Рішення від 04.05.2023 по справі 420/27453/21

Справа № 420/27453/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представник позивача - не з'явився, представник Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370) - не з'явився, представника Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166) - Тарановського Р.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Катран” до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370), Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Катран” звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 02.09.2021 року №№ 00216480706, 00216460706, 00216510706.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 15.07.2021 року посадовими особами ГУ ДПС в Одеській області було проведено фактичну перевірку ТОВ “КАТРАН” за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 17а.

За результатами перевірки ГУ ДПС в Одеській області складено акт №14328/15/09/РРО/3295905 від 15.07.2021 року, в якому зазначено порушення:

- розрахункова операція на суму 200 грн. без застосування РРО, фіскальний чек не наданий;

- встановлено проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування найменування товару без зазначення коду УКТЗЕД товару підакцизної групи згідно фіскальних чеків №66342 від 07.07.2021 р. та №66393 від 07.07.2021 р.;

- перевіркою встановлено незабезпечення формування та надання до центрального органу влади, що реалізує державну податкову політику електронних документів, що містять добові дані про фактичні залишки пального та обсяг обліку пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД на акцизному складі №1008061 за 01.04.2020 р., 19.06.2020 р., 18.12.2020 р., 31.12.2020 р., 01.01.2021 р., 02.01.2021 р., 03.01.2021 р., 13.04.2021 р. на АЗС з магазином за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 17а;

- проведення розрахункових операцій з роздрібного продажу пального в період з 17.12.2019 р. по 16.07.2020 р. через РРО фіскальний номер №3000735742, який не зазначено у ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №15030314201900378 від 17.07.2020 р. за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 17а, а саме: згідно даних контрольної стрічки та книзі обліку розрахункових операцій від 13.12.2019 р. №3000735742р/2 в зазначений період здійснено роздрібну торгівлю пального на загальну суму 9072344 грн.;

- проведення розрахункових операцій з роздрібного продажу алкогольних напоїв в період з 17.12.2019 р. по 12.01.2020 р. через РРО фіскальний номер №3000735742, який не зазначений у ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями №15030308201904931 від 13.01.2020 р. за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 17а, а саме: згідно даних контрольної стрічки та книзі обліку розрахункових операцій від 13.12.2019 р. №3000735742р/2 в зазначений період здійснено торгівлю алкогольними напоями на загальну суму 1139,50 грн.

Стосовно розрахункової операції на суму 200 грн. без застосування РРО, позивач вказав, що ані в акті перевірки від 15.07.2021 року, ані при усній розмові особами, які проводили перевірку взагалі не було зазначено, про який саме випадок, з якою саме особою сталася вищезазначена подія. ТОВ “КАТРАН” беззаперечно виконує приписи законодавства, та поважає своїх клієнтів, а тому кожному клієнту видає розрахунковий документ, а ось отримати його, або відмовитися від отримання - це особисте бажання клієнта.

Позивач вказав, що згідно паспорту контрольно-касового електронного спеціалізованого для автозаправних станцій апарату “АЗС POS Mini” вбачається, що максимальна кількість символів у найменуваннях товарів - 26, що не є достатнім для зазначення всієї необхідної інформації. Таким чином, “АЗС POS Mini” до 01 серпня 2021 р. було доопрацьовано відповідно до статті 12 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Згідно звітів вбачається, що ТОВ “КАТРАН” в строк передані довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі. Таким чином, ТОВ “КАТРАН” добросовісно виконує свої обов'язки щодо своєчасного надання даних про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі. З невідомих підстав податкова служба не отримала звіти в строк. ГУ ДПС в Одеській області перейшло працювати на новий сервер, а також були змінені реквізити для оплат, що і могло стати причиною несвоєчасного отримання звітів. Однак, ТОВ “КАТРАН” не може нести відповідальність за роботу серверів ГУ ДПС в Одеській області.

Позивач також зазначив, що згідно наявному додатку до ліцензії вбачається, що РРО фіскальний номер №3000735742 вказаний у ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №15030314201900378, та у ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями №15030308201904931. (копію ліцензій та додатки до них додаємо).

Також позивач зазначив, що після отримання належним чином оформлених документів посадова особа контролюючого органу не пізніше наступного робочого дня проводить реєстрацію РРО шляхом внесення даних до інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС, розміщує в Електронному кабінеті в електронній формі та/або надає (надсилає) суб'єкту господарювання реєстраційне посвідчення РРО за формою №3-РРО, що засвідчує реєстрацію РРО в контролюючому органі.

Однак, ТОВ “КАТРАН” не отримував реєстраційного посвідчення відразу як зареєстрував РРО, а отримав лише за вимогою 14.09.2020 р.

Датою реєстрації РРО, яка зазначається в реєстраційному посвідченні, є дата, що відповідає даті внесення даних до інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС.

Контролюючим органом за місцем реєстрації РРО до реєстраційного посвідчення вносяться записи щодо назви та адреси господарської одиниці, де використовується РРО, а також найменування контролюючого органу за адресою такої господарської одиниці та дати початку обліку РРО у цьому органі.

У Головного управління Державної податкової служби в Одеській області ще з 25.09.2019 р. були відомості щодо наявності на зареєстрованому об'єкті РРО фіскальний номер №3000735742, що також підтверджує додаток до ліцензії.

Недосконалість співпраці ЦСО з органами ДПС не повинно впливати на діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю “КАТРАН”.

Ухвалою від 04.01.2022 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання.

Ухвалою від 23.01.2023 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача ГУ ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166).

Ухвалою від 23.01.2023 року відмовлено у задоволенні заяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю “Катран” про зупинення провадження у справі до зняття обмежувальних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVІD-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV2.

Ухвалою від 23.01.2023 року відмовлено у задоволенні заяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю “Катран” від 11.03.2022 року про зупинення провадження у справі до скасування воєнного стану на території України.

Цією ж ухвалою відмовлено у задоволенні заяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю “Катран” від 06.01.2023 року про зупинення провадження у справі до скасування воєнного стану на території України.

Ухвалою від 23.01.2023 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання, призначене на 24.04.2023 року о 10 год. 00 хв., з'явився представник відповідача ГУ ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166).

Представник позивача та представник відповідача Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370) у судове засідання повторно не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином (згідно довідки Ф.20 надіслана позивачу судова повістка повернулася до суду без вручення через відсутність адресата за вказаною адресою), про причини повторної неявки суд не повідомили, тому суд ухвалив про розгляд справи за їх відсутності.

Представник відповідача ГУ ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166) проти задоволення позову заперечував, вважав позов необґрунтованим.

26.01.2022 року представник відповідача ГУ ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166) подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив таке.

ГУ ДПС в Одеській області проведена фактична перевірка АЗС з магазином, розташованого за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 17а, в якому здійснює діяльність ТОВ “КАТРАН”. За результатами фактичної перевірки складено акт від 16.07.2021 №14328/15/09/РРО/32935905.

Перевіркою встановлено непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій на суму 200 грн., чим порушено п.1 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг”, із змінами та доповненнями.

В акті перевірки вчинено запис про проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму програмування найменування товару без зазначення коду УКТЗЕД товару підакцизної групи (згідно фіскальних чеків №№ 66342, 66393 від 07.07.2021), чим порушено п.11 ст.3 Закону №265.

Також перевіркою встановлено незабезпечення формування та не подання до центрального органу влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять щодобові дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій, згідно УКТЗЕД та акцизного складу №1008061 за 01.04.2020, 19.06.2020, 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 13.04.2021 на АЗС з магазином, розташованого за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 17а, чим порушено вимоги пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПК України.

В акті перевірки вчинено запис про проведення розрахункових операцій з роздрібного продажу пального в період з 17.12.2019 по 16.07.2020 через РРО, фіскальний номер 3000735742, який не зазначений у ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №15030314201900578 від 17.07.2020 за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 17а, а саме: згідно даних контрольної стрічки та книги обліку розрахункових операцій від 13.12.2019 №3000733742р/2 в зазначений період здійснено роздрібну торгівлю пальним на загальну суму 9072344,78 грн., відповідно до додатку №1 до акту перевірки, чим порушено вимоги ст.15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”.

Так, на підставі заяви від 13.12.2019 РРО фіскальний №3000755742 перереєстровано на нову адресу: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 17а, але зміни до переліку РРО до ліцензії від 17.07.2020 №15030314201900378 на право роздрібної торгівлі пальним внесені лише 17.07.2020.

Також перевіркою встановлено проведення розрахункових операцій з роздрібного продажу алкогольних напоїв в період з 17.12.2019 по 12.01.2020 через РРО, фіскальний №3000735742, який не зазначено у ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями № 15030308201904931 від 13.01.2020 за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 17а, а саме: згідно даним контрольної стрічки та книги обліку розрахункових операцій від 13.12.2019 №3000735742р/2 у зазначений період здійснено роздрібну торгівлю алкогольними напоями на суму 1139,5 грн. (відповідно до додатку №1 до акту перевірки), чим порушено ст.15 Закону №481.

Так, на підставі заяви від 13.12.2019 РРО фіскальний №5000735742 перереєстровано на нову адресу: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 17 а, але зміни, зазначені у додатку до ліцензії від 13.01.2020 №15030308201904931 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями внесені лише 13.01.2020.

За результатами розгляду акту перевірки ГУ ДПС в Одеській області прийняті податкові повідомлення-рішення від 02.09.2021:

№00216480706, згідно з яким застосовано до ТОВ “КАТРАН” фінансові санкції у сумі 18154689,56 грн. за здійснення роздрібної торгівлі пальним та алкогольними напоями через РРО (електронний контрольно-касовий апарат), не зазначений у ліцензії;

№00216460706, згідно з яким застосовано до ТОВ “КАТРАН” штрафні (фінансові) санкції у сумі 5200 грн., у тому числі 100,0 грн. за непроведення розрахункових операцій через РРО; 5100 грн. за проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД;

№00216510706, згідно з яким застосовано до ТОВ “КАТРАН” штрафні (фінансові) санкції у сумі 8000 грн. за незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального.

Заслухавши вступне слово представника ГУ ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166), дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що 06.07.2021 року ГУ ДПС в Одеській області на підставі наказу від 06.07.2021 року №4670-п “Про проведення фактичної перевірки ТОВ “КАТРАН” (код згідно з ЄДРПОУ 32935905) видані направлення на перевірку №8291та №8293 на проведення фактичної перевірки ТОВ “КАТРАН” з 06.07.2021 року тривалістю 10 діб (а.с. 65-67).

За результатами перевірки ТОВ “КАТРАН” на об'єкті АЗС з магазином, розташованому за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Перемоги, 17а, складено Акт фактичної перевірки від 15.07.2021 року, зареєстрований в органі ДПС 16.07.2021 року за №14328/15/09/РРО/32935905 (а.с. 68-71), в якому зафіксовано такі порушення:

- розрахункова операція на суму 200 грн. через РРО не проведена, фіскальний чек не наданий (згідно п.2.2.12 Акту проведена контрольна розрахункова операція з придбання бензину А-95-Євро5-Е5 на суму 200 грн);

- встановлено проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування найменування товару без зазначення коду УКТЗЕД товару підакцизної групи згідно фіскальних чеків №66342 від 07.07.2021 р. та №66393 від 07.07.2021 р.;

- перевіркою встановлено незабезпечення формування та надання до центрального органу влади, що реалізує державну податкову політику електронних документів, що містять щодобові дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД на акцизному складі №1008061 за 01.04.2020 р., 19.06.2020 р., 18.12.2020 р., 31.12.2020 р., 01.01.2021 р., 02.01.2021 р., 03.01.2021 р., 13.04.2021 р. на АЗС з магазином за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 17а;

- проведення розрахункових операцій з роздрібного продажу пального в період з 17.12.2019 р. по 16.07.2020 р. через РРО фіскальний номер №3000735742, який не зазначено у ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №15030314201900378 від 17.07.2020 р. за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 17а, а саме: згідно даних контрольної стрічки та книги обліку розрахункових операцій від 13.12.2019 р. №3000735742р/2 в зазначений період здійснено роздрібну торгівлю пального на загальну суму 9072344,78 грн відповідно до додатку 1 до Акту перевірки;

- проведення розрахункових операцій з роздрібного продажу алкогольних напоїв в період з 17.12.2019 р. по 12.01.2020 р. через РРО фіскальний номер №3000735742, який не зазначений у ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями №15030308201904931 від 13.01.2020 р. за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 17а, а саме: згідно даних контрольної стрічки та книзі обліку розрахункових операцій від 13.12.2019 р. №3000735742р/2 в зазначений період здійснено торгівлю алкогольними напоями на загальну суму 1139,50 грн.

В Акті зазначено, що на підставі заяви від 13.12.2019 РРО фіскальний № 3000735742 перереєстровано на нову адресу: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 17а, але зміни до переліку РРО до ліцензії від 17.07.2020р. № 15030314201900378 на право роздрібної торгівлі пальним внесені лише 17.07.2020.

За результатами розгляду матеріалів перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення, а саме:

- від 02.09.2021 року №00216510706, згідно з яким до ТОВ “Катран” застосована штрафна санкція на загальну суму 8000 грн. за незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального (а.с. 99);

- від 02.09.2021 року №00216460706, згідно з яким до ТОВ “Катран” застосована штрафна санкція на загальну суму 5200 грн. за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій (а.с. 100);

- від 02.09.2021 року №00216480706, згідно з яким до ТОВ “Катран” застосована штрафна санкція на загальну суму 18154689,56 грн. за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій (а.с. 101).

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Згідно п.80.1 ст.80 ПК України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Відповідно до пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Згідно п.80.4 ст.80 ПК України перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.

Відповідно до п.81.1 ст.81 ПК України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Згідно п. 1, 2, 11 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (далі - Закон № 265/95-ВР) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється (п. 1);

надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти) (п. 2);

проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості (п. 11).

Відповідно до п. 1 ст.17 Закону № 265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше; 150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Разом з тим, відповідно до п.11 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 265 тимчасово, до 1 січня 2022 року, санкції, визначені пунктом 1 статті 17 цього Закону, застосовуються в таких розмірах:

10 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;

50 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Відповідно до п. 7 ст.17 Закону № 265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості.

Статтею 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” (далі - Закон № 481/95-ВР), зокрема, передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Частиною тридцятою статті 15 цього ж Закону передбачено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.

Частиною 2 ст.17 Закону № 481/95-ВР, зокрема передбачено, що до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі алкогольними напоями чи пальним через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) не зазначений у ліцензії - 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції, але не менше 10000 гривень.

Згідно п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПК України, розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.

Розпорядники акцизних складів, на акцизних складах яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно формувати дані лише про добовий фактичний обсяг реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.

Розпорядники акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, зобов'язані на кожному акцизному складі формувати дані про обсяги обігу пального за звітний календарний місяць та фактичні залишки пального станом на перший та останній дні такого місяця у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15°С.

Для цілей статей 230-233 цього Кодексу скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном), інші гази, бутан, ізобутан за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 обліковуються за умовним кодом 2711 у літрах, приведених до температури 15°С.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Дані про фактичні залишки пального на перший та останній дні календарного місяця та про обсяг обігу пального за звітний календарний місяць формуються розпорядниками акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, після проведення останньої операції з обігу пального у звітному календарному місяці, але не пізніше 23 години 59 хвилин останнього дня звітного календарного місяця, до початку здійснення операцій з обігу пального у день, що настає за таким останнім днем звітного календарного місяця, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 15 календарних днів, що настають за останнім днем звітного календарного місяця.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;

добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15° С, крім показників паливороздавальних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.

Під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника визначення даних про обсяги залишків пального та обсяги обігу пального здійснюється у мірах повної місткості, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства, та/або за допомогою рулетки та метроштока або переносного (портативного) рівнеміра-аналізатора, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства. Застосування такого способу вимірювання може здійснюватися не більше 20 календарних днів поспіль (для акцизних складів, які є місцями роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, - не більше 15 календарних днів поспіль) та не більше чотирьох разів протягом календарного року.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.

Відповідно до п.128-1.3 ст.128-1 ПК України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, -

тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

Твердження позивача про те, що йому невідомо про випадок реалізації товару на суму 200 грн без застосування РРО та без видачі фіскального чека спростовуються Актом фактичної перевірки, в п.2.2.12 якого зафіксовано проведення контрольної розрахункової операції, згідно пп.20.1.11 п.20.1 ст.20 ПК України, з придбання бензину А-95-Євро5-Е5 на суму 200 грн.

Що стосується такого порушення як проведення розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування товару без зазначення коду УКТ ЗЕД товару підакцизної групи, доводи позивача з посиланням на наказ Мінфіну № 306 щодо доопрацювання певного переліку РРО до 01.08.2021 року суд до уваги не бере, оскільки Закон № 265/95-ВР звільнення від відповідальності, встановленої цим Законом, з наведених позивачем підстав не передбачає.

Що стосується порушення подання щодобової звітності в частині несвоєчасного подання довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального, суд зауважує, що позивачем не надані квитанції № 2 встановленого зразка на підтвердження своєчасного подання вказаних довідок. Тому суд вважає, що відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафні санкції за вказане порушення.

Щодо проведення розрахункових операцій з роздрібного продажу пального та алкогольних напоїв у вказані в Акті періоди через РРО фіскальний № 3000735742, який не зазначено у відповідних ліцензіях на право роздрібної торгівлі пальним та алкогольними напоями відповідно, суд погоджується з доводами відповідача, що зміни до переліку РРО до ліцензії від 17.07.2020 № 15030314201900378 на право роздрібної торгівлі пальним внесені лише 17.07.2020 року, а до ліцензії від 13.01.2020 № 15030308201904931 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями - лише 13.01.2020 року, що сторонами не заперечувалося.

При цьому положення ч.2 ст.17 Закону № 481/95-ВР передбачають застосування фінансових санкцій у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі алкогольними напоями чи пальним через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) не зазначений у ліцензії.

Отже, доводи позивача щодо своєчасного подання ним заяви про реєстрацію РРО, але несвоєчасного отримання ним реєстраційного посвідчення (отримано лише 14.09.2020р.), суд вважає такими, що не спростовують висновків суду про наявність підстав для застосування до позивача фінансових санкцій.

З огляду на вищевикладене, оцінюючи правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 02.09.2021 року №№ 00216480706, 00216460706, 00216510706, суд дійшов висновку, що відповідач законно та обґрунтовано нарахував позивачу штрафні (фінансові) санкції зазначеними рішеннями, які відповідають вимогам ч.2 ст.2 КАС України, а тому вони не підлягають скасуванню.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 вказаної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За наведених вище обставин, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Катран” слід відмовити повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Катран” (адреса: 35-й км шосе “Одеса-Кишинів”, с. Березань, Біляївський район, Одеська область, 67622, код ЄДРПОУ 32935905) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370), Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 02.09.2021 року №№ 00216480706, 00216460706, 00216510706 - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 04 травня 2023 року.

Суддя В.В. Андрухів