Справа №521/9566/23
Номер провадження 3/521/8071/23
04 квітня 2023 року Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Поліщук І.О.,
при секретарі Димитрової Н.І.,
за участю:
представника Одеської митниці
Державної митної служби України Євдокимова Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу, що надійшла з Одеської митниці ДМС України за протоколом складеним відносно громадянина Молдови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився: Р.Молдова, м. Штефан-Воде, мешкає: АДРЕСА_1 ; закордонний паспорт громадянина Республіки Молдова НОМЕР_1 , виданий IS «CRIS» REGISTRU», 03.06.2016 року; працює: тимчасово не працює; картка платників податків - НОМЕР_2 ; посвідка на постійне проживання № НОМЕР_3 , дата видачі: 07.08.2018, орган, що видав: 5101 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України, -
До Малиновського районного суду м. Одеси надійшли матеріали адміністративної справи за протоколом про порушення митних правил №0451/50000/23 складеного відносно гр. ОСОБА_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 11.03.2023 року о 16 год. 12 хв. в пункт пропуску для автомобільного сполучення «Староказаче-Тудора» Одеської митниці на виїзд з України в Молдову по смузі «зелений коридор» прибув автомобіль «Ford Tranzit» реєстраційний номер НОМЕР_4 кузов № НОМЕР_5 , країна реєстрації - Республіка Молдова під керуванням громадянина Республіки Молдова - ОСОБА_1 .
Під час здійснення спільного прикордонно-митного контролю та усного опитування гр. ОСОБА_1 заявив, що товарів та предметі заборонених або обмежених законодавством України до переміщення через митний кордон України не переміщує.
Під час прикордонно-митного контролю, спільно з прикордонним нарядом ОТЗ та із залученням кінологічної команди Одеської митниці у складі старшого державного інспектора-кінолога ОСОБА_2 та службової собаки «Рік» автомобілю «Ford Tranzit» реєстраційний номер НОМЕР_6 , кузов № НОМЕР_5 , країна реєстрації - Республіка Молдова, в багажному відділенні серед особистих речей домашнього вжитку бувших у використанні, у поліетиленовому пакеті без ознак приховування було виявлено: патрон з еластичними кулями несмертельної дії калібру 9 мм Р.А. SAFARI-P у кількості 5 (п'ять) шт., патрон з еластичними кулями несмертельної дії калібру 9 мм Р.А. Blanc S&B у кількості 1 (одна) шт., патрон з еластичними кулями несмертельної дії калібру 9 мм Р.А. (маркування частково відсутнє) у кількості 1 (одна) шт., разом - 7 (сім) патронів з еластичними кулями несметрельної дії, та 4 (чотири) монети 1924 року, з написом на аверсі «один полтинник, пролетарии всех стран соеденяйтесь» та з зображенням гербу, на реверсі монети зображення чоловіка з молотом та наковальнею та написом «1925», 1 (одна) монета на аверсі якої напис «15 копеек 1925», на реверсі якої зображенно герб та напис «пролетарии всех стран соеденяйтесь, СССР».
В ході перевірки монет було виявлено, що вони виготовлені до 1960 р., та можливо являються предметами, що відносяться до культурно історичних цінностей, та можливо мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню , відтворенню та охороні відповідно до законодавства України в наслідок чого є забороненим (обмеженим) до переміщення через митний кордон України. Жодних документів на монети громадянин Молдови ОСОБА_1 при собі не мав.
Виявлені предмети переміщувались без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.
На момент перетину митного кордону України жодних дозвільних документів на переміщення вищевказаних патронів з еластичними кулями несмертельної дії громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 співробітникам митниці не надав.
Під час проходження митного контролю громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 мав намір перемістити через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор» товари або предмети які згідно ст. 197 Митного кодексу України є обмеженими щодо переміщення через митний кордон України.
Таким чином, громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зоні спрощеного митного контролю, тобто вчинив недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підлягають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
На підставі вищевказаних обставин, посадовими особами митниці були складені протоколи про порушення митних правил за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.
У судовому засіданні гр. ОСОБА_1 участі не приймав, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений шляхом СМС-повідомлення на номер телефону, який зазначений у протоколі. В матеріалах справи наявна заява ОСОБА_1 , в якій вину визнав та розкаюється. Просить справу розглядати без його участі.
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 471 МК України, та застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу з конфіскацією предметів правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку учасників процесу, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд вважає, що особа, стосовно якої складено протокол, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності і її дії суд кваліфікує за ч. 3 ст. 471 МК України, за кваліфікуючими ознаками: недекларування товарів, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 11.03.2023 року о 16 год. 12 хв. в пункт пропуску для автомобільного сполучення «Староказаче-Тудора» Одеської митниці на виїзд з України в Молдову по смузі «зелений коридор» прибув автомобіль «Ford Tranzit» реєстраційний номер НОМЕР_4 кузов № НОМЕР_5 , країна реєстрації - Республіка Молдова під керуванням громадянина Республіки Молдова - ОСОБА_1 .
Під час здійснення спільного прикордонно-митного контролю та усного опитування гр. ОСОБА_1 заявив, що товарів та предметі заборонених або обмежених законодавством України до переміщення через митний кордон України не переміщує.
Під час прикордонно-митного контролю, спільно з прикордонним нарядом ОТЗ та із залученням кінологічної команди Одеської митниці у складі старшого державного інспектора-кінолога ОСОБА_2 та службової собаки «Рік» автомобілю «Ford Tranzit» реєстраційний номер НОМЕР_6 , кузов № НОМЕР_5 , країна реєстрації - Республіка Молдова, в багажному відділенні серед особистих речей домашнього вжитку бувших у використанні, у поліетиленовому пакеті без ознак приховування було виявлено: патрон з еластичними кулями несмертельної дії калібру 9 мм Р.А. SAFARI-P у кількості 5 (п'ять) шт., патрон з еластичними кулями несмертельної дії калібру 9 мм Р.А. Blanc S&B у кількості 1 (одна) шт., патрон з еластичними кулями несмертельної дії калібру 9 мм Р.А. (маркування частково відсутнє) у кількості 1 (одна) шт., разом - 7 (сім) патронів з еластичними кулями несметрельної дії, та 4 (чотири) монети 1924 року, з написом на аверсі «один полтинник, пролетарии всех стран соеденяйтесь» та з зображенням гербу, на реверсі монети зображення чоловіка з молотом та наковальнею та написом «1925», 1 (одна) монета на аверсі якої напис «15 копеек 1925», на реверсі якої зображенно герб та напис «пролетарии всех стран соеденяйтесь, СССР».
В ході перевірки монет було виявлено, що вони виготовлені до 1960 р., та можливо являються предметами, що відносяться до культурно історичних цінностей, та можливо мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню , відтворенню та охороні відповідно до законодавства України в наслідок чого є забороненим (обмеженим) до переміщення через митний кордон України. Жодних документів на монети громадянин Молдови ОСОБА_1 при собі не мав.
Виявлені предмети переміщувались без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.
Згідно п.п. 8.12. п. 8 Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 №622, боєприпаси це спеціально виготовлені вироби одноразового використання, які призначені забезпечити ураження цілей в умовах збройної боротьби, самооборони, полювання, спорту.
До бойових припасів належать патрони до нарізної вогнепальної зброї різних калібрів, а також заряджені патрони до гладкоствольних мисливських рушниць, мисливський порох і капсулі.
Підпунктом 12.14. п. 12 Інструкції передбачено, що вогнепальна мисливська зброя, бойові припаси до неї, пневматична, холодна зброя, пристрої та зазначені патрони громадянами України перевозяться через державний кордон України на підставі дозволів на право перевезення зброї, які видаються МВС України, ГУМВС, УМВС.
На момент перетину митного кордону України жодних дозвільних документів на переміщення вищевказаних патронів з еластичними кулями несмертельної дії громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 співробітникам митниці не надав.
Статтею 365 МК України передбачено, що громадяни за умов дотримання вимог МК України та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в України (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.
Відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України визначено, що обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчать про факти, що мають юридичне значення.
Частиною 6 статті 366 МК України передбачено, що громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 3 ст. 471 МК України, передбачено відповідальність за порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто, незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України.
Виходячи з вищевказаного, судом встановлено, що особою порушено порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто, незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України.
Винність особи підтверджується зібраними у справі доказами, а саме: протоколами про порушення митних правил, доповідною запискою інспектора митниці, описом вилучених товарів.
Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Статтею 265 КУпАП встановлено, що речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей реалізують
Керуючись наведеними нормами, суд накладає на правопорушника стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів правопорушення, вилучених згідно протоколів про порушення митних правил.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення уразі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Вимогами п. 5 ч. 2ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір України», ст.ст. 197, 471, 522, 524-529 МК України, ст.ст. 283-285, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України, та накласти стягнення у вигляді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень, з конфіскацією предметів правопорушення, вилучених згідно протоколу про порушення митних правил №0451/50000/23.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.
Суддя: Поліщук І.О.