Рішення від 20.04.2023 по справі 910/738/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

20.04.2023Справа № 910/738/23

За позовом Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго»

до Акціонерного товариства «Українська залізниця»

про стягнення коштів.

Суддя Людмила ШКУРДОВА

Секретар с/з Божко А.І.

Представники сторін: згідно протоколу судового засідання.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення коштів за безпідставно отриману електроенергію за період травня 2016 - лютий 2017 років у розмірі 171792780,43 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ДП "Донецька залізниця", правонаступником якого є АТ "Укрзалізниця", безпідставно, тобто без укладення договорів купівлі-продажу електроенергії з виробниками та договорів купівлі-продажу електроенергії, як споживач електроенергії, з її постачальниками, протягом періоду з травня 2016 року по лютий 2017 року використовував/споживав вироблену позивачем електроенергію, відпуск якої здійснювався в електросистему на непідконтрольній території Донбаського регіону у період з травня 2016 року по лютий 2017 року. Враховуючи специфіку електроенергії, як товару, а також те, що ПАТ «Українська залізниця» не є виробником електроенергії та не має можливості повернути безпідставно отриману в період з травня 2016 по лютий 2017 електроенергію або таку ж кількість електроенергії, позивач, посилаючись на ст. 1213 ЦК України, просить відшкодувати її вартість, яка визначена ним на момент розгляду судом справи про повернення майна та становить 171792780,43 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.02.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

23.02.2023 до Господарського суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позов, в якому він просить у задоволенні позову відмовити повністю, а у разі, якщо суд прийде до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, застосувати до спірних правовідносин наслідки пропуску строку позовної давності та відмовити у задоволенні позову. Відповідач вказує, що Верховним Судом у постанові від 08.12.2021 у справі № 910/5953/19, встановлені обставини, які мають преюдиційне значення у даній справі, встановлено факт відсутності доказів поставки електроенергії АТ «Укрзалізниця» у спірний період травень 2016 лютий 2017 на неконтрольованій території відповідно до умов Багатостороннього та Двостороннього договорів. Відповідач вважає, що правовідносини між АТ «Укрзалізниця» та ПАТ «Донбасенерго» в спірний період не є позадоговірними. Також відповідач зазначає, що позивачем не доведено обсягу отриманої електроенергії в електричні мережі відповідача на неконтрольованій території за показниками засобів обліку, встановлених в точках продажу. Крім того, відповідач вказує, що споживання відповідачем електроенергії, виробленої на неконтрольованій території, було унеможливлено з огляду на те, що станом на травень 2016 - лютий 2017 електричні мережі відповідача на неконтрольованій території були під контролем незаконних утворень ДНР та ЛНР та були пошкоджені внаслідок бойових дій та розкрадань, у зв'язку з чим відповідач був змушений використовувати для здійснення на НКТ лише потяги на дизельній тязі та відмовитись від використання електропотягів.

13.03.2023 до Господарського суду міста Києва від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач заперечуючи проти доводів відповідача, викладених у відзиві, вказує на неправомірність посилань відповідача на порядок визначення обсягів необлікованої електричної енергії, що передбачений Правилами користування електричної енергії, оскільки предметом розгляду у даній справі є повернення вартості безпідставно отриманого відповідачем майна - електричної енергії. Також позивач вказує, що посилання відповідача на те, що електроенергія в спірний період на НКТ ним не використовувалась, не відповідає дійсності.

У судовому засіданні 04.04.2023 р. протокольною ухвалою закрито підготовче провадження та призначено розгляд даної справи по суті на 20.04.2023.

У судовому засіданні 20.04.2023 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва,

ВСТАНОВИВ:

11.06.2015 ПАТ "Донбасенерго" разом з іншими підприємствами електроенергетики, що здійснюють діяльність на неконтрольованій території, на виконання постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 07.05.2015 №263 "Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження" (далі - Постанова №263) уклали багатосторонній договір (далі - Багатосторонній договір), за умовами якого:

- сторони зобов'язались укласти двосторонні договори в порядку та на умовах, передбачених цим договором (п. 2.5.2);

- затвердження тарифів на виробництво електричної енергії відноситься до компетенції Координаційного центру (пп. 5.11.4 п. 5.11).

Як вбачається з переліку виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичного обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади не здійснюють, або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, який затверджений наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 08.05.2015 № 273, Старобешівська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» розташована на неконтрольованій території України.

25.06.2015 відповідно до протоколу загальних зборів делегованих представників сторін Багатостороннього договору ДП "Донецька залізниця" приєдналось до Багатостороннього договору як енергопостачальник, що провадить діяльність на неконтрольованій території.

22.06.2015 створено Координаційний центр на підставі протоколу загальних зборів делегованих представників сторін Багатостороннього договору (додаток №4 до Багатостороннього договору). До його складу як постачальник електроенергії Донецької області увійшло ДП "Донецька залізниця" (представник Горін В.В.).

20.10.2015 ПАТ "Донбасенерго" (за договором - виробник) та ДП "Донецька залізниця" (за договором - постачальник) уклали двосторонній договір купівлі-продажу №Д/ЭЭ15422/НЮ (далі - Двосторонній договір), за умовами п. 1.1 якого виробник бере на себе зобов'язання продавати електричну енергію вироблену на Старобешівській ТЕС постачальнику, що здійснює діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом на території Донецької області, у місячних обсягах електроенергії, встановлених (визначених) Розрахунковим центром виходячи з місячного балансу електроенергії.

Пунктом 9.1 двостороннього договору встановлено, що договір вступає в силу з моменту його підписання сторонами, його умови застосовуються до відносин сторін, які виникли з 01.05.2015; договір діє протягом дії Постанови №263; припинення строку дії договору не звільняє постачальника від оплати фактично отриманої за договором електричної енергії.

Відповідно до наданих НЕК "Укренерго" фізичних балансів електроенергії на неконтрольованій території ПАТ "Донбасенерго" в період з 01.05.2016 по 30.02.2017 здійснило відпуск електроенергії, виробленої Старобешівською ТЕС, на неконтрольованій території, в обсязі 3 974 219 524 кВтг, а саме: травень 2016 року - 381 669 356 кВтг; червень 2016 року - 414 787 770 кВтг; липень 2016 року - 362 683 038 кВтг; серпень 2016 року - 330 551 156 кВтг; вересень 2016 року - 343 716 794 кВтг; жовтень 2016 року - 393 895 938 кВтг; листопад 2016 року - 391 697 594 кВтг; грудень 2016 року - 448 202 376 кВтг; січень 2017 року - 430 451 218 кВтг; лютий 2017 року - 476 564 284 кВтг.

Відповідно до фактичних фізичних балансів електроенергії Донбаського регіону ДП "Донецька залізниця" отримано у власні електричні мережі електроенергію в загальній кількості за періодами 101 652 071 кВтг, а саме: травень 2016 року - 6 662 619 кВтг; червень 2016 року - 4 235 930 кВтг; липень 2016 року - 7 336 562 кВтг; серпень 2016 року - 7 230 481 кВтг; вересень 2016 року - 6 051 761 кВтг; жовтень 2016 року - 11 277 616 кВтг; листопад 2016 року - 13 196 482 кВтг; грудень 2016 року - 16 395 080 кВтг; січень 2017 року - 16 327 934 кВтг; лютий 2017 року - 12 907 606 кВтг.

Предметом позову у даній справі є стягнення 171792780,43 грн. за безпідставно отриману електроенергію за період травня 2016 - лютий 2017 років.

На підтвердження кількості отриманої відповідачем у позивача електроенергії та її вартості на момент подання даного позову, до позову додано Висновок експерта № 05/12-2022 від 08.12.2022, складений за результатами проведення содової-економічної експертизи на замовлення ПАТ «Донбасенерго».

На вирішення експертизи було поставлено наступні питання:

1. Чи підтверджується документально та в якому обсязі відпуск електричної енергії за період з травня 2016 по лютий 2017 року включно ПАТ «Донбасенерго» в мережі ДП «Донецька залізниця» правонаступником якого є АТ «Українська залізниця»?

2. Виходячи з результатів дослідження за питанням №1 встановити документально обґрунтованість відомостей наведених в заяві на проведення судової експертизи відносно вартості електричної енергії, яка була відпущена в період з травня 2016 по лютий 2017 року включно ПАТ «Донбасенерго» в мережі ДП «Донецька залізниця», за умови застосування ціни на електричну енергію станом на липень 2022 року яка визначена офіційним сайтом ТОВ «Українська енергетична біржа».

У висновку експерта зазначено, що висновок підготовлений для подання до суду, та те що експерт обізнаний про кримінальну відповідальність по ст. 384 КК України за дачу свідомо помилкового висновку

Так, відповідно до висновку експерта по першому питанню, експертом встановлено, що наданими на дослідження фізичними балансами електроенергії Донецької області (НКТ) за травень 2016 - лютий 2017 років підтверджується відпуск електричної енергії за період з травня 2016 по лютий 2017 року включно ПАТ «Донбасенерго» в мережі ДП «Донецька залізниця», правонаступником якого є АТ «Українська залізниця», в обсязі 51 855 709,63 кВт*год.

Кількість електроенергії виробництва позивача, в споживанні відповідачем складає по періодах (кВт/год): травень 2016 - 4 199 658,41; червень 2016 - 2 621 502,56; липень 2016 - 3 920 406,81; серпень 2016 - 3 581 035,18; вересень 2016 - 3 143 379,23; жовтень 2016 - 5 606 364,58; листопад 2016 - 6 124 324,35; грудень 2016 - 7 768 800,96; січень 2017 - 7 637 493,07; лютий 2017 - 7 252 744,48. Загалом: 51 855 709,63.

По другому питанню, експертом встановлено, що виходячи з результатів дослідження за питанням №1 за умови застосування ціни на електричну енергію станом на листопад 2022 року, яка визначена офіційним сайтом ТОВ «Українська енергетична біржа» підтверджується документальна обґрунтованість відомостей наведених в заяві на проведення судової експертизи відносно вартості електричної енергії в розмірі 171 792 780,43 грн., яка була відпущена в період з травня 2016 по лютий 2017 року включно ПАТ «Донбасенерго» в мережі ДП «Донецька залізниця».

Вказана вартість електроенергії, що відпущена ПАТ «Донбасенерго» в мережі ДП «Донецька залізниця» за спірний період, в цінах на листопад 2022 року розрахована експертом, з урахуванням Індексу цін електричної енергії на ринку двосторонніх договорів станом на листопад 2022 року грн/МВт*год, зазначений на сайті Української енергетичної біржи.

Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону "Про електроенергетику" (що був чинним на момент існування спірних відносин) особливості регулювання правових, економічних та організаційних відносин, пов'язаних з продажем електричної енергії з оптового ринку електричної енергії України на тимчасово окуповану територію та на територію, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а також відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням, купівлею, продажем і використанням електричної енергії на тимчасово окупованій території та на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, встановлюються КМУ. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, визначається КМУ.

У Постанові № 263 визначено такий порядок постачання електроенергії на неконтрольовану територію та розрахунків за неї.

Електрична енергія, яка виробляється на неконтрольованій території, крім електричної енергії виробника, що має гарантії, надані законодавством, продається на цій території суб'єктам електроенергетики, які провадять діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом (далі - енергопостачальники, що провадять діяльність на неконтрольованій території), та / або споживачам електричної енергії відповідної області, та / або іншим суб'єктам господарювання, розташованим у відповідній області, згідно з умовами багатостороннього договору, що укладається між суб'єктами електроенергетики, що провадять діяльність на неконтрольованій території.

Диспетчерське (оперативно-технологічне) управління виробництвом, передачею, розподілом та постачанням електричної енергії і передача електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами на неконтрольованій території здійснюються НЕК "Укренерго".

Порядок, механізм та принципи взаємодії суб'єктів електроенергетики, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням, купівлею та продажем електричної енергії, порядок формування цін (тарифів), компенсації технологічних втрат електричної енергії під час передачі, а також розрахунків за електричну енергію, послуги з передачі та постачання електричної енергії, інші питання регулювання відносин у сфері електроенергетики на неконтрольованій території визначаються багатостороннім договором.

НЕК "Укренерго":

1) веде окремо облік електричної енергії у точках обліку різниці перетоків електричної енергії, визначених Міністерством енергетики та вугільної промисловості, та електричної енергії виробника, що має гарантії, надані законодавством, у точках обліку, визначених Міністерством енергетики та вугільної промисловості;

2) складає прогнозний та фактичний фізичний баланс електричної енергії об'єднаної енергетичної системи України, баланси електричної енергії окремо за контрольованою та неконтрольованою територією і надає відповідну інформацію оптовому постачальнику та усім сторонам багатостороннього договору;

3) здійснює розроблення та ведення щоденного заданого графіка навантаження в кожному розрахунковому періоді наступної доби для кожного виробника електричної енергії, що провадить діяльність на неконтрольованій території, в тому числі за кожним енергоблоком теплових електростанцій з дотриманням мінімально допустимого складу обладнання теплових електростанцій з урахуванням наявних запасів вугілля;

4) надає послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління енергосистемою, а також передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами на неконтрольованій території;

5) здійснює на підставі звернення оптового постачальника заходи щодо часткового або повного припинення різниці перетоків електричної енергії у точках її обліку в порядку, визначеному Міністерством енергетики та вугільної промисловості.

Таким чином, Закон "Про електроенергетику" та Постанова №263 встановлювали, що всі питання щодо постачання та розрахунків за електроенергію мають бути врегульовані Багатостороннім договором.

Відповідно до Багатостороннього договору затвердження тарифів на виробництво електричної енергії відноситься до компетенції Координаційного центру (пп.5.11.4 п.5.11 Багатостороннього договору).

Координаційний центр було створено на підставі протоколу загальних зборів делегованих представників сторін Багатостороннього договору 22.06.2015 (додаток №4 до Багатостороннього договору).

Сторони Багатостороннього договору зобов'язались укласти двосторонні договори в порядку та на умовах, передбачених цим договором.

Затвердження типової форми договору купівлі-продажу електричної енергії між виробником та постачальником віднесено до компетенції Координаційного центру, який протоколами від 25.06.2015 № 1 і від 23.09.2015 №13 затвердив типову форму договору купівлі-продажу електричної енергії та вніс до неї зміни (пп.2.5.2 п.2.5 та пп."а" пп.5.9.1 п.5.9 цього договору).

Відповідно до п. 3.5 додатку № 2 до Багатостороннього договору постачальники мають надавати системному оператору прогноз споживання електричної енергії на кожен розрахунковий період наступної доби, який має включати обсяг купівлі електроенергії у виробників для постачання власним споживачам, обсяг енергії, купленої у виробників споживачами, приєднаними до мереж відповідного постачальника за прямими двосторонніми договорами тощо. Згідно з п.3.8 додатку №2 до Багатостороннього договору у разі відсутності заявок постачальника до 12:00 в розрахунок приймається заявка за останню добу, дані про яку є в наявності.

Усі учасники Багатостороннього договору поділяються на три групи: виробники, постачальники, споживачі.

Виробник електричної енергії - сторона договору, яка виробляє та продає електричну енергію на неконтрольованій території. Постачальник - сторона договору, яка здійснює розподіл електроенергії місцевими (локальними) електромережами та постачання споживачам на підставі договорів. Споживачі - суб'єкти господарської діяльності, інші організації та фізичні особи, які використовують електроенергію для власних потреб на підставі договору купівлі-продажу (гл.1 Багатостороннього договору).

Участь у Багатосторонньому договорі є добровільною. Це означає, що, як вбачається з преамбули, договір був підписаний, та в подальшому до нього могла приєднатися та юридична особа - суб'єкт ринку електроенергетики, яка мала намір виробляти, здійснювати розподіл, постачати електричну енергію на неконтрольованій території, тобто здійснювати там свою господарську діяльність, передбачену Законом "Про електроенергетику". За відсутності потреби суб'єкт міг вийти з учасників договору (пункти 11.2 та 3.5 Багатостороннього договору).

ДП "Донецька залізниця" приєдналося до Багатостороннього договору не як споживач електроенергії, а як постачальник електричної енергії (додаток №1 до договору). Як постачальник вона мала продавати електроенергію кінцевим споживачам, включаючи населення. Оплата повинна була здійснюватися за рахунок коштів, які надійшли від кінцевих споживачів (п. 5.2 Двостороннього договору).

21.10.2015 р. здійснено державну реєстрацію АТ «Українська залізниця», яка є правонаступником майна, прав та обов'язків ДП «Донецька залізниця» з моменту його створення (21.10.2015) в повному обсязі без будь-яких винятків.

Вказана обставина встановлена постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 у справі 910/5953/17 за позовом Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" до Акціонерного товариства "Українська залізниця" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Державного підприємства "Донецька залізниця" про стягнення 70 274 946,74 грн.

Предметом розгляду у справі 910/5953/17 було стягнення заборгованості за період травень 2016 року - лютий 2017 року включно за неналежне виконання відповідачем умов Багатостороннього договору між учасниками ринку електричної енергії від 11.06.2015 року та Договором купівлі - продажу електричної енергії від 20.10.2015 року № Д/ЭЭ5422/НЮ в частині своєчасної та повної оплати за поставлену електричну енергію.

Верховний Суд у постанові від 08.12.2021 р. у справі № 910/5953/17 скасовуючи рішення попередніх інстанцій та приймаючи остаточне рішення у вказаній справі, вказав, що Багатосторонній та Двосторонній договори є рамковими, тобто вони визначають порядок взаємодії між сторонами, але не встановлюють ані вартості електроенергії (тарифи), ані кількості, в якій вона буде постачатися.

Вартість електроенергії (тарифи) щомісяця мала погоджуватися Координаційними центром, а кількість визначатися оператором (НЕК "Укренерго") на підставі щодобових заявок учасників та інших дій, передбачених Багатостороннім та Двостороннім договорами.

Двосторонній договір встановлював, що АТ "Укрзалізниця" має робити добові прогнози на електроенергію та погоджувати відповідні заявки, які АТ "Укрзалізниця" не подавало.

Верховним Судом також встановлено, що з моменту державної реєстрації (21.10.2015) АТ "Укрзалізниця" протягом 2016-2017 років не брало участі у роботі Координаційного центру (у особі повноважного представника), не виконувало прав та обов'язків, передбачених цими договорами.

Верховний Суд також зазначив, що ДП "Донецька залізниця", правонаступником якого є АТ "Укрзалізниця", підписало Двосторонній договір саме як постачальник електричної енергії, отже, отримало право бути учасником Багатостороннього договору в статусі постачальника електроенергії.

Також у постанові від 08.12.2021 р. у справі № 910/5953/17 (п. 76) Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача оплати за електричну енергію на підставі Двостороннього договору за тарифами, встановленими Координаційним центром відповідно до умов Багатостороннього договору, з огляду на недоведеність факту поставок електроенергії ПАТ "Донбасенерго" АТ "Укрзалізниця" на неконтрольованій території відповідно до умов Багатостороннього та Двостороннього договорів.

АТ "Укрзалізниця" як правонаступник ДП "Донецька залізниця" набуло право отримати статус учасника Багатостороннього договору та учасника Координаційного центру в особі свого представника з дотриманням інституту представництв юридичної особи, але жодних дій для отримання такого статусу не вчиняли.

Отже Верховним Судом було встановлено недоведеність факту поставок електроенергії позивачем відповідачу саме на підставі Багатостороннього та Двостороннього договорів, за якими АТ "Укрзалізниця", як правонаступник ДП "Донецька залізниця", набуло право отримати статус учасника.

Враховуючи викладене, твердження відповідача щодо наявності між сторонами договірних відносин у спірний період не знайшло свого підтвердження.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події (ч. 2 ст. 1212 ЦК України).

Статтею 1213 ЦК України встановлено, що набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Посилання відповідача на те, що фізичні баланси електроенергії Донбаського регіону не є доказами фактичного споживання відповідачем визначеного в них обсягу електричної енергії та не є первинним документами бухгалтерського обліку, не беруться судом до уваги, оскільки фактичні фізичні баланси електроенергії на НКТ, складені Донбаською електроенергетичною системою ДП «НЕК «Укренерго» відповідно до пп. 2 п. 11 постанови КМУ від 07.05.2015 № 263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», а відтак є належним доказом обсягів виробництва і споживання електроенергії на НКТ.

Судом критично оцінюються посилання відповідача на порядок визначення обсягів необлікованої електричної енергії, що передбачений Правилами користування електричної енергії, оскільки предметом розгляду в цій справі є стягнення вартості безпідставно отриманої відповідачем електричної енергії, а не стягнення вартості безоблікового споживання електричної енергії.

Також судом не беруться до уваги доводи відповідача щодо неможливості споживання ним у спірний період електроенергії, виробленої на НКТ, оскільки електричні мережі відповідача на неконтрольованій території були під контролем незаконних утворень ДНР та ЛНР та пошкоджені внаслідок бойових дій та розкрадань, у зв'язку з чим відповідач був змушений використовувати для здійснення на НКТ лише потяги на дизельній тязі та відмовитись від використання електропотягів, оскільки надані відповідачем докази на підтвердження зазначених ним обставин носять загальний характер та не свідчать, що такі докази стосуються спірних правовідносин. Крім того, використання відповідачем електроенергії здійснюється не лише для використання електропотягів.

Разом з цим, здійснення відповідачем господарської діяльності на НКТ в особі відокремленого підрозділу Регіональна філії «Донецька залізниця» протягом спірного періоду (травень 2016 - лютий 2017) підтверджується копією доданого до позову Консолідованої фінансової звітності ПАТ «Українська залізниця» станом на 31.12.2017.

Враховуючи, що відповідач безпідставно споживав у спірний період відпущену позивачем електроенергію в енергосистему Донбаського регіону, то відповідно до ст. 1212, 1213 Цивільного кодексу України відповідач повинен повернути отриману електроенергію її виробникам, або відшкодувати виробникам її вартість у випадку неможливості повернення.

Водночас, враховуючи специфіку електроенергії, як товару (одночасність виробництва та споживання, неможливість зберігання електроенергії у великих обсягах), а також те, що ПАТ «Українська залізниця» не є виробником електроенергії, що свідчить про неможливість повернення відповідачем безпідставно отриманої в травні 2016 - лютому 2017 електроенергії або такої ж кількості електроенергії позивачу, то відповідно до ст. 1213 ЦК України відшкодуванню підлягає її вартість у сумі 171 792 780,43 грн.

У відзиві на позов відповідач просив застосувати до спірних правовідносин наслідки пропуску строку позовної давності.

Згідно з ст. 257 загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 264 ЦК України позовна давність переривається у разі пред'явлення особою позову до одного із кількох боржників, а також якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яку має позивач. Після переривання перебіг позовної давності починається заново. Час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується.

Позовна давність щодо предмету позову в даній справі переривалась в момент подання в квітні 2017 року позову у справі № 910/5953/17, предметом якого було стягнення вартості електроенергії, виробленої позивачем і отриманої відповідачем на НКТ в період травень 2016 - лютий 2017, тобто предмет позову у даній справі та у справі № 910/5953/17 ідентичний, проте заявлений з різних підстав.

Позовна заява у даній справі надійшла до суду 13.01.2023, а отже в межах строку позовної давності.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Акціонерного товариства «Українська залізниця» (03150, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, 5, код 40075815) на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (84306, м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 6, код 23343582) 171 792 780 (сто сімдесят один мільйон сімсот дев'яносто дві тисячі сімсот вісімдесят) грн. 43 коп. вартості спожитої електроенергії та 939 400 (дев'ятсот тридцять дев'ять тисяч чотириста) грн. 00 коп. витрат зі сплати судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до Північного апеляційного господарського суду.

Суддя Людмила ШКУРДОВА

Дата складення тексту рішення: 05.05.2023