз" вих. №290-Сл-8964-0922 від 21.09.2022, який зареєстрований у Журналі реєстрації вхідної документації Розсошанської сільської ради за вх. №1924.
Як вбачається із змісту цього листа, 23.11.2021 представниками АТ "Хмельницькгаз" за об'єкгом сільської ради, що знаходиться за адресою: вул.Центральна,11, с.Михайлівка, Хмельницького району, Хмельницької області, виявлено порушення, передбачене п.п.2 п.1 та п.п.1 п.2 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем - несанкціоноване відновлення газопостачання та відмова в доступі до об'єкта споживача; внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив контрольне зняття показань лічильника газу (ЗВТ). Вказане порушення зафіксовано актом про порушення №КМ 000016.
Також у листі повідомлено, що 23.12.2021 комісією з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС задоволено акт про порушення №КМ 000016 повністю та здійснено нарахування необлікованого об'єму природного газу відповідно до п.2 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС у розмірі 2891279,82 грн. Додатками до листа вих.№290-Сл-8964-0922 від 21.09.2022 року слугували: додаток №1 акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості; рахунок на оплату від 23.12.2021.
31.01.2022 Розсошанська сільська рада звернулась з листом №128 щодо відновлення газопостачання на об'єкті - Михайлівській ЗОШ І-ІІІ ст.
Як вбачається із матеріалів справи листом від 04.01.2018 року №5/30-22/34-17 НКРЕКП надано ПАТ "Хмельницькгаз" список кандидатур осіб від сектору НКРЕКП для участі у складі комісії з розгляду актів про порушення юридичних осіб. Також зазначено, що сектор НКРЕКП у Хмельницькій області буде надавати свого представника по мірі можливості в кожному конкретному випадку.
Листом від 17.12.2021 №290-СЛ-20161-1221 запрошено представника НКРЕКП для участі в комісії з розгляду акту про порушення.
Листом від 10.09.2021 №290007.2-Сл-12212-0921 відповідачем запрошено представника ДП "Хмельницькстандартметрологія" для участі в комісії з розгляду актів про порушення юридичних осіб.
21.09.2021 (листом №1197) ДП "Хмельницькстандартметрологія" повідомило, що не може надати фахівця з метрології для включення в склад комісі'і з розгляду актів про порушення юридичних осіб Кодексу ГРМ.
Відповідачем подано до матеріалів справи копії Актів на пуск природного газу до Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ст. від 12.11.2020, 06.01.2021, підписаних директором Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ст. Омелянчук О.І., роздруківку фотофіксації порушення, виявленого 23.11.2021, диск з відеозаписом фіксації порушення та відмови від підпису акту.
На підтвердження позовних вимог позивачем подано до суду копію Робочого проєкту (зміна) "Газопостачання котельні Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів по вул.Центральна,11 с.Михайлівка Ярмолинецького району Хмельницької області", копію витягу із Робочого проєкту Газифікація тепло генераторної школи І-ІІІ ступенів с.Михайлівка Ярмолинецького району Хмельницької області, фото наліпок моделей котлів, що встановлені в Михайлівській ЗОШ І-ІІІ ступенів.
Аналізуючи докази, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне.
У відповідності до ратифікованої Законом України від 17.07.2007 року Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (п.1 ст.6) кожен має право на справедливий та публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Згідно ст.4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Статтею 41 вказаного вище Закону встановлено, що регулятор затверджує кодекс газорозподільних систем, який повинен містити такі положення, зокрема, основні правила технічної експлуатації газорозподільних систем; умови, у тому числі комерційні та технічні, доступу до газорозподільних систем, включаючи комерційні та технічні умови приєднання нових об'єктів замовника до газорозподільної системи; правила обліку природного газу (у тому числі приладового).
Відповідно до п.4. гл.1 розділу І Кодексу газорозподільчих систем (Кодекс ГРС), затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494, засіб вимірювальної техніки - технічний засі6, включаючи лічильник газу, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики; засоби дистанційної передачі даних - засоби, встановлені (організовані) на комерційному або дублюючому вузлі обліку, які забезпечують на безперервній основі можливість дистанційного доступу до зазначених вузлів обліку з метою зчитування (контролю) та передачі їх даних каналами зв'язку до оператора газорозподільної системи.
Відповідно п.4 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 06 листопада 2015 за №1379/27824 "Про затвердження Кодексу газорозподільних систем", власникам комерційних вузлів обліку природного газу (крім комерційних вузлів обліку, які встановлені на об'єктах побутових споживачів) забезпечити облаштування засобами дистанційної передачі даних власні комерційні вузли обліку: річний обсяг обліку природного газу яких менше 10 тис. м3 (крім комерційних вузлів обліку природного газу з лічильниками типорозмірів G-1,6, G-2,5, G-4, G-6) - протягом двох років та шести місяців з дня набрання чинності цією постановою. Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 набула чинності 27.11.2015.
Таким чином, останній строк встановлення засобів дистанційної передачі даних для власних комерційних вузлів обліку типорозміром G-10, які було встановлено у Михайлівській ЗОШ І-ІІІ ступенів Розсошанської сільської Ради, закінчився 28.05.2017.
Відповідно до п.п.12, п.1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС, Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у випадках, передбачених законодавством.
Відповідно пункту 2 глави 3 розділу Х Кодексу ГРС, власники комерційних вузлів обліку (крім побутових споживачів із річним споживанням до 10 тис. м куб.; крім власників комерційних вузлів обліку природного газу з лічильниками типорозмірів G-1,6, G-2,5, G-4, G-6 та річний обсяг обліку природного газу яких менше 10 тис. м куб.) зобов'язані в установленому законодавством порядку забезпечити організацію та облаштування на власних комерційних вузлах обліку засобів дистанційна передачі даних.
Споживачі, у тому числі побутові, та суміжні Оператори ГРМ, газодобувні підприємства, виробники біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел не мають права відмовити Оператору ГРМ, до ГРМ якого підключені їх об'єкти, в організації та облаштуванні їх комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних, якщо такі заходи забезпечуються за його рахунок.
При порушенні визначених законодавством строків на облаштування комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних або недопуску Оператора ГРМ на облаштування зазначеної системи за його рахунок Оператор ГРМ має право застосувати до власника комерційного обліку заходи з обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу на його об'єкт. При цьому у випадку надання власником комерційного вузла обліку Оператору ГРМ гарантійного листа (безумовного, безвідкличного), в якому такий власник письмово підтвердить свої зобов'язання у визначений ним строк, але не пізніше 01 травня 2019 року, облаштувати комерційний вузол обліку засобами дистанційної передачі даних, Оператор ГРМ протягом визначеного строку не мав права застосовувати до власника комерційного вузла обліку заходи з обмеження (припинення) передачі та/або розподілу природного газу на його об'єкт.
Пункт 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС передбачає, що споживач зобов'язаний допустити представників Оператора ГРМ на власні О6'скти та не протидіяти їм при здійсненні заходів з припинення (обмеження) розподілу природного газу. При отриманні від Оператора ГРМ письмової вимоги про самостійне обмеження або припинення споживання (відбору) природного газу споживач зобов'язаний виконати вимогу Оператора ГРМ та самостійно обмежити або припинити споживання (відбір) природного газу.
21.04.2021, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 №1687, відповідачем надіслано Розсошанській сільській раді повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання №ХМ00005421 від 21.04.2021 газоспоживного обладнання по вул.Центральній,11 с.Михайлівка в зв'язку з відсутністю облаштування комерційного вузла обліку засобами дистанційної передачі даних, з відміткою про отримання його 23.04.2021 головним бухгалтером.
Оскільки, позивачем не було здійснено самостійне обмеження або припинення споживання (відбір) природного газу за адресою с.Михайлівка, вул.Центральна,11, Михайлівська ЗОШ І-ІІІ ступенів 29.04.2021 Ярмолинецькою дільницею АТ "Хмельницькгаз" в присутності представника Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ст. Омелянчук О.І. (директор) складено Акт про припинення (обмеження) газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури газопроводу або газорозподільного пункту (за його наявності) - котельні школи, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 №1687, шляхом закриття крану на стояку. Поставлено заглушку і опломбовано пломбою №65435688.
У Акті зазначено, що Омелянчук О.І прийняла пломбу на збереження. Акт підписаний представником газорозподільного підприємства та директором Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ст. Омелянчук О.І. без зауважень.
Відповідно до пп.4-6 глави 7 розділу IV Кодексу ГРМ пломбування та розпломбування газового обладнання на об'єктах споживачів, що пов'язані з припиненням/обмеженням або відновленням газопостачання (розподілу природного газу), виконуються Оператором ГРМ відповідно до вимог розділу Х цього Кодексу.
При припиненні (відновленні) газопостачання (розподілу природного газу) складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача.
Припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.
Суд вважає, що позивачем не надано доказів, які б підтверджували незаконність дій відповідача пов'язаних з припиненням 29.04.2021 газопостачання за адресою с.Михайлівка, вул.Центральна,11, Михайлівська ЗОШ І-ІІІ ступенів.
Судом враховується, що після припинення газопостачання 29.04.2021, 15.11.2021 директором Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ст. Омелянчук О.І. було подано старшому майстру Ярмолинецької дільниці АТ "Хмельницькгаз" заяву про проведення профілактичних і пускових робіт систем газопостачання і газових приладів, утому числі і пуску газу, заяву технічному директору АТ "Хмельницькгаз" про надання дозволу на підключення газопостачання школи, що свідчить про обізнаність споживача про припинення газопостачання.
Позивачем було вчинено дії, якими схвалено припинення газопостачання. Зокрема, 31.01.2022 Розсошанська сільська рада зверталась з листом №128 від 31.01.2022 (зареєстровано 01.02.2022 вх.№Сл-539-29000) щодо відновлення газопостачання за об'єктом Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою Хмельницький район с.Михайлівка, вул.Центральна, 11. Зазначений лист підтверджує обізнаність позивача про припинене газопостачання.
Відповідно до п.4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільчих систем (Кодекс ГРС) несанкціоноване відновлення газоспоживання - виявлений після складання акта про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об'єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об'єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком.
Відповідно до п.1 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС, власник комерційного ВОГ (вузла обліку газу) або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Згідно з пунктом 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Відповідно до п.4 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право, зокрема, оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Пунктами 1-6 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акту про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акту про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акту про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акту про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акту про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акту про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.
23.11.2021 представниками АТ "Хмельницькгаз", за участі представника споживача Омелянчук О.І. складено Акт про порушення №КМ 000016 на об'єкті Михайлівська ЗОШ, с.Михайлівка, зокрема, порушення розділу ХІ, глава 2, п.1,п.п.2 Кодексу газорозподільних систем (несанкціоноване відновлення газопостачання) та розділу ХІ, глава 2, п.2,п.п.1 Кодексу газорозподільних систем (відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив контрольне зняття показань лічильника газу (ЗВТ) за їх наявності на об'єкті споживача).
У Акті зазначено, що "На даному об'єкті виявлено, що пломба №65435688 на вхідному крані зірвана та знята глушка, кран у відкритому положенні, який знаходиться ззовні котельні. Доступ до котельні споживачем не надано".
Акт підписаний представниками АТ "Хмельницькгаз". Омелянчук О.І. відмовилась від підписання Акту, про що зазначено у Акті.
Судом враховується, що у відповідності до п.2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.
Як вбачається із матеріалів справи, Акт про порушення №КМ 000016 на об'єкті Михайлівська ЗОШ, с.Михайлівка від 23.11.2021 складено представниками АТ "Хмельницькгаз", за участі представника споживача Омелянчук О.І., яка є користувачем газорозподільного обладнання на території чи об'єкті якого було виявлено порушення,
Крім того 12.11.2020, 06.01.2021 - директором Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Омелянчук О.І. підписувались акти на пуск газу по об'єкту Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. 29.04.2021 та 23.11.2021 при складанні актів про припинення та відновлення газопостачання працівниками АТ "Хмельницькгаз" також була присутня директор Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Омелянчук О.І.
Омелянчук О.І., як уповноважена особа користувача газорозподільного обладнання, до повноважень якої входить забезпечення діяльності навчального закладу, здійснювала на підконтрольній території і на об'єкті допуск відповідних осіб до перевірки, брала участь у перевірках, надавала доступ працівникам Оператора ГРМ до засобів обліку (при проведенні попередніх перевірок), підписувала акт про припинення газопостачання, отримувала копію акту.
За приписами ч.8 - 12 п.1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора.
У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника.
Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.
Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
За результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення.
При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
У Акті від 23.11.2021 зазначено (п.5), що за виявленими порушеннями споживачу необхідно: припинити розподіл газу, з'явитись на засідання комісії, надати доступ для зняття показів лічильника, (обчислювача) коректора.
У п.8 зазначено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання 23.12.2021 о 10 год.-00 хв. за адресою м.Хмельницький, пр.Миру,41. Вказано номер контактного телефону. Зазначено, що на засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей Акт розглядатиметься без участі споживача або уповноваженої особи.
Судом береться до уваги, що наказом голови правління АТ "Хмельницькгаз" від 15.09.2021 створено комісію з розгляду актів про порушення юридичних осіб.
26.11.2021 головою правління АТ "Хмельницькгаз" надіслано на адресу Розсошанської сільської ради акт про порушення №КМ 000016 від 23.11.2021 та запрошено на засідання комісії з розгляду акту, яке відбудеться о 11:00 год. 23.12.2021 за адресою: м.Хмельницький, Проспект Миру,41.
Рішенням АТ "Хмельницькгаз" від 23.12.2021, оформленим протоколом б/н від 23.12.2021 засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС, постановлено задовольнити Акт про порушення №000016 від 23.11.2021 за адресою с.Михайлівка, вул.Центральна,11 та затверджено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 23.05.2021 по 22.11.2021.
13.01.2022 року відповідачем відправлено на адресу Михайлівської ЗОШ: лист №290-Сл-653-0122 від 13.01.2022, акт розрахунок, додаток до акту-розрахунку та рахунок на оплату від 23.12.2021, що підтверджується описом вкладенням та квитанцією на поштове відправлення.
21.09.2022 на поштову адресу Розсошанської сільської ради відповідачем надіслано лист голови правління АТ "Хмельницькгаз" вих. №290-Сл-8964-0922 від 21.09.2022, який зареєстрований у Журналі реєстрації вхідної документації Розсошанської сільської ради за вх. №1924. Листом повідомлено позивача про те, що 23.12.2021 комісією з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС задоволено акт про порушення №КМ 000016 повністю та здійснено нарахування необлікованого об'єму природного газу відповідно до п.2 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС у розмірі 2891279,82 грн. Додатками до листа вих.№290-Сл-8964-0922 від 21.09.2022 року слугували: додаток №1 акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості; рахунок на оплату від 23.12.2021.
Листом від 04.01.2018 року №5/30-22/34-17 НКРЕКП надано ПАТ "Хмельницькгаз" список кандидатур осіб від сектору НКРЕКП для участі у складі комісії з розгляду актів про порушення юридичних осіб. Також зазначено, що сектор НКРЕКП у Хмельницькій області буде надавати свого представника по мірі можливості в кожному конкретному випадку.
Листом від 17.12.2021 №290-СЛ-20161-1221 року запрошено представника НКРЕКП для участі в комісії з розгляду акту про порушення.
Листом від 10.09.2021 №290007.2-Сл-12212-0921 відповідачем запрошено представника ДП "Хмельницькстандартметрологія" для участі в комісії з розгляду актів про порушення юридичних осіб. ДП "Хмельницькстандартметрологія" листом від 21.09.2021 №1197 повідомило, що не може надати фахівця з метрології для включення в склад комісі'і з розгляду актів про порушення юридичних осіб Кодексу ГРМ.
Отже, на виконання вимог Кодексу ГРС відповідачем було вжито необхідних заходів щодо повідомлення позивача про розгляд акту та запрошення до участі в засіданні комісії представників відповідних органів.
Доводи позивача про те, що його у встановленому порядку не було повідомлено про засідання комісії з розгляду Акту про порушення №КМ 000016 судом не приймаються до уваги, оскільки листом від 26.11.2021 головою правління АТ "Хмельницькгаз" надіслано на адресу Розсошанської сільської ради акт про порушення №КМ 000016 від 23.11.2021 та запрошено на засідання комісії з розгляду акту, яке мало відбутися о 11:00 год. 23.12.2021 за адресою: м.Хмельницький, Проспект Миру,41.
Судом враховується, що номінальні витрати природного газу на одиницю ГСО на котлах АОГВ були визначені сторонами у додатках до договору розподілу природного газу, тому доводи позивача про неврахування при проведенні розрахунку реальних номінальних витрат та котлах є необґрунтованими.
У поданому позивачем до матеріалів справи Робочому проєкті (зміна) "Газопостачання котельні Михайлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів по вул.Центральна,11 с.Михайлівка Ярмолинецького району Хмельницької області", копії витягу із Робочого проєкту Газифікація тепло генераторної школи І-ІІІ ступенів с.Михайлівка Ярмолинецького району Хмельницької області, зазначено потужність газових котлів вищу (котел АОГВД-50Х), ніж враховану потужність у Акті-розрахунку до акту про порушення №КМ 000016 від 23.11.2021 (котел АОГВД-48 кВт).
Щодо обґрунтованості здійснення у акті-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості судом враховується, що відповідно до п.2 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільчих систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за номінальною потужністю газового обладнання за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців.
Як вбачається із матеріалів справи, подача газу була припинена позивачу за об'єктом - Михайлівська ЗОШ І-ІІІ ступенів (Михайлівський ліцей) 29.04.2021, а у акті-розрахунку (Додаток 1 Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості (а.с.19-21)) проведено відповідачем нарахування обсягів газу і його вартості за період з 23.05.2021 по 22.11.2021.
Судом враховується, що об'єм природного газу відповідачем визначено у відповідності до п.2 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільчих систем, а номінальна потужність газового обладнання, врахована у акті-розрахунку від 24.11.2021 (а.с.27), незалежно від періоду нарахування є незмінною. Вартість газу у відповідному періоді, відображена у Акті-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, встановлена відповідними нормативними документами.
Для забезпечення власної господарської діяльності (в тому числі для фізичного балансування ГРМ, власних виробничо-технічних потреб, для покриття фактичних втрат і виробничо-технічних витрат природного газу в ГРМ) відповідачем закуповується природний газ у постачальників на ринкових умовах.
Судом береться до уваги, що незважаючи на період несанкціонованого відновлення газопостачання (29.04.2021 - 22.11.2021), період визначення об'єму природного газу обмежений розділом ХІ Кодексу газорозподільчих систем шестимісячним строком. Охоронювані законом права і інтереси відповідача несанкціонованим відновленням газопостачання повинні бути відновленими у повному обсязі.
Суд вважає, що затвердження Рішенням АТ "Хмельницькгаз" від 23.12.2021, оформленим протоколом б/н від 23.12.2021 засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС, акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 23.05.2021 по 22.11.2021 проведено у відповідності до норм Кодексу ГРС .
Крім того, суд вважає, що допущені помилки при здійсненні розрахунків вартості необлікованого природного газу не можуть бути підставою для визнання недійсним рішення про задоволення акту про порушення та нарахування вартості не облікованого природного газу (Правові позиції у постановах Верховного суду від 21.08.2019 у справі №619/4312/17, від 06.03.2018 у справі №911/2167/17).
У позові Розсошанської сільської ради, с.Розсоша Хмельницького району Хмельницької області до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м.Хмельницький Хмельницької області про визнання протиправними дій АТ "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" щодо припинення Розсошанській сільській раді з 29.04.2021 року постачання газу на об'єкт - Михайлівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, що знаходиться за адресою: с.Михайлівка, вул.Центральна, 11 (лічильник №00324578, №00255555, №00255575) та про визнання протиправним та скасування рішення АТ "Хмельницькгаз" від 23.12.2021, оформленого протоколом від 23.12.2021 засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС про задоволення Акту про порушення №000016 та затвердження акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 23.05.2021 по 22.11.2021 належить відмовити.
Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України").
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по оплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 73, 74, 86, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Порядок подання апеляційної скарги визначений ст.257 та пп.17.5 п.17 Розділу ХІ „Перехідні положення" ГПК України.
Повний текст рішення складено 05.05.2023.
Суддя С.І. Крамар
Віддрук. 3 прим.:
1- до справи;
2 - позивачу (31362, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, с. Розсоша, вул. Центральна, 4) надісл. реком. з повідом. та на е-пошту ІНФОРМАЦІЯ_1
3 - відповідачу - (29019, м. Хмельницький, пр.Миру,4) надіслати на е-пошту ІНФОРМАЦІЯ_2