Рішення від 03.05.2023 по справі 903/199/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

03 травня 2023 року Справа № 903/199/23

Господарський суд Волинської області у складі судді Якушевої І.О. за участю секретаря судового засідання Грачука В.С.,

за участю представників:

від позивача: Солобчук А.О. (довіреність №32 від 28.03.2023),

від відповідача: н/з,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Волинського обласного центру зайнятості

до Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області

про стягнення 42397,16 грн.,

ВСТАНОВИВ:

23.02.2023 на адресу Господарського суду Волинської області надійшла позовна заява №9691123 від 21.02.2023 Волинського обласного центру зайнятості до Головного управління Пенсійного Фонду України про стягнення 42397,16 грн.

У позовній заяві позивач посилається на те, що невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області встановлених законодавством зобов'язань призвело до безпідставної виплати позивачем допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1 за період з 05.10.2021 по 04.03.2022.

Ухвалою суду від 28.02.2023 позовну заяву Волинського обласного центру зайнятості залишено без руху; встановлено Волинському обласному центру зайнятості строк для усунення недоліків позовної заяви.

08.03.2023 від позивача надійшла заява №1256/23 від 07.03.2023 про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 13.03.2023 було прийнято позовну заяву до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження та відкрити провадження у справі; постановлено розгляд справи призначити на 05.04.2023; запропоновано сторонам подати суду: позивачу: будь-які додаткові докази в обґрунтування позовних вимог (у разі їх наявності); відповідачу: відповідно до ст. 165 Господарського процесуального кодексу України відзив на позовну заяву і всі докази, що підтверджують заперечення проти позову (у разі їх наявності); докази направлення відзиву позивачу; позивачу (на власний розсуд): відповідно до ст. 166 ГПК України подати відповідь на відзив у 5-денний строк з дня отримання відзиву.

24.03.2023 від Головного управління Пенсійного Фонду України надійшов відзив № 0300-0902-7/13227 від 21.03.2023, в якому управління просить у задоволенні позовної заяви відмовити.

24.03.2023 до Господарського суду Волинської області надійшло клопотання Волинського обласного центру зайнятості №1498/23 від 21.03.2023, в якому заявник просить суд забезпечити проведення судового засідання в режимі відеоконференції та визначити суд, що відповідатиме за проведення відеоконференції під час судового засідання - Ковельський міськрайонний суд Волинської області.

Ухвалою суду від 28.03.2023 клопотання Волинського обласного центру зайнятості про участь у судовому засіданні, що призначене на 05.04.2023 на 10:00 год., у справі №903/199/23 в режимі відеоконференції задоволено, постановлено Ковельському міськрайонному суду Волинської області (вулиця Незалежності, 15, м. Ковель, Волинська область, 45000) забезпечити проведення 05.04.2023 о 10:00 год. судового засідання в режимі відеоконфенції в приміщенні суду по справі №903/199/23 за позовом Волинського обласного центру зайнятості до Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області про стягнення 42397,16 грн.

30.03.2023 від Волинського обласного центру зайнятості надійшла відповідь на відзив №1596/23 від 28.03.2023.

05.04.2023 в судовому засіданні було оголошено перерву до 03.05.2023.

14.04.2023 до Господарського суду Волинської області надійшло клопотання Волинського обласного центру зайнятості №1826/23 від 11.04.2023, в якому заявник просить суд забезпечити проведення судового засідання в режимі відеоконференції та визначити суд, що відповідатиме за проведення відеоконференції під час судового засідання - Ковельський міськрайонний суд Волинської області.

Ухвалою суду від 18.04.2023 клопотання Волинського обласного центру зайнятості про участь у судовому засіданні, що призначене на 03.05.2023 на 11:00 год., у справі №903/199/23 в режимі відеоконференції задоволено, постановлено Ковельському міськрайонному суду Волинської області (вулиця Незалежності, 15, м. Ковель, Волинська область, 45000) забезпечити проведення 03.05.2023 об 11:00 год. судового засідання в режимі відеоконфенції в приміщенні суду по справі №903/199/23 за позовом Волинського обласного центру зайнятості до Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області про стягнення 42397,16 грн.

В судовому засіданні 03.05.2023 представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача 03.05.2023 в судове засідання не з'явився. Про судове засідання відповідач був повідомлений ухвалою-повідомленням від 05.04.2023, яка була надіслана на електронну адресу відповідача.

Вимога позивача про стягнення з відповідача 42397,16 грн. обгрунтована і підлягає до задоволення.

У процесі судового розгляду встановлено, що ОСОБА_2 з 1997 безперервно працювала в Головному управлінні ДФС у Волинській області.

24.09.2021 року була звільнена з посади завідувача сектору захисту інформації управління боротьби з фінансовими злочинами ГУ ДФС у Волинській області у відповідності до п.64 «г» (у зв'язку із скороченням штату) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС.

05 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Ковельського міськрайонного центру зайнятості (надалі - КМРЦЗ) як така, що шукає роботу, з заявою про надання статусу безробітного, в якій було зазначено, що вона не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» та через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно.

Відповідно до наказу КМРЦЗ від 05.10.2021 №НТ211005 на підставі поданої ОСОБА_1 заяви, у зв'язку із відсутністю підходящої роботи, їй було надано статус безробітного. Також вона була ознайомлена з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного, що визначені Законами України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (надалі - Закон), що засвідчила власним підписом.

Наказом КМРЦЗ від 05.10.2021 №НТ211005 ОСОБА_1 було призначено виплату допомоги по безробіттю відповідно до частин 1,3,4 ст. 22, частини 1 ст.23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" як застрахованій особі, з урахуванням страхового стажу строком, що не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Наказом КМРЦЗ від 05.10.2021р. №НТ211005 було прийнято рішення відкласти виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з наданням компенсаційних витрат при звільненні з 05.10.2021 по 24.10.2021 відповідно до п.4 ст.31 Закону.

Наказом КМРЦЗ від 08.11.2021 №НТ211108 було розпочато виплату допомоги по безробіттю відповідно до ст.22 Закону з 25.10.2021.

Внаслідок опрацювання пам'ятки «Розслідування за даними РЗО» було виявлено факт призначення безробітній ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 06 жовтня 2021 року.

Відповідно до отриманої інформації (лист № 523 від 18.05.2022) з відділу обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області фахівцем відділу взаємодії з роботодавцями Ковельського міськрайонного центру зайнятості 18.05.2022 згідно з актом № 88 було проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

В ході проведеної перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 у період перебування на обліку у статусі безробітної у Ковельському міськрайонному центрі зайнятості з 05.10.2021 по 01.04.2022 було призначено пенсію за вислугу років за рішенням суду відповідно до пункту «а» ст.12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 06.10.2021.

18.05.2022 Ковельським міськрайонним центром зайнятості було прийнято рішення про повернення ОСОБА_1 допомоги по безробіттю в сумі 51129,95 грн., що були витрачені з Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за період перебування її на обліку як безробітної з 05.10.2021 по 01.04.2022, що підтверджується наказом КМРЗЦ від 18.05.2022 №НТ220518. Сума у розмірі 8732,79 грн. була вилучена як надлишкова у зв'язку з надходженням даних від РЗО, тому остаточна сума заборгованості становить 42397,16 грн.

В процесі судового розгляду представник позивача також пояснювала, що на момент прийняття рішення №220518 від 18.05.2022 про повернення коштів ОСОБА_1 загальна сума нарахованої допомоги становила 51129,95 грн., що підтверджується довідкою № 493 від 13.05.2022, яка додана до позовної заяви. У зв'язку з тим, що кошти для нарахування не були профінансовані, а тому й не були виплачені на особовий рахунок ОСОБА_1 , з метою зменшення суми дебіторської заборгованості Ковельським міськрайонним центром зайнятості було вилучено з відомостей виплат наступні суми допомоги по безробіттю: 8 643,48 грн. за період з 04.03.2022 по 30.04.2022 та 89,31 грн. за період з 01.03.2022 по 03.03.2022. На підтвердження цих доводів позивач надав додаток №4 до персональної картки №035321100400027 «Нарахування допомоги по безробіттю та платежі».

Отже, за період з 05.10.2021 по 01.04.2022 безробітній ОСОБА_1 була нарахована сума 51129,95 грн., а фактично отримана на особовий рахунок сума у розмірі 42397,16 грн.

Рішення КМРЗЦ було прийняте відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Ковельським міськрайонним центром зайнятості на адресу ОСОБА_1 19.05.2022 року поштовим листом направлено претензію про повернення коштів в порядку досудового врегулювання спору від 19.05.2022 №442/06-09, в якій пропонувалось в добровільному порядку повернути суму коштів у розмірі 51129,95 грн., виплачені як допомога по безробіттю.

24.05.2022 року Ковельським міськрайонним центром зайнятості було отримано від ОСОБА_1 пояснення, в якому вона зазначила, що згідно з рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01.02.2022 у справі №140/13916/21 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 13.10.2021 №431 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі п.«а» ст.12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі «а» ст.12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 06 жовтня 2021 року і зазначила, що рішення суду набрало законної сили 04.03.2022.

На підставі п. 1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Згідно з п.7 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення чи отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку.

Згідно з п. 13 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення», реєстрація безробітного припиняється у разі досягнення особою встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку або призначення пенсії на пільгових умовах, або за вислугу років.

Згідно з частиною 1 статті 107 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок несвоєчасного або неповного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсій, передбачених цим Законом, а також за невиконання або неналежне виконання ними обов'язків з адміністративного управління Накопичувальним фондом несуть відповідальність згідно із законом.

Невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області встановлених законодавством зобов'язань призвело до безпідставної виплати позивачем допомоги по безробіттю ОСОБА_1 за період з 05 жовтня 2021 року по 04 березня 2022 року.

15.12.2022 Ковельським міськрайонним центром зайнятості було прийнято рішення про повернення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області допомоги по безробіттю у сумі 42 397,16 грн., що були витрачені з Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття громадянці ОСОБА_1 за період перебування її на обліку як безробітної з 05 жовтня 2021 року по 01 квітня 2022 року, що підтверджується наказом Ковельського міськрайонного центру зайнятості від 15.12.2022 № 46 «Про повернення незаконно виплачених коштів».

23.12.2022 Ковельським міськрайонним центром зайнятості на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області поштовим листом направлено претензію про повернення коштів в порядку досудового врегулювання спору від 22.12.2022 року №1220/06-09, який отримано 03.01.2023року, що підтверджується трекінгом відправлень, в якій пропонувалось в добровільному порядку повернути суму коштів в розмірі 42397,16 грн., виплачених ОСОБА_1 як допомогу по безробіттю.

Однак, 09.01.2023 отримано лист від Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 04.01.2023 №0300-09-01-8/562, згідно з яким відповідач не визнав претензійних вимог.

У зв'язку із змінами, пов'язаними з адміністративно-територіальною реформою з 02 січня 2023 року Ковельський міськрайонний центр зайнятості функціонує як Ковельська філія Волинського обласного центру зайнятості.

Згідно з ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань:

- здійснює управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в межах затвердженого бюджету Фонду відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»;

- здійснює контроль за використанням коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Відповідно до Положення про Ковельську філію Волинського обласного центру зайнятості Ковельська філія Волинського обласного центру зайнятості (надалі - філія) виконує функції, покладені на неї Волинським обласним центром зайнятості (надалі - центр зайнятості), та діє на підставі затвердженого Волинським обласним центром зайнятості положення.

Філія є відокремленим підрозділом обласного центру зайнятості. Філія створюється центром зайнятості, йому підпорядковується та йому підзвітна.

Філія не є юридичною особою, не має окремого балансу, окремого рахунку в установах банків. Філія може мати печатки та штампи.

Діяльність філії організовується, координується та контролюється центром зайнятості.

Відповідно до листа Волинського обласного центру зайнятості від 25.01.2023 №249/09.3 станом на 25.01.2023 за ОСОБА_1 рахується дебіторська заборгованість в сумі 42397,16 грн.

Як зазначає позивача у позовній заяві, станом на день подання позову до суду відповідач заборгованість не сплатив.

Частиною першою статті 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Частиною 1 ст. 22 Цивільного Кодексу України зазначено що, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Статтею 1166 Цивільного кодексу України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Статтею 1173 Цивільного кодексу України встановлено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Відповідно до частини 1 статті 107 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок несвоєчасного] або неповного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсій, передбачених цим Законом, а також за невиконання або неналежне виконання ними обов'язків з адміністративного управління Накопичувальним фондом несуть відповідальність згідно із законом.

Суб'єктами відповідальності відповідно до статті 1173 Цивільного кодексу України є органи державної влади або місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову,

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №280 від 23.07.2014, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Згідно з пунктом 7 цього Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

З огляду на викладене, відповідач у справі - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області є органом виконавчої влади, тобто суб'єктом відповідальності в розумінні статті 1173 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ч.4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01.02.2022 у справі №140/13916/21 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 13.10.2021 №431 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі п.«а» ст.12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі п.«а» ст.12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 06 жовтня 2021 року.

Таким чином, обставини протиправної поведінки відповідача, яка полягає у безпідставній та незаконній відмові у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років встановлені рішенням суду та не підлягають доведенню.

Згідно з пунктом 2 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення” безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна розпочати роботу. Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 43 зазначеного Закону статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи. Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування (частина 2 статті 43 Закону України "Про зайнятість населення").

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 44 Закону України "Про зайнятість населення" зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та цього Закону.

Пунктом 7 частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення чи отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку.

Відповідно до положень частини 1 статті 7, статті 8 та пункту 1 частини 2 статті 16 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виплата допомоги по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, який є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією, кошти якого не включаються до складу Державного бюджету України.

З огляду на наведені приписи Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" здійснені позивачем виплати допомоги по безробіттю за рахунок коштів Фонду особі, якій призначено пенсію, є додатковими витратами Ковельського міськрайонного центру зайнятості, оскільки така виплата допомоги по безробіттю не здійснювалася б у випадку своєчасного призначення та виплати пенсії ОСОБА_1 .

Однак, внаслідок неправомірних дій відповідача ОСОБА_1 своєчасно не отримала призначення пенсійного забезпечення, яке їй гарантовано чинним законодавством, а Ковельський міськрайонний центр зайнятості безпідставно виплатив допомогу по безробіттю ОСОБА_1 , як особі, яка не мала будь-яких доходів, за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, що свідчить про наявність причинно- наслідкового зв'язку між незаконними діями відповідача та понесеними збитками позивачем та обгрунтованість позову.

Аналогічна правова позиція щодо застосування статей 1166 та 1173 Цивільного кодексу України та статті 107 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у подібних правовідносинах викладена в постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 21.06.2018 року у справі №916/1371/17 від 13.02.2018 року у справі №915/282/17, від 10.04.2018 у справі №927/455/17, від 20.04.2018 у справі №906/579/17, від 02.05.2018 у справі №923/575/17, від 03.05.2018 у справі №916/1601/17.

У зв'язку із задоволенням позову на підставі ст. 129 ГПК України витрати, пов'язані з оплатою судового збору, покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 77, 86, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22в, код ЄДРПОУ 13358826) на користь Волинського обласного центру зайнятості (43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Б. Хмельницького, 3а, код ЄДРПОУ 05427482) 42397 грн. 16 коп. виплаченої допомоги по безробіттю; 2684 грн. витрат, пов'язаних з оплатою судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду впродовж 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано: 05.05.2023.

Суддя І. О. Якушева