Справа № 521/9216/23
Номер провадження:1-в/521/505/23
05 травня 2023 року м. Одеса
Малиновський районний суд м. Одеси, у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
з секретарем - ОСОБА_2 ,
представника ДУ «ОВК №14» (в режимі відеоконференції) - ОСОБА_3 ,
засудженого (в режимі відеоконференції) - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі в режимі відеоконференції (дистанційного судового провадження) подання начальника Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» ОСОБА_5 , про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Чорноморськ (раніше Іллічівськ) Одеської області, громадянина України, з неповною середньою освітою, не одруженого, до засудження не працевлаштованого, без місця реєстрації, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого,
засудженого: 29.12.2021 року Іллічівським міським судом Одеської області, за ч. 2 ст. 185 КК України до 1 року 6 місяців позбавлення волі, суд
До Малиновського районного суду м. Одеси звернувся начальник Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» ОСОБА_5 , з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 .
Відповідно до подання та доданих до нього матеріалів вбачається, що ОСОБА_4 був засуджений 29.12.20202118 року Іллічівським міським судом Одеської області, за ч. 2 ст. 185 КК України до покарання у виді 1 року 6 місяців позбавлення волі.
На теперішній час, ОСОБА_4 відбуває покарання у виді позбавлення волі в умовах Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» та звільняється з місць позбавлення волі 29.06.2023 року у зв'язку із закінченням строку покарання.
У зв'язку з тим, що засуджений вперто не бажає стати на шлях виправлення та залишається небезпечним для суспільства, адміністрація Державної установи «Одеська виправна колонія (№14) просить встановити строком на вісімнадцять місяців відносно ОСОБА_4 за місцем його проживання після звільнення з місць позбавлення волі адміністративний нагляд на підставі ст. 3 п. «б» Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Представник ДУ «ОВК №14» (в режимі відеоконференції) подання підтримав та просив його задовольнити.
Засуджений ОСОБА_4 (в режимі відеоконференції) подання підтримав частково, а саме просив встановити адміністративний нагляд в менший строк.
Суд, вислухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши подання та додані до нього матеріали, дійшов наступних висновків.
За змістом ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» №264/94-вр від 01.12.1994 року зі змінами та доповненнями, адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
За нормою ст. 2 вищевказаного Закону, адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «б» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» №264/94-вр від 01.12.1994 року зі змінами та доповненнями, адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пункті "ґ" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 раніше неодноразово судимий за умисні тяжкі злочини, на теперішній час ОСОБА_4 , якого засуджено вироком Іллічівського міського суду Одеської області від 29.12.2021 року за ч. 2 ст. 185 КК України до 1 року 6 місяців позбавлення волі, відбуває покарання в умовах Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)».
Крім того, із довідки - характеристики, засуджений ОСОБА_4 характеризується негативно. Участі в благоустрої установи та відділення не приймає, так як не вбачає суспільної користі, на основному виробництві установи не працевлаштований. До дисциплінарної відповідальності притягувався 6 (шість) разів, до заходів заохочення не подавався. У взаємовідносинах з іншими засудженими не конфліктний, спілкується із засудженими негативної спрямованості. Із персоналом установи не завжди дотримується правомірних та ввічливих взаємовідносин. Намагається утримувати у чистоті і порядку спальне місце та приліжкову тумбочку. Не завжди має охайний зовнішній вигляд, допускає порушення правил носіння форменого одягу. Байдуже ставиться до майна установи і предметів якими користується. Не виконує передбачені законом вимоги персоналу установи. Не завжди дотримується вимог пожежної безпеки. Участі в організації виховних заходів, які проводяться в установі не приймає. Із засудженим забезпечується проведення морального, правового, естетичного, фізичного, санітарно-виховного та психологічного виховання в індивідуальних, групових і масових формах на основі психолого-педагогічних та соціально-виховних принципів і методів, на що він реагує байдуже. Приймає участь у програмі диференційованого виховного впливу «Формування життєвих навичок у повнолітніх осіб». 3 метою виявлення факторів що спричинили протиправну поведінку засудженого, формування актуальних цілей соціально - виховної роботи із засудженим проведено оцінку ризиків вчинення ним повторного кримінального правопорушення. В результаті проведеної оцінки встановлено як середній рівень ймовірності небезпеки для суспільства. Родинні зв?язки підтримує з матір?ю. На профілактичному обліку перебуває як особа, схильна до злісної непокори вимогам адміністрації та дій що дезорганізують роботу установи.
Таким чином, оскільки ОСОБА_4 залишається небезпечним для суспільства, вперто не бажає стати на шлях виправлення, та не виражає готовності до соціалізації, суд вважає необхідним частково задовольнити подання про встановлення адміністративного нагляду відносно останнього.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 5, 6, 9, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» №264/94-ВР від 01.12.1994 року (зі змінами та доповненнями), ст.ст. 107, 537, 539 КПК України, суд,-
Подання начальника ДУ «Одеська виправна колонія (№14)» ОСОБА_5 , про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити частково.
Встановити у відношенні ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 12 (дванадцять) місяців та наступні обмеження:
1.Зобов'язати постійно знаходитись щоденно з 22 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин ранку наступної доби за встановленою для постійного мешкання адресою;
2.Заборонити виїзд за межі населеного пункту за місцем мешкання без дозволу відповідного територіального підрозділу органу поліції;
3.Зобов'язати явкою для реєстрації в територіальний орган поліції за місцем постійного мешкання 4 рази на місяць;
4.Заборонити відвідувати торгові точки, де продається спиртне на розлив.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Малиновський районний суд м. Одеси протягом встановленого законом строку із дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_1