вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
"02" травня 2023 р. Cправа № 902/399/23
Господарський суд Вінницької області у складі судді Матвійчука Василя Васильовича,
за участю секретаря судового засідання Марущак А.О., за відсутності сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Фермерського господарства "Добробут Людей" (вул. Садова, буд. 1, с. Дениші, Житомирський район, Житомирська область, 12422)
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Щербини" (вул. Келецька, 64/47-А, офіс 1, м. Вінниця, 21000)
про стягнення 242341, 96 грн.
На розгляд Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява Фермерського господарства "Добробут Людей" з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Щербини" про стягнення коштів в розмірі 242 341,96 грн, в тому числі: 106 030,40 грн - основний борг; 71 221,00 грн - подвійна облікова ставка НБУ від суми заборгованості; 49 186,00 грн - інфляційні втрати; 15 904,56 грн - штраф.
20.04.2023 Господарським судом Вінницької області у справі №902/399/23 ухвалено рішення, відповідно до якого позовні вимоги Фермерського господарства "Добробут Людей" задоволено частково. Ухвалено стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Щербини" на користь Фермерського господарства "Добробут Людей" 106 030 грн 40 коп. - основного боргу; 6 435 грн 25 коп. - пені; 15 904 грн 56 коп. - штрафу; 49 185 грн 80 коп. - інфляційних втрат та 2 663 грн. 34 коп. - витрат зі сплати судового збору.
Враховуючи заявлення позивачем в позовній заяві витрати на професійну правничу допомогу, та зважаючи на заяву представника позивача № 65/23 від 20.04.2023 про надання часу для подання доказів понесених позивачем витрат на правничу допомогу, судом встановлено 5-ти денний строк позивачу для подання суду відповідних доказів з дня проголошення вступної та резолютивної частин рішення та призначено судове засідання на 02.05.2023 згідно із приписами ч. 2 ст. 221 ГПК України.
24.04.2023 на електронну адресу суду надійшла заява №73/23 від 21.04.2023, скріплена електронним цифровим підписом представника позивача - адвоката Бугайчука М.В. про ухвалення додаткового рішення у справі та вирішення питання щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Щербини" на користь Фермерського господарства "Добробут Людей" 9 000,00 грн. витрат на правову допомогу адвоката.
27.04.2023 на електронну адресу суду надійшла заява №78/23 від 27.04.2023, скріплена електронним цифровим підписом представника позивача - адвоката Бугайчука М.В. про розгляд заяви №73/23 від 21.04.2023 без участі представника позивача.
На визначену судом дату представник позивача не з'явився.
Відповідач правом участі в засіданні суду не скористався. При цьому суд зважає, що про дату, час та місце призначеного судового засідання відповідача повідомлено шляхом направлення повного тексту рішення від 20.04.2023 на адресу його місцезнаходження.
Відповідно до ч. 4 ст. 244 ГПК України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про розгляд питання розподілу понесених позивачем судових витрат на професійну правничу допомогу за відсутності представників сторін.
Розглянувши подані матеріали на підтвердження судових витрат на правничу допомогу Фермерського господарства "Добробут Людей", суд враховує таке.
Відповідно до ст. 221 Господарського процесуального кодексу України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п'ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.
Згідно із п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 126 ГПК України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; адвокатська діяльність - це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
За змістом ч. 3 ст. 4 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро (організаційні форми адвокатської діяльності).
Як слідує з матеріалів справи, 17.11.2022 між Фермерським господарством "Добробут Людей" (Клієнт) та Адвокатським бюро "Максима Бугайчука" (Адвокатське бюро) укладено Договір №22/22 про надання правової (правничої) допомоги, відповідно до п. 1.1. якого Клієнт доручає, а Адвокатське бюро приймає на себе зобов'язання надавати правову (правничу) допомогу в обсязі та на умовах, передбачених даним Договором.
Згідно розділу 2 Договору Адвокатське бюро на підставі звернення Клієнта приймає на себе зобов'язання з надання наступної юридичної допомоги:
представляє у встановленому порядку інтереси Клієнта в судах усіх інстанцій та юрисдикцій, в органах державної влади та місцевого самоврядування, в установах, в організаціях; (п. 2.1.1.)
надає правову допомогу з приводу представництва та захисту інтересів Клієнта в органах прокуратури, СБУ, ДБР, СУ ГУ НП в Житомирській області, Національної поліції, НАБУ та НАЗК, ДПС, Представляє та захищає Клієнта, у якості Захисниці у кримінальних, Представника в цивільних, справах про адміністративні правопорушення, адміністративних судах, судах всіх юрисдикцій та підсудностей, цивільних, адміністративних, господарських судах; (п. 2.1.2)
представництво інтересів Клієнта здійснюється в усіх без виключення підприємствах та організаціях незалежно від їх форм власності та підпорядкування, а також в усіх без виключення державних та недержавних органах, органах місцевого самоврядування, судах всіх інстанцій та юрисдикцій із усіма без виключення процесуальними правами, наданими стороні по справі положеннями чинних в Україні ГПК, ЦПК, КПК, КУпАП, КАС. (п. 2.1.3.)
Пунктом 4.1. Договору Сторони погодили, що вартість правничої допомоги у вигляді гонорару, яка буде надана Адвокатським бюро у справах щодо стягнення боргу по одній справі в Господарському суді Вінницької області становить 14 000,00 грн, що включає:
підготовка та відправлення позовної заяви до Господарського суду Вінницької області - 3000 грн (п. 4.1.1.);
підготовка та відправлення додаткових пояснень, клопотань у справі - 2 000 грн (п. 4.1.2.);
підготовка та відправлення відповіді на відзив відповідача - 3 000 грн (п. 4.1.3.);
участь в судових засіданнях у справі - 1 000 грн за 1 (одне засідання) (п. 4.14.);
гонорар за прийняття рішення на користь клієнта - 5 000 грн. (п. 4.1.5.)
За змістом п. 4.2. Договору, сторони домовились, що оплата за правничу допомогу у вигляді гонорару передбачену в п. 4.1. Договору здійснюється в наступному порядку:
Клієнт протягом 2-х днів з моменту підписання договору в якості авансового платежу за правничу допомогу перераховує у безготівковій формі на розрахунковий рахунок Адвокатського бюро - 3000 грн, яка передбачена в п.п. 4.1.1. Договору. (п. 4.2.1.);
Клієнт за правничу допомогу передбачену в п.п. 4.1.2.-4.1.4. оплачує Адвокатському бюро після фактичного надання послуг на підставі рахунку і акту наданих послуг. (п. 4.2.12.);
Гонорар за прийняття рішення на користь Клієнта передбачений в п. 4.1.5. Договору в розмірі 5 000 грн Клієнт перераховує у безготівковій формі Адвокатському бюро протягом 2-х днів з дня ухвалення рішення судом першої інстанції. Позитивним результатом вважається також закінчення справи мировою угодою та сплату суми боргу під час розгляду справи.
У відповідності до статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Визначення договору про надання правової допомоги міститься в статті першій Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
За приписами частини 3 статті 27 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.
Договір про надання правової допомоги за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який в свою чергу, врегульовано Главою 63 Цивільного кодексу України.
Зокрема, стаття 903 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Згідно зі статтею 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини 2 статті 126 цього Кодексу).
Надання адвокатом (Виконавцем) юридичних послуг на суму 9000,00 грн підтверджується наступними доказами:
Актом надання послуг №1 від 09.03.2023 на суму 3000,00 грн, що включає підготовку та відправлення позовної заяви до Господарського суду Вінницької області, рахунком на оплату № 34 від 09.03.2023, платіжною інструкцією № 2847 від 10.03.2023;
Актом надання послуг № 4 від 20.04.2023 на суму 6 000,00 грн, що включає: участь в судових засіданнях в Господарському суді Вінницької області у справі 902/399/23 (1 000,00 грн), гонорар за прийняття рішення на користь ФГ "Добробут Людей" (5 000,00 грн); рахунком на оплату №55 від 20.04.2023; платіжною інструкцією №2890 від 20.04.2023;
Детальним описом наданої правничої допомоги згідно Договору про надання правничої допомоги №22/22 від 17.11.2022.
Окрім того, матеріали справи містять копію Свідоцтва серія ЖТ №001081 про право Бугайчука Максима Володимировича на заняття адвокатською діяльністю та ордер на надання правничої (правової) допомоги вказаним Адвокатом.
Окремо суд враховує, що від учасника справи вимагається надання доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою, але не доказів обґрунтування часу, витраченого фахівцем в галузі права (постанова Верховного Суду від 16.05.2019 у справі № 823/2638/18).
Таким чином, розмір витрат позивача на професійну правничу допомогу в сумі 9000,00 грн обґрунтовано належними та допустимими доказами.
Згідно з ч. 4, 6 ст. 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Тобто саме зацікавлена сторона має вчинити певні дії, спрямовані на відшкодування з іншої сторони витрат на професійну правничу допомогу, а інша сторона має право на відповідні заперечення проти таких вимог, що виключає ініціативу суду з приводу відшкодування витрат на професійну правничу допомогу одній із сторін без відповідних дій з боку такої сторони.
Таку правову позицію, щодо права суду зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони, викладено в постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.
Судом враховується, що відповідач під час позовного провадження у справі №902/399/23, заяви про зменшення витрат на оплату правничої допомоги, або будь-яких заперечень щодо розміру останніх до суду не подавав.
З огляду на те, що відповідачем не подано клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката, а також доказів, котрі могли б підтвердити неспівмірність таких витрат, відтак у суду відсутні підстави втручатися у розмір визначеного сторонами гонорару, зміст наданих послуг та їх співмірність з предметом спору.
У відповідності до п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на те, що судом задоволено позовні вимоги позивача частково, тому на відповідача покладаються понесені позивачем витрати на правову допомогу в повному обсязі, в розмірі 6 594,00 грн. Розмір витрат на професійну правничу допомогу в сумі 2 406,00 грн, суд залишає за позивачем у справі.
Керуючись ст.ст. 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 126, 129, 221, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 244, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Заяву Фермерського господарства "Добробут Людей" №73/23 від 21.04.2023 про ухвалення додаткового рішення про стягнення витрат на правничу допомогу задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Щербини" (вул. Келецька, 64/47-А, офіс 1, м. Вінниця, 21000; код ЄДРПОУ 40148610) на користь Фермерського господарства "Добробут Людей" (вул. Садова, буд. 1, с. Дениші, Житомирський район, Житомирська область, 12422; код ЄДРПОУ 40445882) 6 594 грн 00 коп. - витрат на професійну правничу допомогу.
3. Примірник повного додаткового судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, та на відому суду адресу електронної пошти представника позивача advokat_bygaichyk@ukr.net
Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду, в порядку та строки визначені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне додаткове рішення складено 05.05.2023.
Суддя Василь МАТВІЙЧУК
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (вул. Садова, буд. 1, с. Дениші, Житомирський район, Житомирська область, 12422)
3 - відповідачу (вул. Келецька, 64/47-А, офіс 1, м. Вінниця, 21000)