Ухвала від 03.05.2023 по справі 420/5351/23

Справа № 420/5351/23

УХВАЛА

03 травня 2023 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника Комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб «ООР» про розгляд в порядку загального позовного провадження адміністративної справи за позовом Суворовської окружної прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, Одеської обласної військової адміністрації до Комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб «ООР» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департаменту з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Одеської обласної військової адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Суворовської окружної прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, Одеської обласної військової адміністрації до Комунального некомерційного підприємства “Одеський обласний центр соціально значущих хвороб “ООР” за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департаменту з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Одеської обласної військової адміністрації про стягнення заборгованості в якому позивач просить суд:

визнати бездіяльність Комунального некомерційного підприємства “Одеський обласний центр соціально значущих хвороб” ООР”, код ЄДРПОУ 41973328 щодо утримання у неналежному технічному стані, не придатному для використання за цільовим призначенням, захисної споруди цивільного захисту №56704, яка знаходиться вул. Сергія Ядова, буд. 4, протиправною. за адресою: м. Одеса, протиправною;

зобов'язати Комунальне некомерційне підприємство “Одеський обласний центр соціально значущих хвороб” ООР”, код ЄДРПОУ 41973328 привести у належний технічний стан, придатний для використання цільовим за призначенням, захисну споруду цивільного захисту № 56704, знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Сергія Ядова, буд. 4.

Ухвалою від 31.03.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

25 квітня 2023 року від Комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб «ООР» надійшла заява про розгляд справи в порядку загального позовного провадження. В обґрунтування заяви зазначено, що КНП «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради» було вжито заходи щодо приведення у придатний для використання стан захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 56704, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Сергія Ядова, буд. 4. Відтак, вбачається необхідність надання сторонами пояснень з приводу вжитих заходів та придатності для подальшого використання захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 56704, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Сергія Ядова, буд. 4.

Розглянувши в порядку письмового провадження заяву про розгляд справи в порядку загального позовного провадження суд зазначає наступне.

Статтею 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно з ч.3 ст.257 КАС України суд при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною 2 ст.257 КАСУ встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. Частина 4 ст.257 як і ч.4 ст.12 КАС України встановлює перелік справ які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження.

З урахуванням зазначених критеріїв, а також враховуючи те, що дана адміністративна справа не підпадає під перелік справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження (ч.4 ст.12 КАС України), ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 31 березня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами справи в порядку ст.262 КАС України.

Як зазначено в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 05.07.2019 року у справі №9901/279/19, згідно із пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) однією з істотних гарантій справедливого судового розгляду є публічний судовий розгляд.

Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах у контексті пункту 1 статті 6 Конвенції, свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не в кожному випадку (рішення від 08 грудня 1983 року у справі «Axen v. Germany» («Аксен проти Німеччини»), заява № 8273/78; рішення від 25 квітня 2002 року у справі «Varela Assalino v. Portugal» («Варела Ассаліно проти Португалії»), заява № 64336/01). Так, у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.

Суд створив учасникам справи належні умови для ознайомлення з рухом даної справи шляхом надсилання копій процесуальних документів. Крім того, кожен з учасників справи може користуватися своїми процесуальними правами та обов'язками, визначеними статтею 44 КАС України.

Бажання сторони у справі викласти під час публічних слухань свої аргументи, які висловлені нею у заявах по суті справи, не зумовлюють необхідності призначення до розгляду справи з викликом її учасників.

Враховуючи вищевикладене, характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі, суд вважає, що підстави для розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження з мотивів наведених відповідачем відсутні, а тому в задоволенні заяви Одеської митниці про розгляд справи в порядку загального позовного провадження необхідно відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 248, 256, 257, 262 КАС України, суддя,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви представника Комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб «ООР» про розгляд в порядку загального позовного провадження адміністративної справи за позовом Суворовської окружної прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, Одеської обласної військової адміністрації до Комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб «ООР» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департаменту з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Одеської обласної військової адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України та оскарженню не підлягає.

Суддя Д.К. Василяка