Справа № 161/5174/23
Провадження № 2-о/161/187/23
27 квітня 2023 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі: головуючого судді - Олексюка А.В.,
при секретарі - Самсонюк Ю.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за заявою адвоката Огородника Олега Валентиновича подану в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Луцьк Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), ОСОБА_2 про встановлення факту розірвання шлюбу,-
30.03.2023 представник заявника звернувся до Луцького міськрайонного суду з заявою про встановлення факту розірвання шлюбу.
Заяву обґрунтовує тим, що 17.12.2022 загинув син заявника - ОСОБА_3 внаслідок бойових дій поблизу східної околиці міста Бахмут Донецької області.
26.12.2012 син заявника - ОСОБА_3 та ОСОБА_2 уклали шлюб, який був зареєстрований Відділом державної реєстрації актів про шлюб Євпаторійського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим.
16.06.2015 даний шлюб був розірваний на підставі спільної заяви подружжя, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу від 16.06.2015 року, виданим Євпаторійським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим (тимчасово окупована територія).
Однак факт розірвання шлюбу на окупованій території не визнається в Україні, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу від 08.02.2023 року.
Встановлення факту розірвання шлюбу для заявника має юридичне значення, оскільки наддасть заявнику можливість бути єдиним спадкоємцем за законом після смерті свого сина.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 03.04.2023 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
24.04.2023 на електронну адресу суду надійшла заява від заінтересованої особи ОСОБА_2 про розгляд справи у її відсутності, заяву визнає, просить задовольнити.
27.04.2023 на електронну адресу суду надійшла заява від заінтересованої особи Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Луцьк Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про розгляд заяви у відсутності представника, при вирішенні питання покладаються на думку суду.
Представник заявника ОСОБА_4 подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, заяву підтримує, просить задовольнити.
Керуючись ст. 223 ЦПК України, суд вважає можливим провести судове засідання без участі сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд дослідивши матеріали справи та надавши їм оцінку в їх сукупності, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п.5 ч.2 ст. 295 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ст. 315 ЦПК України, суд в окремому провадженні, зокрема розглядає справи про встановлення факту реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу.
Батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.6).
Згідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , лікарського свідоцтва про смерть №3329 від 20.12.2022, сповіщенням про загибель від 17.12.2022, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті м. Бахмут, Донецької області (а.с.7-11).
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , 26.12.2012 ОСОБА_3 та ОСОБА_2 уклали шлюб, який був зареєстрований Відділом державної реєстрації актів про шлюб Євпаторійського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим (а.с.12).
Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серія НОМЕР_4 від 16.06.2015, виданим Євпаторійським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, даний шлюб був розірваний на підставі спільної заяви подружжя (а.с.15).
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу від 08.02.2023 року, факт розірвання шлюбу між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 не вказано, оскільки факт розірвання шлюбу на окупованій території не визнається в Україні (а.с.13-14).
24.04.2021 ОСОБА_2 уклала шлюб з ОСОБА_6 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 від 24.04.2021 (а.с.16).
Враховуючи, що шлюб між сином заявника та ОСОБА_2 розірвано на тимчасово окупованій території, суд враховує відсутність документів, виданих на території України, які б засвідчували факт припинення цих шлюбних відносин. Як слідує з матеріалів справи, сам шлюб розірваний на тимчасово окупованій території, в АР Крим.
ОСОБА_2 проживає на тимчасово окупованій території в АР Крим, обставина ніким не оспорюється, заяву визнала, підтвердила, що її шлюб з ОСОБА_1 було розірвано у 2015, що підтверджується копією вищезазначеного свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 від 16.06.2015, виданим Євпаторійським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою РФ ще з 20.02.2014 року, тоді як шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 розірвано після тимчасової окупації цієї територій 16.06.2015 року. До тепер, АР Крим є тимчасово окупованою територією.
Разом з цим, наявність у заявника свідоцтва про розірвання шлюбу, яке видане незаконно утвореними органами влади на тимчасово окупованій території України не визнаватиметься органами державної влади України.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Однак суд, при розгляді вказаної категорії справ, бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, а саме висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, Молдови та Росії, де грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справах Намібії, ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх договірних сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого "намібського винятку", який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території.
Подаючи заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту розірвання шлюбу між ОСОБА_3 та ОСОБА_7 на тимчасово окупованій території, заявник ОСОБА_1 зазначає, що це дасть йому можливість бути спадкоємцем за законом після смерті свого сина.
Відповідно до роз'яснень, викладених в п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суди можуть встановлювати факти реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, народження і смерті, якщо в органах РАЦС не зберігся відповідний запис чи відмовлено в його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадського стану.
Відповідно до п. 18 цієї Постанови, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Таким чином, враховуючи зазначені норми, оцінивши усі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимога заявника є обґрунтованою і доведеною, а тому, є всі підстави для встановлення факту розірвання шлюбу на тимчасово окупованій території України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 77-81, 83, 89, 95, 263-265, 273, 293, 294, 315, 319, 354 - 355 ЦПК України, суд
Заяву адвоката Огородника Олега Валентиновича подану в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Луцьк Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), ОСОБА_2 про встановлення факту розірвання шлюбу - задовольнити.
Встановити факт розірвання шлюбу між ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований 26 грудня 2012 року Відділом державної реєстрації актів про шлюб Євпаторійського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим, актовий запис №899, датою розірвання шлюбу вважати 16 червня 2015 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриття чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 .
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), адреса: Волинська обл., м. Луцьк, пр. Соборності 18, код ЄДРПОУ 26038916.
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_2 .
Суддя Луцького міськрайонного суду А.В. Олексюк